اطلاعات دارویی لیزینوپریل

Lisinopril


لیزینوپریل Lisinopril


لیزینوپریل از داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین می باشد. لیزینوپریل در درمان زیادی فشار خون ، نارسایی احتقانی قلب ، پس از انفارکتوس میوکارد استفاده می شود. فشار خون بالا 

مکانیسم اثر لیزینوپریل

لیزینوپریل از داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین می باشد. داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین،تبدیل آنژیوتانسین I به آنژیوتانسین II را مهار می کنند.

فارماکودینامیک

لیزینوپریل از داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین می باشد.لیزینوپریل اثرRAAS(سیستم رنین-آنژیوتانسین آلدسترون ) را آ«تاگونیزه می کند.RAAS یک هموستاتیک با مکانیسم تنظیم همودینامیک ها ، تعادل آب و الکترولیت می باشد.

فارماکوکینتیک

پس از مصرف خوراکی لیزینوپریل زمان رسیدن به حداکثر غلظت سرمی حدود 7 ساعت می باشد.جذب گوارشی لیزینوپریل تحت تاثیر غذا قرار نمی گیرد.لیزینوپریل تحت متابولیسم قرار نمی گیرد و کاملا بصورت تغییرنیافته از طریق ادرار دفع می گردد.

مقدار مصرف لیزینوپریل

-- مقدار معمول برای زیادی فشارخون :
بزرگسالان:مقدار اولیه:
10 mg خوراکی یکبار در روز، 5 mg خوراکی یکبار در روز.
مقدار نگهدارنده: 20 تا 40 mg خوراکی یکبار در روز.
حداکثر مقدار مجاز: 80 mg خوراکی یکبار در روز.
--مقدار معمول برای زیادی فشارخون :
کودکان: کودکان با سنین 6 سال و بالاتر: مقدار اولیه: 0.07 mg/kg خوراکی یکبار در روز.
مقدار نگهدارنده: مقدار مصرف با فواصل 1 تا 2 هفته بر اساس فشار خون تنظیم گردد.
حداکثر مقدار مجاز: 0.61 mg/kg (یا 40 mg )

هشدارها

1-هنگامیکه بارداری تشخیص داده شد مصرف لیزینوپریل را هر چه سریعتر قطع کنید.
2-داروهایی که بطور مستقیم بر روی سیستم رنین-آنژیوتانسین اثر می کنند شامل لیزینوپریل ، می توانند سبب صدمه و آسیب جدی و مرگ جنین شوند.
3-در بیماران دیابتی مصرف همزمان داروی لیزینوپریل با آلسکیرن ممنوعیت دارد.
4-در بیماران مصرف کننده داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین از جمله لیزینوپریل احتمال بروز آنژیو ادم در اندامهای انتهایی ، صورت ، لب ها ، غشاهای مخاطی ، زبان، دهانه حنجره،حنجره وجود دارد.آنژیو ادم زبان،دهانه حنجره،حنجره ممکن است سبب انسداد راههای هوایی شود که ممکن است کشنده باشد.در این موارد درمان با لیزینوپریل در اسرع وقت صورت گیرد و درمان صحیح و نظارت دقیق تا برطرف شدن کامل علائم و نشانه ها باید انجام شود.
5-احتمال بروز آنژیوادم روده ای در بیماران مصرف کننده داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین وجود دارد که با درد شکمی (وجود یا عدم وجود تهوع و استفراغ )مشخص می شود.
6-لیزینوپریل میتواند سبب بروز کاهش فشار خون سیمپتوماتیک، که در برخی از موارد با اختلال در ادرار کردن و آزوتمی پیشرفته و نارسایی کلیوی حاد یا مرگ همراه شده وبغرنج گردد.
7-در بیماران مصرف کننده لیزینوپریل میزان پتاسیم سرم بصورت دوره ای باید اندازه گیری شود.

نکات قابل توصیه

1- لیزینوپریل باید بصورت تک دوز (در یک نوبت) مصرف شود.
2-لیزینوپریل را می توان همراه غذا یا بافاصله از غذا مصرف کرد.
3-در طول درمان زیادی فشار خون با لیزینوپریل اندازه گیری فشار خون در فواصل منظم ضروری می باشد.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

دارو های مشابه لیزینوپریل

انالاپریل , کاپتوپریل , متی کلوتیازید , کیناپریل , بنازپریل


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.