اطلاعات دارویی فلوتیکازون پروپیونات

Fluticasone propinate

فلوتیکازون پروپیونات Fluticasone propinate

گروه دارو: تنفسی

فلوتیکازون پروپیونات یک کورتیکواستروئید دارای ضد التهابی می باشد.فلوتیکازون استنشاقی در درمان آسم مزمن استفاده می شود. فلوتیکازون استنشاقی در بزرگسالان و کودکان بالای 4 سال کاربرد دارد.اسپری بینی فلوتیکازون در پیشگیری و درمان رینیت آلرژیک و رینیت مداوم به کار می رود.

مکانیسم اثر فلوتیکازون پروپیونات

فلوتیکازون پروپیونات یک کورتیکواستروئید دارای ضد التهابی می باشد. فلوتیکازون با تحریک گیرنده های گلوکوکورتیکوئیدی عمل می کند. فلوتیکازون پیوند استر فلوروکربوتیوات در موقعیت کربن 17 تجزیه می کند. فلوتیکازون یک تنگ کننده عروق بسیار قوی و دارای فعالیت ضدالتهابی میباشد.اثرات ضد التهابی فلوتیکازون در بیماریآسم از طریق مهار ماست سل ها،ائوزینوفیل ها،بازوفیل ها،لنفوسیت ها،ماکروفاژها و نوتروفیل ها اعمال می شود. فلوتیکازون موجب مهار تولید و ترشح واسطه های سلولی نیز می شود.اثر بخشی فلوتیکازون استنشاقی ناشی از اثر موضعی مستقیم آن می باشد.

فارماکودینامیک

فلوتیکازون یک تنگ کننده عروق بسیار قوی و دارای فعالیت ضدالتهابی میباشد. .اثر بخشی فلوتیکازون استنشاقی ناشی از اثر موضعی مستقیم آن می باشد.

فارماکوکینتیک

جذب سیستمیک مقدار مصرف استنشاقی فلوتیکازون عمدتا از طریق ریه ها (بطور متوسط 30% مقدار هر پاف دارو) و مقدار ناچیزی (کمتر از 1%) از طریق دستگاه گوارش می باشد.حجم توزیع فلوتیکازون 4.2 L/kg می باشد.اتصال به پروتئینهایپلاسما بسیار بالا حدود 99% می باشد.متابولیسم فلوتیکازون کبدی و از طریق سیتوکروم CYP3A4 صورت می پذیرد.عمدتا دفع فلوتیکازون از طریق مدفوع به صورت داروی اصلی و یا متابولیت صورت می پذیرد. و کمتر از 5% به صورت متابولیت ازطریق ادرار دفع می گردد. حداکثر اثر دارو 1 تا 2 هفته پس از شروع مصرف فلوتیکازون حاصل می شود.نیمه عمر حذفی دارو پس از تزریق وریدی حدود 8 ساعت می باشد.

مقدار مصرف فلوتیکازون پروپیونات

استنشاقی:
بزرگسالان:مقدار 100-125 mcg دو بار در روز،بر اساس شدت بیماری آسم تا 1mcg دو بار در روز قابل افزایش است.
کودکان با سن 4-16 سال:مقدار 50-100 mcg دو بار در روز تا حداکثر 200 mcg دو بار در روزمصرف شود.
اسپری بینی:
بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال: روزانه 2 اسپری در هر سوراخ بینی هنگام صبح.در صورت نیاز می توان مقدار آن را به حداکثر دو بار در روز افزایش داد.
کودکان 6-12 سال:روزانه 1 اسپری در هر سوراخ بینی هنگام صبح.در صورت نیاز می توان مقدار آن را به حداکثر دو بار در روز افزایش داد.

هشدارها

1- فلوتیکازون در بیماران دارای کاهش دانسیته استخوانی ،دیابت ملیتوس ، بیماریهای قلبی عروقی بویژه آریتمی های قلبی، اختلالات تشنجی،پرکاری تیروئید، بیماریهای چشمی،نارسایی کبد،میاستنی گراویسانفارکتوس میوکارد،بیماریهای دستگاه گوارش ،عفونت های درمان نشده با احتیاط فراوان مصرف شود..
2- احتمال بروز اسپاسم برونشی در مصرف فلوتیکازون وجود دارد که با خس خس سینه پس از استنشاق دارو مشخص می شود. که در موارد خفیف می توان با تجویز یک بتا-2 آگونیست کوتاه اثر استنشاقی قبل از تجویز اسپری کورتیکواستروئید از بروز آن جلوگیری کرد.
3- فلوتیکازون ممکن است باعث بروز علائم سندروم کوشینگ یا سرکوب محورهیپوتالاموس -هیپوفیز-آدرنال (HPA)در بیماران حساس شود.
4- کورتیکواستروئید ها حتی از راه استنشاقی نیز می توانند سبب بروز تاخیر در رشد طولی کودکان شوند.

نکات قابل توصیه

1-در صورت بروز واکنشهای ازدیاد حساسیت به داروی فلوتیکازون شامل خس خس سینه،احساس فشار بر روی قفسه سینه، تب،خارش،سرفه شدید،تغییر رنگ پوست به آبی،تشنج،متورم شدن صورت،لبها و زبان و یا گلو از مصرف آن خودداری کنید. 2-بیمار جهت علائم ناپایداری آسم و نارسایی آدرنال تحت نظارت کامل قرار بگیرد.
3-احتمال بروز عوارض با مقادیر بالاتر دارو بیشتر بوده از این رو بیماران باید با حداقل مقدار موثر تحت کنترل قرار بگیرند.
4-از تماس با بیماران مبتلا به عفونتهای ویروسی آبله مرغان و سرخک اجتناب کنید(در صورتیکه سابقه ابتلا به این بیماریها را ندارید).
5-بیمار باید پس از مصرف اسپری فلوتیکازون دهان خود را با آب بشوید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .
نظرات
  • ابوذر:
   1399/02/19

   سلام ،دکتر این اسپری رو برای پلیپ بینی برای من تجویز کرده بنظر شما همین رو استفاده کنم یا بازم برم دکتر،لطفا میشه جواب بدین بخاطر شرایط کشور بخاطر ویروس دکتر رفتن سخت شده

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   وقتی دکتر تجویز کرده چرا باید دوباره برید دکتر 


  • عفت:
   1399/02/13

   با سلام. جناب دکتر پسرم الان 6 سالشه. حدود دو سال پیش دچار خلط پشت حلق و سرفه های خلط دار میشد و دکتر متخصص فلوتیکازون رو تجویز کرد براش. من هر از مدتی که این مشکل براش پیش میومد از این اسپری استفاده می کردم البته تا یکسال که دکتر دیگری گفت این برای بچه ها خوب نیست و اسپری نازو نکس رو بهش داد. ولی الان دچار آلرژی شده و مدام سرفه داره مخصوصا صبح ها و عصرها. و خلط پشت حلق میاره. حتی گاهی اوقات تنگی نفس و خس خس سینه هم داره. احتمال داره که از عوارض فلوتیکازون باشه؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   ببینید بهتره با یه فوق تخصص آسم و آلرژی صحبت کنید . شاید به یه نوع مواد خاصی آلرژی داره یا اینکه مبتلا به آسم باشه که هر کدوم دارووهای مخصوص به خودش رو داره . این مواردی که میگید از عوارض فلوتیکازون نیستش و مربوط به آلرژی یا آسم فرزندتون هستش . 


  • زینب:
   1399/01/17

   سلام،دکتر برای دختر من که 8 ماهشه و دچار تنگی نفس شدید و حتی کبودی دور دهان و تا چشم میشه تجویز کرده،با توجه به اینکه این دارو برای افراد بالای 4سال هست،استفاده بکنم؟ اگر باید استفاده بشه،چون نمیشه دهنشو بشورم،بهش شیر یا آب بدم؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   نه چیزی نباید بخوره بعدش 
   ولی هر طور شده سعی کنید دهانشون رو بشویید


  • ستایش:
   1398/11/20

   دکتر برا بچه من که۶سالشه یک پاف در هر سوراخ بینی شب هنگام خواب تجویز کرده و نگفته که دهنشو باید بشوره دهنشو نشوره چی میشه؟ چون میخوابه

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اسپری بینی نیاز ب شست و شو نداره 


پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه