اطلاعات دارویی کلورسیکلایزین

chlorcyclizine

کلورسیکلایزین chlorcyclizine

گروه دارو: آنتی هیستامین

کلورسیکلایزین آنتي هيستاميني است که اثرات هيستامين شيميايي طبيعي را در بدن کاهش مي دهد. هیستامین می تواند علائم عطسه ، خارش ، آبریزش چشم و آبریزش بینی را ایجاد کند.
کلرسیکلیزین و سودوافدرین یک داروی ترکیبی است که برای درمان آبریزش یا گرفتگی بینی ، عطسه ، خارش ، آبریزش چشم ، احتقان سینوس و سایر علائم سرماخوردگی یا آلرژی استفاده می شود.

مکانیسم اثر

آنتاگونیست رسپتور هیستامینی نوع 1 در انسان

فارماکودینامیک

در دسترس نیست.

فارماکوکینتیک

جذب: پس از تجویز خوراکی به راحتی جذب شده و به طور گسترده در بدن پخش می شود. با N- دمتیلاسیون متابولیزه می شود تا نورکلرسیکلیزین ایجاد شود و همچنین با N- اکسیداسیون نیز متابولیزه می شود.

حجم توزیع: بعد از یک دوز خوراکی 2 میلی گرم در کیلوگرم به 4 نفر ، به ترتیب در اوج غلظت پلاسما در حدود 0.05 میلی گرم در لیتر و 0.03 میلی گرم در لیتر داروی بدون تغییر و نور کلرسیکلیزین به دست آمد. پس از تجویز خوراکی 50 میلی گرم 3 بار در روز به مدت 6 روز ، غلظت پلاسمایی نورکلرسیکلیزین 0.05 تا 0.11 میلی گرم در لیتر در اولین روز پس از قطع درمان گزارش شد و غلظت پلاسما دهمین روز پس از قطع درمان 0.02 تا 0.04 میلی گرم در لیتر مشاهده شد.  [Kuntzman و همکاران. 1973]

اتصال به پروتئین: حدود 85 تا 90٪.

متابولیسم: غلظت بالای متابولیت N-desmethyl در کبد ، ریه ها ، کلیه ها و طحال یافت می شود.

مسیر دفع: به آرامی از طریق ادرار دفع می شود. مقادیر قابل اندازه گیری نورکلرسیکلیزین تا 3 هفته پس از قطع مصرف مزمن خوراکی در ادرار تشخیص داده شده است. حدود 0.5٪ از یک دوز واحد به عنوانN اکسید از طریق ادرار دفع می شود.

نیمه عمر: حدود 12 ساعت.

 

موارد مصرف کلورسیکلایزین

احتقان بینی

مقدار مصرف کلورسیکلایزین

دوز معمول بزرگسالان برای احتقان بینی

قرص خوراکی 25 میلی گرم - 60 میلی گرم کلرسیکلیزین - سودوافدرین: 1 قرص خوراکی هر 6 تا 8 ساعت نباید بیش از 3 قرص در روز باشد. کلرسیکلیزین-سودوافدرین 9.375 میلی گرم -30 میلی گرم / 5 میلی لیتر مایع خوراکی: 10 میلی لیتر خوراکی هر 6 ساعت روزانه از 40 میلی لیتر بیشتر نشود.

دوز معمول کودکان برای احتقان بینی

قرص خوراکی 25 میلی گرم - 60 میلی گرم کلرسیکلیزین - سودوافدرین: 6 تا 11 سال: 1/2 قرص خوراکی هر 6 تا 8 ساعت روزانه نباید از 1/2 قرص بیشتر شود.
12 سال یا بیشتر: 1 قرص خوراکی هر 6 تا 8 ساعت نباید بیش از 3 قرص در روز باشد.

کلرسیکلیزین-سودوافدرین 9.375 میلی گرم -30 میلی گرم / 5 میلی لیتر مایع خوراکی: 6 تا 11 سال: 5 میلی لیتر از راه خوراکی هر 6 ساعت نباید بیش از 20 میلی لیتر در روز باشد.

12 سال یا بیشتر: 10 میلی لیتر خوراکی هر 6 ساعت بیش از 40 میلی لیتر در روز.

مصرف در بارداری

نیاز به ارزیابی خطر در برابر سود دارد.

مصرف در شیردهی

نسبتا ایمن

اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.