اطلاعات دارویی فیناستراید

Finasteride

فیناستراید Finasteride


فیناستراید مانع تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون در بدن می شود. دی هیدرو تستوسترون در بروز هیپرپلازی خوش خیم پروستات دخیل می باشد. فیناستراید همچنین در درمان ریزش موی با الگوی مردانه کاربرد دارد. فیناستراید در درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات در مردان دارای پروستات بزرگ استفاده می شود.این دارو تنها برای استفاده آقایان می باشد.

مکانیسم اثر

فیناستراید یک مهارکننده ویژه و رقابتی 5 آلفا ردوکتاز تیپ II ( آنزیم مسئول تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون) می باشد..

فارماکودینامیک

فیناستراید یک ترکیب 4-آزاستروئید صناعی می باشد. فیناستراید یک مهارکننده ویژه و رقابتی 5 آلفا ردوکتاز تیپ II می باشد.

فارماکوکینتیک

میانگین فراهمی زیستی فیناستراید 5 mg 63% می باشد. فیناستراید حدود 90% به پروتئینهای پلاسما متصل می گردد. فیناستراید بطور وسیعی در کبد متابولیزه می شود.حدود 39% مقدار مصرفی بصورت متابولیت از طریق ادرارو 57% از طریقمدفوع دفع می گردد.میانگین نیمه عمر نهایی فیناستراید تقریبا 8 ساعت می باشد.

مقدار مصرف فیناستراید

مقدار مصرف برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات :بزرگسالان:
5 mg خوراکی یکبار در روز.
مقدار مصرف برای ریزش موی آندروژنیک: بزرگسالان:
1 mg خوراکی یکبار در روز.

تداخلات دارویی

پروپرانولول , وارفارین

هشدارها

1-تجویز فیناستراید در سرطان پروستات ممکن است موجب کاهش نشانگرهای اختصاصی مثل آنتی ژن اختصاصی پروستات شود.
2-خانمهای باردار به قرصهای شکسته یا خرد شده نباید دست بزنند زیرا امکان جذب فیناستراید وجود دارد و متعاقبا توانایی ایجاد خطر برای جنین پسر وجود دارد.
3-مصرف فیناستراید برای کودکان مورد تایید قرار نگرفته است.
4-قبل از شروع مصرف فیناستراید ،سایر شرایط اورولوژی که ممکن است علائم مشابهی ایجادکنئ مورد بررسی قرار گیرد .علاوه بر این سرطان پروستات و هیپرپلازی خوش خیم پروستات ممکن است همزمان وجود داشته باشند.
5- بیماران مبتلا به حجم زیادی باقی مانده ادرار و / یا جریان ادرار به شدت کاهش باید به دقت برای بیماری انسدادی دستگاه ادراری تحت نظارت باشند. این بیماران ممکن است نامزدمناسب برای درمان با فیناستراید نباشند.

نکات قابل توصیه

1-از آنجاییکه فیناستراید به طور وسیعی در کبد متابولیزه می گردد.تجویز فیناستراید در بیماران مبتلا به اختلالات عملکرد کبد با احتیاط فراوان صورت پذیرد.
2-داروی فیناستراید را بدون در نظر گرفتن وعده غذایی می توان مصرف نمود.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

دارو های مشابه

دوتاستراید


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • محمدرضا | 1399/08/01

   سلام وقت بخیر من 28 سالم هست و واسه ریزش موی آندروژنیک دکتر فیناستراید1 میلی تجویز کرده اند. الآن حدود 3 ماه هست که دارم روزی یکی مصرف میکنم، با لمس و کمی فشار یکی از سینه هام احساس درد میکنم؛ آیا این طبیعی هست و مشکلی نیست، یا اینکه مشکلی هست و نیاز به پیگیری دارد؟؟ ممنون

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   این دارو سیستم هورمونی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.. بهتر است قبل ادامه مصرف آزمایش خون کامل بدهید..