فکسوفنادین Fexofenadine


فکسوفنادین هیدروکلراید یک داروی آنتی هیستامین است که در درمان تب یونجه و علایم حساسیتی مشابه به کار می رود . این دارو به عنوان جایگزین ترفنادین تولید شد . فکسوفنادین به مانند سایر آنتی هیستامین های نسل دوم و سوم به راحتی از سد خونی ، مغزی عبور نمی کند و بنابر این خواب آلودگی با آن کمتر از آنتی هیستامین های نسل اول گزارش شده است .

مکانیسم اثر

فکسوفنادین آنتاگونیست گیرنده H1 هیستامین است که برای اتصال به محل گیرنده H1 در سلول های هدف در مجاری تنفسی ، عروق خونی و مجاری گوارشی با هیستامین ، رقابت می کند ، این دارو متابولیت اصلی ترفنادین است .
فکسوفنادین کانال های پتاسیمی که در رپلاریزاسیون سلول های قلبی دخالت دارد را مهار نمی کند بنابراین فاقد اثرات سمیت قلبی ترفنادین می باشد.

فارماکودینامیک

فکسوفنادین یک آنتی هیستامین نسل دوم و آنتاگونیست طولانی اثر گیرنده H1 می باشد که فعالیت آنتاگونیستی H1 آن اختصاصی و محیطی است .
هیستامین ، ماده شیمیایی است که علل بسیاری از علایم ناشی از واکنش های آلرژیک مانند تورم بافت ها می باشد . هیستامین از سلول های ذخیره کننده هیستامین ( ماست سل ها ) ترشح می شود و به سایر سلول هایی که گیرنده هیستامین دارند متصل می شود . اتصال هیستامین به گیرنده ها باعث می شود سلول فعال شده و موجب ترشح سایر مواد شیمیایی با اثراتیکه ما به عنوان آلرژی می شناسیم شود .
فکسوفنادین ، نوعی از گیرنده هیستامینی را مهار میکند ( گیرنده H1 ) و باعث پیشگیری از فعالیت سلول ها به وسیله هیستامین می شود . برخلاف بیشتر آنتی هیستامین ها ، فکسوفنادین از طریق خون به مغز وارد نمی شود بنابراین موجب خواب آلودگی نمی شود .

فارماکوکینتیک

• جذب : طول اثر دارو مساوی و یا بالای 12 ساعت است .
• زمان رسیدن به حداکثر غلظت سرمی دارو 2 تا 3 ساعت در مورد قرص های بلعیدنی و 2 ساعت در مورد قرص های باز شونده در دهان و 1 ساعت در مورد سوسپانسیون های خوراکی می باشد .
• حداکثر غلظت پلاسمایی دارو 131 نانوگرم در میلی لیتر است.
• توزیع : 60 تا 70 درصد دارو به پروتئین های پلاسما متصل می شوند .
• متابولیسم : 5 درصد متابولیسم دارو کبدی است ، نیمه عمر دارو 14.4 ساعت است ( که در نارسایی کلیوی 31 تا 72 درصد افزایش می یابد )
• 80 درصد دفع دارو از طریق مدفوع و 11 درصد از طریق ادرار می باشد .

مقدار مصرف فکسوفنادین

رینیت آلرژیک فصلی / کهیرهای پوستی مزمن با علل نا شناخته : 180 میلی گرم خوراکی روزانه یا 60 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز

هشدارها

1) این دارو ممکن است روی برخی آزمایشات تأثیر بگذارد بنابراین قبل از انجام هر آزمایشی به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید .
2) قبل از مصرف الکل یا استفاده از سایر داروها و محصولات طبیعی که موجب کند شدن فعالیت شما می شوند با پزشک خود مشورت کنید .
3) در صورت مصرف گریپ فروت یا آبمیوه آن با پزشک خود مشورت کنید .
4) در افراد 65 سال و بالاتر استفاده از این دارو باید با احتیاط صورت گیرد چون می تواند عوارض جانبی بیشتری را ایجاد نماید .
5) این فرآورده در بیماران فنیل کتونوری باید با احتیاط مصرف شود زیرا برخی از فراورده هایاین دارو حاوی فنیل آلانین می باشند .

نکات قابل توصیه

1- از مصرف این دارو با آبمیوه خود داری نمایید .
2- آنتی اسید های حاوی منیزیوم یا آلومنیوم را همزمان با این دارو مصرف نکنید ؛ در این مورد با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید .
3- دارو را با معده خالی، (1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا ) مصرف نمایید.
4- دارو را تا زمان مصرف آن از بسته خارج نکنید . این دارو را بلافاصله پس از باز شدن از بسته آن مصرف نمایید . داروی خارج شده را برای مصرف آینده نگهداری ننمائید .
5- در زمان خارج کردن قرص های باز شونده در دهان دستانتان خشک باشد .
6- قرص های باز شونده در دهان را روی زبان بگذارید و اجازه دهید خودش حل شود . نیازی به مصرف آب نیست ، کل دارو را ببلعید . آن را نجوید ، نشکنید و خورد نکنید .

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • خانم غلامی | 1399/06/19

   با سلام، شب خوش من خانم غلامی ام، 32سالمه 20 روز پیش از دکتر داروخانه برای آلرژیم قرص فکسوفنادین خریدم و خوردم ، بعدا رانندگی کردم بین راه بود که انگار احساس گیجی شدید و خواب آلودگی شدید کردم طوری مغز من چند ثانیه خاموش شد من هیچ چیزی احساس نکردم حتی ضربات تصادف را !!! با ماشین چپ کردم و زخمی شدم میخواستم ببینم که این قرص با من چه کرده؟ ممنون میشم جواب منو بدین شب بخیر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   یکی از عوارض شایع آنتی هیستامین ها (لوراتادین، سیتریزین، هیدروکسی زین، فکسوفنادین) خواب آلودگی و گیجی میباشد.بعد از مصرف این دارو ها به هیچ عنوان نباید کارهای که نیازمند هوشیاری باشد انجام دهید.
   کاش بعد از مصرف این دارو رانندگی نمیکردید.