اطلاعات دارویی سیلورسولفادیازین

Silver sulfadiazine

سیلورسولفادیازین Silver sulfadiazine


سیلورسولفادیازین یک آنتی بیوتیک می باشد که با باکتریها و مخمرهای پوست مقابله می کند. داروی سیلورسولفادیازین موضعی داروی کمکی در پیشگیری و درمان عفونت های ناشی از سوختگی درجه 2 و 3 می باشد.

مکانیسم اثر

مکانیسم عمل داروی سیلورسولفادیازین بر باکتری با نیترات نقره و سدیم سولفادیازین متفاوت است. سیلورسولفادیازین تنها بر روی غشای سلولی و دیوار سلولی اثر می گذارد تا عمل ضد باکتری خود را اعمال کند.

فارماکودینامیک

سیلورسولفادیازین فعالیت ضد میکروبی وسیعی دارد. سیلورسولفادیازین خاصیت باکتری کش برای تعداد زیادی باکتری های گرم منفی و گرم مثبت و نیز مخمر ها دارا می باشد.

فارماکوکینتیک

مقدار محدودی داروی سیلورسولفادیازین از طریق پوست نفوذ می کند و تنها در مواردی که در ناحیه وسیعی از سوختگی مورد استفاده قرار بگیرد جذب سیستمیک آن مورد توجه قرار می گیرد .
در تماس با پوست تا حدودی سولفادیازین ترکیب آزاد شده و ممکن است تا 10% جذب سیستمیک شود که نهایتا در ادرار دفع می گردد .مقداری از نقره ترکیب نیز ممکن است جذب شود.

مقدار مصرف سیلورسولفادیازین

مقدار معمول برای سوختگی
–مصرف خارجی:
با دستکش جراحی یک لایه نازک از دارو (1.5 mm) برای 1 یا 2 بار در روز روی ناحیه سوخته مالیده شود .

عوارض جانبی سیلورسولفادیازین

قرمز شدن پوست , سوزش،تحریک پوست , تغییر رنگ پوست , نکروز پوست

تداخلات دارویی

سایمتیدین

هشدارها

1-جذب داروی سیلورسولفادیازین متفاوت و وابسته به درصد از سطح بدن و میزان آسیب بافتی می باشد.درمان سطوح وسیع پوست با سیلورسولفادیازین ممکن است منجر به ایجاد غلظت های درمانی دارو در پلاسما و احتمال بروز عوارض جانبی یا تداخلات دارویی مشابه سولفونامیدها شامل اختلالات خونی (مانند آگرانولوسیتوز، آنمی آپلاستیک، ترومبوسیتوپنی، لکوپنی، آنمی همولیتیک)، واکنشهای حساسیتی و پوستی ( مانند سندروم استیون جانسون، نکرولیز اپیدرمی سمی، درماتیت اگزوفولیاتیو)، واکنشهای گوارشی ، هپاتیت، نکروز هپاتوسلولار،واکنشهای سیستم عصبی مرکزی،نفروز سمی گردد.
2-در صورت بروز واکنشهای آلرژیک ، مصرف دارو باید قطع گردد.
3-استفاده سیلورسولفادیازین در برخی موارد بیماران دارای کمبود G6PD سبب بروز همولیز شد لذا مصرف سیلورسولفادیازین در این بیماران با احتیاط فراوان صورت گیرد.
4- در صورت وجود نقص کبدی و کلیوی سیلورسولفادیازین با احتیاط فراوان تجویز گردد.

نکات قابل توصیه

1- دوره درمان با سیلورسولفادیازین باید تا زمان بهبود رضایت بخش و یا ایجاد آمادگی ناحیه سوخته برای پیوند پوست ادامه یابد.
2- سیلورسولفادیازین موضعی باید تحت شرایط استریل مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

دارو های مشابه

مفناید , نیتروفورازون


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.