اطلاعات دارویی نینتدانیب

Nintedanib


نینتدانیب Nintedanib


نینتدانیب دارویی برای درمان فیبروز ریوی ایدیوپاتیک (IPF) است که چندین گیرنده تیروزین کینازی (RTK) و غیر تیروزین کینازی (nRTKs) را هدف قرار می دهد.

مکانیسم اثر نینتدانیب

نینتدانیب یک مولکول کوچک است که چندین گیرنده تیروزین کینازی (RTK) و غیر تیروزین کینازی (nRTKs) را هدف قرار می دهد. نینتدانیب RTK های زیر را مهار می کند: گیرنده فاکتور رشد پلاکتی (PDGFR) آلفا و بتا، گیرنده فاکتور رشد فیبروبلاستی (FGFR) 1-3، گیرنده فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGFR 1-3) و تیروزین کیناز 3 شبه Fms (FLT3).
در میان آنها، FGFR، PDGFR و VEGFR در پاتوژنز IPF دخالت دارند. نینتدانیب به طور رقابتی به محل اتصال آدنوزین تری فسفات (ATP) این گیرنده ها متصل می شود و سیگنال های داخل سلولی را که برای تکثیر، مهاجرت و تبدیل فیبروبلاست ها در پاتولوژی IPF ضروری است را متوقف می کند. علاوه بر این، نینتدانیب nRTK های زیر را هم مهار می کند: Lck، Lyn و Src کیناز.

فارماکودینامیک

با مهار رقابتی و برگشت پذیر جایگاه اتصال آدنوزین تری فسفات گیرنده تیروزین کینازهای VEGFR، FGFR و PDGFR، نینتدانیب سیگنال های داخل سلولی مورد نیاز برای تکثیر، مهاجرت و تبدیل فیبروبلاست ها را مهار می کند.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی: 4.7٪؛ متابولیسم عبوراول زیادی دارد.

حداکثر غلظت پلاسمایی: 2-4 ساعت

غذا قرار گرفتن در معرض سیستمیک را ~ 20٪ افزایش می دهد و زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی را 4 ساعت به تاخیر می اندازد.

اتصال به پروتئین: 97.8٪

حجم توزیع: 1050 لیتر

متابولیسم

تجزیه هیدرولیتیک توسط استرازها و ایجاد بخش اسیدی آزاد BIBF 1202 مسیر متابولیکی شایع (~ 25٪) است؛ BIBF 1202 پس از آن توسط آنزیم های UGT، یعنی UGT 1A1، UGT 1A7، UGT 1A8، و UGT 1A10 گلوکورونیده می شود.

فقط یک مقدار جزئی از بیوترانسفورماسیون شامل مسیرهای CYP است (~5%)، در حالی که CYP3A4 آنزیم غالب است.

دفع: 93.4٪ مدفوع / صفراوی؛ 0.65٪ ادرار

موارد مصرف نینتدانیب

فیبروز ریوی ایدیوپاتیک

مقدار مصرف نینتدانیب

بزرگسالان

فیبروز ریوی ایدیوپاتیک

150 میلی گرم خوراکی هر 12 ساعت با غذا

کودکان

ایمنی و کارایی ثابت نشده است.

موارد منع مصرف نینتدانیب

ندارد.

هشدارها

- آسیب شدید کبدی با پیامدهای کشنده گزارش شده است؛ اکثر موارد طی 3 ماه اول درمان رخ می دهد؛ آزمایشات عملکرد کبدی (ALT، AST و بیلی روبین) را قبل از شروع، ماهانه به مدت 3 ماه، و سپس هر 3 ماه بعد از آن و در صورت نیاز بالینی انجام دهید.

- اسهال، تهوع و استفراغ ممکن است رخ دهد. درمان با هیدراتاسیون کافی و داروهای ضد اسهال / ضداستفراغ انجام شود، اگر همچنان ادامه داشت، تعلیق دارو و کاهش دوز ممکن است لازم باشد.

- حوادث ترومبوآمبولی شریانی از جمله انفارکتوس میوکارد گزارش شده است؛ در هنگام درمان بیماران در معرض خطر قلبی عروقی بیشتر احتیاط کنید.

- ممکن است خطر خونریزی یا سوراخ شدن دستگاه گوارش را افزایش دهد (براساس مکانیسم عمل (مهار VEGFR))؛ در صورت داشتن درمان ضد انعقاد کامل، بر خونریزی نظارت کنید و در صورت لزوم داروی ضد انعقاد را تنظیم دوز کنید.

- سیگار کشیدن با کاهش مواجهه سیستمیک همراه است؛ بیماران را برای ترک سیگار ترغیب کنید.

- در دوره پس از فروش موارد حوادث خونریزی جدی و غیر جدی گزارش شد. درمان را در بیماران مبتلا به خطر شناخته شده برای خونریزی تنها در صورتی انجام دهید که منافع بیشتر از مضرات باشد.

- در دوره پس از فروش موارد سوراخ شدگی دستگاه گوارش گزارش شده است. هنگام درمان بیمارانی که جراحی شکمی اخیر، سابقه بیماری دیورتیکولار یا دریافت همزمان کورتیکوستروئید یا NSAID دارند احتیاط کنید؛ درمان را در بیماران مبتلا به سوراخ شدگی دستگاه گوارش قطع کنید. در بیماران با خطر شناخته شده برای سوراخ شدگی دستگاه گوارش درمان را تنها در صورتی انجام دهید که منافع بیشتر از مضرات باشد.

مرور کلی تداخلات دارویی

 • نینتدانیب سوبسترا CYP3A4 و انتقال دهنده P-gp است
 • همزمان با مهار کننده های قوی P-gp یا CYP3A4 ممکن است مواجهه سیستمیک نینتدانیب را افزایش دهد (نظارت دقیق انجام دهید).
• همزمان با القاء کننده های P-gp یا CYP3A4 ممکن است مواجهه سیستمیک را 50% کاهش دهد.از تجویز همزمان خودداری کنید.

نکات قابل توصیه

 • - به همه ی متخصصان مراقبت های سلامتی خود بگویید که داروی نینتدانیب را مصرف می کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان شما می شود.
 • - شما ممکن است به راحتی دچار خونریزی شوید، مراقب باشید و از آسیب دوری کنید. از یک مسواک نرم و لوازم اصلاح برقی استفاده کنید.
 • - اگر ناراحتی معده، استفراغ، اسهال، یا عدم گرسنگی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است راه هایی برای کاهش این عوارض وجود داشته باشد.
 • - عملکرد خونی را طبق دستور پزشک بررسی کنید. با پزشک خود صحبت کنید.
 • - فشار خون بالا با نینتدانیب اتفاق افتاده است. فشار خون خود را طبق دستور پزشک بررسی کنید.
 • - این دارو ممکن است موجب مشکلات باروری شود. ممکن است بر توانایی فرزندآوری تاثیر بگذارد. با پزشک صحبت کنید.
 • - مصرف این دارو در بارداری می تواند به جنین آسیب برساند.
 • - در هنگام مصرف نینتدانیب و تا 3 ماه پس از پایان درمان از روش های پیشگیری از بارداری مطمئن استفاده کنید.در صورت وقوع بارداری فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

- قبل از شروع نینتدانیب، سیگار کشیدن را ترک کنید. در حین مصرف این دارو از سیگار کشیدن اجتناب کنید. سیگار کشیدن ممکن است کارایی دارو را کاهش دهد. با پزشک خود صحبت کنید.

 • - نینتدانیب را با غذا بخورید.
 • - دارو را به طور کامل با مایعات ببلعید و از آسیب به آن خودداری کنید.
 • - برای به دست آوردن بیشترین اثر، هیچ دوزی را از دست ندهید.
 • - حتی با وجود احساس بهبودی مصرف دارو را طبق دستور پزشک ادامه دهید.
• دوز فراموش شده را به محض به یاد آوردن مصرف کنید.اگر نزدیک دوز بعدی است از آن صرف نظر کنید.از دوبرابر کردن یا افزایش دوز خودداری کنید.

مصرف در بارداری

گروه N ( طبقه بندی نشده )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.