اطلاعات دارویی واکسن سیاه زخم

Anthrax vaccine

واکسن سیاه زخم Anthrax vaccine

گروه دارو: واکسن ها

سیاه زخم نوعی بیماری است که در اثر عفونت با باکتریهای سازنده اسپور بنام Bacillus anthracis ایجاد می شود که بطور طبیعی در خاک رخ می دهد. این باکتری ها اغلب حیواناتی مانند گوسفند، بز، گاو، گوزن و سایر گیاهخواران را آلوده می کنند. بیماری سیاه زخم در افرادی که در تماس با یک حیوان آلوده یا منبع دیگر باکتریهای آنتراکس قرار دارند، می تواند رخ دهد.

سیاه زخم بیشتر در مناطق کشاورزی که فاقد برنامه های خوب پیشگیری از بیماری دامپزشکی است، به خصوص در آفریقا، آسیا، آمریکای مرکزی و جنوبی، Caribbean، خاورمیانه و اروپای جنوب شرقی، معمول است. اگرچه کمتر رایج است، سیاه زخم در ایالات متحده در میان حیوانات بازی وحشی و دام های خانگی اتفاق می افتد.

سیاه زخم از طریق پوست، معده یا ریه ها به انسان منتقل می شود. این باکتری ها می توانند از طریق برش یا زخمی که در تماس با محصولات حیوانات آلوده (مانند گوشت، پشم، پوست یا مو) است، وارد بدن شوند. عفونت همچنین می تواند از طریق ریه ها هنگامی که فرد اسپور باکتریایی را استنشاق کند، یا از طریق معده هنگامی که فرد گوشتی نپخته از حیوان آلوده را می خورد، وارد بدن شود. سیاه زخم نوعی بیماری جدی است که می تواند به سرعت در سرتاسر بدن گسترش یابد و در تعداد زیادی از موارد کشنده باشد، به خصوص هنگامی که از طریق ریه ها به دست آید.

واکسن سیاه زخم برای کمک به پیشگیری از بیماری سیاه زخم در بزرگسالان استفاده می شود. واکسن سیاه زخم یک عفونت فعال که در بدن گسترش یافته است، را درمان نمی کند.

واکسن سیاه زخم قبل از قرار گرفتن در معرض باکتری در افرادی که ممکن است در برخی از کارها، هنگام مسافرت یا هنگام خدمت نظامی با باکتریهای آنتراکس در تماس باشند، استفاده می شود. واکسن سیاه زخم همراه با انتی بیوتیکها پس از قرار گرفتن در معرض باکتری در افرادی که قبلاً با باکتریهای آنتراکس تماس پیدا کرده اند، استفاده می شود.

این واکسن با قرار دادن بدن فرد در معرض یک پروتئین آنتی ژن عمل می کند که باعث ایجاد ایمنی بدن در برابر این بیماری می شود. واکسن آنتراکس حاوی اشکال زنده یا کشته شده از باکتری هایی که باعث بیماری می شود، نمی باشد.

مانند هر واکسن دیگری، واکسن آنتراکس ممکن است از هر فردی در مقابل بیماری، محافظت نکند.

مکانیسم اثر

ایمنی سازی فعال علیه باسیلوس آنتراسیس. این واکسن از یک cell-free filtrate از باسیلوس انتراسیس تهیه می شود، اما هیچ باکتری مرده یا زنده وجود ندارد. تکمیل کل سری واکسیناسیون برای محافظت کامل مورد نیاز است. تقویت کننده سالانه برای حفظ مصونیت لازم است.

موارد مصرف واکسن سیاه زخم

1-پیشگیری از آنتراکس: ایمن سازی فعال علیه باسیلوس آنتراسیس در افراد 18 تا 65 ساله.
2-Preexposure: برای پروفیلاکسی قبل از در معرض قرار گرفتن با باکتری در افرادی که شغل یا فعالیت های دیگر، آنها را در معرض خطر زیادی قرار می دهد.

مقدار مصرف واکسن سیاه زخم

دوز معمول بزرگسالان برای پیشگیری از سیاه زخم
پروفیلاکسی قبل از قرار گرفتن در معرض باکتری:
سری اول: 0.5 میلی لیتر به صورت عضلانی در ماه 0، 1 و 6
سری تقویت کننده: 0.5 میلی لیتر به طور عضلانی 6 و 12 ماه بعد از سری اول و در فواصل 12 ماه پس از آن
پروفیلاکسی قبل از قرار گرفتن در معرض باکتری در بیماران در معرض خطر هماتوما از تزریق عضلانی:
سری اول: 0.5 میلی لیتر به صورت زیر جلدی در هفته 0 ، 2 و 4 و ماه 6
سری تقویت کننده: 0.5 میلی لیتر زیر جلدی 6 و 12 ماه بعد از سری اول و در فواصل 12 ماه پس از آن
پروفیلاکسی بعد از قرار گرفتن در معرض باکتری:
سری اول: 0.5 میلی لیتر به صورت زیر جلدی در هفته 0، 2 و 4 پس از قرار گرفتن در معرض باکتری همراه با درمان ضد میکروبی

موارد منع مصرف

1-ازدیاد حساسیت شدید (به عنوان مثال آنافیلاکسی) به هر یک از مواد تشکیل دهنده
2-ایمنی و کارآیی در بیماران جوانتر از 18 سال یا بالاتر از 65 سال اثبات نشده است. این دارو برای استفاده در این بیماران توصیه نمی شود.

عوارض جانبی واکسن سیاه زخم

> 10٪:
سیستم عصبی مرکزی: احساس سوزش، خستگی، سردرد
غدد درون ریز و متابولیک: ادم در محل تزریق
موضعی: تندرنس در محل تزریق، اریتم در محل تزریق، احساس گرما در محل تزریق، ندول در محل تزریق، ایندوریشن در محل تزریق، خارش در محل تزریق، درد در محل تزریق
عصبی عضلانی و اسکلتی: کاهش دامنه حرکت، درد عضله
1٪ تا 10٪:
هماتولوژیک و انکولوژیک: لنفادنوپاتی
موضعی: کبودی در محل تزریق
<1٪ ، postmarketing ، و / یا گزارش موردی: آلوپسی، واکنش آنافیلاکسی، آنافیلاکسی، آنژیوادم، درد عضلات، آرتروپاتی، سلولیت، سرگیجه، اریتما مولتیفرم، علائم مانند آنفولانزا، گرگرفتگی، واکنش ازدیاد حساسیت، بی خوابی ، لنفادنوپاتی، ضعف، تهوع، درد، پارستزی، خارش، رابدومیولیز، راش پوستی، سندرم استیون-جانسون، سنکوپ، لرزش، نوروپاتی عصب اولنار، کهیر

Immunosuppressants

هشدارها

1-افرادی که سابقه بیماری آنتراکس دارند، ممکن است خطر زیادی برای واکنش جانبی موضعی شدید از واکسن داشته باشند.
2-در بیمارانی که سابقه اختلالات خونریزی دارند (از جمله ترومبوسیتوپنی) با احتیاط استفاده شود. خونریزی / هماتوم ممکن است از تجویز IM رخ دهد. اگر بیمار آنتی هموفیلی یا سایر درمانهای مشابه را دریافت می کند، تزریق IM کمی بعد از انجام چنین درمانی می تواند برنامه ریزی شود. برای بیماران در معرض خونریزی به دنبال تزریق IM، واکسن می تواند زیر جلدی تجویز شود.
3-واکسیناسیون پس از قرار گرفتن در معرض الودگی ازطریق پوست یا دستگاه گوارش توصیه نمی شود در صورتی که خطر قرار گرفتن در معرض الودگی استنشاقی اسپورهای باسیلوس آنتراسیس وجود نداشته باشد. پروفیلاکسی انتی بیوتیکی پس از قرار گرفتن در معرض میکروب ممکن است در این بیماران در نظر گرفته شود.
4-واکسن آنتراکس به دلیل افزایش پتانسیل بروز عوارض جانبی و اثرات ناخواسته بر ایمنی، نباید با دوزهای ایمن سازی روزمره در کودک تجویز شود. واکسیناسیون روزمره کودک باید تا 4 هفته پس از اتمام سریال های آنتراکس به تعویق افتد.

نکات قابل توصیه

1-برای اطمینان از اینکه واکسن آنتراکس برای شما بی خطر است، در صورت وجود موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:
حساسیت به لاتکس، هیدروکسید آلومینیوم، کلرید بنزوتونیوم یا فرمالدئید
سیستم ایمنی ضعیف ناشی از دریافت داروهای خاص مانند استروئیدها، شیمی درمانی یا پرتودرمانی
اگر یک ماده رقیق کننده خون مصرف کنید (وارفارین، کومادین، جانتوون)
2-واکسن ها ممکن است برای یک نوزاد متولد نشده مضر باشد و به طور کلی نباید به یک خانم باردار داده شود. با این حال، اگر مادر به بیماری مبتلا شود که این واکسن بتواند از آن جلوگیری کند، واکسینه نشدن مادر می تواند برای کودک بیشتر مضر باشد. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا شما باید این واکسن را دریافت کنید، به خصوص اگر خطر ابتلا به عفونت آنتراکس وجود داشته باشد.
اگر باردار هستید ، ممکن است نام شما در رجیستری بارداری ذکر شود. این برای ردیابی نتیجه حاملگی و ارزیابی اثرات واکسن آنتراکس بر روی کودک است.
3- مشخص نیست که واکسن آنتراکس به شیر مادر منتقل می شود یا اینکه می تواند به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر. در صورت شیردهی به پزشک خود بگویید.
4-این واکسن به صورت تزریق (شلیک) به عضله یا زیر پوست داده می شود.
5-واکسن آنتراکس برای پروفیلاکسی قبل از قرار گرفتن در معرض باکتری برای بزرگسالان از 18 تا 65 سال در شرایط زیر توصیه می شود:
افرادی که باکتریهای آنتراکس را در یک آزمایشگاه یا سایر محل ها، حمل می کنند.
افرادی که پوست و خز حیوانات را از مناطقی که شیوع انتراکس شایع است، حمل میکنند.
افرادی که گوشت یا سایر محصولات حیوانی را از مناطقی که شیوع انتراکس شایع است، حمل میکنند.
دامپزشکان که به کشورهایی سفر می کنند که سیاه زخم رایج است.
نیروهای نظامی در معرض خطر، هنگامی که ممکن است از انتراکس به عنوان سلاح بیولوژیکی استفاده شود.
6-هنگام استفاده پس از مواجهه، واکسن آنتراکس به همراه داروی آنتی بیوتیک تجویز می شود. حتماً در تمام مدت تجویز شده از آنتی بیوتیک استفاده کنید، حتی اگر احساس بهتر شدن دارید.
7-واکسن آنتراکس در یک سری تزریقات داده می شود. همچنین تجویز بوستر سالانه در سالی که احتمال در معرض قرار گرفتن با انتراکس وجود دارد، توصیه می شود. دستورالعمل پزشک یا برنامه بوستر را که توسط بخش بهداشتی محل زندگی شما توصیه می شود، دنبال کنید.
8-در صورت فراموش کردن دوز تقویت کننده با پزشک خود تماس بگیرید. دوز بعدی باید در اسرع وقت داده شود.
9-مطمئن شوید که تمام دوزهای توصیه شده این واکسن را دریافت می کنید. در صورت عدم دریافت سری کامل، ممکن است در برابر بیماری کاملاً محافظت نشوید.
10-در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. از یخ زدگی جلوگیری شود.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

دسته بارداری: D

مصرف در شیردهی

شیردهی: مشخص نیست که آیا در شیر مادر توزیع می شود (با احتیاط استفاده کنید).

اشکال دارو واکسن سیاه زخم

BioThrax

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.