اطلاعات دارویی آلوگلیپتین

Alogliptin


آلوگلیپتین Alogliptin


آلوگلیپتین یک مهار کننده انتخابی فعالیت آنزیمی دی پپتیدیل پپتیداز 4 (DPP-4) خوراکی است. به طور شیمیایی، آلوگلیپتین به صورت یک نمک بنزوات آماده شده و عمدتا به صورت انانتیومر-R وجود دارد.

مکانیسم اثر آلوگلیپتین

آلوگلیپتین مهارکننده دی پپتیدیل پپتیداز 4 (DPP-4) است که به طور معمول پلی پپتید انسولینوتروپیک وابسته به گلوکز اینکریتین (GIP) و پپتید شبه گلوکاگون 1 (GLP-1) را تجزیه می کند. مهار DPP-4 مقدار اینکریتین پلاسمایی فعال را افزایش می دهد که به کنترل قند کمک می کند.
GIP و GLP-1 باعث تحریک ترشح انسولین وابسته به گلوکز در سلول های بتای پانکراس می شوند. GLP-1 دارای اثرات اضافی سرکوب ترشح گلوکاگون وابسته به گلوکز، القای سیری، کاهش مصرف غذا و کاهش تخلیه معده است.

فارماکودینامیک

مهار حداکثری DPP-4 در طی 2-3 ساعت پس از تجویز یک دوز به افراد سالم رخ می دهد. مهار حداکثری DPP-4 در دوزهای 12.5 تا  800میلی گرم بیش از 93 درصد است. مهار DPP-4 در دوزهای 25 میلی گرم یا بالاتر بعد از 24 ساعت بالاتر از 80 درصد باقی می ماند.
داروی آلوگلیپتین همچنین کاهش میزان گلوکاگون پس از غذاو افزایش GLP-1 فعال بعد از غذا را در مقایسه با دارونما در طی یک دوره 8 ساعته پس از یک وعده غذایی استاندارد نشان داد. آلوگلیپتین بر روی فاصله QTc تاثیر نمی گذارد.

فارماکوکینتیک

- فراهمی زیستی: ~ 100٪

- زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی: 1-2 ساعت

- اتصال به پروتئین: 20٪

- حجم توزیع: 417 لیتر

- متابولیسم: متابولیسم گسترده ای ندارد و 60-71٪ از دوز بدون تغییر در ادرار دفع می شود

متابولیت فعال: اِن دمتیله (کمتر از 1 درصد داروی اصلی)

متابولیت غیر فعال: آلوگلیپتین اِن-استیله (کمتر از 6٪ از داروی اصلی)

سوبسترا پ جزئی CYP3A4 و CYP2D6

- نیمه عمر: 21 ساعت

- کلیرانس کلیه: 9.6 لیتر / ساعت

کلیرانس کل بدن: 14 لیتر / ساعت

دفع: 76٪ ادرار 13٪ مدفوع

موارد مصرف آلوگلیپتین

دیابت نوع 2

مقدار مصرف آلوگلیپتین

بزرگسالان

دیابت نوع 2  ( 6 راه برای کنترل دیابت نوع دو)

25 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

کودکان

ایمنی و کارایی ثابت نشده است.

موارد منع مصرف آلوگلیپتین

حساسیت مفرط به دارو

هشدارها

- پانکراتیت گزارش شده است؛ اگر پانکراتیت مشکوک بود، درمان را قطع کنید و اقدامات مناسب را آغاز کنید.

در حساسیت به دیگر مهارکننده های DPP-4 احتیاط کنید؛ اگر واکنش حساسیت شدید مشکوک بود درمان را قطع کنید.

- موارد پس از فروش پمفیگوئید تاول دار نیازمند بستری گزارش شده است. بیماران به طور معمول با سرکوب کننده سیستم ایمنی موضعی یا سیستمیک و قطع مهارکننده DPP-4 بهبود می یابند.

- نارسایی کبدی کشنده و غیرکشنده گزارش شده است. دیابت نوع 2 موجب بیماری کبد چرب و افزایش آنزیم کبدی می شود. با دقت نظارت کنید و اگر LFT ها بالا رفتند دارو را قطع کنید، در صورتی که آسیب کبدی تایید شد و علت دیگری را پیدا نکردید، دارو را دوباره شروع نکنید.

- انسولین و محرک های ترشح انسولین (به عنوان مثال، سولفونیل اوره ها) باعث ایجاد هیپوگلیسمی می شوند؛ بنابراین، برای کاهش خطر هیپوگلیسمی دوز آن ها را کاهش دهید.

- مهارکننده های DPP-4 ممکن است باعث درد مفصلی ناتوان کننده شود که در عرض یک ماه پس از قطع دارو رفع می شود.

- خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب (CHF)

 • - متخصصان مراقبت های سلامت باید قطع داروهای حاوی آلوگلیپتین را در بیماران مبتلا شده به نارسایی احتقانی قلب در نظر بگیرند و کنترل دیابت را نظارت کنند.
• - اگر نارسایی قلبی ایجاد شد، با توجه به استانداردهای فعلی ارزیابی و مدیریت کنید و قطع دارو را در نظر بگیرید.

نکات قابل توصیه

 • - به متخصصان مراقبت های سلامتی خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان شما می شود.
 • - اگر قند خون شما پایین است، رانندگی نکنید. احتمال تصادف بیشتر می شود.
 • - قند خون خود را طبق دستور پزشک بررسی کنید.
 • - عملکرد خون خود را طبق دستور پزشک بررسی کنید. با پزشک صحبت کنید.

- قبل از مصرف الکل، با پزشک خود صحبت کنید.

 • - از رژیم غذایی و برنامه تمرینی که پزشک به شما گفته است را پیروی کنید.
 • - ممكن است قند خون خود را در زمان استرس مانند تب، عفونت، آسیب یا جراحی دشوارتر كنید. تغییر در سطح فعالیت بدنی یا ورزش و تغییر در رژیم غذایی ممکن است روی قند خون شما تأثیر بگذارد. با پزشک خود صحبت کنید.
 • - در افرادی که آلوگلیپتین را مصرف می کنند، نارسایی قلبی اتفاق افتاده است. اگر تاکنون نارسایی قلب یا مشکلات کلیوی داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر دچار خستگی شدید یا تنگی نفس، افزایش وزن زیاد یا تورم در دست یا پاها هستید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.
 • - واکنش پوستی به نام پمفیگوئید تاول دار با داروهایی مانند این اتفاق افتاده است. گاهی اوقات، افراد مجبور به رفتن به بیمارستان شده اند. اگر دچار تاول یا برش پوست شدید به پزشک خود فورا اطلاع دهید.
 • - در صورت بارداری یا قصد بارداری، به پزشک خود بگویید. شما باید در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در حین بارداری صحبت کنید.

- اگر شیردهی دارید، به پزشک خود بگویید. شما باید درباره هر گونه خطری برای کودک خود صحبت کنید.

 • با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.
 • برای به دست آوردن بیشترین اثر، هیچ دوزی را از دست ندهید.
 • حتی با وجود احساس بهبودی مصرف دارو را طبق دستور پزشک ادامه دهید.
• - دوز فراموش شده را به محض به یاد آوردن مصرف کنید.اگر نزدیک دوز بعدی است از آن صرف نظر کنید.از دوبرابر کردن یا افزایش دوز خودداری کنید.

مصرف در بارداری

گروه B

دارو های مشابه آلوگلیپتین

لیناگلیپتین , سیتاگلیپتین , ساکساگلیپتین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.