اطلاعات دارویی فلونیترازپام

Flunitrazepam

فلونیترازپام Flunitrazepam


فلونیترازپام یک بنزودیازپین با عملکردهای دارویی شبیه به دیازپام است که می تواند باعث فراموشی آنتروگرید شود. برخی گزارش ها حاکی از آن است که از آن به عنوان داروی date rape drug استفاده می شود و حاکی از آن است که ممکن است موجب بروز رفتارهای خشن شود. دولت ایالات متحده واردات این دارو را ممنوع کرده است.

مکانیسم اثر

بنزودیازپین ها به طور غیر اختصاصی به گیرنده های بنزودیازپین BNZ1 متصل می شوند، که خواب را میانجی گری می کند و BNZ2 که بر شل شدن عضله، فعالیت ضد تشنج، هماهنگی حرکتی و حافظه تأثیر می گذارد. از آنجا که تصور می شود گیرنده های بنزودیازپین با گیرنده های گاما آمینوبوتیریک اسید-A جفت می شوند، این با افزایش میل GABA به گیرنده GABA، اثرات GABA را افزایش می دهد. اتصال انتقال دهنده عصبی مهارکننده GABA به محل باعث باز شدن کانال کلراید نتیجه آن ایجاد غشای سلولی هایپرپلاریزه است که از تحریک بیشتر سلول جلوگیری می کند.

فارماکودینامیک

جذب : 50٪ (شیاف) و 64-77٪ (خوراکی)
نیمه عمر : 18-26 ساعت
متابولیسم : کبدی

موارد مصرف فلونیترازپام

برای درمان کوتاه مدت بی خوابی های شدید، که پاسخگوی به سایر خواب آورها نباشد.

هشدارها

1- علائم مصرف بیش از حد فلونیترازپام شامل گیجی ، کما ، اختلال در هماهنگی ، خواب آلودگی و کندی زمان واکنش است.


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.