اطلاعات دارویی مترونیدازول

Metronidazole

مترونیدازول Metronidazole

گروه دارو: ضد انگل ها

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک است که در درمان بیماری‌های عفونی ایجاد شده در اثر ارگانیسم‌ها بویژه باکتری‌های بی هوازی و پروتوزوآ ها بکار می رود.

مکانیسم اثر مترونیدازول

مترونیدازول پس از جذب در سلول، تحت واکنش‌های درون سلولی احیاشده و به متابولیت‌های سمی تبدیل می‌گردد.
متابولیت‌های مترونیدازول سبب آسیب دی-ان-آی DNA سلولی می‌شوند. از آنجا که واکنشهای احیای مربوط به تولید این متابولیت‌ها تنها درسلول های بی هوازی رخ می‌دهند، سلول‌های انسان و باکتری‌های هوازی تا حد زیادی از آسیب مصون هستند .

فارماکودینامیک

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک از گروه نیترو ایمیدازول در درمان بیماری‌هایی مثل واژینوز باکتریال، بیماری‌های التهابی لگن، کولیت سودوممبران، همچنین در درمان بیماری‌های ایجاد شده توسط پروتوزوآها مثل تریکوموناس واژینالیس، عفونت‌های آمیبی، عفونت‌های ژیاردیایی ، بیماری‌های ایجادشده بوسیله باکتری‌های بی هوازی و همچنین در درمان بیماری کرون و روزاسه کاربرد دارد .

فارماکوکینتیک

مترونیدازول از راه خوراکی به خوبی جذب شده و مقدار جذب تحت تاثیر غذا قرار نمی گیرد.در اغلب مایعات و ترشحات بدن منتشر شده و غلظت سرمی 2 ساعت پس از مصرف خوراکی به اوج خود میرسد.
نیمه عمر این دارو در بزرگسالان حدود 8 ساعت است.
دفع مترونیدازول عمدتاً کلیوی بوده(60-80 درصد) و تا 15درصد ممکن است از راه مدفوع دفع شود. %20 از دارو بعد از مصرف واژینال به صورت سیستمیک جذب می شود.

مقدار مصرف مترونیدازول

بزرگسالان
خوراکی :

**به عنوان ضد باکتری سیستمیک در عفونت های بی هوازی

مقدار mg/kg 7.5 و حداکثر تا یک گرم هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر مصرف می‌شود.
در التهاب روده :۵۰۰ میلی گرم چهاربار در روز،
درکولیت ناشی از آنتی بیوتیک: ۵۰۰ میلی گرم ۴-۳ بار در روز،
در گاستریت و زخم دوازدهه ناشی از هلیکو باکترپیلوری به عنوان درمان کمکی: ۵۰۰ میلی گرم 2 بار در روز و یا 250 میلی گرم 4 بار در روز به همراه سایر آنتی بیوتیک های خوراکی
دردرمان واژینوز باکتریایی، ۵۰۰ میلی گرم ۲ بار در روز برای ۷ روز مصرف می‌شود.

به عنوان ضد تک یاخته در آمیبیازیس ۷۵۰-۵۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز برای ۱۰-۷ روز،
در ژیاردیازیس ۲ گرم یک بار در روز برای ۳ روز یا ۲۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز به مدت ۷-۵
در درمان تریکومونازیس ۲ گرم به صورت مقدار واحد، یک گرم ۲ بار در روز به مدت یک روز یا ۲۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز به مدت ۷ روز مصرف می‌شود.
تزریقی :
در عفونت های بی هوازی ابتدا mg/kg 15 به عنوان دوز بارگیری و سپس mg/kg 7.5 تاحداکثر یک گرم، هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر انفوزیون وریدی می‌شود.

** کودکان در عفونت های باکتریایی :

- کمتر از 7 روز:
mg/kg7.5 وریدی هر 12 ساعت برای زیر دو کیلوگرم
و هر 8 ساعت برای بالای دو کیلوگرم
8- تا 28روز:
mg/kg7.5 وریدی هر 12 ساعت برای زیر دو کیلوگرم و هر 6 ساعت برای بالای دو کیلوگرم
- بالای یک ماه:
mg/kg/day40 تا 22.5 وریدی در سه دوز منقسم و حداکثر 1.5گرم در روز
خوراکی: mg/kg/day 50 تا 30 در سه دوز منقسم و حداکثر 2.25 گرم در روز

الکل

هشدارها

در صورت حساسیت به مترونیدازول و همچنین در سه ماهه اول بارداری از مصرف دارو خودداری کنید. در صورت بارداری و یا اقدام به آن و یا سابقه بیماری های کبد، بیماری های گوارشی و روده ای مثل بیماری کرون، اختلالات خونی نظیر آنمی(کمبود گلبول قرمز) ویا لکوپنی(کمبود گلبول سفید) ، بیماری صرع یا سابقه تشنج و اختلالات دستگاه عصبی پزشک خود را مطلع سازید.

نکات قابل توصیه

طول دوره درمان را کامل کنید. علایم بیماری شما قبل از ، از بین رفتن کامل عفونت بهبود می یابد که قطع دارو در این زمان باعث ایجاد عفونت های بعدی مقاوم به درمان می گردند.
از مصرف الکل بطور همزمان با مترونیدازول و حداقل سه روز بعد از قطع آن خودداری کنید. مصرف فرم پیوسته رهش و سوسپانسیون دارو با معده خالی یک ساعت قبل یا ٢ ساعت بعد از غذا و وصرف قرص معمولی (سریع رهش) دارو با معده پر (همراه یا بلافاصله بعد از غذا) می باشد.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
  • مریم قربانیان:
   1399/01/18

   سلام وقت به خیر من عفونت روده گرفتم درد شکمی دارم با اسهال به محض اینکه چیزی میخورم سریع میرم دستشویی تب هم دارم قرص مترونیدازول بخورم خوبه؟ مقدار مصرفش چقدر باید باشه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با توجه به وجود تب و اسهال بهتر است علائم خود را به سامانه 4030 یا 192 اعلام بفرماید تا شما را راهنمایی کنند.


  • شیرین:
   1399/01/15

   سلام خسته نباشید ،با توجه به شیوع کویید19،من عفونت رحم گرفتم ولی شدید نیست یک بسته مترونید ازول همراه کلوتریمازول یک درصد مصرف میکنم ،به نظر شما مشکلی نیست.فقط مقدار مصرفشو نمیدونم .ممنون میشم پاسخ بدید.توی عوارض خوندنم ممکنه روی گلبول های سفید شخص تاثیر بزاره. درسته؟!!

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   مترونیدازول هر 12 ساعت 500 میلی گرم
   تا 1 هفته
   کلوتریماوزل شبی 1 اپلیکاتور
   اگر سوزش ادرار دارید ک خب درمان کلا فرق میکنه


پرسش از دکتر داروساز