اطلاعات دارویی واکسن پلی ساکارید مننگوکوک

meningococcal polysaccharide vaccine

واکسن پلی ساکارید مننگوکوک meningococcal polysaccharide vaccine

گروه دارو: واکسن ها

بیماری مننگوکوک یک عفونت جدی است که توسط یک باکتری ایجاد می شود. باکتریهای مننگوکوک می توانند نخاع و مغز را آلوده کنند و باعث مننژیت می شود که کشنده است. بیماری مننگوکوک همچنین می تواند منجر به مشکلات دائمی و ناتوان کننده پزشکی شود.

بیماری مننگوکوک می تواند از فردی به فرد دیگر از طریق قطرات کوچک بزاق که در هوا هنگام سرفه یا عطسه فرد آلوده پخش می شود، منتقل شود. این باکتری همچنین می توانند از طریق تماس با اشیایی که فرد آلوده لمس کرده است، مانند دسته درب یا سطح دیگر منتقل شوند. باکتری ها همچنین می توانند از طریق بوسیدن، یا به اشتراک گذاشتن لیوان نوشیدنی یا ظروف غذا خوری با فرد آلوده منتقل شود.

بیماری مننگوکوک بیشتر در نوزادان کمتر از 1 سال، در افراد جوان 16 تا 23 سال، در هر کسی که دارای سیستم ایمنی ضعیف است و در هرکسی که در معرض شیوع این بیماری است، بیشتر مشاهده می شود.

از واکسن کونژوگه مننگوکوک برای جلوگیری از عفونت ناشی از باکتریهای مننگوکوک استفاده می شود. این واکسن با قرار دادنفرد در معرض مقدار کمی باکتری یا پروتئین از باکتریها عمل می کند و این باعث می شود بدن شما نسبت به بیماری ایمنی ایجاد کند. واکسن کونژوگه مننژوکوک حاوی چهار نوع از متداولترین انواع باکتریهای مننگوکوکال است (سروگروپهای A، C، Y و W-135).

این واکسن یک عفونت مننگوکوکی فعال که قبلاً در بدن ایجاد شده است را درمان نمی کند.

نام تجاری Menactra از این واکسن برای کودکان و بزرگسالان در سنین 9 ماه تا 55 سال استفاده می شود. Menveo برای کودکان و بزرگسالان بین 2 ماه تا 55 سال استفاده می شود.
مانند هر واکسن دیگری، واکسن کونژوگه مننگوکوک ممکن است از هر فردی در مقابل بیماری، محافظت نکند.

مکانیسم اثر

ایمنی در برابر بیماری مننگوکوکال را از طریق تشکیل آنتی بادی های ضد باکتریایی باکتریسیدال نسبت به ترکیبات کپسولی پلی ساکاریدی نایسریا مننژیتیدیس گروه سرمی A ، C ، Y و W-135 القا می کند.

موارد مصرف واکسن پلی ساکارید مننگوکوک


1-پیشگیری از بیماری مننگوکوکال: واکسیناسیون فعال نوزادان و کودکان (بزرگتر از 2 ماه [Menveo]؛ بزرگتر از 9 ماه [Menactra]) و افراد ≤55 سال در برابر بیماری تهاجمی مننگوکوک ناشی از سرولوژهای A، C، Y و W-135 نایسریا مننژیتیدیس.
2-واکسیناسیون قبل ازقرارگیری علیه عفونت مننگوکوک در گروههای پرخطر

مقدار مصرف واکسن پلی ساکارید مننگوکوک

دوز معمول بزرگسالان برای پروفیلاکسی مننژیت مننگوکوکال
0.5 میلی لیتر یک بار به صورت عضلانی
دوز معمول کودکان برای پروفیلاکسی مننژیت مننگوکوکال
2 سال یا بالاتر:
0.5 میلی لیتر یک بار به صورت عضلانی

موارد منع مصرف

1-واکنش آلرژیک شدید (به عنوان مثال آنافیلاکسی) به هر یک از مواد تشکیل دهنده یا سایر واکسن های حاوی CRM197-، توکسوئید دیفتری و مننگوکوک

عوارض جانبی واکسن پلی ساکارید مننگوکوک

درصد واقعی ممکن است بسته به محصول و گروه سنی متفاوت باشد. عوارض جانبی با كودكان، نوجوانان و بزرگسالان رخ می دهد مگر اینكه به طور دیگری مشخص شده باشد.
> 10٪:
دستگاه گوارش: بی اشتهایی، تغییر در اشتها، اسهال، حالت تهوع، استفراغ
موضعی: درد در محل تزریق، حساسیت در محل تزریق، اریتم در محل تزریق، ایندوریشن محل تزریق، تورم در محل تزریق
سیستم عصبی: درد، تحریک پذیری، خواب آلودگی، سردرد، گریه بیش از حد، خستگی، ضعف
عصبی عضلانی و اسکلتی: میالژِی، آرترالژی
متفرقه: گریه، تب
1٪ تا 10٪:
پوستی: راش پوستی
سیستم عصبی: لرز
<1٪، postmarketing، و / يا گزارش موردی: آسيب های تصادفي، آنسفالوميليت حاد منتشر، آنافيلاكسي، آنژيوادم، آپنه (نوزادان نارس)، آپانديسيت، آسيب شنوايي، فلج بل، بلفارپتوز، سلوليت در محل تزريق، سندرم كوشينگ، دهیدراتاسیون، سرگيجه، دیس پنه، اختلال در تعادل، اریتم پوست، لایه برداری پوست، فلج عصب صورت، افتادن، تشنج تب، گاستروانتریت، سندرم گیلین بار، عفونت هرپس زوستر، واکنش ازدیاد حساسیت، افت فشار خون، افزایش آلانین آمینوترانسفراز سرم ، التهاب، خارش محل تزریق، سندرم کاوازاکی، لنفادنوپاتی، درد اوروفارنژیال، درداستخوان، دردگوش، پارستزی، بیماری التهابی لگن، پنومونی، خارش، تشنج، سپسیس، عفونت استافیلوکوک، تمایل به خودکشی، تورم، سنکوپ، میلیت عرضی، تورم در مجاری هوایی فوقانی، کهیر، سرگیجه ، اختلال در شنوایی، هپاتیت ویروسی، خس خس سینه

 and Acellular Pertussis Vaccine, Immunosuppressants, Pneumococcal Conjugate Vaccine (13-Valent),

هشدارها

1-تجویز واكسن كه در قسمت بالای بازو خیلی زیاد باشد ممكن است باعث آسیب دیدگی شانه شود و در نتیجه درد شانه و كاهش دامنه حرکات بعد از تزریق ایجاد می شود. از روش تزریق مناسب برای واکسن هایی که در عضله دلتوئید تجویز می شوند (به عنوان مثال تزریق در قسمت مرکزی و ضخیم ترین عضله) برای کاهش خطر آسیب دیدگی شانه مربوط به تجویز واکسن استفاده کنید.
2-سنکوپ با استفاده از واکسن های تزریقی گزارش شده است و ممکن است منجر به آسیب جدی ثانویه شود (به عنوان مثال، شکستگی جمجمه، خونریزی مغزی). به طور معمول در بزرگسالان و افراد جوان و در مدت 15 دقیقه پس از واکسیناسیون گزارش می شود. برای جلوگیری از صدمات افتادن و ترمیم پرفیوژن مغزی در صورت بروز سنکوپ باید روش هایی انجام شود
3-استفاده با احتیاط در بیمارانی که سابقه اختلالات خونریزی دارند (از جمله ترومبوسیتوپنی). خونریزی / هماتوم ممکن است بعد از تجویز عضلانی رخ دهد. اگر بیمار درمان آنتی هموفیلی یا سایر درمانهای مشابه را دریافت کند، تزریق عضلانی کمی بعد از انجام چنین درمانی می تواند برنامه ریزی شود.
4 - برای درمان عفونت های مننگوکوک یا تأمین مصونیت در مقابل سرم گروه B نایسریا مننژیتیدیس یا دیفتری استفاده نمی شود.

نکات قابل توصیه

1-در صورت وجود هر یک از این شرایط زیر، ممکن است واکسن شما به تعویق بیفتد یا اصلاً تجویز نشود:
سابقه سندرم گیلین باره
سابقه تولد نوزاد زودرس
هر شرایطی که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند (مانند HIV، ایدز یا سرطان)
شرایطی که استروئیدها، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی دریافت می کنید.
2-در صورت سرماخوردگی جزئی می توانید واکسن دریافت کنید. در صورت بیماری شدیدتر با تب یا هر نوع عفونت، صبر کنید تا قبل از دریافت این واکسن بهتر شوید.
3-برند Menactra از این واكسن نباید به افرد جوانتر از 9 ماه یا بالاتر از 55 سال داده شود. برند Menveo نباید به افراد کوچکتر از 2 ماه یا بیشتر از 65 سال داده شود.
4-این واکسن به صورت تزریق (شلیک) به عضله داده می شود. این تزریق را باید مطب پزشک دریافت کنید.
5- واکسن کونژوگه مننگوکوک در صورت موارد زیر توصیه می شود:
شما در معرض شیوع بیماری مننگوکوک قرار گرفته اید.
شما در ارتش هستید.
شما در یک آزمایشگاه کار می کنید و در معرض باکتری های مننگوکوک قرار دارید.
شما در یک خوابگاه یا مسکن گروهی دیگر زندگی می کنید
شما در منطقه ای زندگی می کنید و یا به مناطقی سفر می کنید که بیماری مننگوگوک شایع است
شما یک مشکل پزشکی دارید که طحال شما را تحت تأثیر قرار می دهد یا طحال شما خارج شده است
شما HIV دارید
شما از دارویی به نام eculizumab (Soliris) استفاده می کنید
6-واکسن کونژوگه مننژوکوک معمولاً فقط یک بار به بزرگسالان و کودکانی که 2 سال و بالاتر دارند، داده می شود. کودکان خردسال باید 2 تا 4 دوز دریافت کنند. ممکن است در صورت خطر زیاد عفونت مننگوکوک به دوز تقویت کننده نیاز داشته باشید و حداقل 4 سال از آخرین دوز دریافت این واکسن گذشته باشد.
7-مراکز کنترل بیماری توصیه می کنند که تمام نوجوانان در سنین 11 تا 12 سال با یک دوز واحد واکسن کونژوگه مننگوکوک واکسینه شوند. دوز تقویت کننده باید در سن 16 سالگی برای ادامه محافظت در نوجوانانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری مننگوکوک قرار گیرد، تجویز شود.
8-نگه داری
Menactra: بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. محصول در معرض انجماد را دور بریزید.
Menveo: قبل از اماده سازی، بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. از یخ زدگی و نور محافظت کنید. بلافاصله پس از بازسازی استفاده کنید اما ممکن است در دمای 2 تا 25 درجه سانتیگراد تا 8 ساعت ذخیره شود. محصول در معرض انجماد را دور بریزید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دسته بارداری: C

مصرف در شیردهی

 با احتیاط استفاده کنید.

دارو های مشابه

واکسن مننگوکوک گروه B

اشکال دارو واکسن پلی ساکارید مننگوکوک

Menactra, Menveo

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.