اطلاعات دارویی سولفاسالازین

Sulfasalazine


سولفاسالازین Sulfasalazine


سولفاسالازین در درمان بیماری های التهابی روده شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون به کار می رود. از این دارو همچنین در کنترل بیماری آرتریت روماتوئید و سایر انواع آرتریت مانند آرتریت پسوریاتیک استفاده می شود.
فعالیت عمده داروی سولفاسالازین به محصول حاصل از متابولیسم آن برمی گردد؛ 5- آمینو سالیسیلیک اسید (مزالامین) که در روده بزرگ آزادسازی آن صورت می گیرد.

مکانیسم اثر سولفاسالازین

سولفاسالازین پیش دارویی است که به ترکیبات فعال خود، سولفاپیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید (مزالامین)متابولیزه می شود. اثرات مفید داروی سولفاسالازین عمدتا مربوط به خواص ضدالتهابی 5- آمینو سالیسیلیک اسید است که ساخت لوکوترین و لیپواکسیژناز را مهار می کند .

فارماکودینامیک

سولفالازین یک داروی ضد التهاب است که برای درمان کولیت اولسراتیو و آرتریت روماتوئید پیشنهاد می شود.

فارماکوکینتیک

جذب:
• فراهمی زیستی داروی اصلی کمتر از 15 درصد ؛ سولفاپیریدین 60 درصد و 5- آمینو سالیسیلیک اسید 10 تا 30 درصد می باشد.
• زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی داروی اصلی 6 ساعت ، سولفاپیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید 10 ساعت است. حداکثر غلظت پلاسمایی دارو 6 میکروگرم در هر سی سی می باشد.
توزیع :
اتصال به پروتئین دارو بالای 99 درصد و به آلبومین است و اتصال به پروتئین سولفاپیریدین 70 درصد است. حجم توزیع دارو 7.5 لیتر می باشد.
متابولیسم :
تقریبا 90 درصد سولفاسالازین توسط باکتری های موجود در روده بزرگ به ترکیبات فعال ، سولفاپیریدین و مزالامین ، تبدیل می شود.
حذف :
• نیمه عمر دارو : 10.4 تا 14.8 ساعت (سولفاپیریدین)
• سرعت پاکسازی از کلیه(کلیرانس کلیوی): 37 درصد
• دفع دارو: ادراری ( سولفا پیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید که عمدتا جذب سیستم گردش خون شده اند)؛مدفوعی ( عمدتا 5- آمینو سالیسیلیک اسید )

مقدار مصرف سولفاسالازین

- کولیت اولسراتیو :
- حالت های خفیف تا متوسط، درمان کمکی در موارد شدید، و طولانی کردن دوره خاموشی بیماری :
3 تا 4 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی؛ ممکن است با 1 تا 2 گرم روزانه شروع شود.
آرتریت روماتوئید :
پاسخ ناکافی یا مقاومت به سالیسیلات ها یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قرص های با پوشش روده ای: 2 تا 3 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی؛ ممکن است با 0.5 تا 1 گرم روزانه شروع شود.
بیماری کرون :
3 تا 6 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی

هشدارها

سولفاسالازین ممکن است موجب خواب آلودگی یا گیجی شود. این اثرات ممکن است در صورت مصرف الکل یا داروهای خاص بدتر شوند. در این موارد سوالفاسالازین را با احتیاط مصرف کنید. از رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند خودداری نمایید.
• سولفاسالازین ممکن است موجب مستعد شدن پوست به آفتاب سوختگی گردد. از لامپ های آفتابی یا مکان هایی که موجب برنزه شدن پوست می شود تا زمان مصرف سولفاسالازین خودداری نمایید. زمانی که مدت بیشتری خارج از منزل هستیداز یک ضد آفتاب قوی یا پوشش حفاظتی مناسب استفاده کنید.
سولفاسالازین ممکن است رنگ ادرار یا پوست را به نارنجی-زرد تغییر دهد. این پدیده نرمال است و جای نگرانی ندارد.
• یک واکنش پوستی بسیار بد ( سندروم استیون – جانسون/نکروز سمی پوست ) ممکن است روی دهد. این پدیده می تواند مشکلات بسیار بدی را در زمینه سلامتی فرد سبب شود که امکان رهایی از آن ممکن است وجود نداشته باشد و گاهی اوقات موجب مرگ می شود.
در صورت مشاهده علایمی همچون قرمزی، تورم، زخم های آبله ای شکل یا پوسته ریزی پوست ( با یا بدن تب )، قرمزی یا تحریک چشم ها، ایجاد زخم هایی در دهان ، گلو، بینی یا چشم ها بلافاصله از کادر پزشکی کمک بخواهید.
• برخی از واکنش های آلرژیک کشنده و شدید، عفونت ها، مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، مشکلات ریوی، مشکلات خونی و مشکلات عصبی یا عضلانی پایدار در بیمارانی که سولفاسالازین مصرف می کنند روی می دهد. برای دریافت هرگونه اطلاعات بیشتر در این موارد با پزشک خود صحبت کنید.
• برخی از مردان مصرف کننده سولفاسالازین از کاهش تعداد اسپرم و ناباروری شکایت دارند. این اثرات معمولا پس از قطع دارو از بین می روند. در صورت داشتن سوال در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.
• در بیماران دیابتی سولفاسالازین ممکن است روی قند خون آن ها تاثیر بگذارد. قند خون را در فواصل نزدیک باید کنترل کنید. قبل از تغییر دوز داروهای دیابت خود از پزشک تان بپرسید.
• سولفاسالازین ممکن است با برخی از تست های آزمایشگاهی مداخله داشته باشد . پزشک و کارکنان آزمایشگاه را از مصرف سولفاسالازین مطلع سازید.
• تست های آزمایشگاهی شامل تست عملکرد کبد و کلیه، شمارش کامل سلول های خونی یا تست های ادراری ممکن است در زمان مصرف سولفاسالازین به جهت کنترل سلامتی فرد یا عوارض جانبی دارو انجام شود.
• سولفاسالازین در افراد سالمند باید با احتیاط مصرف شود؛ این افراد ممکن است به اثرات دارو حساس تر باشند.
• سولفاسالازین در کودکان زیر 2 سال نباید مصرف شود؛ ایمنی و کارایی دارو در این گروه سنی تایید نشده است.

نکات قابل توصیه

• سولفاسالازین را بعد از غذا مصرف کنید.
سولفاسالازین را بایک لیوان پر آب مصرف نمایید.
• نوشیدن مایعات به میزان زیاد در زمان مصرف سولفاسالازین توصیه می شود.
• در زمان بیداری، فواصل ساعتی برابری بین دوزهای مصرفی دارو داشته باشید. تا حد امکان تلاش کنید فواصل بین دوزهای دارو بیشتر از 8 ساعت نشود .
• به منظور دستیابی به حداکثر اثربخشی، دارو را بر اساس برنامه زمان بندی منظم، مصرف نمایید.
• مصرف سولفاسالازین را حتی در صورت احساس بهبودی ادامه دهید و هیچ یک از دوز های دارو را فراموش نکنید.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

دارو های مشابه سولفاسالازین

مزالازین , هیدروکسی کلروکین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • ع-ص | 1399/04/26

   سلام.لطفا"تفاوت قرص سولفاسالازین با کپسول مزالازین رادردرمان بیماری کولیت اولسروز(التهاب روده بزرگ و ورم آن )به زیان ساده بیان فرمایید. باتشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   سولفاسالازین یک پیش دارو بوده که حاوی 5 آمینو سالیسیلیک اسید ( ماده موثره ) و یک ترکیب غیر فعال دیگر می باشد..
   داروی مزالازین همان ماده موثره موجود در سولفاسالازین می باشد که از یک طرف عوارض مربوط به ماده جانبی سولفاسالازین را ندارد ولی از طرفی چون مقدار زیادی از آن از ژوژنوم جذب می شود مقدار کمتری از آن به محل اثر خود یعنی ایلئوم و کولون روده بزرگ می رسد..
   تجویز هر یک از این داروها بر اساس شرح حال و آزمایشات بیمار و به عهده پزشک متخصص می باشد..


  • افشین مهاجرین | 1399/04/25

   سلام من سالهاست از ورم و نفخ روده و کولیت و سندروم روده و اسید معده رنج میبرم میوه و سبزی و حبوبات و نان و آجیل و ... خیلی برام بده واقعا دیگه خسته شدم لطفا مرا راهنمایی کنید انواع قرصهای گوارشی هم خوردم تاثیر نداره

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای مشکلات مزمن گوارشی باید به پزشک متخصص گوارش مراحعه کنید


  • نیلو | 1399/04/25

   سلام با توجه به سوال قبلیم من الان ساکن گرجستان هستم و قرص ازاتیوپرین نمیدونم نام ژنریک ش چی هست که این دارو را بگیرم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام نام ؤنریک این دارو همان آزاتیوپورین است. azathioprine


  • نیلو | 1399/04/23

   سلام من بیماری کرون دارم و مزالازین 500 آریا روزی 8 تا استفاده می‌کردم و الان به دلیل شرایط سکونت خارج از کشور و نبودن مزالازین سولفازین 500 بخوام استفاده کنم چند تا باید بخورم و اینجا هم به جای قرص ازاتیوپرین چی مشابه هست که استفاده کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تمام این داروها با احتمال خیلی زیاد جزو فهرست داروهای رسمی آن کشور هستند.
   فقط باید نام ژنریک دارو را عنوان کنید (نه برند، چون برندها در کشورهای مختلف متفاوتند)
   سولفاسالازین 500 میلی گرم
   آزاتیوپورین
   دوز و مقدار مصرف دارو هم تغییر نمیکند.


  • علی اکبر صادقلو | 1399/04/20

   سلام.تفاوت قرص سولفاسالازین با کپسول مزالارین برای درمان بیماری کولیت زخمی ( کولیت التهابی)چیست ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سولفاسالازین پیش دارویی است که به ترکیبات فعال خود، سولفاپیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید (مزالامین)متابولیزه می شود. اثرات مفید داروی سولفاسالازین عمدتا مربوط به خواص ضدالتهابی 5- آمینو سالیسیلیک اسید است که ساخت لوکوترین و لیپواکسیژناز را مهار می کند .و عمده تفاوت اینها در فرم دارویی و محل شروع اثر آن میباشد.


  • یوسف 29.01.1399 | 1399/03/29

   سلام متخصص روماتولوژی قرص سولفازین 500 تجویز کرد ولی جواب آزمایش روماتیسم هم منفی بود ولی 4ماه است مدفوع شل دارم بعضی مواقع کف هم دارد امروز چندجوش قرمز هم دیدم روی سینه ام لطفا راهنمایم کنید دارو قطع کنم یا ادامه بدهم البته موقع مراجعه به دکتر انگشت دست وانگشت شست پاهایم ورم داشت

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام فارغ از نوع بیماری شما پزشک از اثر ضدالتهابی این دارو برای بیماری شما استفاده کرده است. برای ادامه آن باید تحت نظر پزشک باشید، موارد گفته شده جزء عوارض این داروهستند


  • یوسف | 1399/03/27

   باسلام برای ورم انگشتان دست وورم انگشت شست پا به متخصص روماتولوژی مراجعه کردم قرص سولفازین 500 و الفن ایکس 100 تجویز کردند جواب آزمایش روماتیسم هم منفی بود ولی 4ماه است مدفوع شل است بعضی مواقع اسهال وکف دارد حالا حرکت انگشتان دستم کند شده ومچ دست وپا درد می کند انگشت شست پا هم بعضی روزها ورم می کند لطفا راهنمایم کنید ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   چند ساله هستید؟ احتمالا مبتلا به روماتیسم هستید.نیاز هست که مجدد به متخصص روماتولوژی مراجعه نمایید تا آزمایشها را تکرار کنند.


  • بهزادهوشیار46ساله از استان فارس | 1399/03/23

   باسلام من مدت سیزده سال است بخاطر رماتیسم بعجت سولفاسالازین ازارام وپردنیزولون وا اس ا 80 مصرف میکنم واز اواخر سال نودوهشت دچار مشکلات ریوی شدم که کنترل شد وبعد از ان بخاطر مصرف داروها دچار زخم شدید و خونریزی معده شدم وبعد از ان قرص کاردیلول وکاپتوپریل واستاتین وپنتوپرازول اضافه شده حال دندان درد وعفونت شدید دندان گرفتم وصورتم ورم کرده چه دارویی پیشنهاد مینمایید که مصرف کنم که دندانم ارام شود وتداخل دارویی نداشته باشد وعفونت دندانم را خشک نماید متشکرم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف آنتی بیوتیکها میبایست زیر نظر پزشک انجام شود


  • سیدامیر سعیدی | 1399/03/20

   خانم من یکماه به سندروم روده مبتلا شدهسه روزه سولفامیخوره ولی همچنان مدفوعش ابکیه روحیه نداره بخاطر این بیماری دوره درمانش درازمدته لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
    به منظور دستیابی به حداکثر اثربخشی، دارو را بر اساس برنامه زمان بندی منظم، مصرف نمایید.
   به لحاظ روحی ایشان را تقویت کنید.


  • مژگان | 1399/03/18

   با سلام و احترام من 29 سالمه به تازگی متوجه شدم روماتیسم دارم سولفاسالازین مصرف میکنم ضمنا مینور هم هستم. آیا قرص آهن تداخل با این دارو نداره

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   نه مشکلی نیست


  • حسین | 1399/03/10

   سلام برای درمان و کنترل بیماری کولیت السراتیو مصرف کدوم بهتر و مؤثر تر هس؟ سولفاسالازین یا آساکول؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   آساکول تاثیر بهتری داره 


  • میما | 1399/03/08

   سلام آیا قرص سولفاسالازین باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود؟ جزء کورتون ها محسوب میشود

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   سولفاسالازین یک داروی ضد التهاب است که باعث تعدیل سیستم ایمنی می شود ولی از دسته کورتون ها نیست..


  • زهرا کریمی نژاد | 1399/02/29

   مادرم خونریزی مقعدی دارن دکتر واسشون پنتوکسی فیلین و سولفاسالازین تجویز کردن ایا موثر هس ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   به توصیه پزشک خودعمل نمایید.


  • مونا | 1399/02/05

   سلام ببخشید من مادر روماتیسم داده دکتر هم بهش این دارو رو داده الان داروش تموم شده و دسترسی به این دارو نداریم اگه این دارو رو چند روز نخوره مشکلی براش پیش میاد

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   چند روزش مهم هست 


  • عبرالرضا | 1399/01/30

   سلام ایا با داروی leflonomid از یک خانواده است وتداخل دارویی با ان ندارد

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله هر دو از دسته ی DMARDs هستند ولی از لحاظ شیمیایی باهم متفاوتن . تداخل ندارن 


  • امید | 1399/01/19

   سلام.بیماری التهابروده دارم سولفاسالازین مصرف میکردم قبل مشکلی نداشتم دوبار این اتفاق برام افتاده هم زمان شروع مصرف قرص دور الت تناسلیم شروع به خارش میکنه حدود یک روز بعدش حالت تاول زخم میشه. سرالت قرمز رنگ میشه بعدش زخم میشه هر دوبار یک جور بود ایا از عوارض این قرص هست؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در صورت مشاهده علایمی همچون قرمزی، تورم، زخم های آبله ای شکل یا پوسته ریزی پوست ( با یا بدن تب )، یا حتما به پزشک خود اطلاع دهید و یا بلافاصله از کادر پزشکی کمک بخواهید.


  • رضا | 1399/01/16

   سلام،حدوددوماهه که ازسولفاسالازین بخاطر AS دکترتجویزومصرف سه باردرروزنوشته، امااخیرا سرخودبه دوباردرروز رسانده ام. آیا مشکلی برایم پیش میاد؟ ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   طبق دستور پزشکتون مصرف کنین و به صورت خودسرانه دوز را افزایش یا کاهش ندین


  • محمدرضا محمدزاده | 1399/01/16

   سلام .من مدت پنج سال از قرص سولفاسالازین استفاده میکردم ولی از خرداد نودوهشت بخاطر بهبودی التهاب ودرد مفاصل دیگر مصرف نکردم و با ازمایشهایی که گرفتم علایم بیماری من تقریبا رد شده بود اما الان حدود دو هفته در مفصلهای انگشت دستم احساس درد و کمی التهاب میبینم ایا باید سولفاسالازین را دوباره مصرف کنم یا خیر .ممنون میشم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با متخصص مربوطه مشورت کیند.


  • افسانه | 1399/01/08

   باسلام...من ۶ماه بعلت رماتیسم ازاین قرص استفاده میکنم...الان باردارشدم...روی جنین تاثیری دارد؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   معمولا مشکلی ایجاد نمیشه 


  • Zahra | 1398/12/11

   سلام خسته نباشید من مدت ۴ ماه میشه از این دارو مصرف میکنم الان میتونم قطع کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   تحت نظر پزشک 


  • بهار | 1398/11/06

   با سلام من 8 سال آرتریت روماتوئید دارم . 3 ماه سولفاسالازین بهم دادن اما سرگیجه های شدید گرفتم و همچنین انگشتهای دستم خیلی متورمتر شده و درد میکنن . کتفام قبلا درد نداشت الان درد میکنه . آرنج و مچ هر 2 دستم هم دردش بیشتر شده . صبحها بزور از رختخواب بلند میشم . میشه بگین این علائم بابت سولفاسالازین هستش یا نه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید . با تشکر

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   علایم بیماریتونه
   دارو جواب نداده مراجعه شود ب دکتر 


  • فلاح ١٣٩٨/١۰/٢۵ | 1398/10/24

   باسلام وخسته نباشید ببخشید من الان یک ماه قرص سولفاسالازین استفاده میکنم امروز دیدم بدنم جوشهای ریز زده بیرون یعنی از این قرص است باید چیکار کنم مصرف قرص قطع کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در صورت مشاهده علایمی همچون قرمزی، تورم، زخم های آبله ای شکل یا پوسته ریزی پوست ( با یا بدن تب )، قرمزی یا تحریک چشم ها، ایجاد زخم هایی در دهان ، گلو، بینی یا چشم ها بلافاصله از کادر پزشکی کمک بخواهید.


  • محمدی | 1398/09/30

   باسلام ایا این دارو برای درد شدید آرنج خوبه باتشکر

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   این دارو مسکن نیست.