اطلاعات دارویی سیکلوپیروکس

Ciclopirox


سیکلوپیروکس Ciclopirox


سیکلوپیروکس اُلامین یک داروی ضد قارچ سنتتیک برای درمان موضعی عفونت های قارچی سطحی است. این دارو مخصوصا در درمان تینه آ ورسیکالر موثر است.

مکانیسم اثر سیکلوپیروکس

بر خلاف ضد قارچ هایی مانند ایتراکونازول و تربینافین، که سنتز استرول را متاثر می کنند، تصور می شود سیکلوپیروکس از طریق چلات کاتیون های فلزی چند ظرفیتی، مانند Fe3+ و Al3+ عمل می کند. این کاتیون ها کوفاکتور ضروری بسیاری از آنزیم ها، از جمله سیتوکروم ها هستند، در نتیجه باعث اختلال در فعالیت های سلولی مانند فرایند انتقال الکترون های میتوکندری و تولید انرژی می شود. سیکلوپیروکس همچنین به نظر می رسد که غشای پلاسمایی قارچ را تغییر می دهد و منجر به تخریب ساختارهای داخلی می شود. اثر ضد التهابی سیکلوپیروکس به احتمال زیاد به علت مهار 5-لیپوکسیژناز و سیکلوکوسیژناز است. سیکلوپیروکس ممکن است اثر خود را با اختلال در ترمیم DNA، سیگنال ها و ساختارهای (دوک های میتوزی) تقسیم سلولی و نیز برخی از اجزای حمل و نقل داخل سلولی اعمال کند.

فارماکودینامیک

سیکلوپیروکس یک داروی ضد قارچ وسیع الطیف است که دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی هم هست. مکانیسم عمل اصلی آن تمایل بالا نسبت به کاتیون های سه ظرفیتی است که کوفاکتور ضروری در این آنزیم ها هستند. سیکلوپیروکس هم فعالیت فانگی استاتیک و هم فانگی سید در برابر طیف گسترده ای از ارگانیسم های قارچی، مانند درماتوفیت ها، مخمرها، دی مورفیک، یومایست، و اکتینومایست نشان می دهد.
علاوه بر طیف اثر گسترده ، سیکلوپیروکس دارای فعالیت ضد باکتری در برابر بسیاری از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی هم است. علاوه بر این، اثرات ضد التهابی سیکلوپیروکس در سلول های چندهسته ای انسانی ثابت شده است، که در آن سیکلوپیروکس سنتز پروستاگلاندین و لکوترین ها را مهار می کند.
سیکلوپیروکس همچنین می تواند اثرات ضد التهابی خود را با مهار تشکیل 5-لیپواکسیژناز و سیکلواکسیژناز نشان دهد.

فارماکوکینتیک

نیمه عمر: 1.7 ساعت

اتصال به پروتئین: 94-98٪

جذب: سریع اما حداقل

متابولیسم: به نظر می رسد که تقریبا به طور کامل با اسید گلوکورونیک ترکیب می شود؛ به نظر می رسد 1-2٪ به N- دزوکسی سیکلوپیروکس و یک متابولیت ناشناخته متابولیزه می شود .

دفع ادراری: 1.3٪

موارد مصرف سیکلوپیروکس

عفونت قارچی

مقدار مصرف سیکلوپیروکس

بزرگسالان

اُنیکومایکوز ناخن خفیف تا متوسط

محلول موضعی لاک ناخن: روی تمام صفحه ناخن های یک بار در روز (ترجیحا موقع خواب یا 8 ساعت قبل از شستشو) به تمام ناخن های آسیب دیده با استفاده از قلم مو بزنید.

تینه آ پدیس یا تینه آ کورپوریس

کرم و سوسپانسیون: دوبار در روز؛ به آرامی در مناطق آسیب دیده ماساژ دهید؛ اگر بهبودی بعد از 4 هفته ایجاد نشد، تشخیص دوباره ارزیابی گردد.

ژل: دوبار در روز را اعمال کنید اگر بعد از 4 هفته بهبودی پیدا نکند، تشخیص مجدد آن را به آرامی در مناطق آسیب دیده و پوست اطراف آن ماساژ دهید.

تینه آ کروریس، کاندیدیازیس جلدی، تینه آ ورسیکالر

کرم و سوسپانسیون: دوبار در روز؛ به آرامی در مناطق آسیب دیده ماساژ دهید؛ اگر بهبودی بعد از 4 هفته ایجاد نشد، تشخیص دوباره ارزیابی گردد.

درماتیت شوره ای پوست سر

ژل: دوبار در روز؛ به آرامی در مناطق آسیب دیده ماساژ دهید؛ اگر بهبودی بعد از 4 هفته ایجاد نشد، تشخیص دوباره ارزیابی گردد.

شامپو: 5 میلی لیتر (1 قاشق چای خوری) را به موهای خیس بزنید ، حدود 3 دقیقه قبل از شستشو صبر کنید؛ ممکن است برای موهای بلندتر بیشتر از 10 میلی لیتر استفاده کنید. دوبار در هر هفته برای 4 هفته تکرار کنید؛ حداقل 3 روز بین هر دو دوز فاصله باشد.

کودکان

تینه آ پدیس یا تینه آ کورپوریس

<10 سال: ایمنی و کارایی ثابت نشده است .

≥ 10 سال: از کرم و سوسپانسیون مانند بزرگسالان استفاده کنید .

≥16 سال: از ژل استفاده کنید.

تینه آ کروریس، کاندیدیازیس جلدی، تینه آ ورسیکالر

<10 سال: ایمنی و کارایی ثابت نشده است

10 سال به بالا: مانند بزرگسالان است.

درماتیت شوره ای پوست سر

<16 سال: ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است .

≥ 16 سال: ژل و شامپو را مانند بزرگسالان استفاده کنید .

اُنیکومایکوز ناخن خفیف تا متوسط

<12 سال: ایمنی و اثربخشی مشخص نشده است.

≥ 12 سال: لاک ناخن را مانند بزرگسالان استفاده کنید.

موارد منع مصرف سیکلوپیروکس

حساسیت شدید

عوارض جانبی سیکلوپیروکس

درد , آکنه , خارش , خشکی پوست , سوزش , قرمزی , راش

هشدارها

اُنیکومایکوزیس : 6 ماه درمان ممکن است برای بهبود اولیه در علائم لازم باشد و همچنین باید اطلاع داشت که با استفاده از محلول موضعی سیکلوپیروکس (لاک ناخن)، ناخن کاملا درمان نمی شود.

نکات قابل توصیه

دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید و از افزایش یا کاهش دوز یا مدت زمان مصرف خودداری کنید.

قبل و بعد از استفاده از این داروها دست ها را بشویید، مگر اینکه از سیکلوپیروکس برای درمان عفونت دست استفاده کنید.

استعمال کرم، ژل، یا لوسیون:

 • ناحیه مبتلا را تمیز و خشک کنید. مقدار کمی کرم (معمولا دو بار در روز) را برای 2 تا 4 هفته استعمال کنید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.
 • ناحیه را طوری نپوشانید که امکان تبادل با هوا وجود نداشته باشد ، مگر این که پزشک گفته باشد. لباس های گشاد و ترجیحا کتانی بپوشید.
 • اگر عفونت در عرض 4 هفته رفع نشد یا اگر به نظر می رسد بدتر شده است، به پزشک خود مراجعه کنید.

استفاده از شامپو سیکلوپیروکس :

 • مو را مرطوب کنید و تقریبا 1 قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) از شامپو را به پوست سر بزنید. تا 2 قاشق چای خوری (10 میلی لیتر) برای موهای بلند استفاده شود. به مدت 3 دقیقه روی مو و پوست سر بماند. یک زمان سنج ممکن است استفاده شود.
 • درمان باید دو بار در هفته به مدت 4 هفته و با حداقل 3 روز فاصله بین دوها انجام شود. اگر بعد از 4 هفته درمان بهبودی نداشتید، با پزشک خود صحبت کنید.

ممکن است بهبود علایم هنگام مصرف این دارو ها تا 4 هفته طول بکشد. اگر علائم شما بهبود نیافت یا بدتر شد، همچنان از دارو استفاده کنید.

استفاده از لاک ناخن سیکلوپیروکس :

 • فقط در ناخن ها و پوست اطراف آن استفاده کنید. از تماس با نواحی دیگر اجتناب کنید هر ناخن یا ماده ناخنی سست را با استفاده از ناخن گیر یا سوهان ناخن جدا کنید.
 • لاک ناخن را یک بار در روز (ترجیحا هنگام خواب) به همه قسمت های ناخن مبتلا بزنید. لاک را به طور یکنواخت روی تمام ناخن بزنید. در صورت امکان لاک ناخن را به زیر ناخن و پوست زیر آن بزنید. قبل از پوشیدن جوراب اجازه دهید لاک خشک شود(حدود 30 ثانیه). پس از مصرف دارو، قبل از استحمام 8 ساعت صبر کنید.
 • هر روز لاک را روی پوشش قبلی بزنید. یک بار در هفته لاک را با الکل پاک کنید. تا می توانید ناخن های آسیب دیده را با استفاده از ناخن گیر یا سوهان ناخن جدا کنید.
 • برای جلوگیری از چسبیدن در به بطری، اجازه ندهید که محلول دور سر بطری بماند. برای جلوگیری از خشک شدن محلول، درب بطری را بلافاصله پس از هر استفاده محکم ببندید.

درمان با لاک ناخن سیکلوپیروکس ممکن است چند ماه طول بکشد تا علائم اولیه بهبود یابد. حداکثر 48 هفته از لاک ناخن استفاده کنید، ماهانه ناخن عفونی جداشده را توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی جدا کنید و به صورت هفتگی توسط خود بیمار کوتاه شود تا درمان کامل شود .

دوره درمان را کامل کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت کاملا پاک شود، بهبود یابد. حذف دوز ممکن است خطر ابتلا به عفونت بیشتری را ایجاد کند که به داروهای ضد قارچ مقاوم است.

تمام اشکال این دارو را در دمای اتاق دور از رطوبت، گرما و نور نگه دارید. هنگامی که یک بطری شامپو سیکلوپیروکس باز می شود، باید درمدت 8 هفته استفاده شود.

لاک ناخن سیکلوپیروکس اشتعال پذیر است. از استفاده در نزدیکی شعله آتش باز و استفاده از سیگار قبل از اینکه لاک کاملا خشک شود اجتناب کنید.

دوز فراموش شده را به محض به یاد آوردن مصرف کنید.اگر نزدیک دوز بعدی است از آن صرف نظر کنید.از دوبرابر کردن یا افزایش دوز خودداری کنید.

مصرف در بارداری

گروه B


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • آراد نوروزی | 1399/03/31

   سلام. مصرف این پماد با قرص گریزئوفولوین تداخل دارد؟؟؟ ممنون.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام نه تداخل نداره