اطلاعات دارویی توکاتینیب

tucatinib

توکاتینیب tucatinib


توکاتینبیب یک داروی مهارکننده کیناز است که با تراستوزوماب و کپسیتابین در درمان سرطان پستان غیر قابل برداشت یا متاستاتیک HER-2 مثبت استفاده می شود.

مکانیسم اثر

جهش در ژن HER-2 در برخی از انواع کارسینومای پستان مشاهده می شود. توکاتینیب آنزیم تیروزین کیناز ژن HER-2 را مهار می کند. جهش تیروزین کیناز در ژن HER-2 منجر به اثرات آبشار افزایش سیگنالینگ و تکثیر سلولی و در نتیجه بدخیمی می شود. نتایج مطالعات in vitro نشان می دهد که توکاتینیب فسفوریلاسیون هر دو HER-2 و HER-3 را مهار می کند و منجر به تغییرات پایین دست در سیگنالینگ MAPK و AKT و تکثیر سلولی می شود. فعالیت ضد توموری در سلولهایی که HER-2 را بیان می کنند رخ داده است. در داخل بدن ، نشان داده شده است که توکاتینیب تومورهای بیان کننده HER-2 را مهار می کند ، احتمالاً با همان مکانیزم.

فارماکودینامیک

با مهار تیروزین کیناز ، توکاتینیب فعالیت ضد توموری را اعمال می کند ، اندازه تومورهای سرطان پستان HER-2 مثبت را کاهش می دهد. در آزمایشات بالینی ، رژیم توکاتینیب و تراستوزوماب در مقایسه با هر یک از دو داروی تجویز شده ، فعالیت در شرایط in vitro و in vivo را افزایش می دهد.

فارماکوکینتیک

حجم توزیع: 1،670 لیتر
اتصال پروتئین: 97.1٪.
متابولیسم: در درجه اول از طریق CYP2C8 و تا حدودی از طریق CYP3A.
نیمه عمر حذف: 8.5  ساعت.
زمان رسیدن به اوج: 2 ساعت (محدوده: 1 تا 4 ساعت).
دفع: مدفوع: 86٪ (16٪ به عنوان داروی بدون تغییر). ادرار: 4.1٪

موارد مصرف توکاتینیب

سرطان پستان

مقدار مصرف توکاتینیب

سرطان پستان ، گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال انسانی 2 مثبت ، غیر قابل برداشت یا متاستاتیک پیشرفته: خوراکی: 300 میلی گرم دو بار در روز (همراه با تراستوزوماب و کپسیتابین) تا پیشرفت بیماری یا مسمومیت غیر قابل قبول (مورتي 2020).

موارد منع مصرف

حساسیت به دارو

تداخلات دارویی

کاربامازپین , کنتراسپتیو تری فازیک , جفیتینیب , ابماسیکلیب , انترکتینیب , کانابیدیول , تالازوپاریب , وکسلوتور , آرتسونات , اپرپیتانت , اورولیموس , ایرینوتکان , اسپری بودزوناید , پیموزاید , تامسولوسین , تازمتوستات , آواپریتینیب , آسوناپرویر , ریمجپنت , نالوکسگول , وراپاکسار , بلونانسرین , لفامولین , لمبورکسانت , فوس اپرپیتانت , ماسیتنتان , سونیدگیب | sonidegib , ترابکتدین , ایبروتینیب , کوبیمتینیب , سیمپرویر , رگورافنیب , دابرافنیب , هالوفانترین , فلیبانسرین , نراتینیب , کونیواپتان , آوانافیل , لرکانی دیپین , لورازیدون , نیزولدیپین , آکالابروتینیب , بوسوتینیب , پازوپانیب , سیلودوسین , تولواپتان , تریازولام , آلفوزوسین , سوورکسانت , ترفنادین , التریپتان , لومیتاپید , ایوابرادین , دروندارون , تیکاگرلور , نیمودیپین , وین کریستین , ریواروکسابان , اپلرنون , رانولازین , آستمیزول , توپوتکان , دومپریدون , سالمترول , سیمواستاتین , فلوتیکازون , لوواستاتین , فیداکسومیسین , نتوپیتانت , لواملودیپین

هشدارها

نگرانی های مربوط به عوارض جانبی:

• سمیت دستگاه گوارش: توکاتینیب ممکن است باعث اسهال شدید شود ، که ممکن است با کمبود آب بدن ، افت فشار خون ، آسیب حاد کلیه همراه باشد و کشنده باشد. در مطالعه بالینی (که نیازی به استفاده از ضد اسهال پیشگیری کننده نبود) ، اکثر بیماران اسهال را تجربه کردند ، در برخی از بیماران اسهال درجه 3 و 4 رخ داده است. اسهال در بیمارانی که اسهال درجه 4 را تجربه کرده و متعاقباً فوت کرده اند ، یک عامل موثر در نظر گرفته شده است. زمان متوسط ​​شروع اولین اسهال 12 روز و زمان متوسط ​​برای برطرف شدن 8 روز بود. اسهال در برخی از بیماران منجر به کاهش دوز توکاتینیب و یا قطع آن شد. در صورت بروز اسهال ، درمان ضد اسهال را همانطور که از نظر بالینی نشان داده شده است ، انجام دهید. آزمایشات تشخیصی را انجام دهید تا در صورت لزوم سایر دلایل اسهال را حذف کنید. بر اساس شدت ، اسهال ممکن است به قطع درمان ، کاهش دوز و یا قطع دائمی نیاز داشته باشد. تهوع ، استفراغ و استوماتیت نیز گزارش شده است (به طور کلی خفیف).

• سمیت کبدی: توکاتینیب ممکن است باعث سمیت کبدی شدید شود. در مطالعه بالینی ،  ALT ، AST درجه 3  و افزایش بیلی روبین رخ داده است. سمیت کبدی در بعضی از بیماران منجر به کاهش دوز توکاتینیب و یا قطع آن شد. ALT ، AST و بیلی روبین را قبل از شروع توکاتینیب ، هر 3 هفته در طول درمان و همانطور که از نظر بالینی نشان داده شده است ، کنترل کنید. بر اساس شدت ، سمیت کبدی ممکن است به قطع درمان ، کاهش دوز و / یا قطع دائمی نیاز داشته باشد. دوزهای اولیه کاهش یافته در بیمارانی که از قبل دارای اختلال شدید کبدی هستند توصیه می شود.

نگرانی های مربوط به بیماری:

• نارسایی کلیه: توکاتینیب (همراه با کپسیتابین و تراستوزوماب) در بیماران با نقص شدید کلیه توصیه نمی شود ، زیرا کپسیتابین در اختلالات شدید کلیوی منع مصرف دارد. توکاتینیب کراتینین سرم را بدون تأثیر بر فیلتراسیون گلومرولی افزایش می دهد (مورتی 2020). افزایش کراتینین سرم در ابتدا در 3 هفته اول درمان رخ داد (و در طول درمان ادامه داشت) و پس از اتمام درمان برگشت پذیر بود. اگر مرتباً افزایش کراتینین سرم مشاهده شد ، مارکرهای جایگزین را برای ارزیابی عملکرد کلیه در نظر بگیرید.

مصرف در بارداری

نامشخص

بر اساس مکانیسم عمل و داده های حاصل از مطالعات تولید مثل حیوانات ، در معرض رحم قرار گرفتن در معرض توکاتینیب ممکن است باعث آسیب به جنین شود.

توكاتینیب همراه با تراستوزوماب و كپسیتابین استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به تک نگارهای Trastuzumab و Capecitabine نیز مراجعه کنید.

مصرف در شیردهی

مشخص نیست که توکاتینیب در شیر مادر وجود دارد یا خیر.با توجه به احتمال بروز عوارض جانبی جدی در نوزاد شیر خوار ، تولیدکننده در دوران درمان توکاتینیب یا 1 هفته بعد از آخرین دوز توکاتینیب توصیه به شیردهی نمی کند. توكاتینیب همراه با تراستوزوماب و كپسیتابین استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به تک نگار های Trastuzumab و Capecitabine نیز مراجعه کنید.

اشکال دارو توکاتینیب

Tukysa

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.