مفنامیک اسید Mefenamic acid


مفنامیک اسید یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی می باشد و مفنامیک اسید در بازه زمانی 7 روز یا کمتر برای درمان دردهای ملایم تا متوسط در بزرگسالان و کودکان 14 سال به بالا استفاده می گردد. مفنامیک اسید همچنین در درمان قاعدگی دردناک نیز کاربرد دارد.
بیشتر بخوانید : [ سندروم پیش قاعدگی (PMS) چیست؟ ]

مکانیسم اثر

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار کرده و سبب کاهش تشکیل پیش سازهای پروستاگلاندین ها ترومبوگزان ها از اسید آراشیدونیک می شوند. مفنامیک اسید همچنین بطور رقابتی اثرات پروستاگلاندین ها را نیز مهار می کند.

فارماکودینامیک

مفنامیک اسید خصوصیات ضد دردی و ضدالتهابی و ضد تب دارد. مفنامیک اسید برای درمان دردهای ملایم تا متوسط و قاعدگی دردناک بکار می رود.

فارماکوکینتیک

مفنامیک اسید به سرعت پس از مصرف خوراکی جذب می گردد. حداکثر غلظت پلاسمایی ظرف 2 الی 4 ساعت به دست می آید.
نیمه عمر حذفی مفنامیک اسید حدود دو ساعت می باشد. مفنامیک اسید بیشتر از 90% با پروتئین های پلاسما بخصوص آلبومین پیوند می یابد.
مفنامیک اسید توسط کبد غیرفعال می شود. تقریبا 52%مقدار مصرفی مفنامیک اسید از طریق ادرار دفع می گردد و کمی بیشتر از 20% مقدار مصرفی از طریق مدفوع دفع می گردد.

مقدار مصرف مفنامیک اسید

مقدار مصرف معمول بعنوان ضد درد: بزرگسالان:

مقدار اولیه:500 mg خوراکی ، یک بار در روز
مقدار نگهدارنده :در صورت نیاز 250 mg خوراکی، هر 6 ساعت.
طول درمان:معمولا از یک هفته تجاوز نمی کند.

مقدار مصرف معمول برای قاعدگی دردناک:

مقدار اولیه:500 mg خوراکی ، یک بار در روز
مقدار نگهدارنده :در صورت نیاز 250 mg خوراکی، هر 6 ساعت.
طول درمان: 2 تا 3 روز

هشدارها

1-داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ممکن است سبب افزایش احتمال بروز عوارض گوارشی شامل خونریزی، زخم، سوراخ شدن جدار معده یا روده ها،که می تواند کشنده نیز باشد.این عوارض ممکن است در هر زمانی از مصرف و بدون علائم هشداردهنده اتفاق بیفتد.
لذا در بیماری التهابی یا اولسراتیو قسمت فوقانی یا تحتانی مجرای گوارش شامل بیماری کرون ، دیورتیکولیت، زخم گوارشی، کولیت اولسراتیو با احتیاط فراوان مصرف گردد.
2- مفنامیک اسید در طول دوره جراحی باز پیوند عروق کرونر قلب دارای منع مصرف می باشد.
3- داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ممکن است سبب افزایش احتمال بروز حوادث ترومبولیتیک قلبی عروقی جدی شامل آنفارکتوس میوکارد و سکته مغزی گردد که می تواند کشنده باشد.این عوارض ممکن است در شوع درمان و یا در طول درمان اتفاق بیفتد.
لذا در بیماران هموفیلی یا سایر اختلالات خونی شامل اختلال عملکرد انعقادی یا پلاکت ها، بیمارانی که احتمال بروز خونریزی در آنها زیاد باشد،زیادی پروترومبین خون با احتیاط فراوان مصرف گردد.
4-بیماران سالخورده به علت عوارض کبدی و کلیوی و بیماران دارای نارسایی عملکرد کلیه و استوماتیت با احتیاط فراوان مصرف کنند.

نکات قابل توصیه

1-در طول درمان با مفنامیک اسید از مصرف الکل خودداری نمایید.
2-داروی مفنامیک اسید را همراه غذا مصرف نمایید.
3-هرگونه خونریزی غیر عادی مانند استفراغ خونی و وجود خون در ادرار و خون در مدفوع را حین مصرف مفنامیک اسید فورا گزارش دهید.
4-خانمهای باردار از آغاز هفته سی ام بارداری به علت احتمال بروز زایمان زودرس از مصرف مفنامیک اسید خودداری نمایند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.