اطلاعات دارویی ماینوکسیدیل

Minoxidil


ماینوکسیدیل Minoxidil

گروه دارو: وازودیلاتورها

ماینوکسیدیل یک گشاد کننده عروق است که با سبب بهبود جریان خون می گردد. ماینوکسیدیل در درمان زیادی شدید فشار خون استفاده می شود. ماینوکسیدیل معمولا همراه با داروهای دیگر برای پیشگیری از عوارض جانبی تجویز می گردد. [ فشار خون بالا ]
قرص های ماینوکسیدیل نباید برای تحریک رشد مواسکالپ استفاده شود.تنها فرم موضعی ماینوکسیدیل برای این منظور توصیه می گردد.

مکانیسم اثر ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یک گشاد کننده عروق محیطی با اثر مستقیم می باشد که با کاهش مقاومت عروق محیطی سبب کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می شود.

فارماکودینامیک

ماینوکسیدیل یک داروی ضد فشار خون گشاد کننده عروق محیطی می باشد.

فارماکوکینتیک

ماینوکسیدیل حداقل 90% از طریق دستگاه گوارش جذب می گردد. ماینوکسیدیل به پروتئینهای پلاسما متصل نمی شود.
میانگین نیمه عمر پلاسمایی ماینوکسیدیل 4.2 ساعت می باشد. ماینوکسیدیل به میزان زیاد در کبد متابولیزه می گردد.
متابولیتها اثر فارماکولوژیکی بسیار کمتری از ماینوکسیدیل دارند. ماینوکسیدیل و متابولیت هایش بطور عمده از طریق ادرار دفع می گردند.

موارد مصرف ماینوکسیدیل

فشار خون بالا

مقدار مصرف ماینوکسیدیل

مقدار مصرف معمول ماینوکسیدیل برای زیادی فشار خون :بزرگسالان:

مقدار اولیه: 5 mg خوراکی یک بار در روز
مقدار نگهدارنده:10 تا 40 mg در یک یا دو مقدار منقسم

هشدارها

1-ماینوکسیدیل باید برای بیماران مبتلا به فشار خون که به اندازه کافی به حداکثر دوزهای درمانی یک داروی دیورتیک و دو عامل ضد فشار خون دیگر پاسخ نمی دهند استفاده شود.
2- ماینوکسیدیل باید تحت نظارت دقیق تجویز گردد ، معمولا همراه با یکی از عوامل مسدد بتا آدرنرژیک برای پیشگیری از تاکی کاردی و افزایش حجم کار قلب تجویز می شود.
3—ماینوکسیدیل معمولا همراه با یک دیورتیک مناسب برای پیشگیری از احتباس مایعات و کاهش وقوع نارسایی احتقانی قلب تجویز می گردد.

نکات قابل توصیه

1-کنترل تعادل مایعات و الکترولیت و وزن بدن ضروری است.
2-بیماران را جهت علائم و نشانه های تجمع مایع در پریکارد تحت نظر داشته باشید.
3-بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی یا دیالیزی ممکن است به مقدار کمتری از ماینوکسیدیل نیاز داشته باشند و باید تحت مراقبتهای پزشکی ویژه برای جلوگیری از تشدید نارسایی کلیوی یا بروز نارسایی قلبی قرار گیرند.
4-بیماران باید کاملا از اهمیت مصرف تمامی داروهای ضدفشار خون نسخه شده و علائم و نشانه های اوورلود مایعات بدن آگاهی داشته باشند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه ماینوکسیدیل


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
دارو های مشابه