اطلاعات دارویی واکسن حصبه (تیفوئید)

Typhoid vaccine (live), oral

واکسن حصبه (تیفوئید) Typhoid vaccine (live), oral

گروه دارو: واکسن ها

تیفوئید (که به آن "تب حصبه" نیز گفته می شود) یک بیماری جدی است که توسط باکتری های سالمونلا تیفی ایجاد می شود. عفونت درمان نشده حصبه ممکن است منجر به نارسایی کلیه یا خونریزی روده شود که می تواند کشنده باشد. اگر عفونت به کیسه صفرا شما گسترش یابد، می توانید به یک حامل مزمن باکتریهای ایجاد کننده حصبه تبدیل شوید. یک حامل ممکن است علائمی نداشته باشد اما قادر به انتشار عفونت به دیگران باشد.

تیفوئید از طریق تماس با مدفوع (حرکات روده) فرد آلوده به باکتریها گسترش می یابد. این معمولاً با خوردن غذا یا نوشیدن آب آلوده به مدفوع از یک فرد آلوده اتفاق می افتد. هنگامی که در دستگاه گوارش قرار دارد، عفونت حصبه می تواند به خون و سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

تیفوئید می تواند باعث ایجاد تب بالا، درد عضلانی، سردرد شدید، ضعف، بیقراری یا آشفتگی، کاهش اشتها، درد معده، اسهال یا یبوست و لکه های به رنگ گل رز بر روی پوست شود.

واکسن تیفوئید برای کمک به پیشگیری از این بیماری در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 6 سال سن دارند، استفاده می شود. اگرچه بخشی از برنامه معمول ایمن سازی در ایالات متحده نیست، واکسن حصبه برای موارد زیر توصیه میشود:

افرادی که به مناطقی سفر می کنند که تب حصبه شایع است (مناطق غیر صنعتی جهان، به ویژه آسیا، آفریقا و آمریکای مرکزی یا جنوبی).
افرادی که با کسی که حامل حصبه است زندگی می کنند.
کارگران آزمایشگاهی که ممکن است در یک محل کار با سالمونلا تیفی در تماس باشند.
این واکسن با قرار دادن شما در معرض مقدار کمی از باکتری ها عمل می کند، و این باعث می شود بدن شما ایمنی نسبت به باکتری ایجاد کند.
واکسن تیفوئید یک عفونت فعال که قبلاً در بدن ایجاد شده است را درمان نمی کند و از بروز هرگونه بیماری ناشی از باکتری های غیر از سالمونلا تیفی جلوگیری نخواهد کرد.
مانند هر واکسن دیگری، واکسن حصبه ممکن است از هر فردی در مقابل بیماری، محافظت نکند.

موارد مصرف واکسن حصبه (تیفوئید)

پروفیلاکسی تیفوئید

مقدار مصرف واکسن حصبه (تیفوئید)

دوز معمول بزرگسالان برای پروفیلاکسی از بروز تیفوئید
1 کپسول به صورت خوراکی، در روزهای 1، 3، 5 و 7، 1 ساعت قبل از غذا، با مایعات سرد یا ولرم
دوز معمول کودکان برای پروفیلاکسی از بروز تیفوئید
6 سال و بالاتر:
1 کپسول به صورت خوراکی، در روزهای 1، 3، 5 و 7، 1 ساعت قبل از غذا، با مایعات سرد یا ولرم

موارد منع مصرف

ایمنی و کارآیی در بیماران کمتر از 6 سال اثبات نشده است.

عوارض جانبی واکسن حصبه (تیفوئید)

عمومی
شایع ترین عوارض جانبی درد شکم، تهوع، سردرد، تب، اسهال، استفراغ و راش پوستی است.
دستگاه گوارش
شایع (1٪ تا 10٪): درد شکم، تهوع، اسهال، استفراغ، یبوست، کرامپ شکم
دیگر
شایع (1٪ تا 10٪): تب، بیماری مانند آنفلوانزا
گزارش های Postmarketing: Asthenia، ضعف، خستگی، لرزیدن
پوستی
شایع (1٪ تا 10٪): راش پوستی، urticarial exanthema
گزارش های Postmarketing: کهیر در سینه و شکم و / یا اندام های انتهایی، درماتیت، exanthema، خارش، کهیر
سیستم عصبی
شایع (1٪ تا 10٪): سردرد
گزارش های Postmarketing: پاراستزی، گیجی
ازدیاد حساسیت
گزارش های Postmarketing: شوک آنافیلاکسی غیر کشنده، آنافیلاکسی
عضلانی اسکلتی
گزارشهای Postmarketing: ارترالژی، میالژی
متابولیک
گزارشهای Postmarketing: بی اشتهایی

تداخلات دارویی

پلی میکسین بی سولفات , پیپراسیلین , تیموگلوبولین , لوموستین , مترونیدازول , ریفاکسیمین , پردنیزولون , پردنیزون , مفلوکین , دکسرازوکسان , ساریلوماب , سفادروکسیل , پارومومایسین , داساتینیب , تلاوانسین , سفاماندول , دیکلوگزاسیلین , آزترئونام , پرالاترکسات , کلوفارابین , نلارابین , گرپافلوکساسین , هالوفانترین , آلفاسپت , باسی لیکسی مب , کاناکینومب , داکلیزومب , افلیبرسپت , باریسیتینیب , ترابکتدین , تدیزولید , آمینوسالیسیلیک اسید , بداکیلین , سکنیدازول , ترولیندومایسین , آزاتیوپرین , آمپی سیلین , آمیکاسین , اریترومایسین , استرپتومایسین , افلوکساسین , ارتاپنم , ایکسیکیزوماب , کینیپریستین/دالفوپریستین , اوزانیمود , سفاکلور , سفپیروم , سفپروزیل , سفتیبوتن , سولفیسوکسازول , موروموناب cd3 , اوستکینومب , گوسلکومب , ودولیزوماب , ریسانکیزوماب , ایبروتینیب , فلوکلوگزاسیلین , پیومسیلینام , تموسیلین , سیپونیمود , تمسیرولیموس , آناکینرا , تیگسایکلین , اکسی تتراسیکلین , فلروکساسین , سفتارولین , کابازی تاکسل , گولیمومب , نفسیلین , سولفامتوکسازول , روکسیترومایسین , دمکلوسیکلین , توسیلیزومب , تیکوپلانین , اگزاسیلین , آدالیمومب , سرتولیزوماب , کورتیزون , مکلورتامین , ریفاپنتین , لینزولید , مرکاپتوپورین , تری متوپریم , نئومایسین , توبرامایسین , کلرهگزیدین , سفپیم , فسفومایسین , تیکارسیلین , ونکومایسین , ریفابوتین , هیدروکسی اوره (هیدروکسی کربامید) , هیدروکسی کلروکین , هیدروکورتیزون , کلاریترومایسین , کلرامفنیکل , کلیندامایسین , متوترکسات , متیل پردنیزولون , مروپنم , ملفالان , موکسی فلوکساسین , نیتروفورانتوئین , سیکلوسپورین , فینگولیمود , گلاتیرامر استات , لووفلوکساسین , مینوسایکلین , مایکوفنولات موفتیل , سفتازیدیم , سفتریاکسون , سفوتاکسیم , سولفادیازین , سیپروفلوکساسین , سیرولیموس , داپسون , داکسی سیکلین , دفلازاکورت , دگزامتازون , ریفامپین , سفازولین , پنی سیلین جی , تاکرولیموس , تتراسیکلین , تریامسینولون , جمی فلوکساسین , جنتامایسین , اگزالی پلاتین , اورولیموس , اینفلیکسی ماب , اسپری بودزوناید , پردنیزلون فورت , پروکاربازین , دوولیزیب , ریلوناسپت , برودالومب , تافنوکین , آکسیکابتاگان سیلولوسل , پلازومایسین , تیلدراکیزوماب , افاتوموماب , اکرلیزوماب , دوپیلوماب , آلمتوزوماب , آتوواکون/ پروگوانیل , فیداکسومیسین , سکوکینوماب , سفوپرازون , سفیدروکول , بک آمپی سیلین , فم تراستوزومب
onasemnogene abeparvovec, antithymocyte globulin equine, antithymocyte globulin rabbit, cephalexin, erythromycin ethylsuccinate, erythromycin lactobionate, erythromycin stearate, meropenem/vaborbactam , penicillin G aqueous, penicillin VK, triamcinolone acetonide injectable suspension,
 

هشدارها

1-حداقل 1 ساعت بعد از مصرف کپسول از خوردن هر نوع ماده غذایی خودداری کنید.
2-طی 2 ساعت بعد از مصرف کپسول واکسن حصبه، از مصرف الکل خودداری کنید. الکل می تواند به کپسول آسیب رسانده و واکسن را بی اثر کند.
3-علاوه بر استفاده از این واکسن، در هنگام مسافرت نیز احتیاط کنید تا از تماس با باکتری هایی که باعث ایجاد تب حصبه می شوند بیشتر جلوگیری شود:
از خوردن سبزیجات برگ مانند اسفناج یا کاهو که شستن مناسب آن سخت تر است، خودداری کنید.
از خوردن میوه یا سبزیجات خام که قابل پوست گرفتن نیست و یا توسط شخص دیگری پوست گرفته شده، خودداری کنید.
از مصرف نوشیدنی هایی که حاوی یخ هستند، یا غذاهای منجمد و یخ های طعم دار که ممکن است با آب آلوده تهیه شده باشد، خودداری کنید.
از مصرف غذاهایی که خودتان تهیه نکرده اید، خودداری کنید. هنگام تهیه غذا از سطوح و ظروف تمیز استفاده کنید.
فقط آب بطری شده (گازدار بهترین حالت) یا آبی که حداقل 1 دقیقه جوشانده شده است، بنوشید.

نکات قابل توصیه

1-در صورت ابتلا به بیماری همراه با تب یا هر نوع عفونت یا داشتن سیستم ایمنی ضعیف ناشی از بیماری یا استفاده از داروی خاص، نباید این واکسن را دریافت کنید.
2-اگر قبلاً واكنش حساسیتی به واكسن حصبه داشته اید یا اگر شرایط زیر را دارید، نباید از این واکسن استفاده شود:
تب با هر نوع عفونت یا بیماری
سیستم ایمنی ضعیف ناشی از بیماری یا استفاده از داروهای خاص
3-در صورت وجود هر یک از شرایط زیر، ممکن است واکسن شما به تعویق بیفتد یا اصلاً تجویز نشود:
آنفولانزای معده یا هرگونه بیماری همراه با استفراغ یا اسهال
اگر در حال مصرف آنتی بیوتیک هستید، به خصوص داروی سولفا
اگر قصد دارید در طی 10 روز پس از دریافت واکسن خوراکی حصبه، داروی ضد مالاریا مصرف کنید.
4-واکسن خوراکی حصبه در مجموعه ای از 4 کپسول تجویز می شود. روز در میان 1 کپسول را در یک زمان مشخص از روز مصرف کنید، مانند زمان بیدار شدن از خواب.
5-به مدت 7 روز و روز در میان کپسول مصرف می کنید. شما نیاز دارید که یک روز بین کپسولها فاصله بگذارید. تمام دستورالعمل های موجود در بروشور دارو را دنبال کنید.
6-این دارو را با یک لیوان پر از آب خنک یا ولرم مصرف کنید. از آب خیلی گرم یا سرد اجتناب کنید، که می تواند خیلی سریع کپسول را حل کند.
7-کپسول را در سریعترین زمان ممکن پس از قرار دادن در دهان خود بلع کنید.
8-كپسول را كاملاً بلعیده و از خرد کردن، جویدن، شکستن یا باز کردن آن خودداری کنید.
9-کپسول را حداقل 1 ساعت قبل از غذا با معده خالی مصرف کنید. مصرف کپسول در حالی که غذا در معده شما وجود دارد، می تواند کپسول را از بین ببرد و واکسن را بی اثر کند.
10-هر کپسول را طبق برنامه توصیه شده مصرف کنید یا این واکسن ممکن است مؤثر نباشد. از قبل برنامه ریزی کنید تا حداقل 1 هفته قبل از ورود به منطقه پر خطر حصبه، تمام دوزها را کامل کنید. زمان این واکسیناسیون برای مؤثر بودن آن بسیار مهم است.
11-شما باید کپسول های واکسن حصبه را سرد نگه دارید. هنگامی که کپسول ها را دریافت کردید، آنها را در اسرع وقت در یخچال قرار دهید. هر کپسول را در بسته فویل در یخچال نگه دارید تا زمانی که آماده مصرف آن باشید. اجازه ندهید که کپسول ها یخ بزنند.
12-این واکسن تا 5 سال موثر است. اگر همچنان در معرض حصبه هستید، ممکن است لازم باشد هر 5 سال یک سری دیگر از 4 کپسول مصرف کنید. دستورالعمل پزشک یا برنامه ای را که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می شود، دنبال کنید.
13-در صورت فراموش كردن كپسول در روز تعیین شده، با پزشك خود تماس بگیرید. شاید نیاز باشد که دارو مجدد شروع شود تا کاملاً در برابر بیماری محافظت شوید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

مشخص نیست که آیا واکسن حصبه به یک نوزاد متولد نشده آسیب می رساند یا خیر. با این حال، اگر در دوران بارداری در معرض خطر بالای تب حصبه قرار دارید، پزشک باید تشخیص دهد که آیا شما به این واکسن احتیاج دارید یا خیر.

مصرف در شیردهی

ممکن است در هنگام استفاده از واکسن حصبه (زنده)، به صورت خوراکی، شیر دادن به کودک ایمن نباشد. از پزشک خود در مورد هرگونه خطری سوال کنید.

اشکال دارو واکسن حصبه (تیفوئید)

Vivotif Berna

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • دکتر روح الله درستکار | 1401/01/27

   سلام چطور می توانم واکسن حصبه (تیفوئید) را تهیه نمایم

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام به نزدیک ترین مرکز بهداشت محل زندگی خود مراجعه کنید.