اطلاعات دارویی پودوفیلوکس

Podofilox

پودوفیلوکس Podofilox


لیگنانی که دررزین پودوفیلیناستخراج شده از ریشه گیاه پودوفیلوم یافت می شود.پودوفیلوکسسمی است و در مصرف خوراکی به عنوانپاکسازی کننده استفاده می شده است.برای پوست و مخاط بسیار تحریک کننده است و اثر لایه برداری دارد و برای درمان زگیل و کراتوز استفاده می شود.خواص آنتی نئوپلاستیک هم دارد.

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر پودوفیلوکس کاملا مشخص نیست.احتمالا در مراحل S و اوایل فاز G2 موجب مهار توپوایزومراز2 می شود.به برش موقت DNA حاصل از آنزیم متصل می شود و آن را پایدار می کند در نتیجه سنتز DNA مختل می شود.

فارماکودینامیک

پودوفیلوکس با نام دیگر پودوفیلوتوکسین شکل خالص تر و پایدارتری از پودوفیلین است و برای درمان زگیل های ناحیه خارج ژنیتال است.

فارماکوکینتیک

جذب: استعمال 0.05 میلی لیتر از محلول 0.5% غلظت سرمی قابل تشخیصی ندارد.مصرف 0.1 تا 1.5 میلی لیتر از آن موجب ایجاد حداکثر غلظت پلاسمایی 1-17 نانوگرم در میلی لیتر 1-2 ساعت بعد از استعمال می شود.

نیمه عمر:1-4.5 ساعت

مقدار مصرف پودوفیلوکس

بزرگسالان

داروی پودوفیلوکس را هر دوازده ساعت برای سه روز در موضع استعمال کنید.سپس چهار روز دارو استعمال نشود.شاید این سیکل یک هفته ای تا چهار مرتبه تکرار شود.

کودکان

ایمنی داروی پودوفیلوکس در کودکان تایید نشده است.

موارد منع مصرف

حساسیت مفرط به این دارو

تداخلات دارویی

ندارد

هشدارها

دارو را از شعله دور نگه دارید.

از تماس با چشم خودداری کنید.

نکات قابل توصیه

 • داروی پودوفیلوکس را کمتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده استعمال نکنید.استفاده از مقادیر بیشتر موجب افزایش کارایی نمی شود بلکه عوارض را تشدید می کند.
 • دارو معمولا صبح و بعد از ظهر برای 3 روز استفاده می شود. سپس 4 روز از آن استفاده نکنید.این سیکل یک هفته ای را تا چهار بار یا تا زمانی که دیگر علایمی از بافت زگیل نباشد ادامه دهید.
 • موضع و دست های خود را قبل از استعمال دارو بشویید.پس از خشک شدن ناحیه دارو را استعمال کنید.
 • از تماس پودوفیلوکس با اطراف زگیل خودداری کنید.
 • دست های خود را پس از استفاده بشویید.
 • اگر بعد از 4 دوره استفاده بهبودی حاصل نشد به پزشک خود اطلاع دهید.
 • داروی پودوفیلوکس موجب جلوگیری از انتقال بیماری نمی شود.
 • این دارو اشتعال پذیر است. آن را از گرمای زیاد یا سیگار روشن دور نگه دارید.
 • در صورت فراموشی دوز به محض یادآوری آن را استعمال کنید.اگر نزدیک دوز بعدی است از دوز فراموش شده صرف نظر کنید.از دوبرابر کردن دوز مصرفی خودداری کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

سالیسیلیک اسید


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.