سیلوستازول Cilostazol


سیلوستازول باعث گشادشدن عروق خونرسان به پا ها می شود.همچنین گردش خون را بوسیله مهار تجمع پلاکتها بهبود می بخشد. داروی سیلوستازول در درمان علامتی لنگیدن متناوب بکار میرود.
در بیماری مذکور جریان خون به پاها کاهش یافته و درد حین راه رفتن ااتفاق می افتد . این دارو توانایی راه رفتن بدون درد را بالا می برد.

مکانیسم اثر

داروی سیلوستازول مهارکننده cAMP فسفودی استراز 3 می باشد. مهار آنزیم فسفودی استراز باعث بالا رفتن غلظت AMP حلقوی درون پلاکتی و عروق خونی می شود که این امربترتیب منجر به مهار تجمع پلاکت ها و گشادی عروق می شود.

فارماکودینامیک

داروی سیلوستازول از مشتقات کوئینولینون می باشد. سیلوستازول گردش خون را بوسیله مهار تجمع پلاکتها بهبود می بخشد. سیلوستازول در درمان علامتی لنگیدن متناوب بکار میرود.
در بیماری لنگیدن های متناوب جریان خون به پاها کاهش می یابد و درد حین راه رفتن اتفاق می افتد و با استراحت برطرف می شود،. داروی سیلوستازول توانایی راه رفتن بدون درد را بالا می برد.

فارماکوکینتیک

سیلوستازول پس از مصرف خوراکی بخوبی جذب می شود.غذای چرب میزان جذب سیلوستازول را بالا می برد.
پیوند سیلوستازول به پروتئین های پلاسما ، عمدتا آلبومین ، 95 تا 98% می باشد.
متابولیسم سیلوستازول ، کبدی است و از طریق سیتوکروم P-450 صورت می گیرد.
متابولیت ها عمدتا از طریق ادرار دفع می شوند. نیمه عمر حذفی سیلوستازول و متابولیت هایش حدود 11 تا 13 ساعت است.

مقدار مصرف سیلوستازول

برای درمان علامتی لنگیدن متناوب:
100 میلیگرم خوراکی ، دو بار در روز .

هشدارها

1-در صورت بروز ترومبوسیتوپنی یا لکوپنی مصرف سیلوستازول سریعا قطع گرددزیرا می تواند منجر به آگرانولوسیتوز گردد.هرچند آگرانولوسیتوز بوجود آمده قابل برگشت می باشد و با قطع مصرف سیلوستازول ، برطرف می گردد.
2-مصرف همزمان سیلوستازول با کلوپیدوگرل بعلت افزایش زمان خونریزی ، با احتیاط صورت بگیرد . در صورت مصرف همزمان باید زمان خونریزی تحت کنترل دقیق قرار بگیرد.

نکات قابل توصیه

ا- قرص های سیلوستازول را حداقل نیم ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف نمایید.
2- بمنظور دستیابی به پاسخ مطلوب درمان با سیلوستازول ممکن است ۲ تا ۴ هفته زمان لازم باشد.ممکن است برای رسیدن به پاسخ مطلوب 12 هفته یا بیشتر درمان ادامه یابد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • عظیم سلطان آبادی | 1402/04/19

   سلام من پلاکت خونم خیلی بالاست سه برابر حد معمول!! باید بین 150 تا 450 هزار باشه که مال من 1200 است. به نظرتان باید چیکار کنم و چه دارویی باید استفاده کنم که پلاکتم کمتر بشه.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما به فوق تخصص خون مراجعه کنید


  • علیرضا نصری از استان مرکزی شهر اراک | 1402/03/27

   با سلام بنده 49ساله هستم وده ساله که وارفارین مصرف می کنم ولی بخاطر عروق واریسی هر ساله دچار ترومبوز می شوم اگه قرص سیلوستازول بخورم و وارفارین را قطع کنم مشکلی پیش میاد ممنون که پاسخ می دهید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این دو باهم تداخلی ندارند طبق دستور تجویز شده توسط متخصص معالجتان داروها را مصرف کنید


  • رضا | 1400/12/20

   سلام من مادرم رماتیسم داره و دکتر براشون سیلاستازول تجویز کردن الان که مصرف میکنن سردرد و سرگیجه و بی حالی دارن بعد چ مدت بدنش به این دارو عادت میکه که اذیت نشه؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام مواردی که فرمودید از عوارض داروی سیلوستازول است که معمولا طی 4 5 روز بهبود میابد. بیمار می‌توانند این مدت از قرص استامینوفن برای سردرد ناشی از مصرف دارو استفاده کنند. اگر طی چند روز علائم بهتر نشد به پزشک خود اطلاع دهید.


  • غلامرضا | 1400/12/18

   سلام .هشت ماهه .دکتر سیلوستازول تجویز کرده ...اما .پیدا نکردم..نمیدانم دیگه چکار کنم..

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام متاسفانه این دارو مدت زیادی است که توزیع نشده است


  • سلام وقت بخیر قرص سلوستازول 100 میخواستم موجودهست | 1400/11/15

   متاسفانه هرجا تماس گرفتیم موجود نداشتن وشدیدا به این دارو نیاز داریم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام متاسفانه در داروخانه مرکزی امام موجود نمی باشد


  • محسن فریدونپور | 1400/01/27

   سلام دکترم این دارو را برام نوشته ولی متاسفانه نتوانستم پیدا کنم آیا میدانید کجا میتوانم پیدا کنم سپاسگذارم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام موجود نمیباشد


  • مصطفی | 1400/01/17

   با سلام پدر من دیابت نوع۲ داره.دکتر این داروروبرا بهبود زخم پا و گردش خون در پا براش تجویز کرده. پدر من قبلا خونریزی شبکیه داشته و عمل شبکیه کرده میخوام ببینم ضرر نداره برا چشمش؟این دارو باعث خنریزی مجدد چشم نمیشه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در بیماران با سابقه خونریزی، آریتمی بطنی، نارسایی کبدی و کلیوی باید دوز دارو را کاهش داد یا مصرف دارو را قطع کرد.


  • رشید | 1399/12/05

   با سلام من دیابت دارم و به علت زخم پای دیابتی که برام ایجاد شد دکتر برایم قرص سیلوستازول را تجویز کرد من قبلا آنژیو قلب کردم یک بار هم آنژیو عروق پا انجام دادم فشار خون هم دارم که البته الان منظم هست قرص هایی که الان میخورم 1-متفورمین 500. 2-آتورواستاتین 40 3-پلاویکس 4-لووتیروکسین 100 به علت تیروئید 5-سینوریپا 5/500 آسپیرین 80 و والزومیکس 5میل در صورتی که فشار بالا باشه میخورم سن هم ۶۰ به بالا هست آیا الان خوردن این قرص عوارضی برام داره یا نداره؟با تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر .موردی ندارد.


  • قاسم جناتیان قادیکلایی | 1399/08/30

   سلام من چند ماه سیلوستازول استفاده کردم زخم پا و درد آن برطرف شد ولی بدلیل گرانی و کمیاب بودن نمیتونم مصرف کنم آیا مشابه ایرانی دارد لطفا راهنمایی کنید دستتان راربه نشانه قدر دانی از دور میبوسم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام وابسته به نوع بیماری ممکن است قابل جایگزینی باشد


  • زینب حسنوند | 1399/07/22

   دارو کمیاب میبلشد چطور و از چه داروخانه ای تهیه کنیم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این دارو جزو فهرست رسمی داروهای کشور نمیباشد ولی بعضی داروخانه ها ممکن است این دارو را داشته باشند.


  • ابراهیم محمدیان | 1399/02/11

   سلام خسته نباشید شرمنده پدر بنده رگ های پاشون گرفته و یکی از انگشتای پاشون کبود شده آیا این دارو میتونه انسداد رگ های پاشون رو رفع کنه؟ ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام سیلوستازول باعث گشادشدن عروق خونرسان به پا ها می شود.همچنین گردش خون را بوسیله مهار تجمع پلاکتها بهبود می بخشد. ولی برای مشکل فوق باید به پزشک مراجعه کرد


  • محمود رمضان یار | 1399/01/25

   سلام من سال ۹۰ پیوند کلیه زدم،از برادرم گرفتم، علت نارسایی مزمن کلیه ام ریفلاکس بوده، حال عمومی خوبی دارم، مشکل واریس پا دارم که باهاش کنار اومدم اما درد در ناحیه مچ پا دارم که متخصص عروق تشخیص گرفتگی رگ رو دادن و آمپول تجویز کردن متاسفانه آمپول یافت نشد و کپسول سیلوستازول رو معرفی کردن، این دارو با دارو های پیوندی من تداخلی ایجاد میکنه یا نه،؟ ممنون از راهنماییتون دارو هایی که مصرف میکنم، ایمونورال ۷۵ گرم صبح و ۷۵ گرم شب،مایفورتیک صبح و شب،کلسیم،پردنیزلون روزی یکی

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در بیماران با سابقه خونریزی، آریتمی بطنی، نارسایی کبدی و کلیوی باید دوز دارو را کاهش داد یا مصرف دارو را قطع کرد، با جراح عروق خود نسبت به تعیین دوز مناسب دارو مشورت نمایید.
   به نظر میرسد که این دارو با داروهای مصرفی شما تداخلی ندارد.


  • ابراهیم | 1399/01/19

   مصرف تولانی و بدون مشکل ایرادی ندارد یک چهام صبح و یک چهارم شب لنگش داشتم دکتر داده برا دو سال من با این دوز کم هنوز مصرفمیکنم مشکلیهم ندارم ،ادامه ایراد نداره میگم عوارضش مثل وارفارین نیست؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف این دارو میبایست صرفا توسط دستور پزشک بوده و معمولا درمان طولانی میباشد.
   ین دارو برای کاهش مشکلات داروهای قدیمی نظیر وارفارین عرضه شد و بسیاری از مشکلات درمان، عوارض و تداخلات داروهای قدیمی را ندارد.


  • بهروزسلطانی | 1398/12/24

   من دیابت نوع 2 دارم.درلیست داروهای مصرفی ام تداخل با این دارو ندیدم.اما عوارض خفیف کلیه دارم .داروهایم را به متخصص عروق نشان دادم.این دارو راجهت ناراحتی پایم برایم تجویز کرد.درحال حاضر دسترسی به پزشکانم ندارم.آیا مشکلی نیست از این دارو استفاده کنم.؟داروهایی که فعلا مصرف می کنم:لیپوفیکس40-کاپتوپریل50صبح وشب-AsA-متورال50-فینوپروست5-تریامترناچ-پنتوکسی فیلین-آلوکیم-نفروویت

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   در صورت تجویز پزشک متخصص و اطلاع از داروهای مصرفی مشکل و نگرانی وجود ندارد. فقط  چون خون شما رقیق می شود در صورت خونریزی به علت جراحت و .... باید احتیاط کنید . 


  • بهروز دوستی | 1398/11/18

   سلام.خسته نباشید.قرص سیلوستازول 12ساعت دوم روز میخورم و شب میخوابم حدود ساعت3صبح سردرد شروع میشود و چند ساعتی ادامه دارد.لطفا در صورت امکان راهنمایی فرمایید.ضمنا روزی2عدد میخورم.

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اگر قابل تحمل نیست با مشورت دکتر تغییرش بدید 
   سر درد از عوارض دارو هست


  • صديق مرادي | 1398/04/16

   سلام.من چند روزه دنبال اين دارو ميگيرم.علوم پزشكي شيراز هم مراجعه كردم اونجا هم موجود نبود. براي تهيه اين دارو(سيلوستازول) كجا بايد برم؟؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   سلام
   سیلوستازول جزء داروهای موجود در فارماکوپه دارویی کشور نمی باشد ولی در برخی از داروخانه ها موجود می باشد. معاونت غذا  ودارو مربوط به دانشگاه علوم پزشکی هر شهر می تواند در یافتن دارو راهنماییتان کنند.