اطلاعات دارویی ریفامپین

Rifampin


ریفامپین Rifampin


ریفامپین در درمان تمام انواع توبرکلوزیس به کار می رود و همچنین جهت درمان بیمارانی که تنها حامل باکتری مننژیت هستند و خود به آن مبتلا نیستند ولی می توانند باعث انتقال آن به دیگران شوند، به کار می رود.

مکانیسم اثر ریفامپین

ریفامپین یک داروی آنتی بیوتیک هست که با از بین بردن و یا توقف رشد باکتری های حساس فعالیت می کند. اثرات باکتریوسید دارد و بر رنج وسیعی از ارگانیسم های گرم مثبت و گرم منفی موثراست.

فارماکودینامیک

ریفامپین با مهار RNA پلی مراز وابسته به DNA در سلول های حساس باکتری عمل می کند. آنچه که مشخص است این است که ریفامپین تنها در آنزیم های باکتری مداخله می کند و بر سلول ها و آنزیم های باکتری ها بی تاثیر است.

فارماکوکینتیک

ریفامپین در مصرف خوراکی جذب خوبی دارد و به طور وسیع در بافتها و مایعات بدن از جمله مایع مغزی- نخاعی پراکنده می شود. متابولیسم آن کبدی است و دفع آن از طریق صفرا، و به میزان کمتری نیز از طریق ادرار می باشد بنابراین در بیماران با نارسایی کلیه نیازی به تنظیم دوز ندارد.

موارد مصرف ریفامپین

توبرکلوزیس , حامل مننگوکوک

مقدار مصرف ریفامپین

توبرکلوزیس
بزرگسالان : 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم برای یک روز و حداکثر تا 600 میلی گرم روزانه، به صورت خوراکی یا تزریق وریدی
اطفال : 10 تا 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم و حداکثر تا 600 میلی گرم روزانه، به صورت خوراکی یا تزریق وریدی
مصرف ریفامپین در این مورد به صورت یکبار در روز و 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا به همراه یک لیوان آب توصیه می شود.
حامل مننگوکوک
بزرگسالان: 600 میلی گرم دوبار در روز برای دو روز
اطفال 1 ماه و بیشتر: 10میلی گرم به ازای هر کیلو گرم (تا حداکثر 600 میلی گرم در هر دوز) هر 12 ساعت برای دو روز
اطفال زیر 1 ماه: 5 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم هر 12 ساعت برای دو روز

تداخلات دارویی ریفامپین

اتینیل استرادیول+ دروسپیرنون , ارگوتامین سی , ایرینوتکان , بوسپیرون , پراسوگرل , پروپافنون , سیمپرویر , پالبوسیکلیب , لوماکافتور / ایواکافتور , پیتولیسانت , تزاکافتور/ایواکافتور , لوپیناویر + ریتوناویر , دلاویردین , تلاپرویر , سوفوسبوویر و ولپاتاسویر , دوتاستراید , آپرمیلاست , استری پنتول , کابازی تاکسل , پیرفنی دون , نینتدانیب , داریفناسین , کاناگلیفلوزین , کوبیسیستات , فوستاماتینیب , یولی پریستال , دابرافنیب , اتراویرین , دولوتگراویر , استروپیپات , پیرازینامید , ادوکسابان , ماراویروک , نیزولدیپین , نیکاردیپین , آکالابروتینیب , پازوپانیب , کنتراسپتیو تری فازیک , ابیراترون , کوپانلیسیب , بریگاتینیب , تیپراناویر , ایوابرادین , اتینیل استرادیول , آپیکسابان , نلفیناویر , آلموتریپتان , آکسیتینیب , ریتوناویر , التریپتان , افاتینیب , آموباربیتال , پردنیزولون , پروپوکسیفن , ساکویی ناویر | ساکیناویر , ایواکافتور , کاسپوفانجین , کینیدین | کوئینیدین , کلرپروپامید , ایندیناویر , دونپزیل , پروبنسید , اکسی کدون , آتازاناویر , پرازی کوانتل , لینزولید , متیل ارگونوین , میدازولام , هالوپریدول , والپروات سدیم , کاربامازپین , دابیگاتران , دیدروژسترون , دیزوپیرامید | دیسوپیرامید , فلودروکورتیزون , گلیمپراید , لوراتادین , لوونورژسترول , تاکرولیموس , تینیدازول , دانوروبیسین , داپسون , دفلازاکورت , دگزامتازون , وریکونازول , داروناویر , رانولازین
مهارکننده های رسپتور - دلاویریدین - تیروزین کیناز

هشدارها

1- ریفامپین تزریقی تنها باید به داخل ورید تزریق گردد و داخل عضله و یا به صورت زیر جلدی نباید تزریق شود.
2- در صورتی که ویال های دارو، حاوی ذرات بوده و کدر و غیر شفاف باشد و یا شکسته و آسیب دیده باشد نباید استفاده شود.
3- هرگز بدون مشورت با پزشک دارو را قطع نکنید. دوزی از دارو را فراموش نکنید. در موارد نادر مشکلات کلیوی در بیمارانی که در حال مصرف ریفامپین هستند اتفاق می افتد که پس از درمان قطع می شود.

نکات قابل توصیه

1- به دلیل خواب آلودگی و گیجی که با مصرف ریفامپین ممکن است بروز کند ودر صورت مصرف همزمان با الکل و برخی داروها بدتر نیز می شود ، دارو را با احتیاط مصرف کنید. در هنگام مصرف دارو از رانندگی و کارهایی که به دلیل ایمنی، نیاز به دقت و هوشیاری دارند تا زمان بازگشت هوشیاری، پرهیز گردد.
2- طول دوره مصرف ریفامپین را تکمیل کنید در غیر این صورت موجب کاهش حساسیت باکتری به این آنتی بیوتیک و سایر آنتی بیوتیک ها می شوید .
3- موارد هورمونی کنترل بارداری مانند قرص های ضد بارداری ممکن است در زمان مصرف ریفامپین موثر نباشد بنابراین راه های پیشگیری دیگری مانند کاندوم همزمان باید استفاده شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مهدیه محمودی | 1399/03/28

   سلام وقتتون بخیر پدرم۸۵سال وبیماری سل دارن بعداز۴ماه ازمصرف داروهاکاهش پلاکت دارن از۱۶۰هزاررسیدبه۸۹هزار ازداروهای سل ریفامپین ۱۵روزقطع کردن پلاکت ۹۰هزارشد به نظرشماکاهش پلاکت مربوط به ریفامپین بوده واگرقطع بشه تودرمان تاثیرنداره

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض ریفامپین می باشد ولی قطع آن بدون اجازه پزشک اشتباه است .


  • علی | 1399/03/23

   سلام،ببخشید این قرص رو یه دکتر به یکی از اشنا های من برای درمان جوش تجویز کرد جوش های صورتشم کاملا خوب شد.اثری داره برای جوش ها یعنی؟منم بعدش این قرص رو خریداری کردم و دارم استفاده میکنم زیر نظر دکتر هم نیستم ممکنه مشکلی نیست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف انتی بیوتیکها فقط باید زیر نظر پزشک باشد.


  • مژگان | 1399/02/25

   ايا داروي ريفامين با داروي معده امپرازول يا فاموتيدين يا شربت معده تداخل دارويي داره چون سوزش سر دل دارم و در ضمن من وفلاحي معده هم دارم همراه با يبوست

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام لازم است بین مصرف ریفامپین و شربت معده حد اقل 1 ساعت فاصله باشد