اطلاعات دارویی فلوتیکازون پروپیونات

Fluticasone propinate

فلوتیکازون پروپیونات Fluticasone propinate

گروه دارو: تنفسی

فلوتیکازون پروپیونات یک کورتیکواستروئید دارای ضد التهابی می باشد.فلوتیکازون استنشاقی در درمان آسم مزمن استفاده می شود. فلوتیکازون استنشاقی در بزرگسالان و کودکان بالای 4 سال کاربرد دارد.اسپری بینی فلوتیکازون در پیشگیری و درمان رینیت آلرژیک و رینیت مداوم به کار می رود.

مکانیسم اثر

فلوتیکازون پروپیونات یک کورتیکواستروئید دارای ضد التهابی می باشد. فلوتیکازون با تحریک گیرنده های گلوکوکورتیکوئیدی عمل می کند. فلوتیکازون پیوند استر فلوروکربوتیوات در موقعیت کربن 17 تجزیه می کند. فلوتیکازون یک تنگ کننده عروق بسیار قوی و دارای فعالیت ضدالتهابی میباشد.اثرات ضد التهابی فلوتیکازون در بیماریآسم از طریق مهار ماست سل ها،ائوزینوفیل ها،بازوفیل ها،لنفوسیت ها،ماکروفاژها و نوتروفیل ها اعمال می شود. فلوتیکازون موجب مهار تولید و ترشح واسطه های سلولی نیز می شود.اثر بخشی فلوتیکازون استنشاقی ناشی از اثر موضعی مستقیم آن می باشد.

فارماکودینامیک

فلوتیکازون یک تنگ کننده عروق بسیار قوی و دارای فعالیت ضدالتهابی میباشد. .اثر بخشی فلوتیکازون استنشاقی ناشی از اثر موضعی مستقیم آن می باشد.

فارماکوکینتیک

جذب سیستمیک مقدار مصرف استنشاقی فلوتیکازون عمدتا از طریق ریه ها (بطور متوسط 30% مقدار هر پاف دارو) و مقدار ناچیزی (کمتر از 1%) از طریق دستگاه گوارش می باشد.حجم توزیع فلوتیکازون 4.2 L/kg می باشد.اتصال به پروتئینهایپلاسما بسیار بالا حدود 99% می باشد.متابولیسم فلوتیکازون کبدی و از طریق سیتوکروم CYP3A4 صورت می پذیرد.عمدتا دفع فلوتیکازون از طریق مدفوع به صورت داروی اصلی و یا متابولیت صورت می پذیرد. و کمتر از 5% به صورت متابولیت ازطریق ادرار دفع می گردد. حداکثر اثر دارو 1 تا 2 هفته پس از شروع مصرف فلوتیکازون حاصل می شود.نیمه عمر حذفی دارو پس از تزریق وریدی حدود 8 ساعت می باشد.

مقدار مصرف فلوتیکازون پروپیونات

استنشاقی:
بزرگسالان:مقدار 100-125 mcg دو بار در روز،بر اساس شدت بیماری آسم تا 1mcg دو بار در روز قابل افزایش است.
کودکان با سن 4-16 سال:مقدار 50-100 mcg دو بار در روز تا حداکثر 200 mcg دو بار در روزمصرف شود.
اسپری بینی:
بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال: روزانه 2 اسپری در هر سوراخ بینی هنگام صبح.در صورت نیاز می توان مقدار آن را به حداکثر دو بار در روز افزایش داد.
کودکان 6-12 سال:روزانه 1 اسپری در هر سوراخ بینی هنگام صبح.در صورت نیاز می توان مقدار آن را به حداکثر دو بار در روز افزایش داد.

هشدارها

1- فلوتیکازون در بیماران دارای کاهش دانسیته استخوانی ،دیابت ملیتوس ، بیماریهای قلبی عروقی بویژه آریتمی های قلبی، اختلالات تشنجی،پرکاری تیروئید، بیماریهای چشمی،نارسایی کبد،میاستنی گراویسانفارکتوس میوکارد،بیماریهای دستگاه گوارش ،عفونت های درمان نشده با احتیاط فراوان مصرف شود..
2- احتمال بروز اسپاسم برونشی در مصرف فلوتیکازون وجود دارد که با خس خس سینه پس از استنشاق دارو مشخص می شود. که در موارد خفیف می توان با تجویز یک بتا-2 آگونیست کوتاه اثر استنشاقی قبل از تجویز اسپری کورتیکواستروئید از بروز آن جلوگیری کرد.
3- فلوتیکازون ممکن است باعث بروز علائم سندروم کوشینگ یا سرکوب محورهیپوتالاموس -هیپوفیز-آدرنال (HPA)در بیماران حساس شود.
4- کورتیکواستروئید ها حتی از راه استنشاقی نیز می توانند سبب بروز تاخیر در رشد طولی کودکان شوند.

نکات قابل توصیه

1-در صورت بروز واکنشهای ازدیاد حساسیت به داروی فلوتیکازون شامل خس خس سینه،احساس فشار بر روی قفسه سینه، تب،خارش،سرفه شدید،تغییر رنگ پوست به آبی،تشنج،متورم شدن صورت،لبها و زبان و یا گلو از مصرف آن خودداری کنید. 2-بیمار جهت علائم ناپایداری آسم و نارسایی آدرنال تحت نظارت کامل قرار بگیرد.
3-احتمال بروز عوارض با مقادیر بالاتر دارو بیشتر بوده از این رو بیماران باید با حداقل مقدار موثر تحت کنترل قرار بگیرند.
4-از تماس با بیماران مبتلا به عفونتهای ویروسی آبله مرغان و سرخک اجتناب کنید(در صورتیکه سابقه ابتلا به این بیماریها را ندارید).
5-بیمار باید پس از مصرف اسپری فلوتیکازون دهان خود را با آب بشوید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • محمود صفاری | 1400/09/12

   سلام ببخشید خانم من مبتلا به برونشیت آسماتیک هست الان بیش از ۱۰ ساله که بین سه تا چهار ماه باید حتما آمپول تریامسینولئون عضلانی تزریق کنیم و الا مجبور میشیم برای درمان عفونت و رفع تنگی نفس علاوه بر این دارو چرک خشک کن متعدد هم تزریق کنیم سوالم این است آیا فلوتیکازون استنشاقی ضررش کمتر است یا تریامسینولئون تزریقی و اگر استعمال فلوتیکازون احتیاج به تریامسینولئون را کمتر می کند استفاده بکنیم یا نه

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام اثر این دارو بیشتر اثر موضعی روی گیرنده‌های بینی دارد و مانند تریامسینولون تزریقی اثر سیستمیک ندارد. به همین دلیل عوارض کمتری از تریامسینولون ایجاد میکند اما اثربخشی آن هم به همین صورت کمتر است.


  • مهدی کردی | 1400/09/05

   ببخشید اسپری بینی فلوتیکازون حاوی کورتن میباشد

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام بله داروی فلوتیکازون نوعی کورتون است.


  • موسوی | 1400/09/04

   عرض سلام بنده جهت تسکین درد در پشت بینی چشم وپیشانی که البته مربوط به سینوزیت هست از اسپری فلوتیکازون با توصیه پزشک استفاده کردم که بعضا موثر بود.کلا این دارو برای مسکن درد سینوزیت تجویز میشه

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام علت سردرد ناشی از سینوزیت التهاب در حفره‌های سینوسی میباشد، اسپری فلوتیکازون با کاهش التهاب روند بهبودی را تسریع کرده و درد را تسکین می‌دهد.


  • اخوان | 1400/06/18

   سلام من حدود ۲ ماه پیش به کرونا مبتلا شدم حس بویایی وچشایی خود را کاملا از دست داده ام .ایا این دارو برای من مفیداست .ممنون

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بله می توانید استفاده کنید..


  • م.ج | 1400/05/31

   سلام وقت بخیر من بعد استفاده از اسپری بینی فلومیست ۵۰(به مدت ۱۰روز)به هنگام قورت دادن آب دهان سمت راست گلو درد میکند آیا این امر عادیست؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این دارو می باشد درصورت ماندگاری یا بدتر شدن باپزشک خود برای قطع دارو مشورت کنید


  • مرضیه | 1400/04/26

   دخترم یک سال و سه ماهشه. شب ها بینیش میگیره و سخت شیر میخوره. ترشحات بینیش هم زیاده و خیلی وقتا آبریزش داره. دکتر سیتریزین، قطره سدیم کلرید و اسپری فلوتیکازون نوشته. یک پاف صبح و یک پاف شب. به مدت یک هفته. با توجه به سنش استفاده کنم؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   شربت سیتریزین و اسپری سدیم کلراید بلامانع است..
   ایپری فلوتیکازون را می توانید در صورت عدم پاسخ دهی این دو دارو استفاده کنید


  • محسن | 1400/02/06

   سلام من چند روزه احساس تنگی نفس دارم تب سرد وبدن درد شدید و حالم بده فکر کنم کروناست به نظر شما اسپریه فلوتیکازون مشکل تنفسی منو حل میکنه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با احتمال زیاد به کرونا مبتلا شده اید.
   با توجه به اینکه از سن و سایر مشخصات جنابعالی اطلاعی ندارم،بهتر است به نزدیک ترین مرکز بهداشت محل خود مراجعه نمایید، تا بهترین دارو را برای شما تجویز نمایند.


  • hs13681205 | 1399/09/03

   سلام خسته نباشین، ببخشین من حدود ده روزیه حس بویایی و چشایی خودمو از دست دادم که احتمال نود درصد کروناس،از داروهای ازیترومایسین و برم هگزین و سالبوتامول و تئوفیلین برای بهبودی حالم که هرزگاهی سرفه میکنم و احساس گلودرد میکنم استفاده میکنم،میخوام بدونم این داروها موثره در درمانش؟و همچنین از اسپری دهانی فلوتیکازون ۲۵۰روزی دوبار استفاده میکنم که احساس میکنم مفید بوده، البته همه این داروها خودسرانس و قبلا مادرمم مبتلا ب کرونا بود با همین داروها خوب کردم،خواستم بدونم داروی دیگری هس ک بیشتر از اینا موثر باشه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   نیاز به به مداخله خاصی ندارد، مگر اینکه دچار تنگی نفس یا سرفه های شدید یا درد قفسه سینه بشوید. فقط خود را قرنطینه کنید.


  • افسانه | 1399/08/23

   سلام اسپره فلومیست ۵۰ را بردادرم بعد از عمل انحراف بینی استفاده کردن گویا بیشتر از میزان مصرف پزشک .الان دچار هذیان گویی و اختلال خواب و اضطراب شدید شده خیلی نگرانیم لطفا راهنمایی کنید باید چکار کنیم.بروشور نوشته اختلال آدرنال ایجاد میکنه درمانش چجوریه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  خیر عوارض مذکور مربوط به دارو نیست البته مصرف طولانی مدت اسپری باعث ایجاد عوارض میشود


  • افسانه | 1399/08/23

   سلام اسپره فلومیست ۵۰ را بردادرم بعد از عمل انحراف بینی استفاده کردن گویا بیشتر از میزان مصرف پزشک .الان دچار هذیان گویی و اختلال خواب و اضطراب شدید شده خیلی نگرانیم لطفا راهنمایی کنید باید چکار کنیم.بروشور نوشته اختلال آدرنال ایجاد میکنه درمانش چجوریه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  خیر عوارض مذکور مربوط به دارو نیست البته مصرف طولانی مدت اسپری باعث ایجاد عوارض میشود


  • مهنوش مدنی | 1399/07/09

   من بعد از مصرف این دارو درد شدید در عضلاتم و استخوانها دارم.الان دو روز میشه که درد رو با مسکن آرام کردم.لطفا راهنمایی کنید.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام سوال شما واضح نیست. چه شکل دارویی ای از این دارو را استفاده کرده اید


  • mina | 1399/07/02

   سلام متاسفانه من یکماه و نیم هستش حس بویاییم رو بعد از سرماخوردگی که احتمال میدم کرونا بود از دست دادم و هیچ بویی رو حس نمیکنم و این خیلی ازاد دهندست🤒 میتونم از این اسپری کمک بگیرم؟ ممنونم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله ممکن است این دارو برای شما مفید باشد


  • مهران | 1399/06/25

   سلام دکترجان از داروی فلوتیکازون قوی تر و بهتر برای پولیپ بینی وجود نداره ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با یک متخص گوش و حلق و بینی مشورت نمایید.شاید نیاز به جراحی داشته باشید.


  • زینب | 1399/04/05

   سلام خسته نباشید یه مدت بخاطر انفلانزایی ک درگیر شدم حس بویاییم از دست دادم حدودا ۱ هفتس ک این مشکل دارم ب نظر شما استفاده از این اسپری بهبود رو راحت تر میکنه ؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   ویروسی که در حال حاضر باعث بیماری زایی می شود ممکن است حس بویایی را مختل کند ولی در صورتیکه درمان کامل کرده باشید پس از مدتی این حس برمیگردد..


  • ابوذر | 1399/02/19

   سلام ،دکتر این اسپری رو برای پلیپ بینی برای من تجویز کرده بنظر شما همین رو استفاده کنم یا بازم برم دکتر،لطفا میشه جواب بدین بخاطر شرایط کشور بخاطر ویروس دکتر رفتن سخت شده

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   وقتی دکتر تجویز کرده چرا باید دوباره برید دکتر 


  • عفت | 1399/02/13

   با سلام. جناب دکتر پسرم الان 6 سالشه. حدود دو سال پیش دچار خلط پشت حلق و سرفه های خلط دار میشد و دکتر متخصص فلوتیکازون رو تجویز کرد براش. من هر از مدتی که این مشکل براش پیش میومد از این اسپری استفاده می کردم البته تا یکسال که دکتر دیگری گفت این برای بچه ها خوب نیست و اسپری نازو نکس رو بهش داد. ولی الان دچار آلرژی شده و مدام سرفه داره مخصوصا صبح ها و عصرها. و خلط پشت حلق میاره. حتی گاهی اوقات تنگی نفس و خس خس سینه هم داره. احتمال داره که از عوارض فلوتیکازون باشه؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   ببینید بهتره با یه فوق تخصص آسم و آلرژی صحبت کنید . شاید به یه نوع مواد خاصی آلرژی داره یا اینکه مبتلا به آسم باشه که هر کدوم دارووهای مخصوص به خودش رو داره . این مواردی که میگید از عوارض فلوتیکازون نیستش و مربوط به آلرژی یا آسم فرزندتون هستش . 


  • زینب | 1399/01/17

   سلام،دکتر برای دختر من که 8 ماهشه و دچار تنگی نفس شدید و حتی کبودی دور دهان و تا چشم میشه تجویز کرده،با توجه به اینکه این دارو برای افراد بالای 4سال هست،استفاده بکنم؟ اگر باید استفاده بشه،چون نمیشه دهنشو بشورم،بهش شیر یا آب بدم؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   نه چیزی نباید بخوره بعدش 
   ولی هر طور شده سعی کنید دهانشون رو بشویید


  • ستایش | 1398/11/20

   دکتر برا بچه من که۶سالشه یک پاف در هر سوراخ بینی شب هنگام خواب تجویز کرده و نگفته که دهنشو باید بشوره دهنشو نشوره چی میشه؟ چون میخوابه

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اسپری بینی نیاز ب شست و شو نداره