اطلاعات دارویی فلوتامید

Flutamide

فلوتامید Flutamide


فلوتامید یک ترکیب آنتی آندروژن غیر استروئیدی است که با مهار کردن اثرات تستوسترون در درمان سرطان پروستات استفاده می شود .

مکانیسم اثر

ترکیب فلوتامید یک ضد آندروژن غیر استروئیدی است که فعالیت تستسترون که داخل بدن تولید می شود و یا از خارج وارد بدن می شود را با اتصال به گیرنده آندروژن مهار می کند . علاوه بر این فلوتامید یک مهار کننده قوی تستسترون – محرک ساخت DNA در غده پروستات – می باشد . بعلاوه این دارو قابلیت مهار برداشت نا معلوم آندروژن در غده پروستات را نیز دارد .

فارماکودینامیک

فلوتامید یک ضد آندروژن غیر استروئیدی است . در مطالعات حیوانی ، فلوتامید اثرات ضد آندروژنی قوی را نشان می دهد . این دارو فعالیت ضد آندروژنی خود را با مهار برداشت یا مهار اتصال آندروژن به بافت های هدف و یا هر دو نشان می دهد .
در سرطان پروستات مشخص شده است که حساسیت به آندروژن وجود دارد و به درمانی که در تقابل با اثرات آندروژن باشد و یا موجب حذف یا تضعیف منابع آندروژن شود ، پاسخ می دهد . افزایش میزان استرادیول و تستسترون پلاسما به دنبال تجویز فلوتامید گزارش شده است .

فارماکوکینتیک

فلوتامید دارای نیمه عمر 6 ساعته است ، حداکثر غلظت پلاسمایی آن پس از 6 ساعت ایجاد می شود و 94 تا 96 درصد دارو به پروتئین های پلاسما متصل می شوند .
متابولیسم دارو کبدی و متابولیت آن 4 – نیترو – 3 – فلورو – متیل آلانین ، 2 – آمینو – 5 – نیترو – 4 – ( تری فلورو متیل )فنل می باشند .
دفع دارو عمدتا از طریق ادرار است و کمتر از 5 درصد دارو از طریق مدفوع ،دفع می شود و دارو قابل دیالیز شدن نیز نمی باشد .

موارد مصرف فلوتامید

سرطان پروستات , هیرسوتیسم

مقدار مصرف فلوتامید

سرطان پروستات : 250 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان :
اطلاعات نشان می دهد که 250 میلی گرم از فلوتامید 2 تا 3 بار در روز در ترکیب با ضد بارداری های خوراکی در درمان بیماران خانم با مشکل پر مویی استفاده می شود ، با این حال FDA مصرف این دارو در زنان را به خصوص در شرایط غیر تهدید کننده و غیر خطرناک تأیید نمیکنند .

استروئید های آنابولیک

هشدارها

1) مرگ نادر ناشی از نارسایی کبدی وابسته به مصرف فلوتامید گزارش شده است ، نارسایی کبدی ممکن است در طی 3 ماه پس از شروع مصرف دارو رخ دهد .آسیب کبدی ممکن است در برخی بیماران به دنبال قطع مصرف دارو برگشت پذیر باشد .
2) آزمایشات عملکرد کبد در صورت وجود نشانه های اختلالات کبدی ( مانند درد شکمی ، خستگی ، بی اشتهایی ، علایم شبه آنفولانزا ، تهوع ، استفراغ ، یرقان ، افزایش بیلی روبین خون ، احساس درد در هنگام لمس در یک چهارم فوقانی و راست شکم ) باید انجام شود .
3) در صورت بروز یرقان یا افزایش آنزیم ALT کبدی به میزان بیش از دو برابر حد نرمال، باید دارو قطع شود .

نکات قابل توصیه

1- مصرف دارو با یا بدون غذا تفاوتی ندارد . در صورتی که ناراحتی معده دارید دارو را با غذا مصرف کنید .
2- برای بدست آوردن حداکثراثرات دارو ، هیچ دوزی را فراموش نکنید .
3- دوره درمان دارو را طبق نظر پزشک ادامه دهید و آن را قطع نکنید حتی اگر احساس بهبودی داشتید .
4- در صورت بروز اسهال با فلوتامید ، مقدار زیادی مایعات غیر کافئینی مصرف کنید مگر پزشکتان دستور دیگری بدهد . میزان مصرفی لبنیات روزانه را کاهش دهید ، میوه ، حبوبات و سبزیجات بیشتری بخورید و مصرف هر گونه مسهل را قطع کنید .

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • سحر | 1399/06/19

   آیا مصرف روزانه یک چهارم دوز قرص هم سبب آسیب کبدی می شود.

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام

   این دارو عوارض کبدی دارد و باید پس از شروع مصرف بدون در نظر گرفتن دوز مصرفی تست های کبدی را انجام داد..