اطلاعات دارویی متولازون

Metolazone

توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .

متولازون Metolazone

English

متولازون یک تیازید دیورتیک (مدر) می باشد که که مانع جذب بیش از حد نمک می شود و از احتساب مایعات جلوگیری می کند.متولازون در درمان احتباس مایعات (ادم یا خیز) در نارسایی احتقانی قلب یا اختلالات کلیوی مانند سندروم نفروتیک استفاده می شود. متولازون همچنین در درمان فشار خون بالا نیز بکار می رود.

مکانیسم اثر متولازون

عمل متولازون نتیجه مداخله درمکانیسم بازجذب الکترولیت توبولار کلیوی می باشد ،ممانعت از بازجذب سدیم دفع شده در بخش دیستال کلیوی و نتیجتا افزایش دفع آب و سدیم ، پتاسیم و یون هیدروژن) صورت می پذیرد.

فارماکودینامیک

متولازون از مدرهای کینازولین با خصوصیات عمومی مشابه مدرهای تیازید میباشد.

فارماکوکینتیک

متولازون پس از مصرف خوراکی حداکثر غلظت پلاسمایی بعد از 2 تا 4 ساعت بدست می آید.50 تا 70% به اریتروسیت ها ، بیش از 33% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.
متولازون ذاتا تحت متابولیسم قرار نمی گیرد.70 تا 95% بدون تغییر از طریق ادرار دفع می شود.

موارد مصرف متولازون

فشار خون بالا , خیز یا ادم

مقدار مصرف متولازون

برای فشار خون بالا : بزرگسالان:
مقدار اولیه: 2.5 mg خوراکی یک بار در روز(Zaroxolyn) یا 0.5 mg خوراکی یک بار در روز (Mykrox).
برای خیز یا ادم : بزرگسالان:
مقدار اولیه: 5 mg خوراکی یک بار در روز(Zaroxolyn) یا 0.5 mg خوراکی یک بار در روز (Mykrox).

هشدارها

1-بندرت، بدنبال مصرف مقادیر اولیه تیازید ها شامل متولازون کاهش شدید الکترولیت های بدن یا کاهش پتاسیم سرم رخ می دهد . لذا در صورت بروز زود هنگام علائم عدم تعادل الکترولیت شدید، مصرف متولازون قطع شود و فورا درمانهای حمایتی آغاز گردد.
2-کاهش پتاسیم سرم با علائمی نظیر خستگی، ضعف، کرامپ، اختلال در ضربان قلب مشخص می شود.در حین مصرف متولازون ، اندازه گیری پتاسیم سرم در فواصل منظم ضروری است.
3-حساسیت متقاطع با متولازون در افرادیکه سابقه حساسیت به داروهای مشتق سولفونامید ، تیازیدها ، یا کینتازون دارند ممکن است اتفاق بیافتد.

نکات قابل توصیه

1-از مصرف متولازون با نام های تجاری مختلف خودداری کنید.
2-متولازون ممکن است گلوکز خون را بالا برده و منجر به هایپرگلایسمی( قتد خون بالا) و وجود گلوکز در ادرار در بیماران دیابتی یا مستعد دیابت شود.
3-مدرهای تیازیدی از جمله متولازون توانایی فعال کردن و یا تشدید لوپوس اریتماتوز را دارند.
4-متولازون را طبق دستور پزشک مصرف نمایید و هر گونه عارضه ناخواسته ای را سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد منع مصرف متولازون

بی ادراری , کومای کبدی , پیش کوما

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز