اطلاعات دارویی منیزیم سیترات

magnesium citrate

منیزیم سیترات magnesium citrate

گروه دارو: ملین ها

منیزیم یک ماده معدنی طبیعی است که برای بسیاری از سیستم های بدن خصوصاً عضلات و اعصاب بسیار مهم است. سیترات منیزیم همچنین باعث افزایش آب در روده ها می شود.

سیترات منیزیم به عنوان یک ملین برای درمان یبوست گاها استفاده می شود.

مکانیسم اثر

منیزیم یک کوفاکتور برای حداقل 300 آنزیم است و برای عملکردهای مختلف بدن با برخی فرآیندهای کلیدی مشخص شده در زیر بسیار مهم است.
آنزیم هایی که برای عملکرد به منیزیم تکیه می کنند ، از طریق فسفوریلاسیون اکسیداتیو ، گلیکولیز و متابولیسم ATP به تولید انرژی کمک می کنند. آنها همچنین در عملکرد عصب ، انقباض ماهیچه ها ، کنترل قند خون ، اتصال گیرنده هورمون ، سنتز پروتئین ، تحریک پذیری قلبی ، کنترل فشار خون و جریان یونی بین غشایی درگیر هستند.

فضای داخل سلولی میتوکندری غنی از منیزیم است ، زیرا برای تولید فرم فعال ATP (آدنوزین تری فسفات) از ADP (آدنوزین دی فسفات) و فسفات معدنی لازم است . علاوه بر این ، منیزیم برای متابولیسم ATP ضروری است.

فارماکودینامیک

منیزیم برای بسیاری از فرآیندهای بیوشیمیایی مهم است و به همین دلیل در انسان کاملاً رایج است. بیشتر منیزیم در استخوان ها ذخیره می شود (> 50٪) و مابقی آن در ماهیچه ها ، بافت نرم ، گلبول های قرمز و سرم ذخیره می شود. این از نظر عملکردی بسیار مهم است زیرا استخوان ها به عنوان یک مخزن تبادل منیزیم رفتار می کنند و به حفظ سطح سالم منیزیم کمک می کنند.
منیزیم نقش مهمی در تنظیم چندین فرآیند بدن از جمله فشار خون ، متابولیسم انسولین ، انقباض عضلانی ، تنفس وازوموتور ، تحریک قلبی ، انتقال عصب و هدایت عصبی عضلانی ایفا می کند. اختلال در سطح هموستاتیک منیزیم (اغلب اوقات هیپومنیزیمی) می تواند بر سیستم عصبی ، عضلات تأثیر بگذارد یا منجر به ناهنجاری های قلبی شود

فارماکوکینتیک

جذب: تقریباً 24-76٪ منیزیم مصرف شده در دستگاه گوارش جذب می شود ، در درجه اول از طریق جذب غیرفعال پارا سلول در روده کوچک
حجم توزیع: طبق یک بررسی فارماکوکینتیک ، میزان توزیع سولفات منیزیم هنگام استفاده برای بیماران مبتلا به پره اکلامپسی و اکلامپسی  13.65 تا 49.00 لیتر است.
اتصال به پروتئین: 20٪ منیزیم موجود در سرم انسان متصل شده به پروتئین است. تقریباً 60-70 % از این بخش به آلبومین متصل است در حالی که باقی مانده به پروتئین های گلوبولین متصل است. منیزیم توانایی اتصال به 3751 پروتئین انسانی را دارد.
متابولیسم: به نظر نمی رسد منیزیم متابولیزه شود.
مسیر حذف: بیشتر منیزیم بصورت کلیوی دفع می شود.
نیمه عمر: نیمه عمر بیولوژیکی منیزیم تقریبا 1000 ساعت یا 42 روز گزارش شده است.

موارد مصرف منیزیم سیترات

ملین , مکمل غذایی

مکمل غذایی
ملین

مقدار مصرف منیزیم سیترات

مکمل غذایی
19-30 سال: مردان ، 400 میلی گرم در روز؛ زنان ، 310 میلی گرم در روز؛ زنان باردار (≤50 سال)  350 میلی گرم در روز؛ زنان شیرده (≤50 سال)  310 میلی گرم در روز

> 30 سال: مردان ، 420 میلی گرم در روز؛ زنان ، 320 میلی گرم در روز؛ زنان باردار (≤50 سال) 360 میلی گرم در روز؛ زنان شیرده (≤50 سال) 320 میلی گرم در روز
یبوست / ملین
195-300 میلی لیتر خوراکی در دوز روزانه یا در دوزهای تقسیم شده با لیوان آب کامل
جایگزین: 2-4 قرص خوراکی هنگام خواب

سوء هاضمه اسید
1 قرص دو بار در روز

موارد منع مصرف

رژیم غذایی کم نمک

عوارض جانبی منیزیم سیترات

گرفتگی شکم
اسهال
عدم تعادل الکترولیت
هیپرمگنزمی
تشکیل گاز
حالت تهوع / استفراغ

هشدارها

برای استفاده گاه به گاه فقط در درمان یبوست. استفاده طولانی مدت از یبوست ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند.
در صورت استفاده در بیماران با رژیم غذایی محدود سدیم یا منیزیم ، اختلال عملکرد کلیه ، تهوع / استفراغ / درد شکم با تغییر ناگهانی در عادتهای روده که بیش از 2 هفته ادامه دارد ، تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.
با احتیاط در بیماران مبتلا به میاستنی گراویس یا بیماری عصبی عضلانی استفاده شود.
از استفاده در نارسایی کلیه ، عدم تعادل الکترولیتی موجود ، آپاندیسیت یا  جراحی حاد شکم ، آسیب میوکارد یا بلوک قلب ، انقباض مدفوع یا شکاف های رکتوم ، انسداد روده یا سوراخ شدن ، کم آبی خودداری کنید.

مصرف در بارداری

گروه A: به طور کلی قابل قبول است. مطالعات کنترل شده در زنان باردار هیچ گونه مدرکی از خطر برای جنین نشان نمی دهد.


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.