اطلاعات دارویی لیورگل

Livergol

لیورگل Livergol


لیورگل بعنوان محافظت کننده کبد, صفرا آور, هپاتیت حاد و مزمن, سیروز کبدی، کبد چرب و کاهش دهنده عوارض سمی داروهای ضد سرطان استفاده می شود. قرص های روکش دار لیورگل حاوی عصاره‌ خشک‌ ‌خارمریم (Silybum marianum) می باشد.خار مریم محتوی فلاونو لیگنان ها مانند سیلی بین, سیلی کریستین, سیلی دیانین و مشتقات ۲و۳ دهیدرو سیلی بین می‌باشد. مجموعه این فلاونولیگنان‌ها را سیلیمارین می نامند.
بیشتر بخوانید :
سرطان چیست ؟ / تشخیص هپاتیت C

مکانیسم اثر

سیلیمارین مجموعه ترکیبات پلی فنلی گیاه خارمریم می باشد. استفاده از این گیاه جهت مشکلات کبدی تاریخچه ای طولانی دارد که در حال حاضر با مطالعات گسترده این اثرات به اثبات رسیده‌اند. سیلیمارین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی و مستقیم عمل نموده و رادیکال‌های آزاد سمی را از بین می برد.
گلوتاتیون داخل سلولی و سوپر اکسید دیس موتاز را افزایش می دهد. تشـکیل لوکوترین ها را مهار می سازد و فعالیت آنزیم RNA پلی مراز را در هسته سلولی افزایش داده موجب تحریک سنتز پروتئین های ریبوزومال می شود که این عمل به نوبه خود قدرت نوسازی سلولی کبد را افزایش می دهد.
سیلیمارین در درمان هپاتیـت حاد و مزمن ویروسی هر دو موثر است. در یک مطالعه روی ۲۹ بیمار مبتلا به هپاتیت ویروسی تحت درمان با سیلیمارین نشان داده شده است که سیلیمارین اثر چشمگیری بر روی پارامترهای افزایش یافته این بیماران مانند سطح بیلی روبین سرم و آنزیم های کبدی در مقایسه با گروه پلاسبو اعمال می‌نماید.
پارامترهای آزمایشگاهی در گروه تحت درمان با سیلیمارین بعد از دو هفته درمان در مقایسه با گروه پلاسبو بطور قابل ملاحظه‌ای به حد طبیعی رسید. دریک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به هپاتیت ویروسی مزمن، سیلیمارین موجب بهبودی قابل ملاحظه ای شده است. مصرف ۴۲۰ میلی گرم سیلیمارین در موارد حاد برای مدت ۱۲ -۳ ماه منجر به بهبود ضایعات سلولی کبد شده است.
مقدار پروتئین خون افزایش یافته وآنزیم های کبدی کاهش یافتند. علائم معمولی هپاتیت (مانند شکم درد, کمی اشتها و خستگی) همگی بهبود یافتند. مطالعات علمی Invitro وInvivo نشان دهنده این است که سیلیمارین و سیلی بین کبد را در مقابل استرس های اکسیداتیو محافظت نموده و فرآیندهای التهابی را که توسط رادیکال های آزاد و سیتوکین های ثانوی تحریک می شوند مهارمی نمایند.
تایید شده است که استرس اکسیداتیو و التهاب در ضایعات سلولی بسیاری از نسوج دخیل بوده و منجر به واکنش های نسجی در بیماران تحت درمان با داروی ضد سرطان می شود.
آثار محافظتی سیلیمارین و سیلی بین در نسوج مختلف کاربرد بالینی این مواد را همراه با داروهای ضد سرطان برای کاهش آثار سمی آنها در بیماران سرطانی پیشنهاد می نماید.

مقدار مصرف لیورگل

بزرگسالان: یک قرص روکشدار لیورگل  ۱۴۰ میلی گرمی یا دو قرص روکشدار 7۰ میلی گرمی۳ نوبت در روز مصرف شود.

عوارض جانبی لیورگل

عوارض خفیف گوارشی

نکات قابل توصیه

مطالعات روی تعیین مقدار سیلیمارین در خون ۳۵۰۰ بیمار نشان داده است که در این بیماران عوارض جانبی دیده شده فقط شامل اختلالات بسیار مختصر گوارشی است. یک اثر ملین ملایم معمولا" با مصرف این دارو میتواند دیده شود.

مصرف در بارداری

در صورت صلاح دید پزشک مصرف شود.


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • ف ف | 1398/11/01

   سلام برای من کبد چرب با گرید دو تشخیص داده شد لیورگل ۷۰ روزی یک عدد تجویز شده بنظرتون این مقدار کافیه یا باید بیشتر مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   طبق بروشور دارو میبایست دو قرص روکشدار 7۰ میلی گرمی۳ نوبت در روز مصرف شود.اما تجویز پزشک مربوطه ارجح میباشد