اطلاعات دارویی لوپرامید

Loperamide

لوپرامید Loperamide

گروه دارو: ضد اسهال

لوپرامید یک مشتق سنتزی پیپرادین است که برای درمان علائم اسهال کاربرد دارد.

مکانیسم اثر لوپرامید

لوپرامید با اثر مستقیم روی پایانه اعصاب مخاطی روده باعث کاهش حرکات روده، افزایش زمان عبور محتویات روده، کاهش حجم مدفوع و افزایش ویسکوزیته و چگالی مدفوع می شود.

فارماکودینامیک

با تاثیر بر ترشح آب و الکترولیت ها و مهار حرکات پریستالیتیک روده حجم مدفوع تولیدی را کاهش داده و باعث افزایش قوام آن میشود و نهایتا علائم اسهال برطرف می گردد.

فارماکوکینتیک

داروی لوپرامید بصورت خوراکی مصرف شده و جذب خوبی دارد.
• حداکثر غلظت پلاسمایی دارو بعد از مصرف محلول خوراکی و کپسول به ترتیب حدود 2.5 تا 5 ساعت ایجاد می شود.
• نیمه عمر دارو حدود 9 تا 15 ساعت است و دارو بعد از متابولیسم عمدتا توسط مدفوع دفع می شود.
• مشخص نیست که آیا دارو از جفت عبور می کند یا خیر. میزان ترشح آن در شیر کم است.

موارد مصرف لوپرامید

اسهال حاد و مزمن

مقدار مصرف لوپرامید

بزرگسالان:
- اسهال حاد: ابتدا 4 میلی گرم خوراکی در ادامه 2 میلی گرم بعد از هر اجابت مزاج ابکی ( نهایتا 16 میلی گرم در روز)طی 48 ساعت بهبود ایجاد می شود.
- اسهال مزمن : ابتدا 4 میلی گرم خوراکی در ادامه 2 میلی گرم بعد از هر اجابت مزاج ابکی. متوسط دوز نگهدارنده روزانه 4 تا 8 میلی گرم می باشد و بهبهودی عمدتا طی 10 روز صورت می گیرد. در صورت عدم بهبودی طی 10 روز و با دوز روزانه 16 میلی گرم, بیماری از نوع اسهال مقاوم به لوپرامید می باشد و با افزایش دوز بهبودی حاصل نمی شود.
اسهال حاد در کودکان :
2 تا 6 سال: 1 میلی گرم 3 بار در روز اول و در ادامه0.1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 3 میلی گرم می باشد.)
6 تا 8 سال: 2 میلی گرم 2 بار در روز اول و در ادامه0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 4 میلی گرم می باشد.)
8 تا 12 سال: 2 میلی گرم 3 بار در روز اول و در ادامه 0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم می باشد.)
12 تا 18 سال: 4 میلی گرم بعد از اسهال ابکی دوز نگهدارنده 2 میلی گرم بعد از هر اسهال (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 8 میلی گرم می باشد.)

مسکن های اوپیوئیدی

هشدارها

تنها در مواردی که علت اسهال عفونی نباشد بایستی مصرف شود. اگر بعد از 48 ساعت از مصرف دارو بهبودی حاصل نشد و یا یبوست و واکنش های التهابی ایجاد شد دارو بایستی قطع شود.
در مصرف این دارو احتمال واکنش های حساسیتی وجود دارد و در صورت ایجاد مصرف دارو باید قطع شود.

نکات قابل توصیه

اگر اسهال بعد از 2 روز از مصرف داروی لوپرامید بهبود نیافت یا در اسهال خون و مخاط مشاهده شد و یا تب و دردهای شکمی ایجاد شد مراجعه مجدد به پزشک ضروری است.
در بیماران مبتلا به اسهال تامین آب و الکترولیت های از دست رفته ضروری است بنابراین بایستی آب لازم توسط سرم های تزریقی یا خوراکی تامین گردد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.