اطلاعات دارویی دروترکوگین آلفا

Drotrecogin alfa

دروترکوگین آلفا Drotrecogin alfa


نام های تجاری دارو :Xigris

دروترکوگین آلفا پروتئین انسانی C فعال شده است که با استفاده از فناوری DNA نوترکیب سنتز می شود. این گلیکوپروتئین با وزن مولکولی تقریبی 55 کیلودالتون است که از یک زنجیره سنگین و یک زنجیره سبک که با پیوند دی سولفیدی بهم وصل شده اند، تشکیل شده است. دروترکوگین آلفا پس از یک مطالعه بزرگ نشان داد که در بهبود نتایج در بیماران مبتلا به سپسیس مؤثر نیست.

مکانیسم اثر دروترکوگین آلفا

پروتئین فعال شده C با پروتئین S روی سطوح پلاکت ترکیب می شود و فاکتور Va و فاکتور VIIIa را تخریب می کند و در نتیجه انعقاد خون را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک

5.5 ساعت (رتیکولوسیت پستانداران، در شرایط آزمایشگاهی)

موارد مصرف دروترکوگین آلفا

1-درمان عفونت های خونی باکتریایی تهدید کننده زندگی در بزرگسالان خاص

2-این دارو مشابه پروتئین طبیعی است که توسط بدن تولید می شود (پروتئین فعال شده C). در بیماران مبتلا به عفونت های باکتریایی شدید و تهدید کننده زندگی، drotrecogin alfa باعث کاهش التهاب و تشکیل لخته های خون در رگ های خونی می شود. همچنین باعث افزایش شکست لخته خون می شود.

عوارض جانبی دروترکوگین آلفا

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند، اما بسیاری از افراد یا عوارض جانبی را تجربه نمی کنند یا به صورت جزئی تجربه می کنند. هیچ عوارض جانبی شایعی با استفاده صحیح از این دارو گزارش نشده است. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی شدید زیر، فوراً به پزشک اطلاع داده شود:

واکنشهای آلرژیک شدید (راش؛ کهیر؛ خارش؛ مشکل در تنفس؛ سفتی در قفسه سینه؛ تورم دهان، صورت، لب ها، یا زبان)؛ مدفوع سیاه؛ اسهال خونی؛ گیجی؛ ضعف یک طرفه؛ ادرار به رنگ صورتی / قرمز؛ لکنت زبان؛ دل درد؛ کبودی یا خونریزی غیرمعمول؛ مشکلات بینایی؛ استفراغ که به نظر می رسد مانند قهوه است.

مهارکننده های ضد انعقاد خون (به عنوان مثال، وارفارین)، مهار کننده های گلیکوپروتئین IIb / IIIa (به عنوان مثال، abciximab)، هپارین، مهار کننده های پلاکت (به عنوان مثال، کلوپیدوگل)، سالیسیلات (به عنوان مثال، آسپرین)، یا فعال کننده های پلاسمینوژن بافتی (به عنوان مثال، reteplase)

هشدارها

1- دروترکوگین آلفا ممکن است باعث خونریزی جدی شود. دستورالعمل های پزشک با دقت دنبال شود.

2-قبل از هرگونه مراقبت پزشکی یا دندانپزشکی، اورژانس یا جراحی، مصرف داروبه پزشک یا دندانپزشک اطلاع داده شود.

3-این دارو نباید در کودکان استفاده شود. ایمنی و اثربخشی در کودکان تأیید نشده است.

نکات قابل توصیه

1-در صورت وجود موارد زیر از دروترکوگین آلفا استفاده نشود:

-خونریزی داخلی و تومور یا ضایعه ای در مغز

-سکته مغزی در 3 ماه گذشته

-عمل جراحی مغز یا ستون فقرات یا صدمات شدید سردر طی 2 ماه گذشته

-خونریزی تهدید کننده زندگی

-استفاده از سوند اپیدورال

2-در صورت وجود هرگونه شرایط پزشکی زیر، به پزشك یا داروساز اطلاع داده شود:

-خونریزی در مغز، مشکلات لخته شدن خون، سطح پایین پلاکت، خونریزی معده (به خصوص در 6 هفته گذشته)، سایر مشکلات خونریزی، خطر خونریزی زیاد، مشکلات رگ های خونی در مغز یا رگ های خونی خونریزی دهنده ( آنوریسم) (مثلاً در مغز یا شکم)

- مشکلات کلیوی یا کبدی، عفونت HIV، پیوند عضو یا زخم

-آسیب، جراحی یا سكته مغزی

3-این دارو فقط در مطب پزشک، بیمارستان یا کلینیک تزریق می شود.

4-در صورت وجود ذره یا کدر شدن وتغییر رنگ ویال و یا اسیب دیدن ویال از این دارو استفاده نشود.

5-دروترکوگین آلفا ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی از جمله زمان فعال شدن ترومبوپلاستین (aPTT) و آزمایشات انعقادی مبتنی بر aPTT تداخل داشته باشد.

6-آزمایشات آزمایشگاهی، از جمله تست عملکرد کبد و شمارش کامل سلولهای خونی، ممکن است در هنگام استفاده از drotrecogin alfa، انجام شود. این آزمایشات ممکن است برای نظارت بر وضعیت یا بررسی عوارض جانبی مورد استفاده قرار گیرد.

شرایط نگهداری

دروترکوگین آلفا معمولاً توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کنترل و ذخیره می شود. اگر از این دارو در خانه استفاده می شود، باید طبق دستور داروساز یا ارائه دهندگان خدمات بهداشتی نگهداری شود. دارو را دور از دسترس کودکان نگه داری نمایید.

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.

مشخص نیست که آیا داروی دروترکوگین آلفا می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر. در صورت بارداری پزشک تماس گرفته شود.

مصرف در شیردهی

مشخص نیست این دارو در شیر مادر یافت می شود یا خیر. در هنگام مصرف این دارو از شیر مادر تغذیه نشود.

توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه