اطلاعات دارویی آلکلومتازون

Alclometasone

آلکلومتازون Alclometasone


آلكلومتازون موضعی (برای پوست) برای درمان التهاب و خارش ناشی از تعدادی بیماری پوستی مانند واكنش های آلرژیك ، اگزما و پسوریازیس استفاده می شود.

مکانیسم اثر

کورتیکواستروئیدها با ایجاد ثبات در غشای لیزوزومی لکوسیت، جلوگیری از آزاد شدن هیدرولازهای مخرب اسید از لکوسیت ها، التهاب را کاهش می دهند. مهار تجمع ماکروفاژ در مناطق ملتهب ؛ کاهش چسبندگی لکوسیت ها به اندوتلیوم مویرگی. کاهش نفوذ پذیری دیواره مویرگی و تشکیل ادم ؛ کاهش اجزای مکمل؛ آنتاگونیزه کردن فعالیت هیستامین و آزاد سازی کینین از سوبستراها. کاهش تکثیر فیبروبلاست ، رسوب کلاژن و تشکیل بافت متعاقب اسکار.

فارماکودینامیک

آلکلومتازون یک کورتیکواستروئید مصنوعی برای استفاده موضعی روی پوست است. کورتیکواستروئیدها گروهی از استروئیدهای مصنوعی را تشکیل می دهند که بصورت موضعی به عنوان عوامل ضد التهاب و ضد خارش استفاده می شوند. آلکلومتازون یک آگونیست انتخابی گیرنده گلوکوکورتیکوئید است.

فارماکوکینتیک

جذب
موضعی:~ 3% از دارو هنگامی که روی پوست سالم استفاده شود، پس از 8 ساعت به صورت سیستمیک جذب می شود.
شروع عمل
پاسخ اولیه ؛ اگزما: 5.3 روز ؛ پسوریازیس: 6.7 روز
زمان پیک اثر
پیک پاسخ ؛ اگزما: 13.9 روز پسوریازیس: 14.8 روز

موارد مصرف آلکلومتازون

تحریکات پوستی

اختلالات پوستی التهابی و خارش دار

مقدار مصرف آلکلومتازون

هر8 تا 12 ساعت لایه نازکی از آلكلومتازون موضعی را بر ضایعه پوستی بمالید. در صورت دستیابی به کنترل علایم، درمان را قطع کنید.
اگر ظرف 2 هفته بهبودی حاصل نشد ، تشخیص را دوباره ارزیابی کنید.

موارد منع مصرف

عفونت , واکسیناسیون , آکنه , حساسیت به دارو , هرپس سیمپلکس , واریسللا زوستر , آکنه روزاسه

حساسیت بیش از حد
عفونت زمینه ای
ابتلا به هرپس سیمپلکس ، واریسلا ،
واکسیناسیون همزمان
آکنه ، روزاسه ، درماتیت اطراف دهان
استفاده چشمی

عوارض جانبی آلکلومتازون

تحریکات پوستی , خشکی پوست , سندروم کوشینگ , سرکوب محور هیپوفیز –هیپوتالاموس - آدرنال , هایپوپیگمنتیشن , آتروفی پوست , عفونت ثانویه باکتریایی موضعی , استریا , درماتیت شبه آکنه

-آتروفی پوست
-هیپوپیگمنتاسیون
-ملیاریا
-سندرم کوشینگ
-خشکی
-استریا
-ضایعات آکنه ای
-عفونت ثانویه
-تحریک پوستی
-سرکوب محور هیپوفیز –هیپوتالاموس - آدرنال HPA (با استفاده از کورتیکواستروئیدهای با قدرت بالاتر> 2 هفته)

insulin aspart protamine-insulin degludec-insulin detemir-insulin glulisine-insulin inhalation, rapid acting-insulin isophane-insulin lispro-insulin lispro protamine-insulin zinc-insulin zinc extended

هشدارها

-درمان مزمن کورتیکواستروئیدهای موضعی ممکن است در رشد و نمو در کودکان تداخل ایجاد کند
-بارداری
-شیردهی
- توسعه سارکوم کاپوسی با استفاده طولانی مدت گزارش شده است(در صورت بروز، درمان را قطع کنید)
- سرکوب آدرنال ممکن است در بیماران جوان یا بیمارانی که دوزهای بالایی را برای دوره های طولانی مدت دریافت می کنند، رخ دهد.
- سرکوب آدرنال: ممکن است باعث هیپرکورتیزولیسم یا سرکوب محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) شود ، به ویژه در کودکان کوچکتر یا در بیمارانی که برای دوره های طولانی دوزهای بالایی دریافت می کنند. سرکوب محور HPA ممکن است منجر به بحران آدرنال شود
- درماتیت تماسی: درماتیت تماسی آلرژیک می تواند رخ دهد ، این بیماری معمولاً به دلیل عدم بهبود و نه تشدید علایم بالینی تشخیص داده می شود.
- سرکوب سیستم ایمنی: استفاده طولانی مدت ممکن است منجر به عفونت قارچی یا باکتریایی شود. اگر عفونت پوستی با وجود درمان ضد میکروبی مناسب ادامه یابد ، دارو را قطع کنید.
- حساسیت: استفاده موضعی با حساسیت موضعی (قرمزی ، تحریک) همراه بوده است. اگر حساسیت ایجاد شود ، مصرف دارو را قطع کنید.
- کورتیکواستروئیدهای موضعی ممکن است از طریق پوست جذب شوند. جذب کورتیکواستروئیدهای موضعی ممکن است باعث تظاهرات سندرم کوشینگ ، هایپرگلیسمی یا گلیکوزوریا شود. با استفاده از پانسمان های occlusive، استفاده در پوست های عاری از هر گونه کرم یا پماد یا استفاده در مناطق وسیع از پوست، جذب افزایش می یابد.

نکات قابل توصیه

-برای کاهش عوارض جانبی موضعی و سیستمیک ، ازکورتیکواستروئید های با قدرت متوسط به بسیار بالا برای <2 هفته استفاده کنید.
-از کورتیکواستروئید های با قدرت کم برای درمان مزمن استفاده کنید.
-از کورتیکواستروئید های با قدرت متوسط تا خیلی زیاد در تواحی دارای چین و چروک ، کشاله ران خودداری کنید زیرا می تواند جذب استروئید را افزایش دهد
-ازکورتیکواستروئید های با قدرت کمتر برای کودکان استفاده کنید .

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

C
مطالعات حیوانی شواهدی از تراتوژنیسیته را در صورت تجویز کورتیکواستروئیدها به صورت سیستمیک یا موضعی نشان داده است. هیچ مطالعه کافی و کنترل شده ای در زنان باردار وجود ندارد.

مصرف در شیردهی

مشخص نیست که آیا تجویز موضعی کورتیکواستروئیدهای موضعی می تواند منجر به جذب سیستمیک کافی برای ایجاد مقادیر قابل تشخیص از دارو در شیر مادر شود. با احتیاط استفاده شود.

اشکال دارو آلکلومتازون

Aclovate

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.