اطلاعات دارویی متوپرولول

Metoprolol

متوپرولول Metoprolol


متوپرولول یک داروی بتا بلوکر می باشد که بر روی قلب و گردش خون اثر می گذارد .متوپرولول در درمان آنژین صدری و فشار خون بالا و پیشگیری از حمله قلبی بکار می رود.

مکانیسم اثر متوپرولول

متوپرولول یک مسدودکننده انتخابی گیرنده آدرنرژیک بتا - 1 می باشد. این اثر ترجیحی مطلق نیست. در غلظت های بالا ی پلاسما متوپرولول ، گیرنده های آدرنرژیک بتا-2 را هم مهار می کندکه عمدتا در ساختار عضلانی ریه و عروق قرار دارند .

فارماکودینامیک

متوپرولول یک آنتاگونیست آدرنرژیک رقابتی و انتخابی بتا-1 می باشد.متوپرولول مانند آتنولول دارای انحلال در چربی متوسط،عدم وجود فعالیت سمپاتومیمتیک داخلی و فعالیت ضعیف پایدارکننده غشائ می باشد.

فارماکوکینتیک

جذب متوپرولول سریع و کامل می باشد .حجم توزیع آن 3.2 تا 5.6 L/kg می باشد. پیوند متوپرولول به پروتئین کم ( 10%) است.
متابولیسم متوپرولول کبدی است و عمدتا توسط CYP2D6 متابولیزه می شود.
دفع CYP2D6 بطور عمده توسط تغییر شکل در کبد صورت می پذیرد.
نیمه عمر متوپرولول حدود 3 تا 4 ساعت می باشد.

مقدار مصرف متوپرولول

برای پیشگیری از آنژین صدری :

بزرگسالان: دوز اولیه:
100 میلی گرم خوراکی در 1 یا 2 دوز منقسم.دوز نگهدارنده: 100 تا 450 میلی گرم در روز.
فرم آهسته رهش با مقدار نهایی روزانه مشابه و بصورت تک دوز تجویز شود.

برای فشار خون بالا :

بزرگسالان:دوز اولیه: 100 میلی گرم خوراکی در 1 یا 2 دوز منقسم.دوز نگهدارنده: 100 تا 450 میلی گرم در روز.
فرم آهسته رهش با مقدار نهایی روزانه مشابه و بصورت تک دوز تجویز شود.

هشدارها

1-بتابلوکرها مانند متوپرولول ، می توانند باعث کاهش قدرت انقباض میوکارد و نارسایی قلبی ناگهانی و شوک کاردیوژنیک شوند.اگر علائم نارسایی قلبی بروز کرد ، در صورت لزوم دوز دارو کاهش داده شود یا مصرف دارو قطع گردد.
2-از قطع ناگهانی درمان با متوپرولول در بیماران عروق کرونری خودداری کنید زیرا می تواند سبب بروز تشدید علائم آنژین ، آنفارکتوس میوکارد ، آریتمی بطنی شود.
3- در مصرف طولانی مدت با متوپرولول نباید قطع مصرف متداول قبل از اعمال جراحی بزرگ صورت پذیرد هرچند ممکن است در طی عمل و بیهوشی عمومی تداخلاتی ایجادکند.
4-با مصرف متوپرولول ممکن است برادی کاردی شامل وقفه ضربان قلب ، بلوک قلبی و ایست قلبی رخ دهد که در بیماران دارای بلوک قلبی درجه اول ، اختلال عملکرد گره سینوسی این احتمال بالا می رود.اندازه گیری نبض و ضربان قلب در حین مصرف متوپرولول الزامی است . در صورت وقوع برادی کاردی دوز متوپرولول کاهش داده شود یا مصرف آن متوقف گردد.
5-بیماران دارای بیماری برونکواسپاتیک بطور کلی نباید از بتابلوکر ها از جمله متوپرولول استفاده کنند.
6- در بیماران مبتلا به دیابت ، با مصرف متوپرولول ممکن است علائم افت قند خون پوشانده شود.
7-اگر متوپرولول باید در فئوکروموسیتوما تجویز شودابتدا باید قبل از مصرف متوپرولول یک آلفا بلوکر تجویز شود. تجویز متوپرولول بتنهایی در فئوکروموسیتوما باعث افزایش فشار خون می شود.
8- در صورت بروز افسردگی مصرف متوپرولول قطع گردد.
9- در صورت اختلال عملکرد کلیه دوز مصرفی متوپرولول کاهش داده شود.

نکات قابل توصیه

ا- به بیماران توصیه کنید مصرف متوپرولول بصورت منظم و مداوم صورت پذیرد.متوپرولول را همراه غذا یا بلافاصله پس از صرف غذا میل کنید.در صورت فراموش کردن یک نوبت ، نوبت بعدی را دو برابر نکنید و از مصرف دوز فراموش شده چشم پوشی کنید.از قطع مصرف خودسرانه متوپرولول بپرهیزید.
2-تا زمان عادت کردن داروی متوپرولول از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند مانند کار با ماشین آلات و رانندگی خودداری کنید .
3-در حین مصرف متوپرولول هر گونه اختلال در تنفس را به پزشک خود اطلاع دهید.
4-پزشک و دندانپزشک خود را قبل از انجام هرگونه عمل جراحی از مصرف کردن متوپرولول آگاه کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز