اطلاعات دارویی فلودروکورتیزون

Fludrocortisone

فلودروکورتیزون Fludrocortisone

گروه دارو: استروئیدها

فلودروکورتیزون یک میزالوکورتیکوئید سنتزی با فعالیت ضد التهابی است . داروی فلودروکورتیزون یک ترکیب قوی از مینرالوکورتیکوئیدی با فعالیت زیاد گلوکوکورتیکوئیدی می باشد و باعث تحریک افزایش باز جذب سدیم و ترشح پتاسیم از لوله های دیستالکلیوی می شود .

مکانیسم اثر

فلودروکورتیزون به گیرنده میزالوکورتیکوئید متصل می شود ( گیرنده آلدوسترون ) این دارو یک ترکیب قوی مینرالوکورتیکوئیدی با فعالیت بالای گلوکوکورتیکوئیدی می باشد و موجب تحریک افزایش باز جذب سدیم و ترشح پتاسیم از لوله های دیستالکلیوی می شود .

فارماکودینامیک

فلودروکورتیزون یک استروئید آدرنوکورتیکال ( تولید شده در قسمت قشری غده فوق کلیه ) سنتزی است که دارای خواص مینرالوکورتیکوئیدی قوی و فعالیت گلوکوکورتیکوئیدی بالا می باشد .
این ترکیب به عنوان درمان جایگزین نسبی برای نارسایی اولیه و ثانویه غده فوق کلیه در بیماران آدیسون و درمان سندروم آدرنوژنیتال از دست دادن نمک استفاده می شود. ( در این سندروم به دلیل مشکلاتی در تولید هورمون های طبیعی استروئیدی بوسیله غدد فوق کلیوی ، کاهش تولید آلدوسترون وجود دارد که در نتیجه آن تنظیم تعادل آب و نمک در بدن از بین می رود و کاهش شدید آلدوسترون موجب افزایش دفع نمک ( سدیم ) در ادرار و کاهش آن در بدن می شود ).
فعالیت فیزیولوژیک فلودروکورتیزون در بدن شبیه به هیدروکورتیزون است . علاوه بر اثرات فلودروکورتیزون به خصوص روی تعادل الکترولیتی ، بر روی متابولیسم کربوهیدرات نیز به طور قابل توجه ای اثرات افزایش یافته و طولانی دارد.
فعالیت مینرالوکورتیکوئید روی لوله های دور کلیه سبب افزایش باز جذب یون های سدیم از مایع داخل لوله های کلیوی به داخل پلاسما می شود . این ترکیبات همچنین موجب افزایش ترشح ادراری یون های هیدروژن و پتاسیم به داخل ادرار می شوند.

فارماکوکینتیک

• فراهمی زیستی دارو صد در صد است .زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی کمتر از 7/1 ساعت است.
• میزان اتصال دارو به پروتئین های پلاسمایی42 درصد می باشد .
• دارو در کبد متابولیزه می شود . نیمه عمر پلاسمایی دارو 5/3 ساعت و نیمه عمر بیولوژیکی دارو 18 تا 36 ساعت است .

مقدار مصرف فلودروکورتیزون

بزرگسالان
بیماری آدیسون 0.05 تا 0.1 میلی گرم خوراکی طی 24 ساعت ( محدود 1/0 میلی گرم 3 بار در هفته تا 2/0 میلی گرم در روز )
سندروم آدرنوژنیتال : ( وجود اختلالاتی ناشی از هیپرپلازی یا تومورهایی در غدد فوق کلیه که منجر به ترشح غیر طبیعی هورمون های غده فوق کلیه شده و موجب بروز مشکلاتی در زنانگی و مردانگی زنان و مردان و بلوغ جنسی زودرس در کودکان می شود )
1/0 تا 2/0 میلی گرم خوراکی طی 24 ساعت
کودکان
- استفاده از این دارو در کودکان توسط FDA توصیه نشده است .
بیماری آدیسون :
نوزادان : 0.1 تا 0.2 میلی گرم در روز خوراکی
کودکان : 0.05 تا 0.1 میلی گرم در روز خوراکی
سندروم آدرنوژنیتال :
نوزادان : 0.1 تا 0.2 میلی گرم در روز خوراکی
کودکان : 0.05 تا 0.1 میلی گرم در روز خوراکی

عوارض جانبی فلودروکورتیزون

سردرد2 , بی خوابی , سرگیجه , افسردگی , ضعف , افزایش فشارخون , افزایش قند خون , خارش , دیابت ملیتوس , پوکی استخوان , نارسایی قلبی , تورم , پانکراتیت , هذیان , بثورات پوستی , قرمزی یا پوسته پوسته شدن پوست , اختلالات قاعدگی , عصبی شدن , ضعف عضلات , زخم گوارشی , صرع , نکروز استخوانی , زخم های مری , بزرگ شدن قلب , اختلالات احساسی , نا امیدی , افزایش فشار داخل جمجمه , تغییرات شخصیت , تومور کاذب مغزی ناشی از احساس فشار مغزی , اختلالات روانپزشکی , شیزوفرنی , آکنه وولگاریس , وجود خطوط قرمز رنگ روی پوست , افزایش لک پوستی , دانه های پوستی , مهار کردن واکنش تست های پوستی , سندروم کوشینگ , وجود قند در ادرار , مهار رشد , پرمویی , سرکوب محور هیپوفیز –هیپوتالاموس - آدرنال , آلکالوز ناشی از پتاسیم خون , اختلال تحمل گلوکز , تعادل منفی نیتروژن , انسداد شکمی , کبودی , نقاط قرمز رنگ روی پوست , لکه های خونریزی زیر پوست , از بین رفتن چربی محل تزریق , تحلیل عضلانی , تغییرات استخوانی , میوپاتی , شکاف در فشردگی استخوان های مهره , افزایش فشار داخل چشم , اختلال در بهبود زخم

باربیتورات ها

هشدارها

1) این دارو در دیابت ملیتوس ، افزایش فشار خون ، کم کاری تیروئید ، اختلالات الکترولیتی ، احتباس آب و سدیم ، عفونت ها ، واکسیناسیون ، هرپس سیمپلکس چشمی ، میاستنی گراو ، بیماری پپتیک اولسر ، شیزوفرنی ، نارسایی کلیه ، باید با احتیاط مصرف شود .
2) اختلالات ترمبوآمبولی و میوپاتی (ضعف عضلانی) با این دارو ممکن است رخ دهد .
3) در هنگام مصرف این دارو تأخیر در بهبود زخم ها محتمل است .
4) بیماران دریافت کننده کورتیکواستروئید، در صورت عدم دریافت واکسن، از عفونت سرخک و یا آبله مرغان باید دوری نمایند .
5) سل نهفته با مصرف این دارو ممکن است مجدداً فعال شود. ( بیماران با تست سل مثبت باید تحت نظارت قرار گیرند )
6) برخی از مطالعات ( که به طور کامل اثبات نشده است ) کمی خطر افزایش شکاف کام را در صورتی که کورتیکو استروئید ها در زمان بارداری مصرف شوند بیان می کنند .
7) مصرف طولانی مدت کورتیکو استروئید ، ممکن است موجب افزایش فشار داخل چشم ، گلوکوم یا آب مروارید شود و همچنین با بروزسارکوم کاپوسی در ارتباط است .
8) در صورت وجود هر یک از مشکلات زیر دارو را با احتیاط مصرف کنید :
عفونت قارچی یا مالاریا ، عفونت مغزی ، عفونت هرسپی چشم یا مشکلات عصبی در چشم
9) این دارو ممکن است مقدار استروئید های طبیعی را کاهش دهد . در صورتی که تب ،عفونت، جراحی یا آسیبی دارید ، با پزشک خود صحبت کنید . ممکن است نیاز به دوز های اضافی از استروئید خوراکی داشته باشید . این استروئید های اضافی به بدن شما در مقابله با استرس ها کمک می کند .
10) در افراد بالای 65 سال مصرف داروی فلودروکورتیزون باید با مراقبت و تحت نظارت صورت گیرد چون ممکن است عوارض جانبی بیشتری را در این گروه داشته باشد .
11) این دارو ممکن است بر روی رشد کودکان و دندان های آنها در برخی موارد تأثیر بگذارد . آنها نیاز به کنترل رشد دوره ای دارند .

نکات قابل توصیه

1- در صورتی که داروی شما یکبار در روز است آن را ، صبح میل کنید .
2- دارو با یا بدون غذا مصرف می شود .
3- آزمایش تراکم استخوانی را در صورت درخواست توسط پزشک انجام دهید .چون این دارو ممکن است در مصرف طولانی مدت باعث ضعف استخوانی ( استئوپروز ) شود .
4- در صورتی که فلودروکورتیزون را برای مدت زمان طولانی مصرف می کنید فشار چشم خود را کنترل نمایید .
5- اگر دارو را برای هفته های طولانی مصرف می کنید قبل از قطع آن با پزشک خود صحبت کنید ، ممکن است نیاز به قطع آهسته دارو باشد .
6- این دارو ممکن است روی تستهای آزمایشگاهی خاص تأثیر بگذارد .
7- ممکن است شما شانس بیشتری برای ابتلا به عفونت داشته باشید ، دستان خود را بشوئید و از افرادی که مبتلا به عفونت ، سرماخوردگی ، آنفولانزا ، آبله مرغان یا سرخک هستند دوری کنید.
8- قبل از دریافت هر نوع واکسنی با پزشک خود صحبت کنید . مصرف واکسن (واکسن زنده) همراه با این دارو ممکن است شانس ابتلا به عفونت را افزایش دهد یا موجب شود واکسن به خوبی عمل نکند .
9- در صورتی که دیابت شیرین دارید لازم است قند خون خود را دقیق تر کنترل نمائید . 10- قبل از مصرف نوشیدنی الکلی با پزشک خود مشورت کنید .
11- شما باید مصرف نمک خود را کاهش دهید و پتاسیم بیشتری در رژیم خود وارد کنید ، در این رابطه با پزشک خود صحبت کنید .

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • نادرخانی | 1400/08/20

   قرص هیدروکورتیزون قویتروبهتراست یافلودورکورتیزون

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام در مورد این داروها بهتر و بدتر وجود ندارد، پزشک با توجه به شرایط شما و مشخصات جذب و دفع دارو، داروی مناسب را برای شما تجویز می‌کند.


  • نادرخانی | 1400/08/20

   سلام ۴۸سالم ۸ماهی امپول دگزا می زدم برای ترک امپول دگزا دکترقرص پردنیزولون ۵ روزی ۴ تاداد به تدریج کم کرد تاروزی ۱قرص امروز قرص هیدروکورتیزون نوشت نبودقرص فلودروکورتیزون گرفتم بفرماییدقرص هیدروکورتیزون راجایگزین پردنیزولون کنم یافلودروکورتیزون بهتراست ممنون ازلطف شمادکترعزیز

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر پزشک در ادامه قطع تدریجی کورتون ها برای شما هیدروکورتیزون تجویز کرده اند به هیچ وجه نمی توانید فلودروکورتیزون را جایگزین آن کنید