اطلاعات دارویی واکسن تب زرد

Yellow fever vaccine

واکسن تب زرد Yellow fever vaccine

گروه دارو: واکسن ها

تب زرد یک بیماری جدی است که توسط ویروسی ایجاد می شود که از طریق نیش یک پشه آلوده گسترش می یابد. تب زرد می تواند باعث تب و بیماری مانند آنفولانزا، زردی (زردی چشم و پوست)، نارسایی کبد، نارسایی ریه، نارسایی کلیه، استفراغ خون و احتمالاً مرگ شود.

واکسن تب زرد برای افرادی که قصد زندگی یا سفر به مناطقی که تب زرد وجود ان در ان ناحیه ناشناخته است را دارند، یا افرادی که از طریق دیگری در معرض خطر تماس با ویروس هستند، توصیه می شود.

این واکسن برای جلوگیری از تب زرد در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 9 ماه سن دارند، استفاده می شود. واکسن با قرار دادن شما در معرض مقدار کمی ویروس عمل می کند، و این باعث می شود بدن ایمنی علیه بیماری ایجاد می کند. این واکسن عفونت فعال که قبلاً در بدن ایجاد شده است را درمان نمی کند.

واكسن را باید حداقل 10 روز قبل از ورود به منطقه ای كه احتمالاً در معرض ویروس هستید، دریافت كنید.

این واکسن همچنین برای افرادی که در یک آزمایشگاه تحقیقاتی کار می کنند و ممکن است به صورت تصادفی از طریق سوزن یا استنشاق قطرات ویروسی در هوا در معرض ویروس تب زرد قرار گیرند، توصیه می شود.
مانند هر واکسن دیگری، واکسن تب زرد ممکن است از هر فردی در مقابل بیماری، محافظت نکند.

مکانیسم اثر

واکسن تب زرد یک واکسن زنده است که ایمن سازی فعال در برابر عفونت تب زرد را با سرعت پاسخ دهی ایمنی مؤثر تقریباً 100٪ بیماران ارائه می دهد.

فارماکودینامیک

شروع اثر
تغییر سرولوژی: 10 تا 14 روز
مدت زمان اثر
بیشتر از 30 سال (احتمالاً محافظت در طول عمر)

موارد مصرف واکسن تب زرد

پیشگیری از تب زرد: ایمن سازی فعال در برابر ویروس تب زرد، در درجه اول در بین افرادی که سفر یا زندگی در مناطقی می کنند که عفونت تب زرد در ان وجود دارد، و کارگران آزمایشگاهی که ممکن است در معرض ویروس باشند. واکسیناسیون ممکن است برای برخی از مسافران بین المللی نیز لازم باشد.

مقدار مصرف واکسن تب زرد

دوز معمول بزرگسالان برای پروفیلاکسی از تب زرد
0.5 میلی لیتر به صورت زیر جلدی
-دوز تقویت کننده ممکن است به بیمارانی که حداقل 10 سال قبل واکسینه شده اند و در معرض خطر بالای عفونت تب زرد قرار دارند، داده شود.
دوز معمولی کودکان برای پروفیلاکسی از تب زرد
9 ماه و بالاتر: 0.5 میلی لیتر زیر جلدی
-دوز تقویت کننده ممکن است به بیمارانی که حداقل 10 سال قبل واکسینه شده اند و در معرض خطر بالای عفونت تب زرد قرار دارند، داده شود.

موارد منع مصرف

-حساسیت به هر یک از مواد تشکیل دهنده یا تخم مرغ
-سن کمتر از 9 ماه
-خانمهای شیرده که به نوزادان کمتر از 9 ماه شیر می دهند.
-بیماران با سیستم ایمنی سرکوب شده

عوارض جانبی واکسن تب زرد

> 10٪:
سیستم عصبی: سردرد، ضعف
عصبی عضلانی و اسکلتی: Asthenia، میالژی
متفرقه: تب
1٪ تا 10٪: پوستی: راش پوستی
فرکانس تعریف نشده است: محلی: اریتما در محل تزریق، ورم موضعی (در محل تزریق)، درد در محل تزریق
<1٪، postmarketing ، و / یا گزارش موردی: آنسفالومیلیت حاد منتشر، آنافیلاکسی، فلج عصب کرانیال، سندرم گیلین باره، ازدیاد حساسیت در محل تزریق، واکنش ازدیاد حساسیت، تشکیل تاول در محل تزریق، توده باقیمانده در محل تزریق، کهیر، بیماری عصبی مرتبط با واکسن تب زرد (نادر)، بیماری ویسروتروپیک مرتبط با واکسن تب زرد (نادر است؛ ممکن است با نارسایی چند عضو همراه باشد)

Corticosteroids (Systemic), Immunosuppressants,  Tisagenlecleucel, Tuberculin Tests, Vaccines (Live),

هشدارها

1-سنکوپ با استفاده از واکسن های تزریقی گزارش شده است و ممکن است منجر به آسیب جدی ثانویه شود (به عنوان مثال، شکستگی جمجمه، خونریزی مغزی). به طور معمول در بزرگسالان و افراد جوان و در مدت 15 دقیقه پس از واکسیناسیون گزارش می شود. برای جلوگیری از صدمات افتادن و ترمیم پرفیوژن مغزی در صورت بروز سنکوپ باید روش هایی انجام شود.
2-موارد ایزوله آنسفالیت پس از واکسن (برخی کشنده) در طی 30 روز پس از تجویز گزارش شده است. عوامل خطر شامل سن کمتر از 9 ماه ، سن بیشتر از 60 سال و نقص ایمنی است.
3-موارد منع مصرف تولید کننده شامل استفاده در نوزادان کمتر از 9 ماه به دلیل خطر ابتلا به آنسفالیت است. CDC استفاده در نوزادان 6 تا 8 ماه را وقتی که در معرض قرارگیری احتمالی با ویروس تب زرد قابل اجتناب است و ریسک عفونت وجود دارد، اجازه می دهد.

نکات قابل توصیه

1-در صورت داشتن واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی، پس از اولین تزریق، نباید واکسن تقویت کننده دریافت کنید.
2-اگر تا به حال واكنش آلرژیك تهدید كننده زندگی نسبت به واكسن تب زرد داشته اید یا اگر شرایط زیر را دارید، نباید این واكسن را دریافت كنید:
حساسیت به ژلاتین، تخم مرغ یا پروتئین های مرغی
سرطان، لوسمی یا لنفوما
سیستم ایمنی ضعیف ناشی از بیماری (مانند سرطان یا HIV)، یا با مصرف داروهای خاصی مانند استروئیدها
اختلالی مانند میاستنی گراویس
یک بیماری یا تومور غده تیموس یا اگر تیموس شما با جراحی خارج شده باشد.
اگر پیوند دریافت کرده اید
اگر در معرض خطر زیادی برای تب زرد هستید، ممکن است لازم باشد واکسن را دریافت کنید حتی اگر به تخم مرغ یا محصولات مرغ حساسیت دارید. پزشک شما می تواند واکسن را در چندین دوز کوچک برای جلوگیری از واکنش آلرژیک به شما بدهد.
3-در موارد خاص، پزشک یا مقام بهداشتی می توانند تشخیص دهند که کودک بین 6 تا 9 ماه باید واکسن تب زرد دریافت کند. كودكان كمتر از 6 ماه نباید این واكسن را دریافت كنند.
4-برای اطمینان از اینکه واکسن تب زرد برای شما بی خطر است، اگر تاکنون موارد زیر را تجربه کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید:
تشنج
یک اختلال عصبی یا بیماری مؤثر بر مغز (یا اگر واکنشی به واکسن قبلی داشته اید)
یک اختلال خونریزی یا لخته شدن خون مانند هموفیلی
سندرم گیلن باره
حساسیت به لاتکس
5-این واکسن به صورت تزریق (شلیک) به عضله داده می شود.
6-واکسن تب زرد هر 10 سال یکبار به افرادی داده می شود که در معرض خطر بالای تب زرد قرار دارند. اولین دوز را می توان به کودکی داد که حداقل 9 ماه داشته باشد. برنامه تقویت کننده فرد ممکن است با این دستورالعمل ها متفاوت باشد. دستورالعمل پزشک یا برنامه ای را که توسط بخش بهداشت محلی یا مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می شود، دنبال کنید.
7-بعد از دریافت واکسن، از کلینیکی که واکسن تب زرد خود را دریافت می کنید، یک گواهی بین المللی واکسیناسیون (کارت زرد) به شما داده می شود. برای ورود به برخی از کشورها به این کارت به عنوان اثبات واکسیناسیون نیاز دارید. این کارت 10 روز پس از دریافت واکسیناسیون معتبر می شود و 10 سال اعتبار دارد.
8-واکسن تب زرد می تواند منجر به نتایج نادرست در آزمایش خون برای dengue یا آنسفالیت ژاپنی شود. اگر در طی 4 تا 6 هفته گذشته واکسن تب زرد دریافت کرده اید، به پزشک معالج خود بگویید.
9-علاوه بر دریافت واکسن تب زرد ، از لباسهای محافظتی، دافع حشرات و استفاده از پشه گیر در اطراف تخت خود استفاده کنید تا از گزش پشه که می تواند شما را به ویروس تب زرد آلوده کند، جلوگیری کنید.
10-در صورت ادامه مسافرت یا زندگی در مناطقی که تب زرد رایج است، باید هر 10 سال یک بار تقویت کننده واکسن تب زرد دریافت کنید.
11-شرایط نگهداری:
در یخچال نگهداری شود؛ از یخ زدگی محافظت شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

مشخص نیست که آیا واکسن تب زرد به یک نوزاد متولد نشده آسیب خواهد رساند. با این حال، اگر در دوران بارداری در معرض خطر زیادی از ابتلا به تب زرد قرار دارید، پزشک باید تشخیص دهد که آیا شما به این واکسن احتیاج دارید یا خیر.

مصرف در شیردهی

در صورت شیر دادن به نوزاد، نباید این واکسن را دریافت کنید.

اشکال دارو واکسن تب زرد

Stamaril, YF-Vax

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.