سیناکلست Cinacalcet


سیناکلست سطوح هورمون پاراتیروئید(PTH)،کلسیم،فسفر در بدن را کاهش می دهد. سیناکلست برای درمان هایپرپاراتیروئیدیسم (فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید) در بیماران کلیوی که مدت زیادی تحت دیالیز قرار گرفته اند استفاده می شود . سیناکلست همچنین برای درمان زیادی کلسیم خون در بیماران مبتلا به سرطان غده پاراتیروئید و بیماران دارای فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید که قادر به جراحی نمی باشند نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر

سیناکلست با بالابردن حساسیت گیرنده های حساس به کلسیم بر روی غده پاراتیروئید منجر به کاهش همزمان هورمون پاراتیروئید ،کلسیم سرم وفسفر سرم می گردد که سبب مهار بیماریهای پیشرفته استخوان و عوارض جانبی ناشی از اختلالات متابولیسم مواد معدنی می گردد.

فارماکودینامیک

سیناکلست یک داروی کلسی میمتیک است که با تحریک گیرنده های کلسیم در بافت های مختلف بدن باعث میشودگیرنده ها احساس کنند کلسیم کافی در خون وجود دارد و از تحریک غده پاراتیروئید جلوگیری میکنند.

فارماکوکینتیک

سیناکلست بطور گسترده ای در کبد متابولیزه می گردد.دفع آن حدود 80% بصورت متابولیت از طریق ادرار و حدود 15% از طریق مدفوع می باشد.زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی حدود 2 تا 6 ساعت می باشد که با غذا افزایش می یابد.نیمه عمر حذفی نهایی آن 30 تا 40 ساعت می باشد. اتصال به پروتئینهای پلاسما حدود 93 تا 97% می باشد.

مقدار مصرف سیناکلست

مقدار مصرف معمول:بزرگسالان:
هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه:خوراکی:مقدار اولیه: 30 mg دو بار در روز،در صورت نیاز برای رسیدن به سطوح طبیعی کلسیم سرم افزایش تدریجی مقدار مصرف (به 60 mg دو بار در روز،90 mg دو بار در روز و 90 mg سه تا چهار بار در روز)صورت می گیرد.
هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه: خوراکی:مقدار اولیه: 30 mg یک بار در روز در صورت نیاز برای حفظ سطوح هورمون پاراتیروئید دست نخورده در محدوده 150 تا 300 pg/mL. افزایش تدریجی مقدار مصرف (به 60 mg یک بار در روز،90 mg یک بار در روز،120 mg یک بار در روز و 180 mg یک بار در روز)صورت می گیرد.
کارسینومای پاراتیروئید: خوراکی:مقدار اولیه: 30 mg دو بار در روز در صورت نیاز برای رسیدن به سطوح طبیعی کلسیم سرم افزایش تدریجی مقدار مصرف (به 60 mg دو بار در روز،90 mg دو بار در روز و 90 mg سه تا چهار بار در روز)صورت می گیرد.

موارد منع مصرف

 ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن ، کمبود کلسیم خون

عوارض جانبی سیناکلست

تهوع ، سردرد ، استفراغ ، خستگی مفرط ، افسردگی ، تنگی تنفس ، کاهش فشارخون ، کم خونی ، گز گزاندامها ، سرفه ، درد عضلانی ، کم شدن آب بدن ، درد مفصل ، عفونت قسمت بالایی دستگاه تنفسی ، کاهش کلسیم خون

هشدارها

1-تنظیم مقدار مصرف سیناکلست حداقل در فواصل 2 تا 4 هفته ای صورت پذیرد.
2- سیناکلست می تواند بتنهایی یا همراه با ویتامین D و یا باند کننده های فسفات مصرف شود.
3-ممکن است در بیماران مصرف کننده مهارکننده های CYP3A4 نیاز به تنظیم مقدار مصرف باشد.
4-سیناکلست برای بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) که دیالیز دریافت نمی کنند نباید تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1- سیناکلست همراه غذا و یا بلافاصله پس از غذا مصرف شود.
2- قرص ها باید بصورت کامل مصرف شود.قرص ها شکسته و یا تقسیم نشود.
3- حین درمان بیماران جهت علائم و نشانه های زیادی کلسیم خون تحت نظارت قرار بگیرند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • ریحانه | 1400/12/16

   سلام و خسته نباشید با توجه به اینکه داروی سیناکلست تداخلات دارویی زیادی رو با داروهای مصرفی مادرم شامل میشه. برای جلوگیری از بروز مشکل آیا میتوان این دارو را با داروهایی که تداخل دارند با فاصله زمانی مصرف کرد؟ یا در کل نباید مصرف شوند؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با لسام لطفا اسم داروها را ذکر کنید
   بعضی تداخلات دارویی حتی با حداکثر فاصله هم برطرف نمی شوند


  • جعفر میرسپاه | 1400/01/02

   سلام نوع خارجی سینا کالست رو دارید برای خرید میخوام

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   جهت مشاوره رایگان دارویی بصورت تلفنی و اطلاع از موجودی داروها ، می توانید در ساعات (7 الی 22)  با شماره ی 31908 -051  داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید 


  • رحیم کریمی | 1399/09/24

   باسلام. میخاستم بدونم تاریخ انقضاء این دارو چند وقته.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   به بسته بندی دارو مراجعه نمایید.
   EXP مخفف تاریخ انقضا میباشد.


  • حشمت زند | 1399/05/25

   باخوردن سیناکلست با تجویز پزشک دچار کهیر شدید شدم‌‌که به دستور پزشک قطع کردم حالا پاراتیروئید بازهم بالاست چه باید کرد باسپاس

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با پزشکتون مشورت کنید


  • ژوندون | 1399/05/01

   سلام مادر مدت دوما میشود از داروی سیناکلسیت استفاده میکند و نتیجه مثبت هم گرفته یعنی میزان کلسیم بدنش نورمال شده است اما در این مدت از ریزش مو شکایت دارد آیا ریزش مو ارتباط با استفاده دارو دارد یا خیر ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر جزء عوارض آن نیست