اطلاعات دارویی فاکتور 10

Factor X

فاکتور 10 Factor X


فاکتور 10 فاکتور انعقادی X ، یک فاکتور انعقاد خون انسانی ناشی از پلاسما است که توسط بزرگسالان و کودکان (از سن 12 سال به بالا) با کمبود ارثی فاکتورایکس استفاده می شود. با این حال استفاده از آن در شرایط بعد از جراحی برای مدیریت خونریزی در جراحی های عمده در بیماران با کمبود ارثی متوسط ​​و شدید فاکتور X محدود است.
فاکتور انعقادی X یک سرین پروتئاز وابسته به ویتامین K و تولید کبد است که به عنوان اولین آنزیم در آبشار انعقاد برای تشکیل فیبرین عمل می کند. این یک گلیکوپروتئین دو زنجیره ای است که وزن مولکولی آن تقریبا 59 کیلو دالتون است. در حالی که فاکتور X به طور معمول در پلاسما به عنوان مولکول های غیر فعال گردش می کند ، فعال شدن فاکتور X در هر دو مسیر انعقادی ذاتی و خارجی نقش دارد. کمبود فاکتور X ارثی یک اختلال خونریزی اتوزومی مغلوب نادر است که تخمین زده می شود نسبت آن 1به 1000000 است و نسبت ناقلین 1به 500 است. عامل انعقاد فاکتور X از اهدا کننده سالم برای ترمیم و دستیابی به هموستاز موثر است.
محلول فاکتور انعقادی X  توسط FDA برای تزریق داخل وریدی با نام تجاری Coagadex تأیید شده که به طور معمول حاوی 100 واحد بر میلی لیتر فاکتور X انعقاد از اهداکنندگان سالم است که آزمایش غربالگری ویروسی را پشت سر گذاشته اند.

مکانیسم اثر

فاکتور X یک زیموژن غیرفعال است که در کبد سنتز می شود و می تواند توسط فاکتور IXa (از طریق مسیر ذاتی) یا فاکتور VIIa (از طریق مسیر خارجی) فعال شود. این مرحله فعال سازی می تواند از طریق مسیر خارجی یا ذاتی رخ دهد و اولین مرحله در مسیر مشترک تشکیل فیبرین در نظر گرفته می شود .
فاکتور Xa با شکافتن و فعال سازی پروترومبین به ترومبین در یک کمپلکس با فاکتور5 ، کلسیم و فسفولیپیدها ، یک مرحله حیاتی از مسیر انعقاد را بازی می کند. این مجموعه به عنوان کمپلکس پروترومبیناز نیز شناخته می شود. سپس ترومبین بر روی فیبرینوژن محلول و فاکتور13 عمل می کند تا لخته فیبرین متقاطع ایجاد کند.

فارماکودینامیک

-محلول فاکتور انعقاد بالینی انسانی فاکتور X را در سطح پلاسما افزایش می دهد و می تواند نقص انعقاد را در این بیماران به طور موقت اصلاح کند ، همانطور که با کاهش در زمان ترومبوپلاستین جزئی (aPTT) و زمان پروترومبین (PT) نشان می دهد.

فارماکوکینتیک

جذب:
غلظت پیک پلاسما: 0.504IU/ml
AUC: 18 IU·hr/mL
توزیع:
حجم توزیع: 56.3ml/kg
حذف:
نیمه عمر: 30.3 ساعت
کلیرنس:  1.35mL/kg/hr
میانگین زمان پایداری: 41.8 ساعت

مقدار مصرف فاکتور 10

کمبود فاکتور10:
25IU/kg به صورت IV هر 24 ساعت تا قطع خونریزی
دوز حداکثر: 60IU/kg/day
مدیریت خونریزی قبل جراحی:
دوز مورد نیاز برای افزایش سطح فاکتور X را به 70 تا 90 واحد بین المللی در دسی لیتر محاسبه و تجویز کنید.
مدیریت خونریزی بعد از جراحی:
برای حفظ سطح فاکتور X در حداقل 50 واحد بین المللی در دسی لیتر ، دوز قبل از جراحی را تکرار کنید تا زمانی که بیمار به دلیل جراحی دیگر در معرض خطر خونریزی نباشد.

دوز حداکثر: 60IU/kg/day

موارد منع مصرف

حساسیت به دارو

هشدارها

-واکنشهای حساسیت از نوع آلرژیک ممکن است رخ دهد (به عنوان مثال ، آنافیلاکسی ، آنژیوادم ، التهاب محل تزریق ، لرز ، سرفه ، سرگیجه ، تب ، گرگرفتگی ، کهیر عمومی ، سردرد ، کهیر ، افت فشار خون ، بی حالی ، دردهای اسکلتی عضلانی ، حالت تهوع ، خارش ، بثورات ، بی قراری ، تاکی کاردی ، تنگی قفسه سینه ، سوزن سوزن شدن ، استفراغ ، خس خس) فوراً دارو را متوقف کرده و درمان اضطراری مناسب را انجام دهید
تشکیل آنتی بادی های خنثی کننده (بازدارنده ها) به فاکتور X ممکن است رخ دهد. در صورت عدم دستیابی به سطح فعالیت فاکتور X ، یا اگر خونریزی با دوز مورد انتظار کنترل نشود ، سنجشی را انجام دهید که غلظت مهار کننده فاکتور X را اندازه گیری کند
انتقال عوامل عفونی ممکن است رخ دهد. این محصول از خون انسان مشتق شده است و علیرغم اقدامات برای غربالگری و غیرفعال سازی و حذف برخی ویروس ها ، ممکن است خطر انتقال عوامل عفونی وجود داشته باشد.
فعالیت فاکتور X پلاسما را کنترل کرده و عوامل مهار کننده فاکتور X را کنترل کنید
هنگام استفاده با سایر محصولات پلاسما که ممکن است حاوی فاکتور X باشند (مانند پلاسمای منجمد تازه ، کنسانتره های کمپلکس پروترومبین) ، احتیاط کنید
بر اساس مکانیسم عملکرد فاکتور X انسانی احتمالاًبا مهارکننده های مستقیم و غیرمستقیم فاکتور Xa تداخل می کند (به عنوان مثال ، آپیکسابان ، ادوکسابان ، دبیگاتران)

نکات قابل توصیه

آماده سازی IV:
ویال ها حاوی 250 یا 500 واحد فاکتور X هستند
هنگامی که ویال ها با استفاده از آب مقطر استریل برای تزریق همراه با کیت رقیق سازی می شوند ، غلظت نهایی 100 واحد بر میلی لیتر است.
توجه: تکان ندهید. در طول فرآیند مخلوط کردن به آرامی بچرخید.
تجویز IV:
فقط برای تجویز وریدی پس از رقیق سازی
تا مدت 1 ساعت پس از آماده سازی محلول را استفاده کنید
محلول رقیق سازی شده باید شفاف یا محلول کمی مروارید مانند باشد. اگر محلول کدر ، تغییر رنگ داده یا حاوی ذرات است ، از آن استفاده نکنید
پس از آماده سازی ، دوز مورد نیاز را در یک سرنگ جدا کنید
یک سوزن مناسب به سرنگ وصل کنید
با تزریق IV با سرعت 10 میلی لیتر در دقیقه تجویز شود. در صورت تحمل می توانید سرعت را افزایش دهید ، اما از 20 میلی لیتر در دقیقه بیشتر نشود
نگهداری:
در بسته بندی اصلی نگهداری کنید تا از نور در امان بماند
در یخچال یا در دمای اتاق (36-86 درجه فارنهایت) نگهداری شود
یخ نزند
پس از تاریخ انقضا چاپ شده روی ویال و کارتن از آن استفاده نکنید (تاریخ انقضا به آخرین روز آن ماه اشاره دارد)
محلول رقیق سازی شده را ذخیره نکنید (ظرف مدت 1 ساعت استفاده کنید)

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.

-هیچ اطلاعاتی در مورد استفاده از فاکتور X در زنان باردار برای اطلاع از خطر مرتبط با دارو وجود ندارد.
مطالعات تولید مثل روی حیوانات انجام نشده است.
مشخص نیست که آیا فاکتور X می تواند باعث آسیب جنین در هنگام تجویز به یک زن باردار شود یا بر توانایی تولید مثل تأثیر بگذارد.
فقط در صورت نیاز واضح به خانم باردار داده شود.

مصرف در شیردهی

-ترشح در شیر مادر انسان ناشناخته است.
مزایای رشد و سلامتی شیردهی همراه با نیاز بالینی مادر به دارو و هرگونه اثر سو احتمالی را بر روی نوزاد شیرخوار از دارو یا از بیماری زمینه ای مادر در نظر بگیرید.

اشکال دارو فاکتور 10

کوآگادکس

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.