اطلاعات دارویی دکس لانسوپرازول

Dexlansoprazole

دکس لانسوپرازول Dexlansoprazole

گروه دارو: آنتی اسیدها

نام های تجاری دارو :دکسیلانت (Dexilant) و کاپیدکس (Kapidex)

دکس لانسوپرازول یک داروی مهارکننده پمپ پروتئین می باشد . این دارومیزان اسید تولید شده در معده را کاهش می دهد.

اسید موجود در معده به طور طبیعی جهت هضم غذا و کشتن باکتری‌ها تولید می‌شود. این اسید خورنده است بنابراین  برای محافظت از اثرات این ماده ، در سطح معده لایه‌ای مخاطی تولید می‌شود. در بعضی افراد این لایه مخاطی از بین رفته و اسید معده منجر به التهاب، زخم، و دیگر بیماری‌ها می گردد. در برخی نیز دریچه معده ضعیف شده این وخروج اسید از معده و ورود آن به مری را منجر می شود. به این حالت رفلاکس معده گفته می‌شود.

داروهای مهارکننده پمپ‌های پروتونی نظیر دکس لانسوپرازول از تولید بیش از حد اسید در معده جلوگیری می‌کنند. این حالت سبب ممانعت از زخم معده و سرطان یا کمک به بهبود بیماری می‌شود. با کاهش اسید معده علائم رفلاکس معده نیز کاهش می‌یابد.

مکانیسم اثر دکس لانسوپرازول

مهار کننده پمپ پروتون؛ ترشح اسید را در سلولهای پریتال معده از طریق مهار سیستم آنزیمی H+, K+)-ATPase)کاهش می دهد و مرحله آخر تولید اسید معده را مسدود می کند.

فارماکوکینتیک

حجم توزیع در GERD علامتدار: 40L

متابولیسم: کبد ی از طریق هیدروکسیلاسیون با واسطه CYP2C19 و اکسیداسیون با واسطه CYP3A4. به دنبال آن احیا به ترکیبات سولفات ، گلوکورونید و گلوتاتیون (غیرفعال)

دفع :ادرار (~51٪ متابولیتها). مدفوع (~ 48٪)

زمان پیک اثر: سرم: دو قله مجزا آزاد سازی: اوج اولیه بین 1 تا 2 ساعت و یک قله بالاتر دوم بین 4 تا 5 ساعت.

نیمه عمر: ~ 1 تا 2 ساعت

پروتئین بایندینگ: 96٪ تا 99٪

موارد مصرف دکس لانسوپرازول

ازوفاژیت اروزیو

بیماری ریفلاکس معده به مری

موارد استفاده Off Label: پیشگیری از زخمهای استرسی در بیماران مستعد

مقدار مصرف دکس لانسوپرازول

توجه: دوزهای بیشتر از 30 میلی گرم درفاز نگهدارنده فواید اضافی ندارد.

ازوفاژیت اروزیو:

60 میلی گرم یک بار در روز تا 8 هفته

نگهدارارنده : 30 میلی گرم یک بار در روز

بیماری ریفلاکس ، علامت دار:

 30 میلی گرم یک بار در روز به مدت 4 هفته

دوزهای از دست رفته: در اسرع وقت مصرف کنید. اما اگربه دوز برنامه ریزی شده بعدی نزدیک شد، دوز بعدی را به موقع مصرف کنید و دوز از دست رفته را مصرف نکنید.

قطع درمان: برخی از متخصصان برای جلوگیری از بدتر شدن یا بازگشت مجدد علایم ، یک رویکرد گام به گام را توصیه می کنند. یک راهکار کاهش دوز 50 درصدی طی 2 تا 4 هفته است. اگر بیمار در حال حاضر کمترین دوز ممکن رامصرف کند ، ممکن است روش درمانی دیگری در نظر گرفته شود. اگر علائم در طول درمان یا پس از قطع، بدتر شود ، باید بیمار دوباره ارزیابی شود

موارد منع مصرف دکس لانسوپرازول

-واکنشهای حساسیت ، از جمله آنافیلاکسی و نفریت حاد بینابینی گزارش شده است

داروهای مهار کننده پمپ پروتئین با محصولات حاوی ریلپویرین منع مصرف دارد

عوارض جانبی دکس لانسوپرازول

اسهال، درد شکم، حالت تهوع، URI،استفراغ، نفخ شکم، آریتمی، برادیکاردی، Barrett's esophagus ،  DVT ,دیس پنه، هپاتومگالی، افزایش فشار خون، پاراستزی، خونریزی رکتال،عفونت Vulvovaginal تاری دید، ورم دهان، ورم صورت، شوک آنافیلاکتیک (نیاز به مداخله اضطراری)، سندرم استیونز-جانسون، نکروز توکسیک اپیدرم(گاهی کشنده)،ورم حلق ، گرفتگی گلو، بثورات جلدی، واسکولیت لکوسیتوکلاستیک،شکستگی استخوان، لوپوس اریتماتوز پوستی و سیستمیک،کمبود سیانوکوبالامین (ویتامین B-12)،پولیپ غده فوندیک   

تداخلات دارویی دکس لانسوپرازول

ستوکسی ماب , نلفیناویر , پازوپانیب , سکرتین

Erlotinib, nelfinavir, rilpivirine, acalabrutinib, apalutamide, atazanavir, dacomitinib, dasatinib, delavirdine, digoxin, fedratinib, idelalisib, indinavir, itraconazole, ketoconazole, mesalamine, neratinib, nilotinib, pazopanib, pexidartinib, ponatinib, secretin, sofosbuvir/velpatasvir, voxelotor, ampicillin, bosutinib, budesonide, cannabidiol, carbonyl iron, cefditoren, cenobamate, clopidogrel, crizotinib, cyclosporine, dabrafenib, dextroamphetamine, dichlorphenamide, digoxin, elagolix, eslicarbazepine acetate, fedratinib, ferric gluconate, ferric maltol, ferrous fumarate, ferrous gluconate, ferrous sulfate, flibanserin, fosamprenavir, gefitinib, iron dextran complex, iron sucrose, istradefylline, ledipasvir/sofosbuvir, lumacaftor/ivacaftor, methotrexate, methylphenidate, midazolam intranasal, mitotane, mycophenolate, polysaccharide iron, posaconazole, rifampin, rose hips, saquinavir, St John's Wort, stiripentol, tacrolimus, tecovirimat, tinidazole, triclabendazole, vismodegib, axitinib, blessed thistle, cyanocobalamin, devil's claw, elvitegravir/cobicistat/emtricitabine/tenofovir DF, ferric carboxymaltose, levothyroxine, liothyronine, liotrix, lisdexamfetamine, methamphetamine, phytoestrogens, risedronate, theophylline, thyroid desiccated

هشدارها

- مصرف مهارکننده های پمپ پروتون (PPI) احتمالاً با افزایش بروز اسهال کلستریدیوم دیفیسیل همراه است (CDAD)

- ممکن است در جذب داروهایی که pH برای افزایش فراهمی زیستی آنها موثر است، اختلال ایجاد کند.

-مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است با کاهش تشکیل متابولیت فعال ، اثر بخشی کلوپیدوگرل را کاهش دهند

- لوپوس اریتماتوز (CLE) و لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) با PPI گزارش شده است.

-درمان با PPI ممکن است با افزایش خطر شکستگی های مربوط به پوکی استخوان لگن ، مچ و ستون فقرات همراه باشد. به خصوص با درمان با دوز بالا وطولانی مدت (> 1 سال) ،

- تسکین علائم احتمال بروز بدخیمی معده را از بین نمی برد.

-کاهش اسیدیته معده ، سطح کروموگرانین A (CgA) سرم را افزایش داده و ممکن است نتایج مثبت کاذب را برای تشخیص تومورهای نوروآندوکرین ایجاد کند.

- باعث افزایش خطر ابتلا به سالمونلا ، کامپیلوباکتر و سایر عفونت ها می شود

 -Hypomagnesemia ممکن است دراستفاده طولانی مدت رخ دهد.

-در صورت استفاده طولانی مدت از دکس لانسوپرازول ممکن است منجر به سوء جذب یا کمبود سیانوکوبالامین شود.

- در مورد بیماران مصرف کننده مهار کننده پمپ پروتون ، نفریت بینابینی حاد گزارش شده است.

- در بیماران دارای نقص متوسط ​​کبدی افزایش قابل توجه جذب و اثر سیستمیک دگس لانسوپرازول گزارش شده است.

- درمان با PPI با افزایش خطر ابتلا به پولیپ غده فوندیک همراه است .

نکات قابل توصیه

-تشخیص قطعی CDAD (اسهال کلستریدیوم دیفیسیل ) برای بیمارانی که PPI  مصرف می کنند و اسهال دارند و بهبود نمی یابند.

-اگر علائم CLE یا SLE مشاهده شده است ، درمان را متوقف کنید و به متخصص مراجعه کنید

- بررسی و پیگیری و آزمایش های تشخیصی اضافی در بیماران بالغ که دارای پاسخ درمانی کمتر از حد یا عود زودرس علائم پس از اتمام درمان با PPI هستند .

-نظارت بر سطح منیزیم  خون قبل از شروع درمان PPI و به صورت دوره ای

- حداقل 14 روز قبل از ارزیابی سطح CgA ، درمان دگزلانسوپرازول را متوقف کنید و در صورت زیاد بودن سطح CgA اولیه ، تکرار آزمایش را در نظر بگیرید.

- ممکن است غلظت سرمی متوترکسات و / یا متابولیت آن درسرم افزایش یافته و یا اثرآن طولانی تر شود اگر همزمان با PPI تجویز شود ، که میتواند منجر به سمیت شود. بنابراین درتجویز متوترکسات با دوز بالا موقتا مصرف دکس لانزوپرازول رو قطع کنید.

-کپسول: ممکن است با یا بدون غذا مصرف شود.

-قرص باز شونده در دهان:

  • حداقل 30 دقیقه قبل از غذا میل کنید
  • شکسته نشود
  • قرص را بر روی زبان قرار دهید ، اجازه دهید بدون آب تجزیه شود و بلعیده شود
  • میکروگرانول ها را نجوید

همچنین ممکن است کاملاً با آب بلعیده شود

مصرف در شیردهی

اطلاعی در مورد وجود دکس لانسوپرازول در شیر انسان ، تأثیرات روی شیرخواریا تولید شیر وجود ندارد. با این حال ، لانسوپرازول و متابولیت های آن در شیر موش وجود دارد. مزایای رشد و سلامتی شیردهی را باید در کنار نیاز بالینی مادر به درمان و عوارض جانبی احتمالی آن بر کودک شیرخوار را در نظر گرفت.


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه