اطلاعات دارویی سالبوتامول

Salbutamol


سالبوتامول Salbutamol


سالبوتامول (آلبوترول) یک داروی گشادکننده برونش می باشد که منجر به شل شدن عضلات و گشاد شدن مجاری هوایی و بهبود تنفس می شود. سالبوتامول برای درمان آسم و سایر حالات همراه با انسداد برگشت پذیر راههای تنفسی و همچنین برای جلوگیری از اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی و زایمان زودرس استفاده می شود.

مکانیسم اثر سالبوتامول

سالبوتامول از ترکیبات مقلد سمپاتیک است که با اثر بر گیرندههای بتا – 2 آدرنرژیک در ریه ها موجب شل شدن عضله صاف مجاری هوایی می شود.

فارماکودینامیک

سالبوتامول (آلبوترول) یک آگونیست انتخابی بر گیرندههای بتا – 2 آدرنرژیک با ساختاری مشابه تربوتالین می باشد که سالبوتامول برای درمان آسم و سایر حالات همراه با انسداد برگشت پذیر راههای تنفسی استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

سالبوتامول به دنبال مصرف استنشاقی به سرعت جذب سیستمیک می گردد.غلظت سیستمیک دارو پس از استنشاق کم می باشد.اثر داروپس از 5-15 دقیقه شروع شده و 1-1.5 ساعت پس از 2 استنشاق به حداکثر مقدار خود می رسد.متابولیسم سالبوتامول کبدی است.حدود 72% از دوز استنشاق شده (28% بصورت تغییر نیافته و 44% بصورت متابولیت) از طریق ادرار طی 24 ساعت دفع می گردد.نیمه عمر آن 1.6 ساعت است.مدت اثر دارو از راه استنشاقی 3 تا 6 ساعت می باشد.از راه خوراکی اثر دارو پس از 15-30 دقیقه شروع می شود و طی 2-3 ساعت به حداکثر می رسدومدت اثر آن 8 ساعت و یا بیشتر می باشد.

موارد مصرف سالبوتامول

اسپاسم ریه

مقدار مصرف سالبوتامول

مقدار مصرف معمول برای اسپاسم برونش:درمان اپیزودهای حاد یا جلوگیری از بروز علائم ناشی از اسپاسم برونش:
کودکان و بزرگسالان: هر 4-6 ساعت 2 پاف( در بعضی بیماران هر 4 ساعت 1 پاف کفایت می کند.)
مقدار مصرف معمول برای جلوگیری از اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی : کودکان با سن 4 سال و بالاتر و بزرگسالان: 2 پاف 15 تا 30 دقیقه قبل از فعالیت بدنی

موارد منع مصرف سالبوتامول

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

هشدارها

1-در صورت بروز برونکواسپاسم پارادوکسیال درحین درمان با سالبوتامول ، مصرف دارو بلافاصله قطع گردد و درمان جایگزین آغاز گردد.
2-سالبوتامول ممکن است سبب بروز عوارض قلبی عروقی نظیر تغییر در سرعت ضربان قلب یا فشار خون شود.در صورت وجود بیماریهای قلبی عرقی شامل آریتمی قلبی، عدم کفایت میوکارد و عروق کرونر،افزایش فشار خون، بیماری ایسکمی قلبی،طولانی شدن فاصله QT با احتیاط فراوان مصرف شود.
3-تجویز سالبوتامول در بیماران مبتلا به اختلالات تشنجی،پرکاری تیروئید،دیابت ملیتوس و در بیمارانی که بصورت غیرمعمول به آمینهای سمپاتومیمتیک پاسخ می دهند با احتیاط فراوان صورت پذیرد.
4-داروهای آگونیست گیرندههای بتا آدرنرژیک ممکن است منجر به کاهش قابل توجه پتاسیم سرم شوند این اثر در صورت مصرف همزمان تئوفیلین و مشتقات آن، کورتیکواستروئیدها،داروهای مدر و بوسیله هیپوکسی تشدید می گردد.

نکات قابل توصیه

1-مدت اثر سالبوتامول استنشاقی 4 تا 6 ساعت می باشد .دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.بین دو استنشاق متوالی 1-2 دقیقه فاصله بگذارید.
2-در صورت بارداری یا شیردهی حتما پزشک معالج خود را مطلع نمایید.
3-در صورت ضرورت مصرف همزمان سالبوتامول با یک آئروسل استنشاقیز کورتیکواستروئید بهتر است آئروسل سالبوتامول 5 دقیقه زودتر مصرف گردد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه سالبوتامول

متاپروترنول


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • Ss | 1399/03/18

   سلام اسپری سالبوتامول برای کسایی که آلرژی دارن و دچار تنگی نفس شدن خوبه ؟؟ باید چه دوزی از این اسپری رو استفاده کنن ؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   فقط ب صورت موردی


  • Ss | 1399/03/18

   سلام اسپری سالبوتامول برای کسایی که آلرژی دارن و دچار تنگی نفس شدن خوبه ؟؟ باید چه دوزی از این اسپری رو استفاده کنن ؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   فقط ب صورت موردی استفاده میشه 
   نباید مداوم فقط از همین اسپری استفاده بشه چونکه باعث افزایش التهابات در طولانی مدت میشه 


دارو های مشابه