اطلاعات دارویی سفتریاکسون

Ceftriaxone

سفتریاکسون Ceftriaxone

English

سفتریاکسون برای درمان عفونت های باکتریایی در اکثر نقاط مختلف بدن به کار میرود. همچنین این دارو قبل از انواع جراحی های خاص یا برای پیشگیری از عفونت ها داده میشود.
سفتریاکسون به گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام سفالوسپورین ها تعلق دارد.

مکانیسم اثر سفتریاکسون

سفتریاکسون به وسیله مداخله در ساخت دیواره باکتریایی و ایجاد گسیختگی در آن موجب مرگ باکتری می شود.

فارماکودینامیک

فعالیت سفتریاکسون در خارج از بدن موجود زنده، در برابر باکتری های گرم مثبت و گرم منفی هوازی و بی هوازی می باشد.
فعالیت باکتریوسیدی (کشنده باکتری) سفتریاکسون به دلیل مهار ساخت دیواره سلولی می باشد و وابسته به اتصال سفتریاکسون به پروتئین های باند شونده به پنی سیلین (PBPs) است. سفتریاکسون در برابر هیدرولیز انواعی از بتالاکتاماز ها مقاوم است

فارماکوکینتیک

جذب : به صورت تزریق عضلانی جذب خوبی دارد .
زمان اوج غلظت پلاسمایی : 2 تا 3 ساعت .
توزیع : به تمام قسمت های بدن از جمله ریه ها، استخوان، کیسه صفرا، صفرا و مایع مغزی نخاعی ( با غلظت بالاتر در هنگام وجود التهاب لایه های مننژ ) وارد می شود. از جفت عبور می کند و وارد مایع آمینیوتیک جنینی و شیر مادر می شود.
اتصال به پروتئین : 85 تا 95 درصد.
حجم توزیع : 6 تا 14 لیتر.
متابولیسم : در کبد متابولیزه می شود.
نیمه عمر : 5 تا 9 ساعت ( در صورت عملکرد نرمال کبد و کلیه )؛ 12 تا 16 ساعت ( درصورت نارسایی خفیف تا شدید کلیوی )
دفع : ادراری ( 33 تا 67 درصد به صورت داروی بدون تغییر)، مدفوع

مقدار مصرف سفتریاکسون

سفتریاکسون تزریقی به صورت پودر هایی می باشد که با مایع مخلوط می شود . و یا به صورت محصولات از پیش آماده شده است . که به صورت داخل وریدی در طی 30 یا 60 تزریق می شود . سفتریاکسون همچنین به صورت تزریق داخل عضلانی نیز تجویز می شود . این دارو معمولا به صورت تک دوز و گاهی نیز به صورت یک یا دو بار در روز می باشد و مدت درمان بسته به نوع عفونت از 4 تا 14 روز متغیر می باشد .
عفونت های گنوکوکی غیر پیچیده و شانکروئید : 250 میلی گرم عضلانی به صورت تک دوز
کونژکتیویت ( التهاب و عفونت ملتحمه چشم ) : 1 گرم عضلانی به صورت تک دوز
اندوکاردیت : 2 گرم وریدی یا عضلانی هر 24 ساعت تا 6 هفته
پیشگیری از اندوکاردیت با کتریایی : 1 گرم وریدی یا عضلانی به صورت تک دوز 30 یا 60 دقیقه قبل از اعمال دندانپزشکی به کار میرود .
عفونت های منتقله از راه جنسی : 250 میلی گرم عضلانی به صورت تک دوز
عفونت های گنوکوکی منتقل شونده :
• آرتریت ها وسندروم آرتریت-درماتیت : 1 گرم وریدی یا عضلانی هر 24 ساعت
• اندروکاردیت گنوکوکی و مننژیت : 1 تا 2 گرم وریدی یا عضلانی هر 12 تا 24 ساعت
سایر عفونت ها : 1 تا 2 گرم وریدی یا عضلانی یکبار در روز ( یا در دوز های منقسم ، 2 بار در روز )
• طول دوره درمان : 4 تا 14 روز بسته به نوع عفونت متفاوت است .
• عفونت های پیچیده : درمان طولانی مدت مورد نیاز است .
• عفونت های ناشی از استرپتوکوک پیوژن : حداقل 10 روز .
کل دوز روزانه درمانی نباید از 4 گرم تجاوز نماید .
مقدار مصرف معمول در عفونت باکتریایی در کودکان :
کودکان یک ماه و بیشتر : 50 تا75 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن به صورت داخل وریدی یا عضلانی یکبار در روز ( یا به صورت منقسم دو بار در روز )
حداکثر دوز در کودکان : 2 گرم در روز

واکسن زنده تیفوئید (حصبه)

هشدارها

1- آنمی همولیتیک وابسته به سیستم ایمنی؛ در صورت وجود علایم مربوط به آنمی در اثر مصرف سفتریاکسون باید تا مشخص شدن علت آن، آنتی بیوتیک قطع شود . آنمی همولیتیک شدید همراه با مرگ و میر، در دو گروه کودکان و بزرگسالان گزارش شده است
. 2-در بیماران با کمبود تغذیه ای، بیماری کبدی یا کلیوی یا درمان طولانی مدت ممکن است افزایش INR دیده شود.
3-در نارسایی شدید کلیوی حتما باید تنظیم دوز صورت گیرد ( دوز بالا در این بیماران موجب سمیت سیستم اعصاب می شود )
4-در صورت درمان طولانی مدت با سفتریاکسون یا تکرار درمان، ایجاد عفونت های زیاد و فرصت طلب ممکن است در بدن اتفاق بیفتد که در صورت بروز علایم مربوط به آن، باید دارو قطع شود و درمان تغییر یابد.
5-در بیماران با سابقه حساسیت به پنی سیلین با احتیاط مصرف شود.
6-در بیماران با سابقه ناراحتی گوارشی بخصوص کولیت با احتیاط مصرف شود.
7-در خانم های شیرده با احتیاط مصرف شود چون دارو می تواند از شیر عبور کند و محل های اتصال آلبولین را با بیلی روبین جا به جا کند و در نتیجه باعث افزایش خطر ابتلا به زردی در نوزاد شود.
8-در سونوگرافی کیسه صفرا آنومالی مشاهده شده استکه احتمالا به دلیل رسوبات کلسیم-سفتریاکسون می باشد. در صورت مشاهده علایم مربوط به بیماری کیسه صفرا باید دارو قطع شود.
9-رسوب کلسیم-سفتریاکسون در مجاری ادراری در بیماران دریافت کننده سفتریاکسون مشاهده شده است . که ممکن است در سونوگرافی به عنوان آنومالی مشخص شود ؛ بیماران ممکن است بدون علامت باشند و یا علایم سنگ کلیه و انسداد مجاری ادراری و نارسایی حاد کلیه را نشان دهند . در این صورت باید درمان متوقف گردد و درمان با سایر آنتی بیوتیک های مناسب جایگزین مدیریت شود . در این بیماران از آبرسانی کافی به بیمار اطمینان حاصل نمایید .

نکات قابل توصیه

سفتریاکسون دارای رنگ روشن کهربایی است . در صورتی که ویال آن حامل ذرات معلق ، کدورت یا تیره رنگ باشد از آن استفاده نکنید . یا در صورت داشتن هرگونه ترک یا آسیب ویال ها به هیچ عنوان ، آن را مصرف نکنید .
• تا پاکسازی کامل بدن از عفونت ، و حتی در صورت مشاهده بهبود علایم در چند روز ابتدا درمان دوره درمانی سفتریاکسون را کامل کنید .
• سفتریاکسون تنها در برابر باکتری ها فعالیت می کند و تاثیری روی عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی معمولی ندارد .
• به دلیل احتمال بروز عارضه ی آنمی همولکتیک با سفتریاکسون که در برخی موارد می تواند شدید وکشنده باشد . به محض مشاهده علایمی مانند خستگی غیر عادی ، ضعف ، رنگ پریدگی پوست ، گیجی ، تب یا لرز ، درد شدید معده یا پشت ، یا زرد شدن چشم یا پوست جتما به پزشک خود اطلاع دهید .
• تجویز سفتریاکسون به صورت داخل وریدی باید طی 30 دقیقه انجام شود . و تزریق داخل عضلانی آن باید به صورت عمیق و داخل توده عضلانی بزرگ صورت گیرد .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .
نظرات
  • همدانی :
   1398/10/25

   سلم وعرض ادب من مشکل سرفه های سدید داشتم ودکتر سفتریاکسون تجویز کرد ضمن اینکه من دچار در سیاتیک هم بودم با تزریق دو عدد از این آمپول هم سرفه هایم خوب شد وهم درد سیاتیک از بین رفت ایا ممکن است تزریق آمپول برای درد سیاتیک و تنگی کانال نخاعی هم مرتبط باشد ممنون از پاسخی که میدید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر،سفتریاکسون برای درمان عفونت های باکتریایی در اکثر نقاط مختلف بدن به کار میرود. همچنین این دارو قبل از انواع جراحی های خاص یا برای پیشگیری از عفونت ها داده میشود و برای درد سیاتک مفید نمیباشد.


  • صادقی:
   1398/06/16

   سلام.من حساسیت به پنی سیلین دارم و به دلیل سینه درد، پزشک به من سفتریاکسون وریدی دادند. الان واقعا مضطرب هستم.میشه بفرمایید چه زمانی بعد از تزریق عوارض نشون می دهد اگر خطرناک باشه برای بدن؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   عوارض شایع سفتریاکسون شامل مدفوع تیره ،درد سینه ،سرفه ،تب و لرز ،کاهش تنفس ، گلو درد ،و خستگی و ضعف می باشد و معمولا تا 24 ساعت علائم فوق بروز می کند.
   در بیمارانی که به پنی سیلین حساسیت دارند ممکن است به سفتریاکسون و سایر سفالسچورین ها حساسیت ایجاد شود و بهتر است آنتی یوتیک دیگری تجویز شود.


پرسش از دکتر داروساز