اطلاعات دارویی متیل ارگونوین

Methylergonovin

متیل ارگونوین Methylergonovin


متیل ارگونوین دارویی از دسته آلکالوئیدهای ارگوت می باشد. متيل ارگونوين جهت پيشگيری و درمان خونريزی پس از زايمان و يا سقط جنين کاربرد دارد. این دارو با تاثیر بر عضلات صاف رحم ، باعث بهبود تونیسیته عضلات (حالت انقباضی پایه و حداقلی عضله در هنگام استراحت) و همچنین افزایش قدرت و زمان انقباضات رحم می شود.

مطالب مرتبط :
حاملگی پر خطر و مراقبت های لازم 
گیاهان خطرناک در دوران بارداری

مکانیسم اثر

به عنوان محرک رحم :
متیل ارگونوین به طور مستقیم عضله رحم را تحریک می کند تا نیرو و فرکانس انقباضات را افزایش دهد. انقباض دیواره رحم در اطراف عروق خونریزی دهنده در محل جفت باعث ایجاد هموستاز و متوقف شدن خونریزی می شود.
به عنوان منقبض کننده عروقی :
متیل ارگونوین، مانند سایر آلکالوئیدهای ارگوت، با تحریک گیرنده های آلفا آدرنرژیک و سروتونین و مهار آزادسازی فاکتورهای شل کننده با منشا اندوتلیال، باعث انقباض عروقی می شود.

فارماکودینامیک

متیل ارگونووین به طور مستقیم بر عضلات صاف رحم عمل می کند و تونیسیته، سرعت و دامنه انقباضات ریتمیک را افزایش می دهد. بنابراین، با ایجاد یک اثر انقباضی سریع و پایدار سبب کوتاه شدن مرحله سوم زایمان و کاهش میزان خونریزی می شود.

فارماکوکینتیک

• فراهمی زیستی: 60٪در فرم خوراکی؛ 78٪ در فرم تزریقی
زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی: 30 دقیقه
حداکثر غلظت پلاسمایی: 3 نانوگرم در میلی لیتر
شروع اثر: 5-15 دقیقه پس از تجویز خوراکی، 2 تا 5 دقیقه پس از تزریق عضلانی، و بلافاصله پس از تزریق وریدی
مدت زمان اثر: 3 ساعت (در تجویز خوراکی) ؛ 3 ساعت (در تجویز عضلانی)؛ 45 دقیقه (در تجویز وریدی)
حجم توزیع: 39-73 لیتر
پاک سازی پلاسما از دارو : 4.5± 14.4لیتر در ساعت
متوسط نیمه عمر حذف: 3.39 ساعت
متابولیسم: کبدی
دفع: ادرار و مدفوع

موارد مصرف متیل ارگونوین

1-پس از تولد کودک، جهت کمک به خروج جفت
2-کمک به کنترل خونریزی و بهبود انقباض عضلانی در رحم بعد از زایمان

مقدار مصرف متیل ارگونوین

*بزرگسالان:
عضلانی:
0.2 میلی گرم پس از خروج کتف نوزاد ، خروج جفت یا در دوره جمع شدن رحم. در صورت لزوم در فواصل زمانی 2-4 ساعت تکرار شود.
وریدی :
0.2 میلی گرم، به آرامی در مدت زمان حداقل 60 ثانیه تزریق می شود.
خوراکی:
یک قرص 0.2 میلی گرمی در طی دوره جمع شدن رحم، 3 یا 4 بار در روز برای حداکثر 1 هفته.
*کودکان:
ایمنی و اثربخشی دارو در کودکان تائید نشده است.

موارد منع مصرف

 بارداری ، فشار خون بالا ، مسمومیت بارداری

عوارض جانبی متیل ارگونوین

عوارض جانبی با شیوع نامشخص:
قلب و عروق: آنژین پکتوریس ، بلوک دهلیزی بطنی ، برادی کاردی ، تصادف عروقی مغزی ، درد قفسه سینه ، وازواسپاسم عروق کرونر ، فشار خون بالا ، افت فشار خون ، ترومبوفلبیت موضعی ، سکته قلبی ، تپش قلب ، پارستزی ، تاکی کاردی ، وازاسپاسم ، فیبریلاسیون بطنی
سیستم عصبی مرکزی: سرگیجه ، توهم ، سردرد ، تشنج
پوستی: بثورات پوستی
غدد درون ریز و متابولیک: مسمومیت با آب
دستگاه گوارش: درد شکم ، اسهال ، حالت تهوع ، طعم ناخوشایند دهان ، استفراغ
دستگاه ادراری تناسلی: هماچوری
حساسیت بیش از حد: آنافیلاکسی
عصبی - عضلانی و اسکلتی: گرفتگی عضلات پا
گوشی: وزوز گوش
تنفسی: تنگی نفس ، گرفتگی بینی

آبامتاپیر: ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). تداخل رده X: منع مصرف همزمان
آگونیست های آلفا / بتا: مشتقات ارگوت ممکن است اثر فشار خون آگونیست های آلفا / بتا را افزایش دهند. مشتقات ارگوت ممکن است اثر انقباض عروقی آگونیست های آلفا / بتا را افزایش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
آگونیست های آلفا 1: مشتقات ارگوت ممکن است اثر فشار خون آگونیست های آلفا 1 را افزایش دهند. مشتقات ارگوت ممکن است اثر انقباض عروقی آگونیست های آلفا 1 را افزایش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
محصولات ترکیبی ضد ویروس هپاتیت سی: ممکن است غلظت سرمی مشتقات ارگوت را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
بتا بلاکرها: ممکن است اثر انقباض عروقی مشتقات ارگوت را افزایش دهد. مدیریت: در صورت امکان از همكاری مسدود كننده های بتا و مشتقات ارگوت خودداری كنید. اگر نمی توان از مصرف همزمان جلوگیری کرد ، بیماران را از نظر وجود انقباض عروق محیطی بیش از حد کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان
کوبیستات: ممکن است غلظت سرمی متیل ارگونوین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
مهارکننده های CYP3A4 (قوی): ممکن است سوخت و ساز بدن سوبستراهای CYP3A4 را کاهش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). مدیریت: اجتناب از این ترکیب را در نظر بگیرید. برخی از ترکیبات به طور خاص توسط تولید کنندگان منع می شوند. برخی تولیدکنندگان نیز ممکن است تنظیم دوز را توصیه کنند. تداخل رده D: اصلاح درمان
دلاوردین: ممکن است غلظت سرمی متیل ارگونووین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
فوسیدیک اسید (سیستمیک): ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). تداخل رده X: منع مصرف همزمان
ایتراکونازول: ممکن است غلظت سرمی متیل ارگونووین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
کتوکونازول (سیستمیک): ممکن است غلظت سرمی متیل ارگونووین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
لیسوراید: ممکن است اثر نامطلوب یا سمی مشتقات ارگوت را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
آنتی بیوتیک های ماکرولید: ممکن است غلظت سرمی مشتقات ارگوت را افزایش دهد. کابرگولین و کلاریترومایسین ممکن است تداخل داشته باشند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
نفازودون: مشتقات ارگوت ممکن است اثر سروتونرژیک نفازودون را افزایش دهند. این می تواند منجر به سندرم سروتونین شود. نفازودون ممکن است غلظت سرمی مشتقات ارگوت را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
نیتروگلیسیرین: مشتقات ارگوت ممکن است اثر گشادی عروقی نیتروگلیسیرین را کاهش دهند. این مورد در بیماران تحت درمان آنژین نگران کننده است. نیتروگلیسیرین ممکن است غلظت سرمی مشتقات ارگوت را افزایش دهد. تداخل رده X:منع مصرف همزمان
پوساکونازول: ممکن است غلظت سرمی متیل ارگونووین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
مهارکننده های پروتئاز: ممکن است غلظت سرمی مشتقات ارگوت را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
روکسیترومایسین: ممکن است غلظت سرمی مشتقات ارگوت را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
آگونیست های گیرنده سروتونین 5HT1D (تریپتان ها): مشتقات ارگوت ممکن است اثر انقباض عروقی آگونیست های گیرنده سروتونین 5HT1D (تریپتان ها) را افزایش دهند. آگونیست های گیرنده سروتونین 5HT1D (تریپتان ها) ممکن است اثر انقباض عروقی مشتقات ارگوت را افزایش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
استیریپنتول: ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). مدیریت: استفاده از استیریپنتول با سوبستراهای CYP3A4 که دارای پنجره درمانی باریکی هستند ، به دلیل افزایش خطر اثرات نامطلوب و مسمومیت ، باید از آنها اجتناب شود. هر سوبسترای CYP3A4 که با استیریپنتول استفاده می شود ، نیاز به نظارت دقیق دارد. تداخل رده D: اصلاح درمان
وریکونازول: ممکن است غلظت سرمی متیل ارگونوین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

هشدارها

• بیماران حساس به سایر مشتقات ارگوت ممکن است به این دارو نیز حساسیت داشته باشند، هرچند تفاوت هایی میان آلکالوئیدهای ارگوت از نظر امکان ایجاد اثرات مغزی ، منقبض کننده رحمی و انقباض عروقی وجود دارد.
• این دارو نباید قبل از خروج جفت مورد استفاده قرار گیرد. تجویز قبل از این زمان ممکن است باعث محبوس ماندن جفت در رحم یا عدم تشخیص دوقلو باردار بودن به علت انقباض بیش از حد رحم شود.
• تجویز آلکالوئیدهای ارگوت در دوزهای بالاتر از مقدار توصیه شده یا برای مدت طولانی تر از حد معمول به مادر باعث افزایش ریسک سمیت مزمن در نوزاد می شود.
متیل ارگونوین نباید به طور منظم به صورت داخل وریدی تجویز شود زیرا ممکن است باعث القای ناگهانی پر فشاری خون و حوادث مغزی-عروقی شود.
اگر تزریق داخل وریدی به عنوان یک اقدام نجات بخش ضروری محسوب شود، باید با استفاده از نظارت دقیق بر فشار خون و به آرامی در طول دوره زمانی بیشتر از 60 ثانیه مصرف شود.
• از تزریق داخل شریانی دارو باید شدیدا اجتناب شود.

نکات قابل توصیه

• در صورت وجود هر یک از این علائم واکنشی آلرژیک، به کمک اورژانسی نیاز دارید: کهیر؛ دشواری در تنفس ؛ تورم چهره، لب ها، زبان یا گلو.
در صورت بروز علائم زیر با دکتر تماس بگیرید :
- افزایش فشار خون (سردرد شدید، تاری دید، وزوز گوش، اضطراب، تنگی نفس)
- درد قفسه سینه، عرق کردن، تپش قلب و یا لرزش در قفسه سینه
- تشنج
- احساس بی حالی، احساس سوزن شدن یا سردی در انگشتان
- سردرگمی، توهم، مشکلات بینایی
- خون در ادرار
- احساس سرگیجه
در صورت داشتن حساسیت نسبت به متیل ارگونوین یا داشتن هر یک از موارد زیر از این دارو استفاده نکنید:
فشار خون بالا
- مسمومیت بارداری یا پر فشاری خون دوران بارداری یا پره اکلامپسی
- اگر نوزاد شما هنوز متولد نشده باشد .
برای اطمینان از اینکه متیل ارگونوین برای شما ایمن است، به پزشک خود هر یک از موارد زیر را اطلاع دهید:
- بیماری کبد یا کلیه
- عوامل خطرساز برای بیماری های عروق کرونر (دیابت، یائسگی، سیگار کشیدن، اضافه وزن، فشار خون بالا یا کلسترول بالا، داشتن سابقه خانوادگی بیماری عروق کرونر)
• دارو را دقیقا همانطور که توسط پزشک تجویز شده است استفاده نمایید. در مقادیر بیشتر یا کمتر یا طولانی تر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید. دستورالعمل روی برچسب داروی خود را دنبال کنید.
• تزریق متیل ارگونووین به داخل عضله یا به داخل ورید انجام می شود. در صورت نیاز، این تزریق را در حالی که در اتاق زایمان هستید و برای مدت کوتاهی پس از تولد نوزادتان، دریافت کنید.
• متیل ارگونوین خوراکی به عنوان قرص 3 یا 4 بار در روز به مدت حداکثر 1 هفته پس از تولد نوزاد شما مصرف می شود. دستورالعمل های دکتر خود را دنبال کنید.
متیل ارگونوین نباید بیش از یک هفته استفاده شود، مگر اینکه پزشک دستور دهد.
• دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت، گرما و نور حفظ کنید.
• به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی شما فرا رسیده باشد دوز فراموش شده را مصرف نکنید. برای جبران دوز فراموش شده از مصرف داروی بیشتر اجتناب کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

در صورت نیاز به یک عامل اضافی جهت انقباض در رحم ، متیل ارگونوین توصیه می شود. اما به دلیل عوارض جانبی مادران برای استفاده اولیه ترجیح داده نمی شود.

مصرف در شیردهی

متیل ارگونووین در شیر مادر ترشح می شود.
عوارض جانبی ممکن است در نوزادان شیرخوارمشاهده شود و ممکن است شامل تحریک ، اسهال ، افزایش فشار خون ، برادی کاردی ، تشنج ، تاکی کاردی یا استفراغ باشد. غلظت پرولاکتین (و احتمالاً شیر) ممکن است به دنبال تجویز متیل ارگونوین تغییر کند. این ممکن است به دوز و نحوه مصرف بستگی داشته باشد.
برخی از تولیدکنندگان به دلیل واکنشهای جانبی گزارش شده در نوزادان شیرخوار، شیردهی را در حین درمان یا 12 ساعت پس از آخرین دوز توصیه نمی کنند. با این حال ، منابع دیگر خاطر نشان می کنند که استفاده از شیر مادر در صورت شیردهی قابل قبول است.

اشکال دارو متیل ارگونوین

اشکال دارویی موجود در ایران:
قرص 0.125mg
آمپول 0.2mg/ml

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • طاهره | 1400/01/21

   باسلام من آیودی دارم بخاطر آندومتریوز قرص مترژن میتونه برا قط خونریزی هم موثر باشه .یکماه طول میکشه خونریزی هام

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بهتر است برای کنترل خونریزی از داروهایی مانند مفنامیک اسید و ترانسید استفاده شود..


  • باران | 1399/12/02

   سلام ببخشید من 10 هفته بودم الان سه هفته سقط کردم دکتر گفته باقی مانده جنین 3 سانتی داخل رحم مانده قرص دیدروژسترون ومتیل آرگونوین مینو داده به نظرت اون 3 سانت این قرص میاره

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   باید ابتدا دوره مصرف این قرص ها را کامل کنید و پس از آن با انجام سونوگرافی می توان نظر قطعی داد


  • مينا | 1399/11/22

   من ديروز سقط داشتم بقايا به اندازه ٢٢*١٥*١٧ mm باقي مانده دكتر مترژن هر ١٢ ساعت يك عدد تجويز كرده آيا با مصرف مترژن حتما دفع ميشه يا نه؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام سوال شما در حیطه تخصص پزشک معالجتان می باشد


  • فرزانه | 1399/11/20

   سلام من سقط داشتم رفتم سونوگرافی گفتن چیزی دیده نمیشه بااین وجود قرص متیل ارگونوین داده خونریزیم کم شده بود ولی یکم پیاده روی کردم و کار کردم دوباره خونریزی م شدید شده بازم ادامه بدم الان ۵روزه مصرف میکنم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله تازمانی که دکترتان دستور داده است دارو را استفاده نمایید.


  • زهرا | 1399/11/16

   سلام. من دو هفته پیش سقط داشتم. ی روز خونریزی و لخته داشتم. تقریبا کم شده بود تا س روز پیش رفتم پیاده روی و باز لخته و خون شدید. دیروز سونو کردم گفتن بقایا داری. مترژن دادن. هر دوازده ساعت یکبار. امروز قبل از خوردن قرص خونریزیم کم شده بود. اما چند ساعت بعد از مصرف اولین قرص باز خونریزیم شدید شد و لخته دارم. باید ادامه بدم یا برم کورتاژ

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   توصیه می شود مصرف متیل ارگونوین را ادامه دهید..
   تصمیم به کورتاژ با توجه به بقایای جفت تنها طبق نظر پزشک معالج و بر اساس نتایج سونوگرافی اتخاذ می شود


  • سلمان | 1399/11/11

   سلام می توان به جای قرص متروژن، قرص ترانگرامیک را استفاده کرد چون متروژن پیدا نمیشه ، قرص برای بعد از سقط داده شده ،

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   مکانیسم این دو دارو متفاوت بوده بطوریکه مترژن بر عضلات رحمی تاثیر می گذارد و ترانیگزامیک تنها اثر ضد لختگی دارد.
    در صورت خونریزی شدید می توانید از آمپول مترژن استفاده کنید..


  • سکینه شریفی | 1399/10/08

   آیا این قرص زیر زبانی است یا باید با آب قورت داد؟تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   باید قرص را با آب بخورید.


  • هاجر | 1399/10/07

   سلام من یه هفته شده بچه سقط کردم ولی اصلا خونریزی ندارم خانم دکتر قرص متیل ارگونوین نوشته با دوتا امپول الان لازمه که قرص مصرف کنم یانه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله زیرا علاوه بر تاثیر در کاهش خونریزی باعث کاهش  انقباض ديواره رحم نیز میشود


  • مریم | 1399/10/02

   سلام و درود من ۸ هفته داشتم سقط کردم بعد چهارده روز خونریزیم قطع نشد سونو دادم گفتن ۱۵ mm مونده.با مشاوره دکنر قرص ارگونوین میخورم اما همچنان خونریزی دارم.مصرف این قرص تا کی ادامه بدم و کی خونریزیم قطع میشه؟؟؟ باتشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با مصرف دارو خونریزی کمتر خواهد شد.
   قطع مصرف دارو با سونوگرافی مشخص میشود.


  • نفس | 1399/10/01

   سلام. من ده روز پیش سقط داشتم. خونریزی خیلی زیاد و لخته های بزرگ رو دفع کردم. اما دیروز با سونی واژینال گفتن بقایای 3سانت در 2ونیم در 2 باقی مونده.قرص مترژن یک عدد استفاده کردم و درد بسیار زیاد و بعدش کل جنین دفع شد.الان در حد لکه خونریزی دارم. ایا لازمه هنوزم قرص مترژن مصرف بشه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این سوال را با توجه به شرایط بالینی و سونوگرافی های انجام شده میبایست از پزشک خود جویا شوید.


  • Leila | 1399/09/19

   سلام من حدود یک ماه ونیم پیش سقط با قرص داشتم بعد خونریزیم قطع نمیشد سونو و آزمایش هم انجام دادم بقایا نداشتم الان دکتر بهم مترژین دادن و سونو واژینال گفتن انجام بدم به نظرتون با مصرف این قرص خونریزیم قطع میشه و اگه قطع شد نیاز به انجام سونو واژینال هست؟؟؟؟؟:

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله مصرف این دارو به همین منظور است و برای شما نیز می تواند مفید بشاد. سونوگرافی واژینال را نیز باید در هر زمانی که پزشک تجویز کرده انجام دهید


  • زینب | 1399/09/08

   سلام من این قرص و برا سقط استفاده کردم امروز و تنگی نفس و سر گیجه داشتم باید چیکار کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . تا حدی به خاطر سقط طبیعی است ولی اگر از تحمل شما خارج بود با پزشک مشورت کنید تا در صورت نیاز بستری شوید یا داروهای دیگری تجویز شود


  • سحر | 1399/08/21

   سلام من 2 مهر سقط داشتم با دارو یک هفته بعد پریودم قطع شد اما دوباره 15 مهر خونریزی شدید داشتم امپول مترژین دکتر تجویز کرد اما الان که 20 مهر هنوز پریود نشدم ممکن دوباره باردار باشم خواهش میکنم جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام با توجه به اینکه نا منظمی پریود از عوارض سقط است به همین دلیل در مورد بارداری یا عدم آن نمی توان با قطعیت نظر داد


  • صمدزاده | 1399/08/19

   سلام ببخشید من در هفته ی یازدهم با درد شدید خونریزی سقط داشتم بعد سونوگرافی رفتم با بقایای ۱۵ cc بعد دکتر قرص متیل آرگونین تجویز کردن هر دواده ساعت یدونه دوبار خوردن با درد شدید که تحمل کردم با درد کمر و احساس درد لگن داشتم مقدار زیادی دفع شد با قرص سوم آنچنان درد داشتم که هم دفع میشد هم در حد مرگ که رفتم سونو که بقایا ۸cc شده دیگه دارو استفاده نکردم که تا الان که یکم زیر دلم درد داره با کمر درد میگیره ول میکنه .به نظرتون باید باز قرص آرگونین رو بخورم یا نه? ممنون میشم راهنمایی کنید.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با توجه به موارد ذکر شده با پزشک خود تماس بگیرید.


  • فاطمه | 1399/08/12

   سلام من دوروز پیش سقط کردم ساکشن جنین حدود ۶ هفته قرص متیل ارگونوین بهم داده هر هشت ساعت خونریزی در حد لکه بینی دارم وحالت تهوع وسرگیجه ایا باید ادامه بدم یا قطعش کنم مرسی

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   دارو را ادامه دهید.در صورت بدتر شدن علائم به پزشک خود اطلاع دهید.


  • الهه | 1399/08/11

   سلام, من حدود یک ماه پیش سقط داشتم متآسفانه به تعطیلی ها خورد روز سوم سونوگرافی دادم حدود ۵۳ cc بقایای جنین مانده بود عفونت داشتم در بیمارستان کورتاژ کردم و بعلت عفونت سیزده روز بستری بودم ترخیص شدم متآسفانه دوباره مشکل عفونت ایجاد شد تحت درمان قرار گرفتم روز به روز بهتر شدم دوباره سونوگرافی دادم با ز حدود ۲۳ cc بقایا دارم معلوم نیست بقایا یا لخته هست مترژن تجویز شده آیا امید رفع مشکل هست؟ یا باید کورتاژ بشه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام باید بعد از تکمیل دوره دارویی مجدد سنوگرافی انجام داد و در صورت عدم پاسخ کافی با صلاحدید پزشک اقدام به کورتاژ کرد


  • Shadi | 1399/08/07

   سلام من تو هفته هشتم با سایسوتک سقط داشتم خونریزی قطع نمیشد رفتم دکتر و سونو مشخص شد یک تکه ۲ در ۳ سانت بقایا مونده بهم ارگنوین داد هر هشت ساعت الان چهار هفته از سقط میگذره و روز پنجمه که قرص مصرف میکنم خونریزیم خیلی شدید شده درد ندارم میخام بدونم تا کی خونریزی دارم ممنون

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام با توجه به اینکه خونریزی شما شدید است حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید


  • تاجیک | 1399/08/06

   سلام من تقریبا یک هفته است که با قرص سایتوتک سقط انجام دادم دو هفتم بود و در سونو اخر بهم گفتن جفت هنوز باقی مونده برای خارج شدن جفت قرص متیل ارگونین مصرف کنم تاثیر داره؟ چه مقدار مصرف کنم؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما باید ابتدا به متخصص مراجعه کنید.


  • سميرا | 1399/08/05

   من دارو متيل ارگونوين استفاده كردم بعدپزشك زنان شياف داخل رحمم گذاشته خونريزي دارم ولي خيلي كم به نظر شما قرص متيل ارگو نوين رو استفاده كنم كي دفع ميشه جنين ؟؟؟ممنون ميشم راهنماييم كنيد

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   آیا متیل ارگونووین توسط متخصص زنان تجویز شده است یا خیر؟


  • حمیده | 1399/07/28

   ببخشید برایبند آوردن خون بعد از پریودی هم میتونیم این قرص را استفاده کنیم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر