اطلاعات دارویی سیلوستازول

Cilostazol

سیلوستازول Cilostazol


سیلوستازول باعث گشادشدن عروق خونرسان به پا ها می شود.همچنین گردش خون را بوسیله مهار تجمع پلاکتها بهبود می بخشد. داروی سیلوستازول در درمان علامتی لنگیدن متناوب بکار میرود.
در بیماری مذکور جریان خون به پاها کاهش یافته و درد حین راه رفتن ااتفاق می افتد . این دارو توانایی راه رفتن بدون درد را بالا می برد.

مکانیسم اثر سیلوستازول

داروی سیلوستازول مهارکننده cAMP فسفودی استراز 3 می باشد. مهار آنزیم فسفودی استراز باعث بالا رفتن غلظت AMP حلقوی درون پلاکتی و عروق خونی می شود که این امربترتیب منجر به مهار تجمع پلاکت ها و گشادی عروق می شود.

فارماکودینامیک

داروی سیلوستازول از مشتقات کوئینولینون می باشد. سیلوستازول گردش خون را بوسیله مهار تجمع پلاکتها بهبود می بخشد. سیلوستازول در درمان علامتی لنگیدن متناوب بکار میرود.
در بیماری لنگیدن های متناوب جریان خون به پاها کاهش می یابد و درد حین راه رفتن اتفاق می افتد و با استراحت برطرف می شود،. داروی سیلوستازول توانایی راه رفتن بدون درد را بالا می برد.

فارماکوکینتیک

سیلوستازول پس از مصرف خوراکی بخوبی جذب می شود.غذای چرب میزان جذب سیلوستازول را بالا می برد.
پیوند سیلوستازول به پروتئین های پلاسما ، عمدتا آلبومین ، 95 تا 98% می باشد.
متابولیسم سیلوستازول ، کبدی است و از طریق سیتوکروم P-450 صورت می گیرد.
متابولیت ها عمدتا از طریق ادرار دفع می شوند. نیمه عمر حذفی سیلوستازول و متابولیت هایش حدود 11 تا 13 ساعت است.

موارد مصرف سیلوستازول

لنگیدن متناوب

مقدار مصرف سیلوستازول

برای درمان علامتی لنگیدن متناوب:
100 میلیگرم خوراکی ، دو بار در روز .

هشدارها

1-در صورت بروز ترومبوسیتوپنی یا لکوپنی مصرف سیلوستازول سریعا قطع گرددزیرا می تواند منجر به آگرانولوسیتوز گردد.هرچند آگرانولوسیتوز بوجود آمده قابل برگشت می باشد و با قطع مصرف سیلوستازول ، برطرف می گردد.
2-مصرف همزمان سیلوستازول با کلوپیدوگرل بعلت افزایش زمان خونریزی ، با احتیاط صورت بگیرد . در صورت مصرف همزمان باید زمان خونریزی تحت کنترل دقیق قرار بگیرد.

نکات قابل توصیه

ا- قرص های سیلوستازول را حداقل نیم ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف نمایید.
2- بمنظور دستیابی به پاسخ مطلوب درمان با سیلوستازول ممکن است ۲ تا ۴ هفته زمان لازم باشد.ممکن است برای رسیدن به پاسخ مطلوب 12 هفته یا بیشتر درمان ادامه یابد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .
نظرات
  • بهروز دوستی:
   1398/11/18

   سلام.خسته نباشید.قرص سیلوستازول 12ساعت دوم روز میخورم و شب میخوابم حدود ساعت3صبح سردرد شروع میشود و چند ساعتی ادامه دارد.لطفا در صورت امکان راهنمایی فرمایید.ضمنا روزی2عدد میخورم.

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اگر قابل تحمل نیست با مشورت دکتر تغییرش بدید 
   سر درد از عوارض دارو هست


  • صديق مرادي:
   1398/04/16

   سلام.من چند روزه دنبال اين دارو ميگيرم.علوم پزشكي شيراز هم مراجعه كردم اونجا هم موجود نبود. براي تهيه اين دارو(سيلوستازول) كجا بايد برم؟؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   سلام
   سیلوستازول جزء داروهای موجود در فارماکوپه دارویی کشور نمی باشد ولی در برخی از داروخانه ها موجود می باشد. معاونت غذا  ودارو مربوط به دانشگاه علوم پزشکی هر شهر می تواند در یافتن دارو راهنماییتان کنند.


پرسش از دکتر داروساز