اطلاعات دارویی نیتروس اکساید

Nitrous oxide

نیتروس اکساید Nitrous oxide

English

نیتروس اکساید ، که به عنوان "گاز خنده" شناخته می شود، یک ترکیب با فرمول شیمیایی N2O است. در دمای اتاق، یک گاز غیر قابل اشتعال بی رنگ ، با بو و طعم دلپذیر و کمی شیرین است. در جراحی و دندانپزشکی برای اثرات بی حس کننده و ضد درد مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیسم اثر نیتروس اکساید

تا به امروز یافته ها نشان می دهد که نیتروس اکساید باعث آزادسازی پپتید اپیوئیدی در ساقه مغز می شود که موجب فعال شدن نورون های پایین رونده نورآدرنرژیک می شود که موجب تنظیم فرآیند درد در نخاع می شود. چندین مکانیسم گیرنده-افکتور از جمله گیرنده های دوپامین، آدرنورسپتور آلفا-2، گیرنده های بنزودیازپینی و گیرنده های متیل-آسپارتات (NMDA) هم درگیر هستند، گرچه ارتباط آنها با یکدیگر شناخته شده نیست.

موارد مصرف نیتروس اکساید

بیهوشی عمومی , ضد درد

مقدار مصرف نیتروس اکساید

نیتروس اکساید یک بیهوش کننده عمومی ضعیف است و به طور کلی به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. می تواند در بیهوشی عمومی با غلظت 70٪ (در ترکیب با 30٪ اکسیژن) یا به عنوان گاز حامل با داروهای بیهوشی عمومی قوی مورد استفاده قرار گیرد.

هشدارها

تجویز داروی نیتروس اکساید ممکن است خطرناک یا دارای منع مصرف باشد. تنها توسط یا تحت نظارت یک متخصص مجاز که در استفاده و تجویز این دارو تجربه دارد و با کاربردها، اثرات، دوز، روش ها و دفعات و مدت زمان مصرف و با خطرات، منع مصرف و عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی لازم آشنا است باید مورد استفاده قرار گیرد.

نکات قابل توصیه

ندارد.

عوارض جانبی نیتروس اکساید

استفراغ , احساس ناخوشی

تداخلات دارویی نیتروس اکساید

ترانیل سیپرومین , سلژیلین , متوترکسات , فنلزین , ایزوکربوکسازید

موارد منع مصرف نیتروس اکساید

بارداری , انسداد روده , احتقان بینی , سرکوب تنفسی , پنوموتوراکس , بیماری قلبی

حباب ریوی، آمبولی هوا، جراحی گوش میانی، سابقه مصرف گاز در داخل چشم، سابقه سکته مغزی، سابقه افت فشارخون، کمبود ویتامین ب 12

مصرف در بارداری

گروه N ( طبقه بندی نشده )

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز