اطلاعات دارویی آبارلیکس

Abarelix

آبارلیکس Abarelix


آنتاگونیست دکاپپتیدی سنتتیک هورمون آزاد کننده گنادوتروپین ( GnRH ) است.

مکانیسم اثر

آبارلیکس به گیرنده هورمون آزاد کننده گنادوتروپین متصل می شود و مهار کننده قوی ترشح گنادوتروپین است.

فارماکودینامیک

آبارلیکس در درمان تسکینی سرطان پروستات پیشرفته استفاده می شود. آبارلیکس آگونیست هورمون لوتئینیزه کننده است که منجر به سرکوب استروئیدوژنز بیضه یا فولیکول می شود .

فارماکوکینتیک

جذب : پس از تزریق عضلانی 100 میلی گرم، دارو به آرامی جذب می شود و در حدود 3 روز پس از تزریق، حداکثر غلظت متوسط 43.4 نانوگرم در میلی لیتر مشاهده می شود .

اتصال به پروتئین : 96-99٪

متابولیسم: در مطالعات هپاتوسیت برون تن (رت، میمون، انسان) و درون تن در موش و میمون نشان داده شد که متابولیت های اصلی از طریق هیدرولیز پپتیدی تشکیل می شوند. هیچ متابولیت اکسیداتیو یا کونژوگه ای یافت نشد . هیچ شواهدی از نقش سیتوکروم P-450 در متابولیسم آبارلیکس وجود ندارد.

 نیمه عمر : 3.2 ± 13.2 روز

موارد مصرف آبارلیکس

سرطان پروستات

مقدار مصرف آبارلیکس

بزرگسالان

سرطان پروستات

100 میلی گرم در روزهای 1، 15، 29 (هفته 4) و هر 4 هفته بعد از آن به صورت عضلانی در باسن تزریق می شود.

هشدارها

از آنجا که آبارلیکس ممکن است فاصله QT را طولانی تر کند، پزشکان باید با دقت بررسی کنند که آیا خطرات دارو  بیش از منافع آن در بیماران با QTc پایه > 450 میلی ثانیه و در بیماران مصرف کننده داروهای آنتی آریتمی دسته IA یا III می باشد یا خیر.

در بیماران مصرف کننده آبارلیکس، افزایش معنی دار بالینی ترانس آمیناز گزارش شده است. بنابراین، سطوح سرمی ترانس آمیناز باید قبل و در طول درمان با دارو  بررسی شود.

درمان طولانی مدت با آبارلیکس ممکن است باعث کاهش تراکم استخوانی شود.

نکات قابل توصیه

  • اگر دوزی را فراموش کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.
  • آبارلیکس ممکن است سرگیجه ایجاد کند. از رانندگی، کار با ماشین آلات و یا کاری که ممکن است خطرناک باشد تا زمانی که بدانید چگونه به دارو واکنش نشان می دهید اجتناب کنید. مصرف دارو به تنهایی، با بعضی از داروهای دیگر و یا با الکل ممکن است توانایی شما را برای رانندگی یا انجام سایر کارهای بالقوه خطرناک کاهش دهد.
  • آزمایشاتی از جمله سطح خونی تستوسترون، آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)، سطوح آزمایش های عملکرد کبدی ، ممکن است برای نظارت بر پیشرفت یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. اطمینان حاصل کنید که همه وقت های پزشک و آزمایشگاه را به خاطر دارید.

مصرف در بارداری

گروه X

مصرف در شیردهی

بارداری و شیردهی: اگر باردار هستید، از آبارلیکس استفاده نکنید . اگر مشکوک هستید که باردار هستید، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. ترشح دارو ناشناخته است. در حین مصرف این دارو از شیردهی اجتناب کنید.

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138




موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره دارویی



دمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.