اطلاعات دارویی رگورافنیب

Regorafenib

رگورافنیب Regorafenib


رگورافنیب مهارکننده خوراکی چندین کیناز است.برای درمان سرطان کولورکتال متاستاتیک و تومورهای استرومال گوارشی پیشرفته استفاده می شود .

مکانیسم اثر

مهارکننده تیروزین کیناز، فعالیت مهاری برای کینازهای داخل سلولی و متصل به غشای درگیر در عملکرد سلولی نرمال و فرآیندهای پاتولوژیک  نشان داده است (مثلا انکوژنزیس، رگ زایی تومور) RET, VEGFR1, VEGFR2, VEGFR3, KIT, PDGFR-alpha, PDGFR-beta, FGFR1, FGFR2, TIE2, DDR2, Trk2A, Eph2A, RAF-1, BRAF, BRAFV600E, SAPK2, PTK5 و  Abl

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی: 69-83٪ (با غذای کم چربی)

زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی: 4 ساعت

حداکثر غلظت پلاسمایی: 2.5 میکروگرم در میلی لیتر (یک دوز)؛ 3.9 میکروگرم در میلی لیتر (حالت پایدار)

AUC : 70.4 میکروگرم .ساعت در میلی لیتر (تک دوز)؛ 58.3 میکروگرم .ساعت در میلی لیتر(حالت پایدار)

اتصال به پروتئین: 5/99٪ (رگورافنیب)؛ 99.8٪ (متابولیت فعال M-2)؛ 99.95٪ (متابولیت فعال M-5)

گردش روده ای-کبدی یا حداکثر غلظت های پلاسمایی چندگانه در بازه 24 ساعتی مشاهده شد.

متابولیسم

متابولیزه شده توسط CYP3A4 و UGT1A9

متابولیت ها (فعال): M-2 (اِن-اکسید) و M-5  (اِن-اکسید و اِن-دزمتیل) ، هر دو آنها دارای فعالیت فارماکولوژیکی مشابه در برون تن و غلظت پایدار مانند رگورافنیب بودند.

نیمه عمر: 28 ساعت (رگورافنیب)؛ 25 ساعت (متابولیت فعال M-2)؛ 51 ساعت (متابولیت فعال M-5)

دفع: 71٪ مدفوع؛ 19٪ ادرار (در عرض 12 روز بعد از دوز تکی)

مقدار مصرف رگورافنیب

بزرگسالان

سرطان روده بزرگ

160 میلی گرم (چهار قرص 40 میلی گرمی) خوراکی یک بار در روز برای 21 روز اول هر سیکل 28 روزه

ادامه درمان تا پیشرفت بیماری یا سمیت غیر قابل قبول

تومورهای استرومال گوارشی

160 میلی گرم (چهار قرص 40 میلی گرمی) خوراکی یک بار در روز برای 21 روز اول هر سیکل 28 روزه

ادامه درمان تا پیشرفت بیماری یا سمیت غیر قابل قبول

سرطان هپاتوسلولار

160 میلی گرم (چهار قرص 40 میلی گرمی) خوراکی یک بار در روز برای 21 روز اول هر سیکل 28 روزه

ادامه درمان تا پیشرفت بیماری یا سمیت غیر قابل قبول

کودکان

ایمنی و کارایی ثابت نشده است

عوارض جانبی رگورافنیب

آلوپسی، کم خونی، ضعف / خستگی، کاهش اشتها یا مصرف غذا، اسهال، دیسفونی، تب، سردرد، خونریزی، HFSR / PPES، هایپربیلوروبینمی، فشار خون بالا، هیپوکلسیمی، هیپوکالمی، هیپوناترمی، هیپوفسفاتمی، کم کاری تیروئید، افزایش آمیلاز، افزایش AST / ALT افزایش INR، افزایش لیپاز، عفونت، لنفوپنی، موکوزیت، اسپاسم عضلانی، سفتی اسکلتی عضلانی، تهوع، نوتروپنی، درد، پروتئینوری، راش، ترومبوسیتوپنی، لرزش، استفراغ، کاهش وزن

آتازاناویر، بوسنتان، کاربامازپین، کلاریترومایسین، کونیواپتان، دابرافنیب، داروناویر، دلاویردین، دگزامتازون، الویتگراویر/کوبیسیستات/امتری سیتابین/تنوفوویر، انزالوتامید، اس لی کاربازپین استات، اتراویرین، فوس امپرناویر، فوس فنی توئین، گریپ فروت، ایماتینیب، ایندیناویر، ایزونیازید، کتوکنازول، لوپیناویر، نفسیلین، نفازودون، نلفیناویر، نویراپین، نیکاردیپین، اکس کاربازپین، پنتوباربیتال، فنوباربیتال، فنی توئین، پوساکونازول، پریمیدون، کینیدین، ریفابوتین، ریفامپین، ریفاپنتین، ریتوناویر، ساکوئیناویر، علف چای، تیپراناویر، وریکونازول، آپالوتامید، افاویرنز، ایده لالیزیب، ایتراکونازول، ایووزیدنیب، پالیفرمین، تالازوپاریب

هشدارها

خطر خونریزی را افزایش می دهد؛ درمان را در خونریزی شدید یا تهدید کننده زندگی متوقف کنید.

افزایش خطر عفونت ها گزارش شده است؛ شایع ترین عفونت ها شامل عفونت های مجاری ادراری، نازوفارنژیت، عفونت های قارچی جلدی-مخاطی و قارچی سیستمیک و پنومونی بوده است.

خطر ابتلا به HFSR / PPES و راش را افزایش می دهد؛ شیوع بالای HFSR در بیماران آسیایی گزارش شده است. بسته به شدت و دوام سمیت پوستی رگورافنیب را تعلیق و سپس کاهش دهید یا قطع کنید.

فشارخون بالا معمولا در طول اولین دوره درمان ممکن است رخ دهد، ؛ درمان را آغاز نکنید مگر اینکه فشار خون به اندازه کافی کنترل شده باشد؛ نظارت بر فشار خون به صورت هفتگی برای 6 هفته اول درمان و سپس هر چرخه یا با تکرار بیشتر در صورت نیاز بالینی انجام شود. به طور موقت یا دائمی در فشارخون بالای شدید یا غیرقابل کنترل قطع شود.

ایسکمی و انفارکتوس میوکارد در آزمایشات بالینی دیده شد؛ رگورافنیب را در ایسکمی / انفارکتوس قلبی جدید یا حاد متوقف کنید و پس از رفع حوادث حاد مزمن ادامه دهید.

یک مورد سندرم لوکوانسفالوپاتی خلفی برگشت پذیر (RPLS) گزارش شده است (1 از 1100 بیمار درمان شده)؛ در صورت بروز RPLS، درمان قطع شود.

اگر پرفوراسیون گوارشی یا فیستول رخ داد، درمان را قطع کنید.

می تواند بهبود زخم را (اثر مهار کننده VEGFR) مختل کند. حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی برنامه ریزی شده قطع  کنید؛ دارو را در بیماران با زخم ترمیم نشونده متوقف کنید.

احتمال سمیت جنینی در صورت مصرف در دوران بارداری

مرور کلی تداخلات دارویی

 • مهار کننده های قوی CYP3A4

o تجویز همزمان با مهار کننده های قوی CYP3A4 باعث افزایش غلظت پلاسمایی رگورافنیب می شود، غلظت پلاسمایی متابولیت فعال (M-2 و M-5) را افزایش می دهد و ممکن است سمیت را افزایش دهد.

o اجتناب از استفاده همزمان از رگورافنیب با مهار کننده های قوی CYP3A4 (به عنوان مثال، کلاریترومایسین، آب گریپ فروت، ایتراکونازول، کتوکونازول، نفازودون، پوساکونازول، تلی ترومایسین و وریکونازول)

 • سوبستراهای پروتئین مقاومت سرطان سینه (BCRP)

o همزمان با سوبسترا BCRP باعث افزایش غلظت پلاسمایی سوبسترا BCRP می شود.

O برای نشانه ها و علائم سمیت مرتبط با قرار گرفتن در معرض سوبسترا BCRP (به عنوان مثال، متوترکسات، فلوواستاتین، آتورواستاتین) نظارت شود.

 • سوبسترا UGT

o رگورافنیب به طور رقابتی سوبسترا های UGT1A9 و UGT1A1 را مهار می کند.

هشدار شدید

سمیت کبدی

 • سمیت کبدی شدید و گاه کشنده در آزمایشات بالینی مشاهده شد.
 • نظارت بر عملکرد کبدی قبل و بعد از درمان
• توقف و کاهش یا قطع در صورت تایید سمیت کبدی که با آزمایش های افزایش عملکرد کبدی یا نکروز هپاتوسلولار مشخص می شود بسته به شدت و دوام سمیت

نکات قابل توصیه

 • - به همه ی متخصصان مراقبت های سلامتی خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان شما می شود.
 • - از گریپ فروت و آب گریپ فروت اجتناب کنید.
 • - فشار خون بالا با رگورافنیب اتفاق افتاده است. فشار خون خود را طبق دستور پزشک بررسی کنید.
 • - ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به عفونت داشته باشید. دست ها را اغلب بشویید. از افراد مبتلا به عفونت، سرماخوردگی یا آنفولانزا دور شوید. برخی از عفونت ها بسیار بد و حتی مرگبار بوده است.
 • - شما ممکن است به راحتی دچار خونریزی شوید، مراقب باشید و از آسیب دوری کنید. از یک مسواک نرم و لوازم اصلاح برقی استفاده کنید.
 • - مشکلات خونریزی بسيار بد و گاه کشنده با رگورافنیب اتفاق افتاده است.با پزشک صحبت کنید.

- یک مشکل مغزی بسیار بد و گاهی کشنده به نام سندرم انسفالوپاتی برگشت پذیر (PRES) با رگورافنیب اتفاق افتاده است. در صورتی که علائمی مانند احساس سردرگمی، کاهش هشیاری، تغییر بینایی، از بین رفتن بینایی، تشنج، یا سردرد بسیار بد داشتید به پزشک خود اطلاع دهید.

 • - سوراخ های بسیار بد و گاهی کشنده در دستگاه گوارش یا فیستول با رگورافنیب اتفاق افتاده است. با پزشک صحبت کنید.
 • - یک واکنش بد پوستی (سندرم استیونز جانسون / نكرولیز اپیدرمی سمی) ممکن است رخ دهد. این می تواند مشکلات سلامتی بسیار بدی را که ممکن است از بین نرود، و گاهی اوقات کشنده است ایجاد کند. اگر نشانه هایی مانند پوست قرمز، متورم، زردرنگ یا پوسته شدن (با تب و یا بدون تب)، چشم قرمز یا تحریک شده یا زخم در دهان، گلو، بینی یا چشم داشتید فورا به اورژانس مراجعه کنید.
 • - این دارو ممکن است بر میزان بهبود زخم تأثیر بگذارد. اگر شما نیاز به عمل جراحی دارید، ممکن است لازم باشد قبل از عمل رگورافنیب را متوقف کنید. طبق دستور پزشک پس از جراحی شروع به مصرف آن کنید. با پزشک خود صحبت کنید.
 • - اگر ناراحتی معده، استفراغ ، اسهال، یا عدم گرسنگی داشتید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است راه هایی برای کاهش این عوارض وجود داشته باشد.
 • - اگر وارفارین مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد عملکرد خون خود را دقیق تر بررسی کنید.
 • - این دارو ممکن است بر باروری تاثیر بگذارد. مشکلات باروری ممکن است منجر به عدم توانایی بارداری یا پدر شدن شود. با پزشک صحبت کنید.
 • - اگر شما یک مرد هستید و رابطه جنسی با زنانی دارید که می توانند باردار شوند، حین درمان و تا دوماه پس از پایان درمان از باردار شدن وی محافظت کنید.از روش های پیشگیری از بارداری مطمئن استفاده کنید.در صورت وقوع بارداری فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • - مصرف این دارو در بارداری می تواند به جنین آسیب برساند.
 • - حین درمان و تا دوماه پس از پایان درمان از روش های پیشگیری از بارداری مطمئن استفاده کنید.در صورت وقوع بارداری فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • - بعد از غذای کم چرب، رگورافنیب را با آب بخورید. وعده غذایی کم چرب باید کمتر از 600 کالری و کمتر از 30 درصد چربی باشد.
 • - دارو را در ساعت ثابتی از روز مصرف کنید.
 • - از آسیب به قرص خودداری کنید و آن را به طور کامل ببلعید.
• - دوز فراموش شده را به محض به یادآوردن در همان روز مصرف کنید.اگر روز بعد آن را به خاطر آوردید از آن صرف نظر کنید.از مصرف دو دوز در یک روز خودداری کنید.

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.