اطلاعات دارویی سیلوستازول

Cilostazol

سیلوستازول Cilostazol


سیلوستازول باعث گشادشدن عروق خونرسان به پا ها می شود.همچنین گردش خون را بوسیله مهار تجمع پلاکتها بهبود می بخشد. داروی سیلوستازول در درمان علامتی لنگیدن متناوب بکار میرود.
در بیماری مذکور جریان خون به پاها کاهش یافته و درد حین راه رفتن ااتفاق می افتد . این دارو توانایی راه رفتن بدون درد را بالا می برد.

مکانیسم اثر سیلوستازول

داروی سیلوستازول مهارکننده cAMP فسفودی استراز 3 می باشد. مهار آنزیم فسفودی استراز باعث بالا رفتن غلظت AMP حلقوی درون پلاکتی و عروق خونی می شود که این امربترتیب منجر به مهار تجمع پلاکت ها و گشادی عروق می شود.

فارماکودینامیک

داروی سیلوستازول از مشتقات کوئینولینون می باشد. سیلوستازول گردش خون را بوسیله مهار تجمع پلاکتها بهبود می بخشد. سیلوستازول در درمان علامتی لنگیدن متناوب بکار میرود.
در بیماری لنگیدن های متناوب جریان خون به پاها کاهش می یابد و درد حین راه رفتن اتفاق می افتد و با استراحت برطرف می شود،. داروی سیلوستازول توانایی راه رفتن بدون درد را بالا می برد.

فارماکوکینتیک

سیلوستازول پس از مصرف خوراکی بخوبی جذب می شود.غذای چرب میزان جذب سیلوستازول را بالا می برد.
پیوند سیلوستازول به پروتئین های پلاسما ، عمدتا آلبومین ، 95 تا 98% می باشد.
متابولیسم سیلوستازول ، کبدی است و از طریق سیتوکروم P-450 صورت می گیرد.
متابولیت ها عمدتا از طریق ادرار دفع می شوند. نیمه عمر حذفی سیلوستازول و متابولیت هایش حدود 11 تا 13 ساعت است.

موارد مصرف سیلوستازول

لنگیدن متناوب

مقدار مصرف سیلوستازول

برای درمان علامتی لنگیدن متناوب:
100 میلیگرم خوراکی ، دو بار در روز .

هشدارها

1-در صورت بروز ترومبوسیتوپنی یا لکوپنی مصرف سیلوستازول سریعا قطع گرددزیرا می تواند منجر به آگرانولوسیتوز گردد.هرچند آگرانولوسیتوز بوجود آمده قابل برگشت می باشد و با قطع مصرف سیلوستازول ، برطرف می گردد.
2-مصرف همزمان سیلوستازول با کلوپیدوگرل بعلت افزایش زمان خونریزی ، با احتیاط صورت بگیرد . در صورت مصرف همزمان باید زمان خونریزی تحت کنترل دقیق قرار بگیرد.

نکات قابل توصیه

ا- قرص های سیلوستازول را حداقل نیم ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف نمایید.
2- بمنظور دستیابی به پاسخ مطلوب درمان با سیلوستازول ممکن است ۲ تا ۴ هفته زمان لازم باشد.ممکن است برای رسیدن به پاسخ مطلوب 12 هفته یا بیشتر درمان ادامه یابد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .
نظرات
  • ابراهیم محمدیان:
   1399/02/11

   سلام خسته نباشید شرمنده پدر بنده رگ های پاشون گرفته و یکی از انگشتای پاشون کبود شده آیا این دارو میتونه انسداد رگ های پاشون رو رفع کنه؟ ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام سیلوستازول باعث گشادشدن عروق خونرسان به پا ها می شود.همچنین گردش خون را بوسیله مهار تجمع پلاکتها بهبود می بخشد. ولی برای مشکل فوق باید به پزشک مراجعه کرد


  • محمود رمضان یار:
   1399/01/25

   سلام من سال ۹۰ پیوند کلیه زدم،از برادرم گرفتم، علت نارسایی مزمن کلیه ام ریفلاکس بوده، حال عمومی خوبی دارم، مشکل واریس پا دارم که باهاش کنار اومدم اما درد در ناحیه مچ پا دارم که متخصص عروق تشخیص گرفتگی رگ رو دادن و آمپول تجویز کردن متاسفانه آمپول یافت نشد و کپسول سیلوستازول رو معرفی کردن، این دارو با دارو های پیوندی من تداخلی ایجاد میکنه یا نه،؟ ممنون از راهنماییتون دارو هایی که مصرف میکنم، ایمونورال ۷۵ گرم صبح و ۷۵ گرم شب،مایفورتیک صبح و شب،کلسیم،پردنیزلون روزی یکی

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در بیماران با سابقه خونریزی، آریتمی بطنی، نارسایی کبدی و کلیوی باید دوز دارو را کاهش داد یا مصرف دارو را قطع کرد، با جراح عروق خود نسبت به تعیین دوز مناسب دارو مشورت نمایید.
   به نظر میرسد که این دارو با داروهای مصرفی شما تداخلی ندارد.


  • ابراهیم :
   1399/01/19

   مصرف تولانی و بدون مشکل ایرادی ندارد یک چهام صبح و یک چهارم شب لنگش داشتم دکتر داده برا دو سال من با این دوز کم هنوز مصرفمیکنم مشکلیهم ندارم ،ادامه ایراد نداره میگم عوارضش مثل وارفارین نیست؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف این دارو میبایست صرفا توسط دستور پزشک بوده و معمولا درمان طولانی میباشد.
   ین دارو برای کاهش مشکلات داروهای قدیمی نظیر وارفارین عرضه شد و بسیاری از مشکلات درمان، عوارض و تداخلات داروهای قدیمی را ندارد.


  • بهروزسلطانی:
   1398/12/24

   من دیابت نوع 2 دارم.درلیست داروهای مصرفی ام تداخل با این دارو ندیدم.اما عوارض خفیف کلیه دارم .داروهایم را به متخصص عروق نشان دادم.این دارو راجهت ناراحتی پایم برایم تجویز کرد.درحال حاضر دسترسی به پزشکانم ندارم.آیا مشکلی نیست از این دارو استفاده کنم.؟داروهایی که فعلا مصرف می کنم:لیپوفیکس40-کاپتوپریل50صبح وشب-AsA-متورال50-فینوپروست5-تریامترناچ-پنتوکسی فیلین-آلوکیم-نفروویت

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   در صورت تجویز پزشک متخصص و اطلاع از داروهای مصرفی مشکل و نگرانی وجود ندارد. فقط  چون خون شما رقیق می شود در صورت خونریزی به علت جراحت و .... باید احتیاط کنید . 


  • بهروز دوستی:
   1398/11/18

   سلام.خسته نباشید.قرص سیلوستازول 12ساعت دوم روز میخورم و شب میخوابم حدود ساعت3صبح سردرد شروع میشود و چند ساعتی ادامه دارد.لطفا در صورت امکان راهنمایی فرمایید.ضمنا روزی2عدد میخورم.

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اگر قابل تحمل نیست با مشورت دکتر تغییرش بدید 
   سر درد از عوارض دارو هست


  • صديق مرادي:
   1398/04/16

   سلام.من چند روزه دنبال اين دارو ميگيرم.علوم پزشكي شيراز هم مراجعه كردم اونجا هم موجود نبود. براي تهيه اين دارو(سيلوستازول) كجا بايد برم؟؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   سلام
   سیلوستازول جزء داروهای موجود در فارماکوپه دارویی کشور نمی باشد ولی در برخی از داروخانه ها موجود می باشد. معاونت غذا  ودارو مربوط به دانشگاه علوم پزشکی هر شهر می تواند در یافتن دارو راهنماییتان کنند.


پرسش از دکتر داروساز