اطلاعات دارویی ونتوکلاکس

Venetoclax

ونتوکلاکس Venetoclax


نام های تجاری دارو :venclexta,venclyxto

ونتوکلاکس یک داروی سرطانی است که با بقای سلول های توموری در بدن و مقاومت به شیمی درمانی تداخل ایجاد میکند و در درمان سرطان لوسمی حاد میلوئیدی و لوسمی لنفوئیدی مزمن مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص های خوراکی ونکلکستا 10،50،100 میلی گرم

بسته ی شروع ونکلکستا:هفته اول 10 میلی گرم ؛ هفته دوم 50 میلی گرم ؛ هفته سوم 100 میلی گرم ؛ هفته چهارم 100 میلی گرم

مکانیسم اثر ونتوکلاکس

BCL-2 گیرنده ای است که به پروتئین های پروآپوپتوتیک متصل شده و جلوی آپوپتوز سلولی را می گیرد.ونتوکلاکس روی سلول های توموری که بیان بیش ازحد BCL-2 دارند اثر سایتوتوکسیک(سمیت سلول) دارد.این دارو بصورت انتخابی BCL-2 که یک پروتئین ضد آپوپتوز(مرگ سلولی) است و در سلول های لوسمی لنفوییدی مزمن و لوسمی میلوییدی حاد بیش از حد بیان می شود را مهار میکند,BCL-2.  واسطه کننده ی بقای سلول توموری و مقاومت به شیمی درمانی است.ونتوکلاکس مستقیما به BCL-2 متصل شده وباعث جایگزینی پروتئین های پروآپوپتوتیک و بازیابی روند آپوپتوز می گردد.

فارماکودینامیک

BCL-2 گیرنده ای است که به پروتئین های پروآپوپتوتیک متصل شده و جلوی آپوپتوز سلولی را می گیرد.ونتوکلاکس روی سلول های توموری که بیان بیش ازحد BCL-2 دارند اثر سایتوتوکسیک(سمیت سلول) دارد.این دارو بصورت انتخابی BCL-2 که یک پروتئین ضد آپوپتوز(مرگ سلولی) است و در سلول های لوسمی لنفوییدی مزمن و لوسمی میلوییدی حاد بیش از حد بیان می شود را مهار میکند,BCL-2.  واسطه کننده ی بقای سلول توموری و مقاومت به شیمی درمانی است.
ونتوکلاکس مستقیما به BCL-2 متصل شده وباعث جایگزینی پروتئین های پروآپوپتوتیک و بازیابی روند آپوپتوز می گردد.

فارماکوکینتیک

-بعد از مصرف خوراکی ونتوکلاکس در عرض 8-5 ساعت به حداکثر غلظت خود می رسد.

-این دارو در کبد و غالبا توسط آنزیم CYP3A متابولیزه می شود، متابولیت اصلی دارو M27 است که خاصیت مهارکنندگی BCL-2را دارد.

-حجم توزیع ونتوکلاکس 321-256 لیتر است.

-نیمه عمر دارو 26 ساعت است ،ونتوکلاکس تمایل بالایی برای اتصال به پروتئین های پلاسما دارد.

-بیش از 99.9%  دارو از طریق مدفوع دفع میشود که ازین مقدار 21%بصورت تغییر نیافته است، کمتر از 0.1% از  دارو هم از راه ادرار دفع می شود.

 

موارد مصرف ونتوکلاکس

لوسمی لنفوییدی مزمن ، لنفوم لنفوییدی کوچک ،لوسمی میلوییدی حاد

مقدار مصرف ونتوکلاکس

دوز معمول بزرگسالان در لنفوم و لوسمی

درمان تک دارویی

هفته اول:20 میلی گرم خوراکی یکبار در روز

هفته دوم:50 میلی گرم خوراکی یکبار در روز

هفته سوم:100 میلی گرم یکبار در روز

هفته چهارم:200 م گ یکبار در روز

هفته پنجم به بعد:400 م گ یکبار در روز

درمان ترکیبی با اوبی نوتوزومب

شروع تجویز اوبی نوتوزومب با 100 م گ خوراکی در روز اول سیکل اول ،900 م گ روز دوم سیکل یک سپس 1000 م گ روز 8 تا 15 سیکل یک و روز اول هر سیکل 28 روزه بعدی برای 6 سیکل صورت گیرد.در روز 22 ام سیکل اول مصرف ونتوکلاکس طبق برنامه پنج هفته بالا آغاز شود بعد از تکمیل مصرف در روز 28 سیکل دوم بیمار باید از روز اول سیکل سوم تا اخرین روز سیکل 12 مصرف 400 م گ ونتوکلاکس  را ادامه دهد.

درمان ترکیبی با ریتوکسی مب

بعد از تکمیل مصرف ونتوکلاکس به مدت پنج هفته طبق دستور بالا و دریافت روزانه 400 م گ به مدت 7 روزبعد از آن مصرف ریتوکسی مب در روز اول هر سیکل 28 روزه به مدت 6 سیکل آغاز میشود سیکل اول 375mg/2ml  بصورت تزریق وریدی و سیکل 2 تا 6 500mg/2ml

 بیمار باید مصرف روزانه 400 م گ ونتوکلاکس خوراکی را از روز یک سیکل یک تا 24 ماه بعد ادامه دهد.

دوز معمول برای افراد مسن(75 سال بع بالا) در لوسمی میلوییدی حاد

روز اول:100 م گ خوراکی

روز دوم:200 م گ خوراکی

روز سوم: 400 م گ خوراکی

روز چهارم به بعد: 400 م گ  خوراکی یکبار در روز هنگام ترکیب با دسیتابین یا آزاسیتیدین و600 م گ در صورت ترکیب با سیتارابین

موارد منع مصرف ونتوکلاکس

مصرف همزمان با مهارکنندگان قوی CYP3A4 در فاز شروع باعث افزایش ریسک سندروم لیز تومور می شود

عوارض جانبی ونتوکلاکس

ادم،خستگی،سردرد،سرگیجه،راش های پوستی ،افت قند خون(87-16%)،افزایش قند خون(67%)،افزایش کلیسم خون،کاهش آلبومین خون،کاهش فسفات خون(45%)،افزایش فسفات خون(14%)،کاهش سدیم،اسهال(43%)،تهوع،استفراغ،درد های شکمی،یبوست(16%)،کاهش لکوسیت های خونی،کاهش نوتروفیل های خونی،کاهش لنفوسیت های خونی،کاهش پلاکت های خونی،سندروم لیز تومور،افزایش غلظت آسپارتات آمینوترانسفراز سرم،درد اسکلتی-ماهیچه ای،درد مفاصل،عفونت قسمت فوقانی دستگاه تنفس،سرفه،پنومونی

ایووزدینیب ، مزالامین ، واکسن ها

هشدارها

-در مصرف ونتوکلاکس ممکن است نوتروپنی ، ترومبوسیتوپنی و کم خونی ایجاد شود. درجات 3 و 4 نوتروپنی معمولاً دربیماران  لوسمی لنفوسیتی مزمن / لنفوم لنفوسیتی کوچک (CLL / SLL) که ونتوکلاکس دریافت می کنند ، به صورت تک درمانی یا در ترکیب با ریتوکسیماب یا ابیوتوزوماب اتفاق می افتد. تب نوتروپنی در هردو درمان های مونوتراپی و ترکیبی گزارش شده است،در نتیجه CBC  در طول درمان کنترل شود ،شاید نیاز به قطع درمان یا کاهش دوز باشد.

-عفونت های جدی و کشنده مثل پنومونی و سپسیس با ونتوکلاکس گزارش شده است.در عفونت های درجه سه و بالاتر ونتوکلاکس قطع شود

-سندروم لیز تومور هنگام درمان با ونتوکلاکس رخ داده است،استفاده از دوزهای افزایش یابنده،پیشگیری سندروم لیز تومور و مانیتورینگ سرعت سندروم لیز تومور را کاهش میدهد. بیماران مبتلا به کاهش عملکرد کلیه (CRCl <80 میلی لیتر در دقیقه) در معرض خطربیشتر  TLS هستند و ممکن است نیاز به پیشگیری و نظارت TLS شدیدتر در هنگام شروع درمان و افزایش دوز داشته باشند.

-در بیماران با اختلال شدید کبدی تنظیم دوز توصیه می شود

-در بیماران مبتلا به مولتیپل میلوما عود شده یا مقاوم هنگام افزودن ونتوکلاکس به بورتزومیب و دگزامتازون مرگ و میر افزایش پیدا کرده است.

-واکسیناسیون قبل از شروع مصرف ونتوکلاکس تا زمان بهبودی نباید انجام شود.

مصرف در بارداری

ممنوع است

بر اساس مکانیسم عمل و داده های حاصل از مطالعات حیوانی انتظار می رود این دارو در صورت تجویز در زمان بارداری منجر به آسیب جنینی شود.

 

مصرف در شیردهی

توصیه نمی شود.ترشح دارو در شیر انسان مشخص نمی باشد اما در حیوانات تایید شده است.

 


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.