اطلاعات دارویی لازابماید

Lazabemide

لازابماید Lazabemide


لازابماید یک مهارکننده برگشت پذیر و انتخابی مونوآمین اکسیداز B (MAO-B) است که در حال پیشرفت بالینی علیه بیماری پارکینسون ، بیماری آلزایمر و به عنوان داروی کمکی برای ترک سیگار استفاده می شود. تولید دارو به دلیل مسمومیت کبدی متوقف شد.

مکانیسم اثر

مونوآمین اکسیداز نوع B (MAO-B) آنزیمی در بدن است که چندین ماده شیمیایی مغز از جمله دوپامین را تجزیه می کند. با مصرف دارویی که مهار کننده MAO-B است، دوپامین بیشتری برای استفاده در مغز در دسترس است. این امر می تواند به طور متوسط ​​بسیاری از علائم حرکتی پارکینسون را بهبود بخشد.

مهارکننده های MAO-B همچنین فوایدی برای علائم حرکتی بیماری پارکینسون دارند و به عنوان درمان اولیه به تنهایی یا همراه سایر داروها از جمله لوودوپا به کار می روند.

موارد مصرف لازابماید

لازابماید در درمان بیماری آلزایمر و در ترکیب با داروهای درمانی جایگزین نیکوتین در ترک سیگار به کار می رود.

مقدار مصرف لازابماید

در کارآزمایی های بالینی علیه بیماری پارکینسون ، لازابماید به صورت خوراکی و در دوزهای 25-200 میلی گرم در روز تجویز می شود.

عوارض جانبی لازابماید

حالت تهوع خفیف

  • خشکی دهان
  • سبکی سر
  • یبوست
  • گیجی
  • توهم

تداخلات دارویی

داروهایی که توسط مونوآمین اکسیداز متابولیزه می شوند در مصرف همزمان با این دارو اثر آن ها چندین برابر ممکن است افزایش یابد.

• داروهایی که فعالیت سروتونین ، نوراپی نفرین یا دوپامین را افزایش می دهند ، می توانند منجر به عواقب حاد و شدید شامل سندرم سروتونین ، بحران فشار خون بالا و روان پریشی شوند.

نکات قابل توصیه

  • مصرف زیاد برخی از مهار کننده های MAO-B (بیش از 150 میلی گرم در روز) به همراه غذاهای سرشار از تیرامین ، خطر افزایش فشار خون را به سطوح خطرناک بالا می برد. این غذاها به طور معمول شامل پنیر ، گوشت ، حبوبات ، آبجو ، کلم ترش و دانه های سویا می باشند.


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.