اطلاعات دارویی سربرولایزین

Cerebrolysin


سربرولایزین Cerebrolysin


سربرولایزین یک فرآورده پپتیدی می باشد که در درمان اختلال عملکرد مغز استفاده شده سبب بهبود عملکرد شناختی و رفتار می شود. این فرآورده وریدی از طریق اثر مستقیم بر سلولهای عصبی و نفوذ به سد خونی-مغزی عمل می کند.

مکانیسم اثر سربرولایزین

سربرولایزین با بالابردن تنظیم سوخت و ساز مغزدر انتقال عملکرد متابولیسمی انرژی زای هوازی کافی عمل می کند.همچنین سربرولایزین ازتخریب بیشتر نورونهای مغزی در اثر عوامل مخرب شامل لاکتاسیدوز و رادیکالهای آزاد محافظت می کند.همچنین در بهبود حافظه و بهتر شدن عملکرد شناختی دخیل می باشد.

فارماکودینامیک

سربرولایزین با بالابردن تنظیم سوخت و ساز مغزدر انتقال عملکرد متابولیسمی انرژی زای هوازی کافی عمل می کند.همجنین سربرولایزین ازتخریب بیشتر نورونهای مغزی در اثر عوامل مخرب شامل لاکتاسیدوز و رادیکالهای آزاد محافظت می کند.همچنین در بهبود حافظه و بهتر شدن عملکرد شناختی دخیل می باشد.

مقدار مصرف سربرولایزین

سربرولایزین بصورت تزریق عضلانی یا وریدی یا انفوزیون تجویز می شود.مقدار مصرف ومدت زمان موردنیاز برای درمان معمولا متفاوت و وابسته به شدت و نوع شرایط تحت درمان می باشد.

عوارض جانبی سربرولایزین

تهوع , بی خوابی , یبوست , کاهش اشتها , گیجی , استفراغ , تشنج , افسردگی

هشدارها

برای تجویز سربرولایزین در موارد زیر احتیاط های لازم صورت گیرد:
1-ازدیاد حساسیت به سربرولایزین و ترکیبات آن
2-صرع و تشنج های گرندمال ، زیرا سربرولایزین ممکن است سبب افزایش در تعداد تشنج ها شود.
3-نارسایی شدید کلیوی

نکات قابل توصیه

1-سربرولایزین تنها با نسخه پزشک مصرف شود.
2-مصرف سربرولایزین برای دوران شیردهی و تمامی مراحل بارداری مناسب نیست.در مورد منافع استفاده از سربرولایزین در شرایط مذکور نظر پزشک معالج حائز اهمیت می باشد.

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.

دارو های مشابه سربرولایزین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
دارو های مشابه