اطلاعات دارویی الترومبوپگ

Eltrombopag

الترومبوپگ Eltrombopag


الترومبوپگ برای درمان تعداد کم پلاکت خون در بزرگسالان مبتلا به ترومبوسیتوپنی (ایدیوپاتیک) ایمنی مزمن (ITP) ، زمانی که داروهای خاص دیگر یا جراحی برای حذف طحال، به اندازه کافی کارآیی نداشته است مورد استفاده قرار می گیرد. ITP شرایطی است که ممکن است موجب کبودی یا خونریزی غیرمعمول به علت تعداد کم غیرعادی پلاکت ها در خون شود.

مکانیسم اثر

الترومبوپگ یک مولکول کوچک خوراکی آگونیست گیرنده TPO است که با بخش داخل غشایی گیرنده TPO انسانی برهمکنش می دهد. الترومبوپگ یک محرک فسفوریلاسیون STAT و JAK است. بر خلاف TPO نوترکیب یا رومیپلوستیم، الترومبوپگ به هیچ وجه مسیر AKT را فعال نمی کند.
لازم به ذکر است که هنگامی که به بیماران مبتلا به کم خونی آپلاستیک داده می شود، دیگر رده ها علاوه بر پلاکت ها افزایش می یابد، که نشان می دهد که داروی الترومبوپگ اثر TPO را درون بدن افزایش می دهد؛ یا یک مکانیسم ناشناخته وجود دارد.

فارماکودینامیک

اطلاعاتی موجود نیست.

فارماکوکینتیک

- فراهمی زیستی:> 52٪ (تک دوز 75 ميلی گرمی)

- زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی: 2-6 ساعت

تأثیر غذا

 • صبحانه استاندارد با چربی بالا (876 کالری، 52 گرم چربی، 71 گرم کربوهیدرات، 34 گرم پروتئین و 427 میلی گرم کلسیم) به طور قابل توجهی باعث کاهش AUC پلاسمایی الترومبوپگ به میزان 59 درصد و حداکثر غلظت پلاسمایی به میزان 65 درصد و تاخیر در حداکثر غلظت پلاسمایی به میزان 1 ساعت می شود.
 • مقدار کلسیم این وعده غذایی نیز ممکن است به کاهش این میزان در معرض خطر کمک کند

- اتصال به پروتئین:> 99٪

- غلظت الترومبوپگ در سلول های خونی: ~ 50-79٪

متابولیسم

به طور گسترده عمدتا از طریق مسیرهایی از قبیل برش، اکسیداسیون، و ترکیب با اسید گلوکورونیک، گلوتاتیون یا سیستئین متابولیزه می شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که CYP1A2 و CYP2C8 مسئول متابولیسم اکسیداتیو هستند.

UGT1A1 و UGT1A3 مسئول گلوکورونیداسیون هستند.

- نیمه عمر: 26-35 ساعت (در بیماران ITP)

- دفع: مدفوع (59٪)؛ ادرار (31٪)

موارد مصرف الترومبوپگ

جلوگیری از اپیزودهای خونریزی در افراد مبتلا به پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایمنی (ITP) مزمن جلوگیری از خونریزی در بزرگسالان مبتلا به هپاتیت مزمن C که با اینترفرون درمان می شوند. درمان کم خونی آپلاستیک شدید در بزرگسالان و کودکان حداقل 2 ساله

مقدار مصرف الترومبوپگ

بزرگسالان

ترومبوسایتوپنی ایمنی مزمن

بیماران با عدم پاسخ کافی به کورتیکواستروئیدها، ایمونوگلوبولین ها، یا برداشت طحال

فقط در بیماران مبتلا به ITP استفاده کنید که وضعیت خونریزی بالینی را افزایش می دهد.

ابتدا: 50 میلی گرم یک بار در روز خوراکی

نگهدارنده: دوز را برای رسیدن و حفظ تعداد پلاکت به بیش از 50 x 10^9 در لیتر برای کاهش خطر خونریزی تنظیم کنید؛ بیش از 75 میلی گرم در روز نشود.

ترومبوسیتوپنی مرتبط با هپاتیت C مزمن

ابتدا: 25 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

تنظیم دوز با فواصل در 25 میلی گرمی هر دوهفته در صورت نیاز برای رسیدن به تعداد پلاکت هدف برای شروع / حفظ درمان ضد ویروسی با اینترفرون پگیله و ریباویرین؛ بیش از 100 میلی گرم در روز نشود.

کم خونی آپلاستیک شدید

درمان خط اول

150 میلی گرم خوراکی یک بار در روز به مدت 6 ماه

SAA  عودکننده

 • دوز اولیه: 50 میلی گرم خوراکی یک بار در روز
 • تنظیم دوز در مقادیر 50 میلی گرمی هر دوهفته در صورت نیاز برای رسیدن به هدف پلاکت 50 x 10^9 در لیتر در صورت لزوم؛ بیش از 150 میلی گرم در روز نشود، ممکن است رسیدن به پاسخ هماتولوژیک تا 16 هفته طول بکشد.

کودکان

ترومبوسیتوپنی مزمن ایمنی

<1 سال: ایمنی و اثربخشی ثابت نشده است.

1 تا 5 سال: شروع با 25 میلی گرم یک بار در روز

≥6 سال: شروع در 50 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

نگهدارنده: دوز برای رسیدن و حفظ مقدار پلاکت 50 x 10^9 در لیتر را برای کاهش خطر خونریزی تنظیم کنید؛ بیش از 75 میلی گرم در روز نشود.

کم خونی آپلاستیک شدید

اولین خط درمان

 • <2 سال: ایمنی و کارایی ثابت نشده است.
 • 2 تا 5 سال: 2.5 میلی گرم / کیلوگرم یک بار در روز برای 6 ماه
 • 6-11 سال: 75 میلی گرم خوراکی یک بار در روز برای 6 ماه
• ≥ 12 سال: 150 میلی گرم خوراکی یک بار در روز برای 6 ماه

موارد منع مصرف

ندارد

کلسیم سیترات، منیزیم کلراید، منیزیم هیدروکساید، تالازوپاریب، میوه گل رز

هشدارها

*اگر بیمار مبتلا به اختلال کبدی (کلاس A، B، C Child-Pugh) است و درمان اولین خط درمان آنمی آپلاستیک شدید را آغاز می کند، دوز اولیه را کاهش دهید.

*در کم خونی آپلاستیک، از کمترین دوز برای رسیدن و حفظ پاسخ هماتولوژیک استفاده کنید. اگر بعد از 16 هفته درمان، پاسخ های خونی مشاهده نشد یا تعداد بیش از حد پلاکت یا ناهنجاری های آزمایش کبدی مشاهده شد، قطع شود.

*هپاتیت C مزمن با سیروز ممکن است خطر عدم بازسازی کبدی و مرگ را حین استفاده از اینترفرون های آلفا افزایش دهد؛ هیچ تنظیم دوزی در بیماران مبتلا به هپاتیت C مزمن و اختلال کبدی توصیه نشده است.

*برای درمان بیماران سندرم میلودیسپلاستیک حاد (MDS) استفاده نمی شود. خطر مرگ و پیشرفت MDS به لوسمی حاد میلوئیدی در یک کارآزمایی بالینی افزایش نسبی 166% را نشان داده است.

*عوارض ترومبوتیک / ترومبوآمبولیک ممکن است ناشی از افزایش تعداد پلاکتها با دارو باشد.

*ترومبوز ورید پورتال در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی که دارو را دریافت می کنند گزارش شده است.

*خطر بالقوه ترومبوآمبولیسم را در هنگام تجویز به بیماران با عوامل خطر شناخته شده برای ترومبوآمبولیسم (به عنوان مثال، فاکتور V لیدن، کمبود ATIII، سندرم آنتی فسفولیپید، بیماری مزمن کبدی) در نظر بگیرید.

*خطر ترومبوسیتوپنی و خونریزی پس از قطع

*برای عادی کردن تعداد پلاکت ها نیست، فقط زمانی که درجه ترومبوسیتوپنی و شرایط بالینی باعث افزایش خطر خونریزی در بیماران مبتلا به ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک مزمن می شود استفاده می شود.

*ممکن است آب مروارید ایجاد یا بدتر شود ،  قبل از تجویز و در طول درمان نظارت کنید.

*در صورتی که تعداد پلاکت ها به حد لازم نرسیده باشد پس از 4 هفته با حداکثر دوز توصیه شده، برای جلوگیری از خونریزی بالینی جدی قطع شود.

*در هپاتیت C، تنها زمانی استفاده می شود که ترومبوسیتوپنی مانع شروع و حفظ درمان مبتنی بر اینترفرون شود؛ اگر درمان ضد ویروسی قطع شد متوقف شود.

مرور کلی تداخلات دارویی

 • کاتیون های چندظرفیتی

o الترومبوپگ کاتیون های چند ظرفیتی (مانند آهن، کلسیم، آلومینیوم، منیزیم، سلنیوم، روی) در مواد غذایی، مکمل های معدنی و آنتی اسیدها را چلات می کند.

o حداقل 2 ساعت قبل یا 4 ساعت پس از مصرف داروها یا محصولات حاوی کاتیون چندظرفیتی مانند آنتی اسیدها، فرآورده های لبنی و مکمل های معدنی جهت جلوگیری از کاهش جذب قابل توجه مصرف شود.

 • انتقال دهنده OATP1B1 یا BCRP

o در تجویز همزمان با سوبستراهای OATP1B1 (به عنوان مثال، آتورواستاتین، بوسنتان، ازتیمیب، فلوواستاتین، گلی بوراید، الیمیزرتان، پیتاواستاتین، پراواستاتین، روزوواستاتین، رپاگلینید، ریفامپین، سیمواستاتین اسید، SN-38 (متابولیت فعال ایرینوتکان)، والزارتان) یا BCRP (به عنوان مثال، ایماتینیب، ایرینوتکان، لاپاتینیب، متوترکسات، میتوکسانترون، روزواستاتین، سولفاسالازین، توپوتکان) احتیاط کنید.

o به دقت علائم / نشانه های قرار گرفتن در معرض مقدار زیاد سوبستراهای OATP1B1 یا BCRP را نظارت کنید و در صورت لزوم دوز این داروها را کاهش دهید.

**هشدار شدید

خطر عدم بازسازی کبدی در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن C

 • خطر سمیت کبدی
 • در بیماران مبتلا به هپاتیت C مزمن، الترومبوپگ در همراهی با اینترفرون و ریباویرین ممکن است خطر عدم بازسازی کبدی را افزایش دهد.
 • ممكن است خطر سمیت كبدی شدید و بالقوه خطرناک تهدیدکننده حیات را افزایش دهد.
• نظارت بر عملكرد كبد و قطع دوز به صورت توصيه شده.

نکات قابل توصیه

دقیقا طبق دستورالعمل از دارو استفاده کنید.

دارو را با معده خالی، حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف کنید.

الترومبوپگ را با محصولات لبنی یا آبمیوه غنی شده با کلسیم مصرف نکنید.

پودر سوسپانسیون خوراکی را فقط با آب مخلوط کنید. هر بار که دارو را مخلوط می کنید، برای اندازه گیری آب و دادن دوز مناسب، از یک سرنگ دوز جدید استفاده کنید.

قرص را به طور کامل ببلعید و از آسیب به آن خودداری کنید.

برای بررسی عملکرد کبدی، به آزمایش خون مکرر نیاز دارید. ممکن است نیاز به بررسی چشمان شما برای وجود علایم آب مروارید باشد.

دوزهای الترومبوپگ گاهی براساس وزن در کودکان است. در صورت تغییر وزن کودک ممکن است نیاز به تغییر دوز باشد.

اثربخشی کامل دارو ممکن است تا 4 هفته طول بکشد.مصرف دارو را طبق دستور پزشک ادامه دهید و اگر پس از 4 هفته درمان، کبودی یا خونریزی داشتید به پزشک خود اطلاع دهید.

در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. قرص ها را در ظروف اصلی همراه با جاذب رطوبت نگه دارید. پس از مخلوط کردن سوسپانسیون خوراکی الترومبوپگ ، مایع را در دمای اتاق نگهداری در عرض 30 دقیقه استفاده کنید.

پس از متوقف کردن استفاده از الترومبوپگ، خطر خونریزی یا کبودی شما حتی بیشتر از قبل از شروع درمان است. برای اجتناب از بریدگی یا آسیب حداقل 4 هفته چس از قطع مصرف دارو مراقب باشید.خون شما در این مدت ممکن است نیاز به آزمایش هفتگی داشته باشد.

دوز فراموش شده را به محض به یادآوردن مصرف کنید.اگر نزدیک دوز بعدی است از آن صرف نظر کنید.از دوبرابر کردن دوز خودداری کنید.

مصرف در بارداری

گروه N ( طبقه بندی نشده )

دارو های مشابه

رومیپلوستیم

آواترومبوپگ، لوسوترومبوپگ، اپرلوکین


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • همایون گراوند | 1400/07/02

   سلام خسته نباشید. برای یکی از اقوام داروی الترومبوپگ تجویز شده. خیلی گشتم موجود نیست. اونجا موجود دارید؟ قیمت؟ ممنونم

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام لطفا جهت استعلام موجودی با شماره 190 یا 31809 تماس بگیرید.