اطلاعات دارویی سولفاسالازین

Sulfasalazine

سولفاسالازین Sulfasalazine


سولفاسالازین در درمان بیماری های التهابی روده شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون به کار می رود. از این دارو همچنین در کنترل بیماری آرتریت روماتوئید و سایر انواع آرتریت مانند آرتریت پسوریاتیک استفاده می شود.
فعالیت عمده داروی سولفاسالازین به محصول حاصل از متابولیسم آن برمی گردد؛ 5- آمینو سالیسیلیک اسید (مزالامین) که در روده بزرگ آزادسازی آن صورت می گیرد.

مکانیسم اثر

سولفاسالازین پیش دارویی است که به ترکیبات فعال خود، سولفاپیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید (مزالامین)متابولیزه می شود. اثرات مفید داروی سولفاسالازین عمدتا مربوط به خواص ضدالتهابی 5- آمینو سالیسیلیک اسید است که ساخت لوکوترین و لیپواکسیژناز را مهار می کند .

فارماکودینامیک

سولفالازین یک داروی ضد التهاب است که برای درمان کولیت اولسراتیو و آرتریت روماتوئید پیشنهاد می شود.

فارماکوکینتیک

جذب:
• فراهمی زیستی داروی اصلی کمتر از 15 درصد ؛ سولفاپیریدین 60 درصد و 5- آمینو سالیسیلیک اسید 10 تا 30 درصد می باشد.
• زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی داروی اصلی 6 ساعت ، سولفاپیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید 10 ساعت است. حداکثر غلظت پلاسمایی دارو 6 میکروگرم در هر سی سی می باشد.
توزیع :
اتصال به پروتئین دارو بالای 99 درصد و به آلبومین است و اتصال به پروتئین سولفاپیریدین 70 درصد است. حجم توزیع دارو 7.5 لیتر می باشد.
متابولیسم :
تقریبا 90 درصد سولفاسالازین توسط باکتری های موجود در روده بزرگ به ترکیبات فعال ، سولفاپیریدین و مزالامین ، تبدیل می شود.
حذف :
• نیمه عمر دارو : 10.4 تا 14.8 ساعت (سولفاپیریدین)
• سرعت پاکسازی از کلیه(کلیرانس کلیوی): 37 درصد
• دفع دارو: ادراری ( سولفا پیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید که عمدتا جذب سیستم گردش خون شده اند)؛مدفوعی ( عمدتا 5- آمینو سالیسیلیک اسید )

مقدار مصرف سولفاسالازین

- کولیت اولسراتیو :
- حالت های خفیف تا متوسط، درمان کمکی در موارد شدید، و طولانی کردن دوره خاموشی بیماری :
3 تا 4 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی؛ ممکن است با 1 تا 2 گرم روزانه شروع شود.
آرتریت روماتوئید :
پاسخ ناکافی یا مقاومت به سالیسیلات ها یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قرص های با پوشش روده ای: 2 تا 3 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی؛ ممکن است با 0.5 تا 1 گرم روزانه شروع شود.
بیماری کرون :
3 تا 6 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی

هشدارها

سولفاسالازین ممکن است موجب خواب آلودگی یا گیجی شود. این اثرات ممکن است در صورت مصرف الکل یا داروهای خاص بدتر شوند. در این موارد سوالفاسالازین را با احتیاط مصرف کنید. از رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند خودداری نمایید.
• سولفاسالازین ممکن است موجب مستعد شدن پوست به آفتاب سوختگی گردد. از لامپ های آفتابی یا مکان هایی که موجب برنزه شدن پوست می شود تا زمان مصرف سولفاسالازین خودداری نمایید. زمانی که مدت بیشتری خارج از منزل هستیداز یک ضد آفتاب قوی یا پوشش حفاظتی مناسب استفاده کنید.
سولفاسالازین ممکن است رنگ ادرار یا پوست را به نارنجی-زرد تغییر دهد. این پدیده نرمال است و جای نگرانی ندارد.
• یک واکنش پوستی بسیار بد ( سندروم استیون – جانسون/نکروز سمی پوست ) ممکن است روی دهد. این پدیده می تواند مشکلات بسیار بدی را در زمینه سلامتی فرد سبب شود که امکان رهایی از آن ممکن است وجود نداشته باشد و گاهی اوقات موجب مرگ می شود.
در صورت مشاهده علایمی همچون قرمزی، تورم، زخم های آبله ای شکل یا پوسته ریزی پوست ( با یا بدن تب )، قرمزی یا تحریک چشم ها، ایجاد زخم هایی در دهان ، گلو، بینی یا چشم ها بلافاصله از کادر پزشکی کمک بخواهید.
• برخی از واکنش های آلرژیک کشنده و شدید، عفونت ها، مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، مشکلات ریوی، مشکلات خونی و مشکلات عصبی یا عضلانی پایدار در بیمارانی که سولفاسالازین مصرف می کنند روی می دهد. برای دریافت هرگونه اطلاعات بیشتر در این موارد با پزشک خود صحبت کنید.
• برخی از مردان مصرف کننده سولفاسالازین از کاهش تعداد اسپرم و ناباروری شکایت دارند. این اثرات معمولا پس از قطع دارو از بین می روند. در صورت داشتن سوال در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.
• در بیماران دیابتی سولفاسالازین ممکن است روی قند خون آن ها تاثیر بگذارد. قند خون را در فواصل نزدیک باید کنترل کنید. قبل از تغییر دوز داروهای دیابت خود از پزشک تان بپرسید.
• سولفاسالازین ممکن است با برخی از تست های آزمایشگاهی مداخله داشته باشد . پزشک و کارکنان آزمایشگاه را از مصرف سولفاسالازین مطلع سازید.
• تست های آزمایشگاهی شامل تست عملکرد کبد و کلیه، شمارش کامل سلول های خونی یا تست های ادراری ممکن است در زمان مصرف سولفاسالازین به جهت کنترل سلامتی فرد یا عوارض جانبی دارو انجام شود.
• سولفاسالازین در افراد سالمند باید با احتیاط مصرف شود؛ این افراد ممکن است به اثرات دارو حساس تر باشند.
• سولفاسالازین در کودکان زیر 2 سال نباید مصرف شود؛ ایمنی و کارایی دارو در این گروه سنی تایید نشده است.

نکات قابل توصیه

• سولفاسالازین را بعد از غذا مصرف کنید.
سولفاسالازین را بایک لیوان پر آب مصرف نمایید.
• نوشیدن مایعات به میزان زیاد در زمان مصرف سولفاسالازین توصیه می شود.
• در زمان بیداری، فواصل ساعتی برابری بین دوزهای مصرفی دارو داشته باشید. تا حد امکان تلاش کنید فواصل بین دوزهای دارو بیشتر از 8 ساعت نشود .
• به منظور دستیابی به حداکثر اثربخشی، دارو را بر اساس برنامه زمان بندی منظم، مصرف نمایید.
• مصرف سولفاسالازین را حتی در صورت احساس بهبودی ادامه دهید و هیچ یک از دوز های دارو را فراموش نکنید.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

دارو های مشابه

مزالازین , هیدروکسی کلروکین


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • نهال۳۷ساله | 1399/12/11

   من مشکل نفخ و صدای روده داشتم ب پزشک ک مراجعه کردم بعد از چندآزمایش و کونولسکوپی گفت ک التهاب روده دارید برام قرص کام فلور و سنتووین۵۰۰تجویز کرد میخواستم ببینم این دارو میتونن مشکل منو برطرف کنند منظورم اون علائمی ک دارم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   سولفاسالازين در پيشگيري و درمان بيماري التهابي روده از جمله كوليت اولسروز يا بيماري كرون مصرف مي شود.طبق توصیه پزشک خود دارو را مصرف نمایید.


  • فیروز ۴۳ ساله | 1399/11/21

   سلام من روماتیسم مفصلی asدارم دکتر فوق تخصص روماتولوژی برای من سولفاسالازین ۵۰۰ و ملوکسیکام ۷.۵ تجویز کرده والان سه ماهه مصرف میکنم و هنوز درد ران و لگن دارم در ضمن معده ام زیاد اسید ترشح میکنه و ناشتا امپرازول ۲۰ و دومپریدون ۱۰ هم مصرف میکنم همراه با سولفا ۵۰۰ ۲تا با ملوکسیکام ۱و شبها هم قبل از غذا دومپریدون و امپرازول ۲۰ و دوباره سولفا ۵۰۰ و ملوکسیکام ۷.۵به نظر شما چه باید بکنم ادامه بدم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بهتر است به پزشک خود اعتماد کرده و دارو درمانی را ادامه دهید.اگر بعد از چند هفته از شروع دارو ها،بدن شما نمیتواند آن را تحمل کند،به پزشک خود جهت تعویض داروها مراجعه نمایید.


  • فاطمه جعفری نژاد | 1399/09/26

   من61 سال سن دارم روماتیسم وکولیت غیر اختصاصی دارم سولفا مصرف میکنم روزی 2تا سؤالم اینه آیا نسبت به کرونا جز افراد پر خطر محسوب میسوم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مطالعات ریسک بالاتری برای ابتلا به کرونا در افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی را نشان نداده است
   با این وجود به دلیل جدید بودن بیماری کرونا و کم بودن مطالعات ، توصیه های بهداشتی در این خصوص را رعایت کنید


  • مهدی | 1399/09/01

   ایا این دارو برای زخمهای روده که بر اثر یبوست ایجاد میشه تاثیر داره،ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   این دارو در شرایط التهابی که توسط پزشک تشخیص داده شود کاربرد دارد


  • آسیه از تهران | 1399/08/11

   سلام من ۴سال است ک as دارم و به تجویز پزشک سولفاسالازین روزی۲عدد و ملوکسیکام۷.۵روزی ۱عدد مصرف میکنم فارغ التحصیل رشته پرستاری هستم و برای شروع طرح بیمارستان کرونایی باید برم با توجه ب بیماری زمینه ای ک دارم و داروهایی ک‌مصرف میکنم آیا صلاح هست کارکردن در بخش کرونایی؟یا مشکلی ندارد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با رعایت کامل پروتکل پیشکیری کار بلامانع است
   البته احتمال ابتلا وجود دارد


  • امیررضا از تهران | 1399/08/03

   سلام من پسرم بدنش کهیر میزنه و دکتر قرص سولفالازین را با چند داروی دیگری تجویز کرده من مطالب شما رو خواندم اصلا چیزی راجب کهیر نوشته نشده بود این دارو برای کهیر مناسب است

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   تشخیص پزشکتون چی بوده؟ چون صرفا برای کهیر زدن تجویز نمیشه مگر اینکه تشخیص پزشک چیز دیگه ای باشه


  • حانیه علوی | 1399/06/10

   من بیماری ارتریت واکنشی دارم دکترسولفاسالازین داده هر12ساعت یبارحدود10روزه دارومومصرف میکنم الان بعدده روزدیدم روی دستم سه تالکه ی قهوه ای مثل جای زخم عمیق ایجادشده روی دستم میخوام ببینم از عوارض سولفاسالازین هس یانه چیکارکنم خیلی ناراحت ونگرانم ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   حتما مساله را پیگیری و به پزشک خود اطلاع دهید.


  • ستاره | 1399/05/21

   با سلام با وجود اینهمه عوارض وحشتناک خوب چرا اصلا این دارو رو میخورن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟من روده تحریک پذیر دارم کمی هم اذیت میشم .دردهای مزمن شکمی و اختلالات دفع وقتی این دارو تجویز شد و این عوارض وحشتناکو خوندم جرات نکردم دیگه بخورم مخصوصا با وضعیت بیماری کرونا چون چندین جا خوندم باعث ضعف سیستم ایمنی میشه دیگه جرات ندارم بخورم .ولی توسط دکتر خیلی خوبی هم تجویز شده گیج شدم نمیدونم بخورم/نخورم این دارو رو ؟ممنون میشم پاسخ بدین با تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اینگونه نیست که همه عوارض ذکر شده در همه افراد اتفاق بیفتد.
   از طرفی فواید این دارو از مضرات آن برای بیماران خیلی بیشتر میباشد.


  • ع-ص | 1399/04/26

   سلام.لطفا"تفاوت قرص سولفاسالازین با کپسول مزالازین رادردرمان بیماری کولیت اولسروز(التهاب روده بزرگ و ورم آن )به زیان ساده بیان فرمایید. باتشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   سولفاسالازین یک پیش دارو بوده که حاوی 5 آمینو سالیسیلیک اسید ( ماده موثره ) و یک ترکیب غیر فعال دیگر می باشد..
   داروی مزالازین همان ماده موثره موجود در سولفاسالازین می باشد که از یک طرف عوارض مربوط به ماده جانبی سولفاسالازین را ندارد ولی از طرفی چون مقدار زیادی از آن از ژوژنوم جذب می شود مقدار کمتری از آن به محل اثر خود یعنی ایلئوم و کولون روده بزرگ می رسد..
   تجویز هر یک از این داروها بر اساس شرح حال و آزمایشات بیمار و به عهده پزشک متخصص می باشد..


  • افشین مهاجرین | 1399/04/25

   سلام من سالهاست از ورم و نفخ روده و کولیت و سندروم روده و اسید معده رنج میبرم میوه و سبزی و حبوبات و نان و آجیل و ... خیلی برام بده واقعا دیگه خسته شدم لطفا مرا راهنمایی کنید انواع قرصهای گوارشی هم خوردم تاثیر نداره

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای مشکلات مزمن گوارشی باید به پزشک متخصص گوارش مراحعه کنید


  • نیلو | 1399/04/25

   سلام با توجه به سوال قبلیم من الان ساکن گرجستان هستم و قرص ازاتیوپرین نمیدونم نام ژنریک ش چی هست که این دارو را بگیرم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام نام ؤنریک این دارو همان آزاتیوپورین است. azathioprine


  • نیلو | 1399/04/23

   سلام من بیماری کرون دارم و مزالازین 500 آریا روزی 8 تا استفاده می‌کردم و الان به دلیل شرایط سکونت خارج از کشور و نبودن مزالازین سولفازین 500 بخوام استفاده کنم چند تا باید بخورم و اینجا هم به جای قرص ازاتیوپرین چی مشابه هست که استفاده کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تمام این داروها با احتمال خیلی زیاد جزو فهرست داروهای رسمی آن کشور هستند.
   فقط باید نام ژنریک دارو را عنوان کنید (نه برند، چون برندها در کشورهای مختلف متفاوتند)
   سولفاسالازین 500 میلی گرم
   آزاتیوپورین
   دوز و مقدار مصرف دارو هم تغییر نمیکند.


  • علی اکبر صادقلو | 1399/04/20

   سلام.تفاوت قرص سولفاسالازین با کپسول مزالارین برای درمان بیماری کولیت زخمی ( کولیت التهابی)چیست ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سولفاسالازین پیش دارویی است که به ترکیبات فعال خود، سولفاپیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید (مزالامین)متابولیزه می شود. اثرات مفید داروی سولفاسالازین عمدتا مربوط به خواص ضدالتهابی 5- آمینو سالیسیلیک اسید است که ساخت لوکوترین و لیپواکسیژناز را مهار می کند .و عمده تفاوت اینها در فرم دارویی و محل شروع اثر آن میباشد.


  • یوسف 29.01.1399 | 1399/03/29

   سلام متخصص روماتولوژی قرص سولفازین 500 تجویز کرد ولی جواب آزمایش روماتیسم هم منفی بود ولی 4ماه است مدفوع شل دارم بعضی مواقع کف هم دارد امروز چندجوش قرمز هم دیدم روی سینه ام لطفا راهنمایم کنید دارو قطع کنم یا ادامه بدهم البته موقع مراجعه به دکتر انگشت دست وانگشت شست پاهایم ورم داشت

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام فارغ از نوع بیماری شما پزشک از اثر ضدالتهابی این دارو برای بیماری شما استفاده کرده است. برای ادامه آن باید تحت نظر پزشک باشید، موارد گفته شده جزء عوارض این داروهستند


  • یوسف | 1399/03/27

   باسلام برای ورم انگشتان دست وورم انگشت شست پا به متخصص روماتولوژی مراجعه کردم قرص سولفازین 500 و الفن ایکس 100 تجویز کردند جواب آزمایش روماتیسم هم منفی بود ولی 4ماه است مدفوع شل است بعضی مواقع اسهال وکف دارد حالا حرکت انگشتان دستم کند شده ومچ دست وپا درد می کند انگشت شست پا هم بعضی روزها ورم می کند لطفا راهنمایم کنید ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   چند ساله هستید؟ احتمالا مبتلا به روماتیسم هستید.نیاز هست که مجدد به متخصص روماتولوژی مراجعه نمایید تا آزمایشها را تکرار کنند.


  • بهزادهوشیار46ساله از استان فارس | 1399/03/23

   باسلام من مدت سیزده سال است بخاطر رماتیسم بعجت سولفاسالازین ازارام وپردنیزولون وا اس ا 80 مصرف میکنم واز اواخر سال نودوهشت دچار مشکلات ریوی شدم که کنترل شد وبعد از ان بخاطر مصرف داروها دچار زخم شدید و خونریزی معده شدم وبعد از ان قرص کاردیلول وکاپتوپریل واستاتین وپنتوپرازول اضافه شده حال دندان درد وعفونت شدید دندان گرفتم وصورتم ورم کرده چه دارویی پیشنهاد مینمایید که مصرف کنم که دندانم ارام شود وتداخل دارویی نداشته باشد وعفونت دندانم را خشک نماید متشکرم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف آنتی بیوتیکها میبایست زیر نظر پزشک انجام شود


  • سیدامیر سعیدی | 1399/03/20

   خانم من یکماه به سندروم روده مبتلا شدهسه روزه سولفامیخوره ولی همچنان مدفوعش ابکیه روحیه نداره بخاطر این بیماری دوره درمانش درازمدته لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
    به منظور دستیابی به حداکثر اثربخشی، دارو را بر اساس برنامه زمان بندی منظم، مصرف نمایید.
   به لحاظ روحی ایشان را تقویت کنید.


  • مژگان | 1399/03/18

   با سلام و احترام من 29 سالمه به تازگی متوجه شدم روماتیسم دارم سولفاسالازین مصرف میکنم ضمنا مینور هم هستم. آیا قرص آهن تداخل با این دارو نداره

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   نه مشکلی نیست


  • حسین | 1399/03/10

   سلام برای درمان و کنترل بیماری کولیت السراتیو مصرف کدوم بهتر و مؤثر تر هس؟ سولفاسالازین یا آساکول؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   آساکول تاثیر بهتری داره 


  • میما | 1399/03/08

   سلام آیا قرص سولفاسالازین باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود؟ جزء کورتون ها محسوب میشود

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   سولفاسالازین یک داروی ضد التهاب است که باعث تعدیل سیستم ایمنی می شود ولی از دسته کورتون ها نیست..