اطلاعات دارویی سوماتریپتان

Sumatriptan

سوماتریپتان Sumatriptan

English

سوماتریپتان یک آگونیست سروتونینی است که به طوراختصاصی بر روی گیرنده 5HT1 فعالیت می کند. این دارو در درمان میگرن به کار می رود. سوماتریپتان برای درمان علایم سردردهای میگرنی به کار می رود. (این سردردهای شدید گاهی با تهوع و حساسیت به نور و صدا همراه می شوند)

مکانیسم اثر سوماتریپتان

آگونیست اختصاصی گیرنده های 5-HT1B و 5-HT1Dدر شریان های جمجمه می باشد. دارای اثرات ضد التهابی و منقبض کنندگی عروق در ارتباط با انتقال میانجی گرهای عصبی تحریکی می باشد که باعث تسکین سردرد های میگرنی می شود.

فارماکودینامیک

سوماتریپتان دارویی ضد میگرن است و آگونیست اختصاصی گیرنده های سرتونین عروقی نوع 1 و احتمالا زیرگروه های 5HT1D , 5HT1B می باشد. این دارو اتصال و وابستگی معنادار (در سنجش های استاندارد اتصال رادیولیگاند) یا فعالیت فارماکولوژیکی نسبت به گیرنده های 5HT2،5HT3 یا گیرنده های آدرنرژیک آلفا 1، آلفا 2 یا بتا، دوپامین 1 ، دوپامین 2، گیرنده موسکارین یا گیرنده های بنزودیازپینی نشان نداده است.

فارماکوکینتیک

جذب :
• فراهمی زیستی : 15 درصد (خوراکی) ، 97 درصد (تزریق زیر جلدی)
• شروع اثر دارو : 30 دقیقه (خوراکی) ، 10دقیقه (تزریق زیر جلدی)
• طول اثر : 9 تا 24 ساعت (تزریق زیر جلدی)
• زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی : 0.5 تا 3 ساعت (خوراکی) ، 5 تا 20 دقیقه (زیرجلدی)
• حداکثر غلظت پلاسمایی : 18 تا 51 نانوگرم در هر میلی لیتر (خوراکی) ، 55 تا 108 نانوگرم در هر میلی لیتر (زیرجلدی با دوز 6 میلی گرم)
توزیع :
• اتصال به پروتئین های پلاسما: 14 تا 21 درصد
• حجم توزیع : 2.4 لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن
متابولیسم :
توسط ایزوآنزیم مونوآمینواکسیداز Aکبدی متابولیزه می شود.
حذف :
• نیمه عمر: 2 تا 2.5 ساعت (خوراکی)، 115 دقیقه (تزریق وریدی)
• پاکسازی دارو از کلیه(کلیرانس کلیوی): 264 میلی لیتر در هر دقیقه
• پاکسازی یا کلیرانس دارو از تمام بدن: 1176 تا 1200 میلی لیتر در هر دقیقه
• دفع: ادراری(60 درصد)، مدفوع(40 درصد)

موارد مصرف سوماتریپتان

سردرد میگرنی , سردرد خوشه ای

مقدار مصرف سوماتریپتان

سر درد میگرنی :
قرص های 25 و 50 و 100 میلی گرمی ، خوراکی ( همراه با آب یا مایعات )
حداکثر 100 میلی گرم در هر دوز ، در صورت نیاز ، 2 ساعت بعد دوز را تکرار کنید . حداکثر دوز تجویزی 200 میلی گرم روزانه می باشد .
تزریق :
6 میلی گرم ( 5/0 میلی لیتر ) تزریق زیر جلدی که می تواند تنها برای 1 بار دیگر و بعد از حداقل 1 ساعت تکرار شود.
حداکثر تعداد تزریق در 24 ساعت دو بار می باشد.
دوز دارو ممکن است تحت شرایط خاص مثل بروز عوارض جانبی به 1 تا 5 میلی گرم کاهش یابد .
سردرد خوشه ای :
6 میلی گرم ( 5/0 میلی لیتر ) زیر جلدی ممکن است حداقل پس از 1 ساعت تکرار شود .
دوز دارو نباید به بیش تر از 12 میلی گرم طی 24 ساعت تجاوز کند .

هشدارها

سوماتریپتان در بیماران با درد قفسه سینه، مشکل کوتاهی تنفس، سابقه فشارخون بالا، حمله قلبی، دیابت، مصرف سیگارو در زمانی که یکی از اعضای خانواده دارای مشکل یا حمله قلبی بوده است باید با احتیاط مصرف شود.
• سوماتریپتان در بیماران با سابقه مشکلات کبدی یا کلیوی، تشنج، صرع، مشکلات قلبی، وزن خیلی بالا باید با احتیاط مصرف شود.
سوماتریپتان در زنان پس از یائسگی و در مردان بالای سن 40 سال باید با احتیاط مصرف شود.
• در افراد مسن به دلیل اینکه ممکن است خطر عوارض جانبی شدید مثل مشکلات قلبی یا فشارخون بالا افزایش یابد، باید با احتیاط مصرف شود.
• مصرف سوماتریپتان در افراد زیر 18 سال تایید نشده است.

نکات قابل توصیه

سوماتریپتان به صورت قرص های خوراکی و آمپول زیر جلدی مصرف می شود .
• این دارو معمولاٌ در زمانی که اولین علایم سردرد میگرنی بروز می کند مصرف می شود در صورتی که علایم بهبود یافت و بعد از 2 ساعت مجدداٌ علایم بازگشت یا طولانی تر شد می توانید قرص دوم را میل کنید . اگر علایم شما بعد از مصرف سوماتریپتان بهبود نیافت ، قرص دوم را بدون مشورت پزشک مصرف نکنید .
• اگر سوماتریپتان را بیشتر یا طولانی تر از دوره زمانی توصیه شده مصرف کردید ، ممکن است سردردتان تشدید و یا تواتر آن بیشتر شود .
سوماتریپتان را نباید همراه سایر دارو های سردرد پیش از یک دوره 10 روزه در ماه مصرف نمایید .
• سوماتریپتان ممکن است موجب گیجی یا خواب آلودگی شود . این اثرات در صورت مصرف الکل یا دارو های خاص ممکن است بدتر شود . در این موارد باید دارو با احتیاط مصرف شود . از رانندگی یا سایر کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند تا زمان هوشیاری کامل پرهیز نمایید .
• از مصرف آمپول های سوماتریپتان که حاوی ذرات است و کدر و غیر شفاف می باشد و یا ظروف آن شکسته و ترک خورده است خودداری کنید .
• سوماتریپتان تزریقی را تنها در ناحیه خشک و تمیز پوست بر روی ران پا یا شکم استفاده نمایید و آن را بر روی بازو و یا سایر نواحی بدن به کار نبرید .
• سوماتریپتان تزریقی را تنها در ناحیه خشک و تمیز پوست بر روی ران پا یا شکم استفاده نمایید و آن را بر روی بازو و یا سایر نواحی بدن به کار نبرید .
• سوماتریپتان را نباید در اطراف زخم ها ، خال ها و تا فاصله 5 سانتی متر از نافتان استفاده کنید .
• سوماتریپتان را تنها روی پوست برهنه به کار ببرید و از روی لباس تزریق را انجام ندهید.
• سوماتریپتان درد میگرن را در هر زمان از طول مدت یک حمله تسکین می دهد ولی بهترین زمان تزریق یک دوز سوماتریپتان ، ابتدای بروز علایم حمله میگرن می باشد .
در صورتی که علایم میگرن بر طرف شود و سپس مجدداٌ برگشت کند می توانید از دوز دوم دارو تحت نظر پزشک استفاده نمایید . بین دو دوز دارو حداقل 1 ساعت فاصله بیندازید .
در صورت نیاز به دوز دوم ، تزریق در ناحیه متفاوت از ناحیه اول صورت گیرد در صورت عدم مشاهده بهبودی با دوز اول ، دوز دوم را برای همان حمله استفاده نکنید و با پزشک تماس بگیرید .
• طی 24 ساعت ، بیشتر از 2 دوز دارو را استفاده نکنید و برای درمان بیش از 4 سردرد طی 30 روز ، دارو را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
  • مهدی:

   سلام. گاهی اوقات بعد از چند ساعت از مصرف دارو سوماتیریپتان اندامم لمس میشه و نفسم انگار در نمیاد انگار که فشارم بشدت افت کرده اما فشارم نرمال نشون میده. البته همیشه اینطور نمیشم خیلی حالت بدیه به اندازه ای بده که باخودم میگم کاش سردرد و تحمل میکردم و دارو مصرف نمیکردم. من همیشه اول کپسول مسکن مخلوطی استفاده میکنم بعد اگه اثر نکرد تیریپتان میخورم. لازم بذکر ه که روزی یه کپسول فلوکستین 10هم مصرف میکنم. آیا داروی دیگه ای هست که چنین عارضه ای رو نداشته باشه و یا جوری مصرفش کنم که اینجوری نشم؟

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   مصرف داروهای خانواده فلوکستین با داروهای خانواده سوماتریپتان تداخل دارد و در صورت مصرف با تواتر زیاد سوماتریپتان احتمال ایجاد عارضه ای به نام سندروم سروتونینی بالا می رود. احتمال این که علائم ایجاد شده برای شما به دلیل افزایش ناگهانی و موقت سروتونین باشد وجود دارد. بهتر است جهت تغییر داروی فلوکستین با پزشک خود مشورت بفرمایید.

پرسش از دکتر داروساز