اطلاعات دارویی واکسن ویروس انسفالیت ژاپنی

Japanese Encephalitis Virus Vaccine

واکسن ویروس انسفالیت ژاپنی Japanese Encephalitis Virus Vaccine

گروه دارو: واکسن ها

آنسفالیت ژاپنی یک بیماری جدی است که توسط ویروس ایجاد می شود. این عامل اصلی بروز آنسفالیت ویروسی (التهاب مغز) در آسیا است. انسفالیت عفونت غشای اطراف مغز و نخاع است. این عفونت اغلب فقط علائم خفیفی ایجاد می کند ، اما تورم طولانی مدت مغز می تواند باعث آسیب دائمی مغز یا مرگ شود.

ویروس آنسفالیت ژاپنی توسط پشه ها حمل و پخش می شود.

واکسن آنسفالیت ژاپنی SA14-14-2 برای پیشگیری از این بیماری در بزرگسالان و نوجوانانی که حداقل 17 سال سن دارند ، استفاده می شود.

این واکسن با قرار دادن بدن در معرض مقادیر کم ویروس اثر می کند. در معرض مقدار کمی ویروس موثر است  که باعث توسعه ایمنی بدن در برابر ویروس می شود. این واکسن عفونت فعال که قبلاً در بدن ایجاد شده است را درمان نمی کند.

استفاده از این واکسن برای افرادی که در مناطقی که آنسفالیت ژاپنی شایع هست زندگی می کنند یا به این مناطق سفر می کنند یا مکان هایی که اخیراً اپیدمی  بیماری رخ داده است ، توصیه می شود.

افراد  باید حداقل 1 هفته قبل از ورود به منطقه ای كه احتمالاً در معرض ویروس هستند واكسن و دوز تقویت كننده را دریافت كنند.

همه کسانی که به آسیا سفر می کنند نیازی به دریافت واکسن آنسفالیت ژاپنی ندارند. دستورالعمل های پزشک یا توصیه های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) را دنبال کنید.

این واکسن همچنین برای افرادی که در یک آزمایشگاه تحقیقاتی کار می کنند و ممکن است در اثر حوادث  یا استنشاق قطرات ویروسی در هوا در معرض ویروس آنسفالیت ژاپنی قرار گیرد توصیه می شود.

مانند هر واکسن ، واکسن آنسفالیت ژاپنی ممکن است در همه افراد محافظت در برابر بیماری را ایجاد نکند.

مکانیسم اثر

این واکسن باعث القای تولید آنتی بادی هایی می گردد که باعث خنثی سازی ویروس آنسفالیت ژاپنی می شوند. پاسخ آنتی بادی  بدن با استفاده از تست  خنثی سازی آنتی بادی پلاک 50٪ اندازه گیری می شود (PRNT50). آستانه 1: 10 مصونیت محافظ در نظر گرفته شده است.

فارماکوکینتیک

شروع عمل:

ایمنی محافظتی در ≥ 95 از کودکان و بزرگسالان (<65 سال) 28 روز پس از دوز واکسن دوم مشاهده شد.

مدت زمان عمل:

ایمنی حفاظتی درتقریبا 80  تا 85 از بزرگسالان 12 تا 36 ماه پس از شروع سری دو دوز مشاهده شد. در 96٪ از بزرگسالان ، محافظت 6 سال بعد از دوز یادآور و 15 ماه پس از اولین دوز ازدو دوز طول می کشد. در كودكان ، تا 24 ماه بعد از دوز تقویت كننده 100٪  محافظت گزارش شده است. مدل سازی فارماکودینامیکی مدت زمان محافظت را در کودکان 9 سال را نشان می دهد .

موارد مصرف واکسن ویروس انسفالیت ژاپنی

پیشگیری از آنسفالیت ژاپنی: ایمن سازی فعال علیه آنسفالیت ژاپنی (JE) برای افرادبا سن  2 ماه و بیش تر.

کمیته مشورتی در مورد اقدامات ایمن سازی (ACIP) واکسیناسیون را برای افراد زیر توصیه می کند:

- افرادی که به مناطقی اندمیک بیماری غالباً مسافرت می کنند

- افرادی که یک ماه یا بیشتر در مناطق آندمیک می گذرانند

- کارگران آزمایشگاهی که ممکن است در معرض ویروس JE غیر از ویروس واکسن SA14-14-2 JE قرار گیرند. برای کسانی که با ویروس SA14-14-2 JE کار می کنند ، واکسیناسیون باید برای کسانی که با غلظت زیاد یا حجم زیاد ویروس  کار می کنند در نظر گرفته شود. توجه: واكسیناسیون لازم برای كارگرانی كه نمونه های بالینی معمول را انجام می دهند ، لازم نیست.

- افرادی که برای مدت زمان کوتاه تری سفر می کنند (به عنوان مثال ، <1 ماه)  در معرض افزایش خطر قرار دارند بر اساس مدت زمان سفر ، فصل ، مکان ، فعالیت ها ، محل های اقامت یا افرادی که برنامه سفر نامشخص دارند ، باید واکسیناسیون را در نظر بگیرند. توجه: برای مسافرینی با ریسک کم توصیه نمی شود (به عنوان مثال ، افرادی که به طور کوتاه تر مسافرت می کنند و فقط به مناطق شهری یا دوره های خارج از فصول انتقال ویروس JE کاملا مشخص شده است).

مقدار مصرف واکسن ویروس انسفالیت ژاپنی

دوز معمول بزرگسالان برای پیشگیری از ویروس انسفالیت ژاپنی:

سری اولیه: دو دوز 0.5 میلی لیتری به طور عضلانی با فاصله 28 روز ازهم

دوز تقویت کننده: اگر سری 2 دوز اولیه بیش از 1 سال قبل از آن کامل شده باشد و احتمالاً قرار گرفتن در معرض ویروس آنسفالیت ژاپنی (JEV) ادامه یابد ، ممکن است دوز تقویت کننده ایجاد شود.

نظرات: ایمن سازی اولیه باید حداقل 1 هفته قبل از قرار گرفتن در معرض احتمالی تکمیل شود.

دوز معمول کودکان برای پیشگیری از ویروس انسفالیت ژاپنی:

سری های اولیه:

3 سال و بالاتر: دو دوز 0.5 میلی لیتر به طور عضلانی با فاصله 28 روز از هم

2 ماه تا کمتر از 3 سال: دو دوز 0.25 میلی لیتر به طور عضلانی با فاصله  28 روز از هم

دوز تقویت کننده:

17 سال و بالاتر: ممکن است اگر سری 2 دوز اولیه بیش از 1 سال از قبل کامل شده باشد و احتمالاً قرار گرفتن در معرض ویروس آنسفالیت ژاپنی (JEV) ادامه یابد ، ممکن است دوز تقویت کننده داده شود.

2 ماه تا کمتر از 17 سال: ایمنی و ایمیوژنسیته دوز تقویت کننده ارزیابی نشده است.

نظرات: سری ایمن سازی اولیه باید حداقل 1 هفته قبل از قرار گرفتن در معرض احتمالی تکمیل شود.

موارد منع مصرف

واکنش آلرژیک شدید به دوز قبلی واکسن ، یا هرگونه واکسن ویروس آنسفالیت ژاپنی دیگر یا هر مؤلفه واکسن از جمله پروتامین سولفات.

برچسب زدن کانادایی: موارد منع مصرف اضافی (در برچسب زدن ایالات متحده): حساسیت به دوز قبلی واکسن یا به هر مؤلفه ای از فرمول. شرایط تب شدید حاد

عوارض جانبی واکسن ویروس انسفالیت ژاپنی

اگر بعد از اولین  دریافت واکسن عکس العمل آلرژیک تهدید کننده زندگی دارید ، نباید دوز تقویت کننده دریافت کنید.

پس از دریافت این واکسن ،  همه عوارض جانبی را پیگیری کنید. در صورت دریافت دوز تقویت کننده ، لازم است به پزشک بگویید که آیا تزریق های قبلی عوارض جانبی ایجاد کرده است یا خیر.

آلوده شدن به ویروس آنسفالیت ژاپنی برای سلامتی  بسیار خطرناک تر از دریافت این واکسن است. با این حال ، مانند هر دارویی ، این واکسن می تواند عوارض جانبی ایجاد کند اما خطر عوارض جانبی جدی بسیار کم است.

در صورت بروز هر یک از این علائم واکنش آلرژیک مانند کهیر؛ تنفس دشوار ,سرگیجه ، ضعف ، ضربان قلب سریع؛ تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو فورا کمک پزشکی در یافت کنید.

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • - سردرد ، احساس خستگی؛
 • - درد عضلانی ، کمردرد؛
 • - تب کم ، لرز ، علائم آنفولانزا؛
 • - علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی ، عطسه ، گلو درد ، سرفه.
 • - خارش خفیف یا بثورات پوستی.
 • - حالت تهوع ، اسهال؛
 • - درد ، قرمزی ، حساسیت یا توده ی سفت در محل تزریق دارو

 

هشدارها

قبل از مصرف داروی واکسن ویروس انسفالیت ژاپنی اگر قبلاً واكنش آلرژيک تهديد كننده  زندگي در مورد هر واكسن حاوي ويروس آنسفاليت ژاپني داشته ايد ، نبايد اين واكسن را دريافت كنيد.

در صورت وجود هر یک از این شرایط  ، ممکن است تزریق واکسن شما به تعویق بیفتد یا اصلاً تجویز نشود:

 • اختلال خونریزی یا لخته شدن خون
 • سیستم ایمنی ضعیف ناشی از بیماری یا با مصرف داروهای خاص یا دریافت معالجه سرطان.

نکات قابل توصیه

در صورت سرماخوردگی جزئی هنوز می توانید واکسن دریافت کنید. در صورت بیماری شدیدتر با تب یا هر نوع عفونت ، صبر کنید تا قبل از دریافت این واکسن بهتر شوید.

واکسن ها ممکن است برای نوزاد متولد نشده مضر باشد و به طور کلی نباید به یک خانم باردار داده شود. با این حال ، واکسینه نشدن مادر ممکن است برای کودک مضر تر باشد و موجب احتمال بیشتر ابتلای کودک به بیماری شود که واکسن می تواند از آن جلوگیری کند.  پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا  باید این واکسن را دریافت کنید ، به خصوص اگر در معرض خطر بالای عفونت ویروس آنسفالیت ژاپنی هستید.

در حین شیر دهی بدون اطلاع پزشک واکسن را دریافت نکنید.

علاوه بر دریافت واکسن آنسفالیت ژاپنی ، از لباسهای محافظتی ، دافع حشرات و پشه بند در اطراف تخت خود استفاده کنید تا بیشتر از گزش پشه که می تواند شما را به ویروس آنسفالیت ژاپنی آلوده کند ، جلوگیری کنید.

در صورت از دست دادن دوز تقویت کننده یا در صورت عدم برنامه ، با پزشک خود تماس بگیرید. دوز بعدی باید در اسرع وقت داده شود. نیازی به شروع مجدد نیست.

مطمئن باشید که تمام دوزهای توصیه شده این واکسن را دریافت خواهید کرد. در صورت عدم دریافت سری کامل ، ممکن است کاملاً از بیماری محافظت نشود.

برای تزریق عضلانی است. دارو نباید به صورت وریدی ,زیرجلدی یا داخل پوست  تزریق شود. قبل از استفاده به خوبی تکان دهید تا یک سوسپانسیون همگن ایجاد شود. در صورت تغییر رنگ و یا ماندن ذرات از مواد استفاده نکنید. با واکسن یا تزریق دیگر مخلوط نشود. برای هر تزریق باید از سوزن و سرنگ جدا استفاده شود.

محل مورد نظر برای تجویز عضله دلتوئید است. برای جلوگیری از صدمات مرتبط با سنکوپ ، بیماران باید هنگام نشستن یا دراز کشیدن واکسینه شوند.

شرایط نگهداری

در بسته بندی اصلی و  در یخچال در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد (35  تا 46 درجه فارنهایت) نگهداری کنید. فریز نکنید. از نور محافظت کنید.  یک مایع شفاف با رسوب سفید  رنگ را می توان در حین ذخیره سازی مشاهده کرد.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

این دارو فقط در صورت لزوم باید در دوران بارداری استفاده شود.

AU TGA دسته حاملگی: B1

دسته بارداری FDA در ایالات متحده: B

مصرف در شیردهی

احتیاط توصیه می شود.

دفع شده در شیر انسان: ناشناخته است.

دفع شده در شیر حیوانات: داده ها در دسترس نیست.

اشکال دارو واکسن ویروس انسفالیت ژاپنی

Ixiaro

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.