اطلاعات دارویی فنوفیبرات

Fenofibrate

فنوفیبرات Fenofibrate


فنوفیبرات به کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون کمک می کند. افزایش چربی خون با بالارفتن احتمال آتروسکلروز(شریانهای مسدود) در ارتباط است. فنوفیبرات در درمان زیادی سطوح سرمی کلسترول و تری گلیسرید به کار می رود. از فنوفیبرات برای کنترل زیادی چربی خون و افزایش لیپوپروتئین خون از جمله تیپ های IIa ، IIb ، IV ، Vاستفاده می شود.
علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم کم کلسترول / کم چربی) ، سایر تغییراتی در سبک زندگی که ممکن است به عملکرد بهتر فنوفیبرات کمک کند شامل ورزش ، کاهش وزن در صورت اضافه وزن و قطع سیگار است.

مکانیسم اثر

داروی فنوفیبرات با فعال کردن PPARa منجر به افزایش لیپولیز و دفع ذرات غنی از تری گلیسرید از پلاسما با فعال کردن لیپوپروتئین لیپاز و کاهش ساخت آپوپروتئین C-III می شود.
در نتیجه کاهش تولید تری گلیسرید یک تغییر در اندازه و ساختار LDL از کوچک،ذرات متراکم ،به ذرات بزرگ شناور ایجاد می شود.این ذرات بزرگتر تمایل بیشتری به رسپتورهای کلسترول درند و بسرعت تجزیه می گردند.

فارماکودینامیک

فنوفیبرات یک عامل کنترل چربی خون است که بعنوان درمان کمکی به رژیم غذایی برای کاهش LDL،کلسترول تام، تری گلیسرید، آپولیپوپروتئین B و افزایش HDL در بیماران بزرگسال مبتلا به هایپرکلسترولمی یا دیس لیپیدمی مختلط (فردریکسون تیپ IIa و IIb ) به کار برده می شود.

فارماکوکینتیک

جذب: داروی فنوفیبرات پس از مصرف خوراکی بخوبی از طریق دستگاه گوارش جذب می گردد. جذب همراه با وعده های غذایی افزایش می یابد.
فراهمی زیستی: فنوفیبریک اسید حدود 81%
متابولیسم: بدنبال تجویز خوراکی فنوفیبرات به سرعت توسط استرازها به متابولیت فعال فنوفیبریک اسید هیدرولیز می گردد. سپس اسید فنوفیبریک با گلوکورونیداسیون کبدی یا کلیوی غیرفعال می شود.
نیمه عمر حذف: فنوفیبریک اسید: میانگین: 20 ساعت (دامنه: 10 تا 35 ساعت) ؛ نیمه عمر در بیماران با اختلال کلیوی طولانی است
حدود 60% از طریق ادرار و 25% از طریق مدفوع دفع می گردد.
زمان رسیدن به اوج اثر: فنوفیبریک اسید: میانگین: 20 ساعت (دامنه: 10 تا 35 ساعت) ؛ نیمه عمر در بیماران با اختلال کلیوی طولانی است.
دفع: ادرار (~ 60٪ به عنوان متابولیت). مدفوع (25٪) همودیالیز تأثیری در حذف اسید فنوفیبریک از پلاسما ندارد.

موارد مصرف فنوفیبرات

هایپرکلسترولمی، اختلال چربی خون مختلط
هایپرتری گلیسریدمی

مقدار مصرف فنوفیبرات

مقدار مصرف معمول برای زیادی چربی خون :بزرگسالان:
کپسول :150mg خوراکی یک بار در روز
کپسول میکرونیزه شده : 90 تا 200mg خوراکی یک بار در روز
قرص :120 تا 160mg خوراکی یک بار در روز

مقدار مصرف معمول برای افزایش لیپوپروتئین خون تیپ (IIa (LDL زیادی: بزرگسالان:
کپسول :150mg خوراکی یک بار در روز
کپسول میکرونیزه شده :90 تا 200mg خوراکی یک بار در روز
قرص:120 تا 160 mg خوراکی یک بار در روز

مقدار مصرف معمول برای افزایش لیپوپروتئین خون تیپ (IIb ( LDL + VLDL  : بزرگسالان:
کپسول:150mg خوراکی یک بار در روز
کپسول میکرونیزه شده:90 تا 200mg خوراکی یک بار در روز
قرص:120 تا 160mg خوراکی یک بار در روز

مقدار مصرف معمول برای دیس لیپیدمی: بزرگسالان:
کپسول :150mg خوراکی یک بار در روز
کپسول میکرونیزه شده :90 تا 200mg خوراکی یک بار در روز
قرص :120 تا 160mg خوراکی یک بار در روز

موارد منع مصرف

ازدیاد حساسیت به این دارو و ترکیبات آن
بیماری فعال کبدی شامل سیروز صفراوی اولیه و غیر قابل توضیح، عملکرد کبدی غیرطبیعی مداوم
اختلال کلیوی شدید یا بیماری کلیوی مرحله آخر (ESRD) شامل افرادی که دیالیز می شوند
سابقه بیماری کیسه صفرا
شیردهی

عوارض جانبی فنوفیبرات

عوارض جانبی شایع (بیشتر از 10%):
کبدی: افزایش ترانس آمینازهای سرم (بیشتر از 3 برابر: 5% تا 13%)

عوارض جانبی با شیوع کمتر (1% تا 10%):
قلبی عروقی: آمبولی ریوی (کمتر از 5%)، ترومبوفلبیت (کمتر از 5%)
سیستم عصبی مرکزی: گیجی (بیشتر از 3%)، درد (بیشتر از 3%)
پوستی: راش پوستی (1%)، کهیر (1%)
گوارشی: درد شکمی (5%)، اسهال (بیشتر از 3%)، سوء هاضمه (بیشتر از 3%)، یبوست (2%)
کبدی: تست های عملکرد کبدی غیرطبیعی (8%)، افزایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) سرم (3%)، افزایش آسپارتات آمینوترانسفراز سرم (3%)
عصبی عضلانی و اسکلتی: آرترالژی (بیشتر از 3%)، درد پهلو (بیشتر از 3%)، میالژی (بیشتر از 3%)، افزایش کراتین فسفوکیناز(CPK) در خون (3%)
تنفسی: نازوفارنژیت (بیشتر از 3%)، سینوزیت (بیشتر از 3%)، عفونت مجاری تنفسی فوقانی (بیشتر از 3%)، رینیت (2%)

گیرنده های اسید صفراوی: ممکن است باعث کاهش جذب مشتقات فیبریک اسید شود. مدیریت: این داروها حداقل با 2 ساعت فاصله مصرف شوند تا تداخل به حداقل برسد. سازنده فنوفیبریک اسید توصیه به تجویز این دارو یک ساعت قبل یا 4-6 ساعت بعد از گیرنده های اسید صفراوی می کند. تداخل رده D : اصلاح درمان

سیپروفیبرات: ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی یا اثرات سمی مشتقات فیبریک اسید شود. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

سیکلوسپورین (سیستمیک): ممکن است اثر سمیت کلیوی مشتقات فیبریک اسید شود. مشتقات فیریک اسید ممکن است غلظت سرمی سیکلوسپورین را کاهش دهند. تداخل رده D: اصلاح درمان

آنتاگونیست های ویتامین K (مانند وارفارین): مشتقات اسید فیبریک ممکن است اثر ضد انعقادی آنتاگونیست های ویتامین K را افزایش دهند. مدیریت: کاهش دوز ضد انعقاد خوراکی را در هنگام شروع مشتق اسید فیبریک 25٪ تا 33٪ در نظر بگیرید. در صورت شروع مشتق اسید فیبریک یا افزایش دوز ، یا قطع یا کاهش دوز ، به ترتیب اثرات ضد انعقادی سمی یا کاهش یافته را کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

وارفارین: فنوفیبرات و مشتقات آن ممکن است اثر ضد انعقادی وارفارین را افزایش دهند. فنوفیبرات و مشتقات آن ممکن است غلظت سرمی وارفارین را افزایش دهند. مدیریت: علائم و نشانه های خونریزی را کنترل کرده و نظارت بر INR را در بیمارانی که از وارفارین استفاده می کنند و از مشتقات فنوفیبرات شروع می کنند ، افزایش دهید. احتمالاً کاهش دوز وارفارین مورد نیاز خواهد بود. تداخل رده D: اصلاح درمان

هشدارها

1-فیبراتها ممکن است سبب بروز میوپاتی ناشی از رابدومیولیز شوند.احتمال بروزسمیت عضلانی شدید در بیماران سالمند، دیابتی، نارسایی کلیه، کم کاری تیروئید بیشتر است لذا در این بیماران فنوفیبرات با احتیاط فراوان تجویز گردد.
2-سنگ کیسه صفرا: ممكن است باعث سنگ کیسه صفرا شود. اگر در آزمایشات کیسه صفرا سنگهای صفراوی یافت شود ، دارو را قطع کنید.
کاهش متناقض ، شدید و برگشت پذیر HDL-C (تا حد 2 میلی گرم در دسی لیتر) با کاهش همزمان آپولیپوپروتئین A1 طی 2 هفته تا چند سال پس از شروع درمان با فیبرات گزارش شده است. در طی چند ماه شروع درمان HDL-C را کنترل کرده و در صورت کاهش شدید HDL-C آن را قطع کنید، درمان را مجدداً شروع نکنید.
3-اثرات هماتولوژیک: ممکن است با شروع درمان که معمولاً با درمان طولانی مدت تثبیت می شود ، باعث کاهش خفیف تا متوسط ​​هموگلوبین ، هماتوکریت و WBC شود. آگرانولوسیتوز و ترومبوسیتوپنی گزارش شده است. کنترل دوره ای شمارش خون در سال اول درمان توصیه می شود.
4-اثرات کبدی: ترانس آمینازهای کبدی می توانند به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کنند (وابسته به دوز). هپاتیت سلولهای کبدی ، فعال مزمن و کلستاتیک پس از هفته ها تا چندین سال درمان گزارش شده است. بررسی پایه و منظم آزمایشات عملکرد کبد مورد نیاز است. در بیمارانی که سطح آنزیم آنها بیش از 3 برابر حد بالای طبیعی است ، درمان را قطع کنید. 
5-واکنش های حساسیت بیش از حد: واکنش های حاد حساسیت ، از جمله آنافیلاکسی و آنژیوادم گزارش شده است. علاوه بر این ، واکنش های حساسیت تاخیری ، از جمله واکنش های جانبی شدید پوستی مانند سندرم استیونز-جانسون (SJS) ، نکرولیز اپیدرم سمی (TEN) و واکنش دارویی با ائوزینوفیلی و علائم سیستمیک (DRESS) گزارش شده است که از چند روز پس از شروع fenofibrate رخ می دهد . بلافاصله در صورت واکنشهای شدید حاد یا تأخیری افزایش حساسیت دارو را قطع کنید. 
6-میوپاتی / رابدومیولیز: با میوزیت نادر ، میوپاتی یا رابدومیولیز همراه بوده است. بیماران را از نزدیک تحت نظر داشته باشید. خطر در افراد مسن ، کسانی که همزمان مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز یا کلشی سین دریافت می کنند و بیماران مبتلا به دیابت شیرین ، نارسایی کلیه یا کم کاری تیروئید افزایش می یابد. به بیماران دستور دهید درد ، حساسیت ، ضعف ، و خصوصاً اگر همراه با ضعف و تب عضلانی باشد ، بدون دلیل، یا ادرار قهوه ای، به پزشک گزارش دهند. در بیمارانی که به میزان قابل توجهی از غلظت CPK افزایش می یابند یا در صورت مشکوک یا تشخیص میوپاتی / میوزیت ، درمان را قطع کنید.
7-حساسیت به نور: واکنشهای حساسیت به نور ، گاهی اوقات چند روز تا چند ماه پس از شروع درمان گزارش شده است. برخی از بیماران حساسیت به نور قبلی را به کتوپروفن گزارش کرده اند.
8-اثرات کلیوی: افزایش کراتینین سرم (> 2 میلی گرم در دسی لیتر) با مصرف مشاهده شده است. اهمیت بالینی ناشناخته است. بدنبال قطع مصرف فنوفیبرات ، این افزایش تمایل به بازگشت به حالت اولیه دارند. نظارت بر عملکرد کلیه را در بیماران با افزایش خطر اختلالات کلیوی (به عنوان مثال ، افراد مسن و بیماران مبتلا به دیابت) بررسی کنید.

نکات قابل توصیه

1-در حین درمان با فنوفیبرات از یک رژیم غذایی مناسب اصلاح مصرف چربی پیروی کنید.
2-داروی فنوفیبرات را یک بار در روز در مقدار تجویز شده مصرف کنید ، دارو را بطور کامل ببلعید و از خردکردن و شکستن آن خودداری نمایید.
3-هر گونه درد،حساس شدن یا ضعف عضلانی ،شروع دل درد و یا هرگونه علائم ناخواسته را به پزشک خود اطلاع دهید.
4-داروی فنوفیبرات را برای جذب بیشتر می توانید همراه غذا مصرف کنید.
5-مصرف فنوفیبرات حداقل یکساعت قبل و یا 4 تا 6 ساعت بعد از رزینهای متصل شونده به اسیدهای صفراوی صورت پذیرد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

اطلاعات محدود موجود، جهت استفاده از فنوفیبرات در زنان باردار برای تعیین خطر مرتبط با دارو در نقص های عمده مادرزادی ، سقط جنین یا پیامدهای نامطلوب مادر یا جنین کافی نیست.

مصرف در شیردهی

هیچ اطلاعاتی در مورد وجود دارو در شیر انسان ، اثرات آن بر نوزاد شیرخوار یا تولید شیر در دسترس نیست. دارو در شیر موش وجود دارد و احتمالاً در شیر انسان وجود دارد. به دلیل احتمال بروز واکنشهای جانبی جدی در نوزادان شیرخوار، مانند اختلال در متابولیسم چربی نوزادان، زنان نباید در طول درمان و به مدت 5 روز پس از آخرین دوز، به آنها شیر دهند.

دارو های مشابه

جم فیبروزیل , کلوفیبرات

اشکال دارو فنوفیبرات

اشکال دارویی موجود در ایران:
کپسول 100mg، 200mg

اسامی تجاری:
Lipanthyl، فنوبایوکس، تریرول، لیپوسولوین، فنوپید، ردولیپ

اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • Tarlan | 1400/01/11

   با سلام من زنی 58 ساله هستم و چربی بد خونم بالاست و آترو واستاتین 20 یکی صبح و یکی شب مصرف میکنم و همینطور به خاطر کم کاری تیروئید لوکسین میخورم آیا من میتونم این کپسول رو جایگزین آترو واستاتین کنم چون شنیدم فراموشی و یا آلزایمر میاره ممنون میشم منو راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام پزشک با توجه به پروفایل لیپید در آزمایش شما، آتورواستاتین تجویز کزده است و شما مجاز به تغییر آن بدون اجازه پزشک نیستید


  • Arman | 1399/11/17

   سلام خسته نباشيد من آزمايش دادم آنزيم كبدم ٧٧ بوده و ٦٥ و تري گليسيريدم ٢٨٠ الان پزشگ قرص فنوفيبرات داده روزي يك عدد و يك عدد قرص ليورگل.ميخواستم بدونم اين قرصو بخورم آنزيمم بالا نميره؟ خطرناك نيس؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر داروهای تجویزی جهت کاهش پروفایل چربی و آنزیمهای کبدی میباشد


  • تبریزی | 1399/10/24

   باسلام. حدود دوماهه قرص فنوفیبرات۲۰۰ مصرف میکنم، قبلا هم حساسیت وخارش پوست داشتم الان شدید شده ونمیتونم با دارو کنترل کنم خواستم بدونم علت از فنوفیبرات میتونه باشه وچاره چیه، سپاس

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله از عوارض این دارو می باشد.
   در صورت غیرقابل تحمل بودن به پزشک خود اطلاع دهید


  • امید | 1399/10/21

   سلام آیا کپسول تریرول۱۰۰باعث ادرار زیاد میشود .تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر عوارض آن شامل تهوع , سردرد2 , دردشکمی , التهاب مخاط بینی , پشت درد , افزایش میباشد


  • عبدالمعروف | 1399/10/21

   تکرار می پرسم : تریگلیری اسید با چربی جگر تفاوت دارد یا هردی یکیست ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام پروفایل چربی شامل دو گروه کلی تریگلیسرید و کلسترل میباشد


  • محسن نقی لو | 1399/10/12

   باسلام خدمت دکتر محترم من رگ پای سمت راستم از قسمت ساق پا گرفتگی شریان داره و مچ پام بعد از روز کاری تورم زیادی داره شغلم رانندگی هست ولی روزایی که حانه هستم تورم خیلی کمتره یا کلا تورم نداره داروی اپیکسابان۲/۵روزی دوتا،اسپیرین۸۰روزی یه دونه و لوزارتان ۲۵روزی دوتا میخورم ازمایش چربی خونم رو مقداری بالا نشون داده میتونم کپسولفنوفیبرات ۱۰۰میلی کرم روزی یه دونه مصرف کنم یا نه ممنون میشم بفرمایید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام پروفایل چربی شمامل tg و کلسترول میباشد لیکن با توجه به نوع و مقدار آن دارو تجویز میشود پس بهتر است آزمایشات مذکور را به پزشک نشان دهید


  • لیلا | 1399/10/09

   سلام آقای دکتر این دارو برای لاغری هم مفید است

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر
   این دارو برای کاهش چربی خون استفاده میشود.


  • عبدالمعروف | 1399/10/07

   اول سلام واحترمات خدمت تک تک دوکتوران جهان بعدا سوال بنده اینست که با مصرف نمودن کپسول فینو فبرایت دیگر کدام راه ها برای پائین آمدن چربی تریگلیری اسید وجود دارد مثلا کدام خوراکی ها مصرف شود و از مصرف کدام خوراکی ها جلو گیری گردد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   غذاهایی كه در طول رژیم باید از مصرف آنها خودداری كرد یا مصرف آنها را به حداقل رساند

   1 - حذف كامل چربی های مرئی (چربی هایی كه با چشم دیده‌می‌شوند)، چربی های اشباع شده و  چربی هایی كه در دمای اتاق جامد هستند مثل: گوشت های قرمز كه چربی در لابه لای بافت آنها قرار دارد، كره، روغن های نباتی جامد، پیه و دنبه، پوست مرغ، خامه، مایونز و...

   2 - حذف لبنیات پرچرب و جایگزین كردن آن با انواع كم چرب (زیر 1/5 درصد چربی) یا بدون چربی، شامل خامه ها، پنیر‌های خامه‌ای (گودا، پیتزا و...)، ماست‌های پرچرب، سر شیر و...

   3 - حذف كامل مصرف بعضی از غذاهای دریایی كه حاوی كلسترول بالا هستند، مثل: خرچنگ، میگو، خاویار، صدف.

   4 - مصرف حداكثر 2 عدد زرده تخم‌مرغ در هفته و  استفاده از سفیده به شكل آب پز مانعی ندارد.

   5 - حذف كربوهیدرات های ساده مثل مواد قندی (قند، شكر، مربا، كارامل، ژله، نوشابه و...

   6 - حذف بیسكوئیت ها و شیرینی‌هایی كه در بازار وجود دارد و در تهیه آنها از كره و روغن‌های جامد و آرد‌های سفید استفاده شده‌است، همچنین غلات صبحانه‌ای، كیك‌ها، كلوچه و پیراشكی.

   7 - حذف شیر‌های فرآوری شده مثل: شیر‌كاكائو، شیر‌قهوه و شیرموز با ماندگاری بالا كه حاوی افزودنی هستند.

  • عبدالمعروف | 1399/10/06

   جناب دکتور آیا بلند بودن تریگلیری اسید باعث بلند شدن فشار خون میگردد؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام ، در همه افراد به این صورت نیست و علت بالا رفتن فشار خون بالا بودن تریگلیسرید نیست ف اما در بسیاری از افراد هم باهم بروز می کند


  • مهرداد | 1399/09/17

   میشه لطف بفرمائید راهنمای ام کنید در مورد راه درمان کبد چرب الکلی گرید ۲ و افزایش تریگلیسرین خونم که ۷۰۰ البته آنزیم کبدیم خوبه هستش سپاسگزارم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اولین قدم برای مبارزه با  بیماری کبد رب الکلی، حذف الکل از رژیم غذایی است.
    تغییر سبک زندگی
   کم کردن وزن و ترک سیگار، مصرف سیگار و اضافه وزن به عنوان عواملی شناخته شده‌اند که در بدتر شدن کبد چرب‌الکلی نقش دارند.
   دریافت روزانه مولتی‌ویتامین
    رژیم‌درمانی
   درمان دارویی هم بسته به شراط بیمار متفاوت خواهد بود.
   جهت درمان زیادی TG خون هم میتوان از فنوفیبرات استفاده کرد.اما دوز و مقدار مصرف را با توجه به شرایط جنابعالی توسط پزشک معالج مشخص میشود.


  • نادر | 1399/09/09

   سلام میخواستم بپرسم برای کاهش انزیم های کبدی بغیر از ورزش و تحرک بدنی و قرص لیورگل داروی مفید دیگه ای هم توصیه میشود یا خیر سپاس

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام میتوان علاوه بر موارد فوق از رژیم غذایی مناسب (غیر فست فودی و کم چرب) استفاده نمود


  • محسن | 1399/08/29

   با سلام دکتر برای چربی خونم فنوفیبرات 200 به اضافه آتورواستاتین 20 داده این دو دارو تداخل ندارند

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورت مصرف همزمان و بروز عوارضی چون درد و گرفتگی عضلات بدن از مصرف هر دو دارو باهم اجتناب کنید..


  • علی | 1399/08/26

   با سلام جم فیبروزیل با فنوفیبرات تداخل ندارد؟ دکتر برای من جم فیبروزیل 300 صبح یک عدد و فنوفیبرات 200 شب یک عدد تجویز کردند؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر تداخلی ندارند.


  • حسین خ | 1399/08/26

   باسلام و احترام من تریگلیسریدم ۸۰۰ وکلسترولم ۲۹۰بوده به دکتر مراجعه کپسول فنو فیبرات۲۰۰ برام تجویز کرد حالا مدتی است شبها کف پاهایم داغ میشود بنظر شما چکار بکنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   هر گونه درد،حساس شدن یا ضعف عضلانی ،شروع دل درد و یا هرگونه علائم ناخواسته را به پزشک خود اطلاع دهید


  • مرتضی | 1399/08/23

   سلام من تازه آنژیو کردم فنرگذاشتم حدود ۱۵ ساله تری گلیسیریدم بالاست،دکتر آتروواستادین۴۰ تجویزکرده ولی من چون قبلا فنوفیبرات ۲۰۰ میخوردم و فک میکنم بهترباشه برام دارم فنو میخورم شبی یکی، لطف بفرمایید باهم تفاوت داره این دو قرص؟ اشکال نداره فنو بجای آترو بخورم؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به اثرات کاربردیتر آتور.استاتین بهتر است جایگزین شود


  • بهروز حمیدزاده | 1399/07/23

   سلام.من چربی خونم ۴۸۰ بود بمدت ۳ماه روزی یدونه فنوفیبرات ۱۰۰ میخوردم آزمایش دادم دوباره چربی شده ۲۳۶ میخواستم بدونم بازم باید بخورم چون رژیم غدایی هم دارم مادرمم چربی رو ۴۰۰هستش ولی کیسه صفرا ندارن میتونن فتوفیبرات بخورن؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر، فنوفیبرات را بدون اجازه پزشک قطع نکنید. مادر شما هم حتما باید توسط پزشک معاینه شوند


  • علی | 1399/07/22

   با سلام من دو ماه پیش ازمایش دادم تریگلسیرید ۴۸۰ بود و انزیم های کبدی ۳۹ و ۶۳ بودن دکتر برام فنوفیبرات ۲۰۰ روزی یک عدد و جم فیبروزیل ۴۵۰ روزی دو عدد تجویز کردن بعد از دو ماه تری گلسیرید خونم ۱۸۰ شد ولی در عوض آنزیم های کبدی ۶۰ و ۸۰ شدن. رفتم پیش یه دکتر دیگه و قرصهارو فرمودن که مصرف نکنم فقط لیورگل برام تجویز کردن حالا سوال من اینجاس که افزایش انزیم های کبدی من ناشی از استفاده از این دو قرص بوده؟ با قطع مصرف امیدی هست انزیم های کبدی کمتر بشه؟ سپاسگذارم ازتون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   افزایش انزیم های کبدی بیشتر ناشی از مصرف فنوفیبرات میباشد.با قطع مصرف معمولا آنزیم پایین می اید.
   به نظر میرسد مصرف لیورگل به تنهایی کافی نباشد.


  • فرشته | 1399/07/20

   سلام عرض کردم خسته نباشید.من تری گلیسرید 570 وکلسترول 297 داشتم فنوفیبرا روزی 1کپسول میخوردم الان تری گلیسرید اومده رو 300 ولی دکتراترواستاتین دادن10.ولی حساسیت پوستی پیدا کردم گذاشتم کنار الان میتونم فنوفیبرات استفاده کنم دوباره؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر میبایست با پزشک مشورت بفرمائید


  • مارال | 1399/07/08

   با سلام مارال هستم با چربی خون ۳۶۹ روزانه ۲کپسول فنوفیبرات ۱۰۰گرمی مصرف می کنم اخیرا افت ناگهانی فشار خون پیداکردم روزها قبل ناهار آیا این مربوط میشه به خوردن این کپسول ها لطفا پاسخ دهید در ضمن ۴۰ سالمه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   آیا داروی دیگری هم مصرف میکنید؟
   منظور از افت ناگهانی فشار چه علائمی است؟ ایا سردرد یا سرگیجه دارید یا اینکه فشار خود را اندازه گرفته اید؟
   اگر سرگیجه دارید از عوارض این دارو میباشد و مشکلی ندارد.


  • اعظم قاسمی زاده | 1399/07/04

   سلام من ۱۰ سال پیش درپی دوسکه قلبی عمل بایپس ۴ رگ قلب انجام دادم .اخیرا پزشک برای کاهش کلسترول خون دو داروی روپیکسون ۴۰ و لیپوسولوین ۲۰۰ را برایم تجویز کرده .کم کاری تیرویید هم دارم که باخوردن دارولوکسین کنترل میکنم . ام از وقتی داروهای کاهش چربی را میخورن دچار روم در تمام سطح بدنم شدم از صورت تا دستها وپاها .علتش چیست متشکرم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ورم ممنک است ناشی از حساسیت دارویی یا پیشرفت بیماری باشد لذا جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه بفرمایید