اطلاعات دارویی آفاملانوتاید

Afamelanotide

آفاملانوتاید Afamelanotide


از ایمپلنت آفاملانوتاید برای افزایش در معرض نور قرارگرفتن بدون درد در بیماران با سابقه واکنش های فوتوتوکسیک ناشی از پروتوپورفیریای اریتروپویتیک (EPP) استفاده می شود. EPP یک بیماری ارثی نادر است که در اثر جهش ژنتیکی ایجاد می شود و پوست شما را نسبت به نور بسیار حساس می کند. علائم شامل قرمزی ، درد ، تورم و احساس سوزن سوزن شدن پوست است.

مکانیسم اثر

پروتوپورفیریای اریتروپویتیک نوعی اختلال نادر است که در اثر جهش منجر به اختلال در فعالیت فروکلاتاز می شود، آنزیمی که در تولید هم نقش دارد. کاهش فعالیت فروکلاتاز منجر به تجمع پروتوپورفیرین (IX (PPIX در بدن می شود. نور رسیده به پوست می تواند با PPIX واکنش نشان دهد ، باعث درد شدید پوست و تغییرات پوستی (به عنوان مثال ، قرمزی ، ضخیم شدن) می شود.
آفاملانوتاید، آگونیست گیرنده ملانوكورتین 1 (MC1-R) ، تولید اوملانین (رایج ترین نوع ملانین) در پوست را، مستقل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا منابع نور مصنوعی، افزایش می دهد.

فارماکودینامیک

آفاملانوتید تولید اوملانین، یک ماده محافظت کننده نوری درون زا، را برای کاهش آسیب پوستی ناشی از اشعه ماورا بنفش در بیماران با شرایطی که آنها را مستعد فوتوتوکسیسیته می کند، افزایش می دهد.

فارماکوکینتیک

زمان پیک پلاسما: 36 ساعت
پیک غلظت پلاسما: 3.7 نانوگرم در میلی لیتر
AUC:
 42.6 نانوگرم . ساعت در میلی لیتر
متابولیسم: کاملاً مشخص نیست. ممکن است تحت هیدرولیز قرار گیرد
نیمه عمر: 15 ساعت

موارد مصرف آفاملانوتاید

سمیت نوری / آنافیلاکسی و پروتوپورفیریای اریتروپوئتیک

مقدار مصرف آفاملانوتاید

برای جلوگیری از فوتوتوکسیسیته و واکنش های آنافیلاکتوئیدی در بزرگسالان مبتلا به پروتوپورفیریای اریتروپویتیک (EPP) بکاربرده شده است
16 میلی گرم SC هر 2 ماه جای داده می شود.

موارد منع مصرف

ندارد.

عوارض جانبی آفاملانوتاید

عفونت تنفسی , تهوع , تحریکات پوستی , خواب آلودگی , خستگی , هایپر پیگمانتاسیون , پورفیری , درد حلق و حنجره , واکنش های محل ایمپلنت

واکنش محل ایمپلنت ، حالت تهوع ، درد حلقی ، خستگی ، هایپرپیگمانتاسیون پوست ، سرگیجه ، خال ملانوسیتیک ، عفونت دستگاه تنفسی ، خواب آلودگی ، پورفیریای غیر حاد ، تحریک پوست

تداخلات دارویی

تداخل قابل توجهی وجود ندارد

هشدارها

-افاملانوتاید به دلیل اثر دارویی خود ، ممکن است منجر به افزایش رنگدانه سازی پوست و تیره شدن خال ها و افلیدهای از پیش موجود شود. سالانه دو بار معاینه پوست تمام بدن برای کنترل ضایعات رنگدانه ای از پیش موجود و جدید پوست توصیه می شود.
- واکنش های فوتوتوکسیک: در طول درمان اقدامات محافظتی در برابر نور خورشید و نورهای مصنوعی را انجام دهید تا از واکنش های فوتوتوکسیک مربوط به پروتوپورفیریای اریتروپویتیک جلوگیری شود.

نکات قابل توصیه

-SubQ: اجازه دهید ایمپلنت به دمای اتاق برسد. ایمپلنت را 3 تا 4 سانتی متر بالاتر از ایلیاک کرست فوقانی قدامی قرار دهید. برای دستیابی به جزئیات کامل قراردادن ایمپلنت، به برچسب سازنده مراجعه کنید. پانسمان را به محل قرار دادن ایمپلنت بمالید و به مدت 24 ساعت به همان شکل رها کنید. 30 دقیقه پس از قرار دادن ایمپلنت بیمار را کنترل کنید.
ایمپلنت فقط باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی آموزش قرار داده شود.
-در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد (36 درجه فارنهایت تا 46 درجه فارنهایت) نگهداری کنید. از نور محافظت کنید.

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.

در زنان باردار هیچ داده ای برای ارزیابی خطر مرتبط با دارو برای نقص عمده مادرزادی ، سقط جنین ، یا عوارض نامطلوب برای مادر یا جنین وجود ندارد. هیچ اثر سوء رشدی در مطالعات حیوانی مشاهده نشده است.

مصرف در شیردهی

-هیچ داده ای در مورد اثرات این دارو بر نوزاد شیرخوار یا اثرات آن بر تولید شیر وجود ندارد.
-فواید رشد و سلامتی شیردهی باید همراه با نیاز بالینی مادر به این دارو و هرگونه اثر سوء احتمالی برای نوزاد شیرخوار از دارو یا از بیماری زمینه ای مادر در نظر گرفته شود.

اشکال دارو آفاملانوتاید

Scenesse

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.