اطلاعات دارویی آمیکاسین

Amikacin


آمیکاسین Amikacin


آمیکاسین یک آنتی بیوتیک می باشد که با باکتری ها مقابله می کند. آمیکاسین در درمان عفونت های باکتریایی جدی یا شدید بکار می رود. آمیکاسین در درمان عفونت های جدی ناشی از باکتری های گرم منفی و سایر ارگانیسمهای مقاوم به جنتامایسین و توبرامایسین مصرف می شود.برتری آمیکاسین نسبت به جنتامایسین در مقاومت این آنتی بیوتیک در برابر اغلب آنزیم های باکتریایی تخریب کننده آمینوگلیکوزیدها می باشد.

مکانیسم اثر آمیکاسین

آمیکاسین یک آمینوگلیکوزید می باشد . آمیکاسین به ریبوزوم پروکاریوتیک متصل شده و سبب مهار سنتز پروتئین در باکتریهای حساس می شود. آمیکاسین باکتریسید می باشد. آمیکاسین در محیط برون تنی علیه باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی دارای خاصیت باکتریسیدی می باشد.

فارماکودینامیک

آمیکاسین یک آنتی بیوتیک از گروه آمینوگلیکوزید می باشد . تمام آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید باکتریسید هستند و بر بعضی از باکتریهای گرم مثبت و اغلب باکتریهای گرم منفی موثر می باشند.

فارماکوکینتیک

آمیکاسین پس از تزریق عضلانی بسرعت جذب می شود.جذب سریع از صفاق و پرده جنب صورت می گیرد.
آمیکاسین جذب خوراکی و موضعی ناچیزی دارد.آمیکاسین بطور عمده توسط فیلتراسیون گلومرولی دفع می گردد.
دفع آمیکاسیون عمدتا کلیوی می باشد.
نیمه عمر آمیکاسین حدودا 2-3 ساعت می باشد.

مقدار مصرف آمیکاسین

مقدار مصرف معمول برای عفونت داخل شکمی:
بزرگسالان:
15 تا 22.5 mg/kg/day، تزریق داخل وریدی یا عضلانی در 3 مقدار منقسم، بسته به شدت عفونت حداکثر مقدار اولیه 1.5 g/day می باشد سپس مقدار بر اساس سطح سرمی مطلوب تنظیم می شود.
مقدار مصرف معمول برای فیبروز سیستیک :
کودکان:
1 تا 18 سال:ممکن است مقادیر بالاتر و یا فواصل زمانی بیشتر مورد نیاز باشد.مقدار مصرف باید فرد به فرد و بر اساس غلظتهای سرمی تعیین گردد.مقادیر نهایی 35 mg/kg/day داخل وریدی ، در 3 مقدار منقسم گزارش شده است.

هشدارها

1-آمیکاسین سولفات بالقوه دارای سمیت کلیوی،گوشی و عصبی می باشد.از مصرف طولانی مدت آمیکاسین باید خودداری شود.
2- فاصله بین دفعات مقدار مصرف آمیکاسین در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه باید افزایش داده شود.مصرف همزمان آمیکاسین با سفالوسپورین ها احتمال بروز سمیت کلیوی را بالا می برد.
3- مصرف آمیکاسین در بیماران سالخورده مبتلا به پارکینسون و نوزادان باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.دربیماران سالخورده عملکرد کلیه کاهش می یابد لذا حین درمان با آمیکاسین نظارت بر عملکرد کلیه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

نکات قابل توصیه

1-از آنجا که دفع آمیکاسین عمدتا کلیوی می باشد و غلظت آمیکاسین در ادرار زیاد خواهد بود، بیمار باید به اندازه کافی آب یا مایعات مصرف کند تا غلظت زیاد دارو سبب آسیب به مجاری ادراری نگردد.
2-اسهال عارضه شایع آنتی بیوتیک ها می باشد که معمولا با قطع دارو خاتمه می یابد. در برخی مواقع پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک ها بیمار دچار اسهال خونی و آبکی ( عدم وجود یا وجود تب و کرامپ های معده) حتی با فاصله زمانی دوماه یا بیشتر از مصرف آخرین نوبت مصرف می شود. در صورت بروز این عارضه فورا پزشک معالج خود را مطلع نمایید.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • علی | 1398/12/01

   فاصله تزریق این امپول ها چقدر باید باشه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  مقدار مصرف در بزرگسالان:
   15 تا 22.5 mg/kg/day، تزریق داخل وریدی یا عضلانی در 3 مقدار منقسم، بسته به شدت عفونت حداکثر مقدار اولیه 1.5 g/day می باشد سپس مقدار بر اساس سطح سرمی مطلوب تنظیم می شود.