اطلاعات دارویی محلول نمکی متعادل

Balanced salt solution

محلول نمکی متعادل Balanced salt solution


نام های تجاری دارو :BSS, BSS Plus

محلول نمکی متعادل یک محلول فیزیولوژیکی استریل است، هر میلی لیتر حاوی کلرید سدیم 0.64 درصد، پتاسیم کلرید 0.075 درصد، کلرید کلسیم دی هیدرات 0.048 درصد، کلرید منیزیم هگزاهیدرات 0.03 درصد، سدیم استات تری هیدرات 0.39 درصد، سدیم سیترات دی هیدرات 0.17 درصد، هیدروکسید سدیم و / یا اسید کلریدریک (برای تنظیم pH) و آب برای تزریق. PH تقریباً 7.0 است. اسمولالیته تقریباً 300 کیلوگرم بر میلی اسمول است.

موارد مصرف محلول نمکی متعادل

1- برای استفاده به عنوان محلول شست وشوی خارج از چشم و داخل چشم در طی روش جراحی چشم که شامل پرفیوژن چشم با حداکثر مدت زمان انتظار کمتر از 60 دقیقه است.
2-برای شستشوی چشم، گوش، بینی یا گلو استفاده می شود.

مقدار مصرف محلول نمکی متعادل

این محلول شست و شو باید طبق فرم استاندارد برای هر روش جراحی استفاده شود.
توجه: از یک مجموعه تجویز با ورودی هوا در سنبله پلاستیکی استفاده کنید زیرا بطری حاوی لوله مجرای تنفسی جداگانه نیست. دستورالعمل های مجموعه خاصی را که باید استفاده شود، دنبال کنید. درپوش را بردارید. با استفاده از یک دستمال مرطوب الکل استریل، درپوش لاستیکی را تمیز و ضد عفونی کنید. سنبله را از طریق ناحیه مورد نظر درپوش لاستیکی به صورت اسپتیک درون بطری قرار دهید.

قبل از شروع شست و شو اجازه دهید تا مایع جریان یابد و هوا از لوله خارج شود.

عوارض جانبی محلول نمکی متعادل

1-در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک، از فوریت های پزشکی استفاده کنید: کهیر؛ تنفس دشوار؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو
2-در صورت داشتن موارد زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:
مشکلات بینایی
درد چشم یا قرمزی
افزایش حساسیت به نور
عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:
سردرد
ناراحتی خفیف چشم
3-شست و شو یا هر ضربه دیگری ممکن است منجر به تورم قرنیه یا کراتوپاتی التهابی شود.
4-واکنش های التهابی بعد از عمل و همچنین موارد ادم قرنیه و decompensation قرنیه گزارش شده است.

هشدارها

1-در صورتی که ممکن است نادر باشد، بعضی از افراد ممکن است هنگام مصرف دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاه کشنده ای داشته باشند. در صورت داشتن هر یک از علائم یا نشانه های زیر که ممکن است مربوط به عارضه جانبی بسیار بد باشد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید:

علائم واکنش آلرژیک، مانند راش پوستی؛ کهیرا؛ خارش؛ پوست قرمز، متورم، تاول زده یا لایه برداری با یا بدون تب؛ خس خس سینه؛ تنگی در قفسه سینه یا گلو؛ مشکل تنفس، بلع یا صحبت کردن؛ گرفتگی صدا غیرمعمول؛ یا تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلو.
2-پس از جراحی، در صورت داشتن مشکلات بینایی، درد چشم یا قرمزی یا افزایش حساسیت به نور، با پزشک خود تماس بگیرید.
3-برای تزریق یا انفوزیون داخل وریدی نیست.
4-از دارو استفاده نکنید مگر اینکه محصول شفاف باشد، مهر و موم سالم باشد، خلا وجود داشته باشد و ظرف سالم باشد.
5-در صورت تغییر رنگ محصول یا داشتن رسوب، از آن استفاده نکنید.
6-تنها توسط بیمار استفاده شود. از محتویات این بطری نباید در بیش از یک بیمار استفاده شود.
7-این محلول فاقد مواد نگهدارنده است، محتوای استفاده نشده باید دور ریخته شود.
8-فقط در شرایط آسپتیک باز کنید.
9-مطالعات پیشنهاد می کند محلول شست و شوی داخل چشمی که ایزواسموتیک با مایع ابی نرمال هستند، باید با احتیاط در بیماران دیابتی که متحمل ویترکتومی می شوند، استفاده شوند زیرا که تغییرات لنز حین عمل مشاهده شده است.
10-گزارش شده است که در اثر جراحی چشم، که در آن از محلول نمکی متعادل (محلول شست و شوی استریل) به عنوان محلول شست و شو استفاده شده است، کدر شدن قرنیه یا ادم ایجاد شده است.

نکات قابل توصیه

1-در مورد تمام داروهای خود (نسخه دارویی یا OTC، محصولات طبیعی، ویتامین ها) و مشکلات سلامتی به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. شما باید مطمئن شوید که مصرف محلول نمکی متعادل برای شما بی خطر است. بدون مشورت با پزشک دوز دارو را شروع و متوقف نکنید یا تغییر ندهید.
2-به تمام ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید که محلول نمکی متعادل مصرف می کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان است.
3-اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد مزایا و خطرات استفاده از محلول نمکی متعادل در دوران بارداری صحبت کنید.
4-در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد هر گونه خطری برای کودک خود صحبت کنید.
5-طبق دستور پزشک از محلول نمکی متعادل استفاده کنید. تمام اطلاعاتی را که به شما داده شده است، بخوانید. تمام دستورالعمل ها را دقیق دنبال کنید.
6-این دارو فقط برای شستشو استفاده می شود.
7-این دارو فقط توسط پزشک به شما داده می شود.
8-اگر نیاز به نگهداری محلول نمکی متعادل در خانه دارید، با پزشک، پرستار یا داروساز خود در مورد نحوه نگهداری آن صحبت کنید.
9-اگر علائم یا مشکلات سلامتی شما بهتر نشد یا حتی بدتر شدند، با پزشک خود تماس بگیرید.
10-داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و داروهای شخص دیگری را مصرف نکنید.
11-همه داروها را در جای امنی نگهداری کنید. همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
12-داروهای مصرف نشده یا تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. در داخل توالت و یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه به شما گفته شود. اگر در مورد بهترین روش برای دفع داروها سوالی دارید با داروساز خود مشورت کنید. ممکن است در منطقه شما برنامه هایی برای دفع بعضی داروها وجود داشته باشد.
13-بعضی از داروها ممکن است بروشور اطلاعاتی دیگری برای بیمار داشته باشند. با داروساز خود مشورت کنید. اگر در مورد محلول متعادل نمک سوالی دارید ، لطفاً با پزشک، پرستار، داروساز یا سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی صحبت کنید.

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد مزایا و خطرات استفاده از محلول نمک متعادل در دوران بارداری صحبت کنید.

مصرف در شیردهی

در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد هر گونه خطری برای کودک خود صحبت کنید

**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان در رده ی سنی 6 ماه تا 5 سال با ارائه ی کارت ملی میتوانند به ازای هر کد ملی 2 عدد واکسن آنفلوآنزا دریافت نمایند .**


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.